شهر کردنشین جزیره زیر آتش سنگین تانک های ارتش ترکیه

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on print
Text Size

یورونیوز در تاریخ ۰۲٫۰۱٫۲۰۱۶ گزارش داد :” تانک های ارتش ترکیه به منظور عقب راندن نیروهای کرد٬ شهر جزیره در جنوب شرق این کشور را هدف آتش سنگین خود قرار دادند.

درگیری ها در این بخش کردنشین ترکیه به بالاترین حد خود از دهه نود میلادی رسیده و موجب آواره شدن بیش از ۲۰۰ هزار غیرنظامی شده است.

برقراری حکومت نظامی از یک سو و رویارویی نظامی بین طرفین در این شهر، زندگی و معیشت ساکنان آن را مختل کرده است. یکی از ساکنان این شهر می گوید: «آنها خانه و محله مان را با تانک گلوله باران کردند و ما هم آنجا را ترک کردیم.»

ارتش ترکیه با مستقر کردن بیش از ده هزار سرباز در این منطقه در صدد مقابله با نیروهای کرد است. مبارزین کرد و سازمان های بشردوستانه «استفاده غیرمتعارف ارتش ترکیه از قوای نظامی» در این منطقه را محکوم کرده اند.

این در حالی است که رجب طیب اردوغان٬ رئیس جمهوری ترکیه در آستانه سال نوی میلادی وعده داد که کشورش را از حزب کارگران کردستان (پ کاکا) پاکسازی خواهد کرد. او در سخنانش از کشته شدن دست کم سه هزار نفر از آنها در سال ۲۰۱۵ خبر داد.

همزمان دادگاه حقوق بشر اروپا از ترکیه خواسته تا هفته آینده گزارش روشنی در زمینه وضعیت حکومت نظامی گسترده در جزیره ارایه دهد.

از سوی دیگر دادگاهی در استانبول برای صلاح الدین دمیرتاش٬ رهبر حزب دموکراتیک خلق های ترکیه به خاطر اظهاراتش در زمینه خودمختاری برای کردهای این کشور قرار بازداشت صادر کرده است.”

 

به گفته فرات نیوز : فیگن یوکسکداغ از رهبران ه.د.پ و سلما ارماک رئیس مشترک کنگره جامعه دمکراتیک طی در سخنانی در پاسخ به تهدیدهای اردوغان اعلام کردند یک گام هم از مبارزه مشروع خلقمان عقب نخواهیم کشید.

فیگن یوکسکداغ یکی از دو دبیرکل حزب دمکراتیک خلق‌ها که در کنفرانس حزبش در شهر وان سخنرانی می‌کرد پاسخ تندی به تهدیدهای رج اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در مورد سلب مصونیت قضایی آنها به عنوان نمایندگان پارلمان داد.

وی با اظهار آنکه اردوغان دست از کار خود برداشته و مشغول شمارش پروندەهای گشوده شده علیه مسئولان ه.د.پ است گفت: “اردوغان از گشایش ۱۶۳ پرونده سخن می‌گوید، به خیر او ما هم مطلع شدیم.”

یوکسکداغ با یادآوری آنکه تاکنون با حملات بسیار زیادی مواجه بودەاند گفت: “برای آنکه اراده سخنگویان سیاسی خلق را بشکنند هرچه در توان دارند انجام می‌دهند. فرقی نمی‌کند، ما در گذشته هم از مصونیت قضائی برخوردار نبودیم. از حملات انفجاری و تخریب تا عملیات‌های سوء قصد را تجربه کردەایم. حمله به ما هرگز متوقف نشد. ترسی نداریم بفرمائید هرچه در توان دارید انجام دهید.”

در همین رابطه سلما ارماک رئیس مشترک کنگره جامعه دمکراتیک نیز طی سخنانی در کنفرانس ختاب به اردوغان گفت: “تهدید نمی‌تواند ما را مرعوب کند. در کنار مبارزه مشروع خلقمان خواهیم ماند و یک گام هم عقب نمی‌کشیم. کردستانی مستقل خواست کردهاست. این مطالبه تغییر ناپذیر است. حتی اگر ما را بکشد یا روانه زندان کنید ما بر مواضعمان اصرار خواهیم کرد.”آدرس و اسامی صفحات مرتبط با فدراسیون عصر آنارشیسم

Federation of Anarchism Era Social Media Pages۱- آدرس تماس با ما 
asranarshism@protonmail.com
info@asranarshism.com
۲- عصر آنارشیسم در اینستاگرام
۳- عصر آنارشیسم در تلگرام
۴- عصر آنارشیسم در توئیتر
۵ – فیسبوک عصر آنارشیسم
۶ – فیسبوک بلوک سیاه ایران
۷ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidarity with the Rojava
۸ – فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی
۹ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران
۱۰- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی
۱۱ – فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان
۱۲ – فیسبوک هنرمندان آنارشیست
۱۳ – فیسبوک دانشجویان آنارشیست
۱۴ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک
۱۵ – فیسبوک آنتی فاشیست
۱۶- فیسبوک میتینگ دهه هفتاد و هشتادی ها
۱۷- اینستاگرام ” دختران آنارشیست افغانستان ”
۱۸- اینستاگرام آنارشیستهای رشت
۱۹- تلگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۲۰ – اینستاگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۲۱- تلگرام آنارشیستهای شیراز
۲۲ – اینستاگرام آنارشیستهای شیراز
۲۳ – اینستاگرام آنارشیستهای گیلان
۲۴ – تلگرام ” جوانان آنارشیست ”
۲۵ - تلگرام آنارشیستهای تهران
۲۶ – توییتر بلوک سیاه آنارشیست - Anarchist black block
۲۷ –  اینستاگرام ” آنارشیستهای جنوب “
۲۸ – اینستاگرام ” آنارشیستهای خراسان“
۲۹ – گروه تلگرام آنارشیستهای بلوک سیاه
۳۰ – اینستاگرام جوانان آنارشیست
۳۱ – فیسبوک اتحادیه آنارشیستهای ایران و افغانستان
۳۲ – اینستاگرام بلوک سیاه آنارشیست
۳۳ – تلگرام آنارشیستهای اراک
۳۴ – تلگرام قیام مردمی
۳۵– اینستاگرام آنارشیستهای بوکان - ئانارکیستە کانی بۆکان
۳۶- کانال تلگرام کتابخانه شورشی
۳۷- کانال تلگرام ریتم آنارشی