تحلیل سیاسی : پیروزی امانوئل ماکرون و تظاهرات اعتراضی مردم فرانسه

Text Size

در دور دوم انتخابات فرانسه  ۷۵ درصد واجدین شرایط در انتخابات شرکت کردند و با کسر ۱۲ درصد رای سفید یا باطله که به صندوق انداخته شد بنابراین از میان رای تنها ۶۳ درصد باقی مانده ، امانوئل ماکرون با ۶۶.۱۰ درصد برنده شد و رقیب او مارین لوپن ۳۳.۹۰ درصد رای آورد و بخش زیادی از مردم ناچارا و موقتا از ترس جبهه ملی راست افراطی و فاشیست به افراط گرایان راست مالی و ادامه دهنده وضع موجود رای دادند.

باید توجه داشت که امانوئل ماکرون تنها با کسب ۲۴ درصد و مارین لوپن تنها با کسب ۲۱.۷ درصد آرا شرکت کنندگان به دور دوم انتخابات ریاست جمهوری فرانسه راه یافتند بنابراین رای واقعی هر کدام همانی است که در دور اول انتخابات کسب کردند و هیچکدام نمی توانند آرا داده شده در دور دوم را صرفا به پای خود بنویسند.

به قول یک شهروند فرانسوی : «افراط گرایان مالی بردند. در برابر وضع روشنی هستیم با کسی که بدنبال پاره پاره کردن جامعه است که خطر ابتلای بخشی از جامعه به فقر وجود دارد. بنابراین صبحت از رای مفید نوعی کلاهبرداری است، ما را به گروگان گرفتن اند.»

ماه آینده فرانسوی‌ها بار دیگر برای انتخاب نمایندگان پارلمان پای صندوق‌های رای می روند و پیروزی موقت امانوئل ماکرون در انتخابات پارلمانی پایان خواهد یافت و دیگر کسی از ترس مارین لوپن فاشیست به کاندیداهای طرفدار امانوئل ماکرون بانکدار رای نخواهد داد.

با توجه به آرای دور اول انتخابات و نگاهی به آن ( فرانسوا فیون، نامزد حزب راست سنتی «جمهوری خواهان» ۲۰ درصد آرا را ازآن خود کرد و ژان لوک ملانشون نامزد جنبش «فرانسه سرکش» ۱۹.۲ درصد آرا را به دست آورد. بن نوا امون، نامزد حزب سوسیالیست، حزب حاکم، تنها کمی بیش از ۶ درصد آرا را کسب کرد.  ) در می یابیم که جمع آرای جناح راست سوسیالیست و حزب راست سنتی «جمهوری خواهان» با طرفداران امانوئل ماکرون به سختی بتوانند ۵۰ درصد شکننده آرا را کسب کنند.

کسانی که در انتخابات دور دوم  بین ماکرون و لوپن از ترس و ناچارا شرکت کردند در واقع خطایی سیاسی کردند چراکه لوپن و ماکرون مانند چاقویی از سمت راست در کنار گلوی مردم بودند که  باید یکی از ۲ چاقو را انتخاب می کردند که گردنشان از سمت راست با کدام یک بریده شود؟!

شرکت مردم در دور اول انتخابات ( آنهایی که نمی خواستند به ماکرون یا لوپن و یا ۲ حزب اصلی رای بدهند ) به این امید که اوضاع از اینی هم که هست بدتر نشود و یا به این منظور که به ۲ حزب اصلی نه بگویند (چراکه برای نخستین بار در تاریخ فرانسه است که هیچکدام از نامزدهای راست سنتی و حزب سوسیالیست موفق نشدند به دور دوم انتخابات راه پیدا کنند.) دیگر پشت سر گذاشته شده است و از همین الان خود را برای مقاومت در مقابل سیاست نئولیبرالیسم ماکرون آماده می کنند همانطور که علاوه بر تظاهرت های پاریس و نانت در یکشنبه شب ، روز ۲ شنبه نیز در میدان جمهوری در پاریس تظاهرات اعتراضی علیه امانوئل ماکرون رییس جمهور منتخب فرانسه و مارین لوپن رقیب او در انتخابات به سرعت شکل گرفت.

روز ۲ شنبه : به گفته یکی از برگزارگنندگان این تظاهرات، برنامه سیاسی هیچ کدام از نامزدها به خواست ها و تقاضاهای مردم در زمینه سیاست اجتماعی پاسخ نمی دهد.

