نگاهی به آخرین وضعیت ۴۱ زندانی سیاسی – امنیتی در زندان اوین

Text Size

زندانیان سیاسی-امنیتی زندان اوین عمدتا ساکن اندرزگاه ۷ زندان اوین هستند، اندرزگاه ۸ و ۴ این زندان هم تعداد اندکی از این قبیل زندانیان را در خود جای داده اند.

این لیست اسامی ۴۱ نفره زندانیان سیاسی- امنیتی ساکن سالن های مختلف زندان اوین است که با اتهاماتی نظیر «ارتباط با دول متخاصم» و «جاسوسی» بازداشت، محکوم و زندانی شده اند.

عمده زندانیان امنیتی در ایران ذیل ماده ۵۰۱ (جاسوسی) و ماده ۵۰۸ (همکاری با دولت متخاصم) قانون مجازات اسلامی مورد محاکمه قرار میگیرند، با توجه به عدم شفافیت دستگاه قضایی در رسیدگی به این قبیل پرونده ها و با توجه به اینکه دستگاه قضایی بر اساس سابقه در مواردی برای برخورد با مخالفان سیاسی خود از طرح اتهامات امنیتی به عنوان حربه ای استفاده کرده است و با توجه به عدم اطمینان از برخورداری محکومان از یک دادرسی عادلانه، تهیه و تنظیم این لیست صرفا بر اساس طرح اتهامات رسمی قوه قضائیه علیه شهروندان زندانی صورت می‌گیرد و در غیاب شفافیت در پرونده های قضایی، مستقلا نمی‌توان انتساب این اتهامات امنیتی به شهروندان را تایید نمود .

بسیاری از آنان اتهامات وارده را رد کرده و طرح آن را بر اساس اغراض سیاسی می دانند. در لیست پیش رو به عنوان کاملترین و جدیدترین لیست، تعداد پرشماری از افراد دارای تابعیت یا اقامت کشورهای خارجی و یا کارمندان سابق وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی به چشم می خورند.

 

۱- ابراهیم کورت متهم به جاسوسی بر اساس ماده ۵۰۸ ق.م.ا محکوم به تحمل ۱۰سال حبس زندان اوین بند ۷ شهروند ترکیه و شاغل به حرفه پرستاری بود.( حبس ایشان به ۲ سال کاهش پیدا کرده است و تا چند ماه دیگر آزاد خواهند شد)

۲ – امیرحسین (ایمان) صیرفی، متهم به همکاری با دولت متخاصم، محکوم به تحمل ۷ سال حبس تعزیری و ۵ سال تعلیقی، مهندس کامپیوتر و متخصص حوزه امنیت سایبری ، در بند ۷ اوین .

۳- امیرسلیمی اقدم ، متهم به جاسوسی براساس ماده۵۰۸ ق.م.ا محکوم به تحمل ۱۰سال حبس ، دارای دکترای حقوق و استاد دانشگاه ،در بند ۷ اوین .

۴ – بابک آل ابراهیم بر اساس ماده۵۰۸ ق.م.ا محکوم به ۳سال حبس ، فوق لیسانس اقتصاد از کشور آلمان ، در بند ۷ اوین .

۵ – غلامرضا حسینی ،ارتباط با آمریکا (که ۸ سال از ۹ سال را تحمل کیفر نموده است ) و مهندس نرم افزار.

۶ – جاوید جاویدنیا ، به اتهام ارتباط با اسرائیل ابتدا حکم اعدام گرفت اما سپس به ۱۰سال حبس تبدیل شد . بازنشسته کشتیرانی ،در بند ۷ اوین.

۷ – حمید بابایی متهم به جاسوسى و ارتباط با دول متخاصم براساس ماده۵۰۸ ق.م.ا محکوم به ۶ سال حبس تعزیرى و ۴ سال حبس تعلیقی دانشجوی بورسیه دانشگاه لی‌یژ بلژیک ، در بند ۷ اوین .

۸ – دکتر احمدرضا جلالی، متهم به جاسوسی، محکوم به اعدام، استاد دانشگاه و مقیم کشور سوئد ، در بند ۷ زندان اوین.

۹ – دکتر انوش آشوری، دو تابعیتی ایرانی -انگلیسی ، بلاتکلیف ،اتهام ارتباط با سرویس انگلستان،۵۹ ساله ، در بند ۷ زندان اوین.

۱۰ – دکتر حمیدی نیا ، براساس ماده۵۰۸ ق.م.ا محکوم به ۴سال حبس ، ( در زندان سکته و لب و دهنشان کج شده و شدیدا افسردگی گرفته است و چند ماهی بستری شده بود) کارشناس امور بین الملل ، کارمند سابق وزارت خارجه ایران

۱۱ – رضا جوکاری، متهم به همکاری با دول متخاصم، محکوم به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری، مهندس فیزیک و کارمند انرژی اتمی نیروگاه بوشهر که نقشه کشی نیروگاه اتمی بوشهر رو انجام میداد و در بند ۷ زندان اوین است.

۱۲ – رضا سمیعی منفرد، مدت محکومیت ۵ سال حبس (که با پایان ۵ سال بزودی آزاد می شود)، در رابطه با افشای پرونده اختلاس های سه هزار میلیاردی بانک مرکزی در بند ۷ زندان اوین است که بازرس بانک مرکزی بوده است.

۱۳ – زی یو وانگ، متهم به جاسوسی برای آمریکا، مدت محکومیت ۱۰ سال حبس، زندانی دو تابعیتی چینی-آمریکا

۱۴ – سامان مدلل، اتهام نامعلوم، وضعیت حقوقی و مدت محکومیت نامعلوم،دارای دکترای اقتصاد.

۱۵ – ستار (راجا) شیخ، از پاکستان ، متهم به همکاری با دول متخاصم، محکوم به تحمل ۱۰ سال حبس، دارای دکترای هنر از دانشگاه هنر تهران است.(حدود ۶ سال است که در زندان بسر می برد.)

۱۶ – سعید زاهدی، اتهام نامعلوم، مدت محکومیت ۲سال حبس.

۱۷ – سعید نوروزی، متهم به همکاری با دولت متخاصم، محکوم به تحمل ۵ سال حبس تعزیری، ایشان مدعی است بدلیل افشاگری فساد اقتصادی دستگیر شده است، به تازگی به اندرزگاه ۸ اوین منتقل شد.

۱۸ – سید جواد نور جمالی، اتهام نامعلوم، مدت محکومیت ۱۰ سال حبس، مهندس کامپیوتر و مدیر شبکه

۱۹ – کاپیتان شهاب دلیلی، براساس ماده ۵۰۸ ق.م.ا متهم به ارتباط با دولت متخاصم آمریکا، محکوم به ۱۰ سال حبس تعزیری، بازنشسته کشتیرانی که همراه خانواده امریکا زندگی میکردند، برای فوت پدر به ایران می آیند و بازداشت میشوند. محل حبس: اوین بند۷

۲۰ – شهرام وحدتیان، متهم به همکاری با دول متخاصم، محکوم به تحمل ۵ سال حبس تعزیری، دارای دکترای زبان انگلیسی.

۲۱ – کمال امیربیگ ، دیپلمات و رایزن فرهنگی ایران در ترکیه و ونزویلا براساس ماده۵۰۸ ق.م.ا محکوم به ۱۰ سال حبس در زندان اوین بند۷

۲۲ – عباس قیداری، متهم به همکاری با دولت متخاصم، مدت محکومیت ۵ سال حبس، کارمند نهاد ریاست جمهوری که به اتهام همکاری با دولت روسیه دستگیر شده است. به تازگی به اندرزگاه ۴ اوین منتقل شد.

۲۳ – علی جوکار، اتهام نامعلوم، مدت محکومیت ۲ سال حبس، مهندس کشاورزی است.

۲۴ – علی عسگری ، سابقا توده ای بوده است .سنش زیاد و بیماری روانی جدی دارد. بارها بستری شده و بیماری قندهم دارد. وزارت دفاع بازداشتش کرده است . متخصص تعمیر موتور هلیکوپتر و مترجم زبان روسی، متهم به همکاری با دول متخاصم، محکوم به تحمل ۷ سال حبس تعزیری.

۲۵ – علی کاشفی، اتهام نامعلوم، وضعیت حقوقی و مدت محکومیت نامعلوم، استاد دانشگاه شریف است.

۲۶ – کامران قادری ، متهم به همکاری با دول متخاصم ،  دارای تابعیت اتریش و دو تابعیتی ، براساس ماده۵۰۸ ق.م.ا محکوم به تحمل ۱۰ سال حبس ، دارای دکترای برق از دانشگاه وین اتریش ، در بند ۷ زندان اوین است. (در زمان درج این خبر بدلیل جراحی کمر در بیمارستان بسر میبرد)

۲۷ – کمال فروغی ابری،متهم به جاسوسی، محکوم به تحمل ۸ سال حبس تعزیری، دارای تابعیت ایرانی-انگلیسی ،دارای بیماری های سرطان و آلزایمر

۲۸ – محمد اثنا (اثنی) عشری، اتهام نامعلوم، وضعیت حقوقی ومدت محکومیت نامعلوم، فوق لیسانس برنامه ریزی کامپیوتر دارد.

۲۹ – محمد طاهری پور ، اتهام ارتباط با عربستان و سنی مذهب

۳۰ – مختار صالحی ، سنی مذهب ، عضو سابق تیم ملی قایق سواری ، ورزشکار متهم به جاسوسی برای اسرائیل و ۱۰ سال حبس ، به تازگی آزادی مشروط گرفته است.

۳۱ – مسعود صیفی زاده، اتهام نامعلوم، وضعیت حقوقی و مدت محکومیت نامعلوم، به تازگی به اندرزگاه ۸ اوین منتقل شده است.

۳۲ – مسعود کیانی، متهم به همکاری با دولت متخاصم، وضعیت حقوقی و مدت محکومیت نامعلوم، دارای دکترای دندانپزشکی است که از بابت همکاری با دولت اوکراین دستگیر شده است. به تازگی به اندرزگاه ۴ منتقل شده است.

۳۳ – منوچهر محمد علی، متهم به همکاری با دول متخاصم، مدت محکومیت ۱۰ سال حبس، وی دارای دکترای ادبیات فرانسه است و پس از بیست سال دوری از وطن در بازگشت به ایران به اتهام همکاری با دولت اسرائیل دستگیر شد.

۳۴ – محمد مهدی احمدی ، دانشجوی پزشکی و آشپز بین المللی ، متهم به همکاری با دولت متخاصم ، ۱۰ سال حبس  که ۶سال از حبس رو کشید ه است . (دارای بیمار قلبی و دیابت )

۳۵ – مهندس افشین صالحی، متهم به همکاری با دولت اوکراین،وضعیت حقوقی بازداشت موقت، برنامه نویس کامپیوتر است.

۳۶ – مهندس مهدی توحیدی، متهم به جاسوسی،مدت محکومیت ۲ سال حبس (بزودی آزاد می شود)، وی تابعیت کشور نروژ را دارد.

۳۷ – نزار زاکا، لبنانی -آمریکائی ، متهم به جاسوسی برای آمریکا، محکوم به ۱۰ سال حبس، اطلاعات تکمیلی: در آبان‌ماه سال ۹۴ در تهران بازداشت شد. دارای تابعیت لبنانی و مقیم آمریکا است.

۳۸ – بهزاد حبوبی ،همکاری با دولت متخاصم اسراییل و ۵ سال حبس.

۳۹ – شهاب منظوری کرمانی ، همکاری با دولت متخاصم انگلیس ، دو تابعیتی ایرانی- انگلیسی ، محکوم به ۶ سال حبس تعزیری و دارای پرونده اخلال در نظام اقتصادی (که در مورد پرونده اخلال بلاتکلیف میباشد) . شهاب منظوری با داشتن ماده ۲۸۶ در پرونده خود همچنان زیر حکم اعدام .

۴۰ – محمد علی کاشفی ، بلاتکلیف ، براساس ماده ۲۸۶ (اعدام) که به ایشان تفهیم شده است ولی دادگاهش هنوز برگزار نشده است .محل زندگی خارج از ایران ، استاد اقتصاد دانشگاه

۴۱- مجید ریک افراز ، ۱۰ سال حبس ، ( ۵-۶ سال است که در زندان است)

فروردین ۱۳۹۷

 

۱- آدرس عصر آنارشیسم در اینستاگرام

https://instagram.com/asranarshism/

—————————————-

۲- آدرس عصر آنارشیسم در تلگرام

https://telegram.me/asranarshism

—————————-
۳- عصر آنارشیسم در توئیتر
———————————–
۴ – فیسبوک عصر آنارشیسم
—————————————
۵ – فیسبوک بلوک سیاه ایران

————————————————–

۶ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidaritywiththeRojava

https://www.facebook.com/%D8%A2%D9%86%D8%A7%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%87%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%B1%D9%88%DA%98%D8%A7%D9%88%D8%A7-%D9%88-%D8%A8%D8%A7%DA%A9%D9%88%D8%B1-Anarchists-in-solidarity-with-the-Rojava-434646579975914

———————————————————-

۷ – فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی

https://www.facebook.com/sedaye.bisedayan

————————————————————

۸ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران

https://www.facebook.com/irananarchistlabors

——————————————————

۹- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی

https://www.facebook.com/anarchistlibraryfa

————————————————–

۰ ۱– فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان

https://www.facebook.com/anarchistinsupportbaluchistan

—————————————————–

۱۱ – فیسبوک  هنرمندان آنارشیست

https://www.facebook.com/anarchistartistss

————————————————-

۱۲ – فیسبوک دانشجویا ن آنارشیست

https://www.facebook.com/anarchiststudents

——————————————-

۱۳ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک

https://www.facebook.com/shahre.shahin

———————————————–

۱۴ – فیسبوک آنتی فاشیست

https://www.facebook.com/ShahinShahrPolitik

————————————————

۱۵ – آدرس آنارشیستهای مریوان در کانال تلگرام

https://t.me/anarchyinmarivan

———————————

۱۶-آدرس تماس با ماcontact us

info@asranarshism.com

———————————

۱۷ – سایت عصر آنارشیسم

——————————————–

۱۸ – آدرس کانال آنارشیستهای کردستان در تلگرام


بڵاوکردنەوەی بیرو هزری ئانارکیستی

——————————-

۱۹- فیسبوک میتینگ دهه هفتاد و هشتادی ها

https://www.facebook.com/%D9%85%DB%8C%D8%AA%DB%8C%D9%86%DA%AF-%D8%AF%D9%87%D9%87-%D9%87%D9%81%D8%AA%D8%A7%D8%AF-%D9%88-%D9%87%D8%B4%D8%AA%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D9%87%D8%A7-505093803031731/

——————————————

۲۰ – گوگل پلاس عصر آنارشیسم

https://plus.google.com/u/0/114261734790222308813

——————————————-

۲۱ –  ساوندکلاود رادیو آنارشی

——————————————

 

۲۲- آدرس ” دختران آنارشیست افغانستان ” در اینستاگرام

https://www.instagram.com/dokhtarananarshist_afghanestan

———————————————————–

۲۳- آدرس “دختران آنارشیست افغان ” در فیسبوک

https://www.facebook.com/Afghan-Anarchist-Girls-116992605591873

————————————————————–

۲۴- آدرس آنارشیستهای رشت در اینستاگرام

https://www.instagram.com/anarshist.rasht

———————————————————

۲۵ –  آدرس پیج آنارشیستهای شهر بوکان (  ئانارکیسته کانی بوکان ) در اینستاگرام

https://www.instagram.com/bokan_anarchy

———————————————————–

۲۶- آدرس آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر در تلگرام

https://t.me/Anarshistsh2

————————————————

۲۷ – آدرس آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر در اینستاگرام

https://www.instagram.com/anarshistshahinshahr

—————————————————

۲۸- آدرس آنارشیستهای شیراز در تلگرام

https://t.me/ShirazAnarchist

—————————————————

 

۲۹ – آدرس آنارشیستهای شیراز در اینستاگرام

https://www.instagram.com/anarchy_shz_ism

——————————————————

۳۰ – آدرس آنارشیستهای گیلان در اینستاگرام

 

https://www.instagram.com/guilan_anarchism

——————————————————-

۳۱ – کانال عصیانگر در تلگرام

https://t.me/AcabFai

————————————————-

۳۲ – آدرس کانال ” جوانان آنارشیست ” در تلگرام

https://t.me/young_anarchists

————————————————

۳۳- آدرس آنارشیستهای مشهد در کانال تلگرام

https://t.me/anarchismera

 

 

 

 

آدرس و اسامی صفحات مرتبط با فدراسیون عصر آنارشیسم

Federation of Anarchism Era Social Media Pages۱- آدرس تماس با ما 
asranarshism@protonmail.com
info@asranarshism.com
۲- عصر آنارشیسم در اینستاگرام
۳- عصر آنارشیسم در تلگرام
۴- عصر آنارشیسم در توئیتر
۵ – فیسبوک عصر آنارشیسم
۶ – فیسبوک بلوک سیاه ایران
۷ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidarity with the Rojava
۸ – فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی
۹ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران
۱۰- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی
۱۱ – فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان
۱۲ – فیسبوک هنرمندان آنارشیست
۱۳ – فیسبوک دانشجویان آنارشیست
۱۴ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک
۱۵ – فیسبوک آنتی فاشیست
۱۶- تلگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۱۷ – اینستاگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۱۸- تلگرام آنارشیستهای شیراز
۱۹ – تلگرام ” جوانان آنارشیست ”
۲۰ - تلگرام آنارشیستهای تهران
۲۱ – اینستاگرام جوانان آنارشیست
۲۲ – گروه تلگرام اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۳ –  توییتر اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران - The Anarchists Union of Afghanistan and Iran
۲۴ – فیسبوک اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۵ – اینستاگرام اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۶ – کانال تلگرام خودسازماندهی مطالب گروه اتحاديه آنارشیست‌های افغانستان و ايران
۲۷ – گروه تلگرام خودساماندهی مطالب گروه اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۸– اینستاگرام آنارشیستهای بوکان - ئانارکیستە کانی بۆکان
۲۹- کانال تلگرام کتابخانه شورشی
۳۰- کانال تلگرام ریتم آنارشی
۳۱- تلگرام آنارشیستهای اراک
۳۲- تلگرام قیام مردمی
۳۳- ماستودون عصرآنارشیسم
۳۴- فیسبوک آنارشیست‌های مزار شریف
۳۵- فیسبوک آنارشیست‌های کابل