پلیس فرانسه در جریان تظاهرات به خبرنگار زن اسپوتنیک فرانسه حمله کرده و او را مورد ضرب و شتم قرار داد.به گفته این زن، برخی از خبرنگاران دیگر که مشغول پوشش خبری این تظاهرات هستند نیز از سوی پلیس مورد حمله قرار گرفته اند.
این حادثه در این ویدئو در زمان ۱۱ دقیقه و ۲۶ ثانیه قابل مشاهده است.

به گزارش “یورونیوز” هزاران کارگر فرانسوی همزمان با جشن پیروزی “امانوئل مارکرون” در انتخابات ریاست جمهوری به خیابان‌های پاریس آمدند تا با سیاست‌های تعدیلی وی مخالفت کنند.
ماکرون در تدوین لایحه اصلاحات قانون کار نقش پررنگی داشته و در سمت وزیر اقتصاد از آن حمایت کرده است. رئیس جمهوری جدید فرانسه قصد دارد با اعمال یک رشته سیاست‌های ریاضتی دیگر بیش از ۱ میلیون کارگر و کارمند را که در بخش‌های دولتی کار می‌کنند، تعدیل کند.بر اساس این لایحه ساعت کار هفتگی تا ۱۸ ساعت افزایش می‌یابد و سن بازنشستگی تا ۶۵ سال افزایش می‌یابد.

 

یکشنبه شب : “خبرگزاری فرانسه از برگزاری تظاهرات علیه نتایج انتخابات ۲۰۱۷ ریاست جمهوری این کشور در شهرهای پاریس و نانت خبر داد و نوشت: در تظاهرات شب گذشته (یکشنبه شب) شمال شرق پاریس علیه نتایج انتخابات که در آن شعارهایی «ضد سرمایه داری» سر داده می شد، ۱۵۰ نفر دستگیر شدند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع پلیس اعلام کرد: در این تظاهرات که تعداد معترضان به حدود ۳۰۰ تن می رسید، یک وسیله نقلیه و یک خودرو پلیس آسیب دید.
در گزارش دیگری در این زمینه آمده است که حدود ۱۰۰ تظاهرکننده از هواداران جناح چپ رادیکال، شب گذشته در شمال شرقی پاریس اعتراض خود را به انتخابات ریاست جمهوری اعلام کردند.
معترضان در حالی که شعار «همه از پلیس متنفرند» سر می دادند، با شلیک گاز اشک آور مواجه و توسط پلیس فرانسه احاطه شدند.
گزارش ها حاکی است که از اوایل شب گذشته کامیون های پلیس فرانسه در شمال شرقی پاریس برای واکنش به اعتراض ها و حوادثی از این دست، در آماده باش بسر می بردند.
همچنین چند صد تن از شهروندان نانت شب گذشته در اعتراض به انتخاب امانوئل مکرون به عنوان رئیس جمهوری جدید این کشور، تظاهرات کردند.
بر اساس این گزارش، معترضان که تعدادشان حدود ۴۵۰ تن تخمین زده می شد، شعارهایی مبنی بر کناره گیری مکرون سر می دادند.
رئیس پلیس این منطقه با بیان اینکه پلیس برای متفرق کردن تظاهرکنندگان از گاز اشک آور استفاده کرده است، از زخمی شدن یک افسر پلیس در جریان تظاهرات های خیابانی این شهر خبر داد.
بر اساس گزارش ها، ۱۳ تن از تظاهرکندگان دیشب نانت به مقر پلیس منتقل شدند که هفت تن از آنها بازداشت و هویت شش تن دیگر بررسی شد.
به گفته عکاس خبرگزاری فرانسه، در اعتراض های یاد شده یک عکاس آزاد نیز زخمی شد و در نهایت این نیروهای آتش نشان بودند که از وی حمایت کردند.”

 

یرونیوز : “شکست سنگین حزب سوسیالیست فرانسه در انتخابات ریاست جمهوری، با جدایی نخست وزیر پیشین از این حزب تکمیل شد. مانوئل والس قصد دارد در انتخابات پارلمانی پیش رو به حزب «جمهوری به پیش» بپیوندد که به دست رئیس جمهوری منتخب، امانوئل ماکرون پایه گذاری شده است. در عین حال سران حزب تازه تأسیس فرانسه از والس استقبال نکرده‌اند.

آقای والس صبح سه‌شنبه پیش از مراجعه به دفتر حزب «جمهوری به پیش» در شهر اوری از «مرگ» حزب سوسیالیست سخن گفته بود. او در مصاحبه با شبکه آرتی‌ال فرانسه گفت: «حزب سوسیالیست به تاریخ پیوسته است. شاید روزی دوباره سازماندهی شود اما این حزب سوسیالیست هم‌اکنون مرده است و پشت سر ما قرار دارد.»

برخی رسانه‎های فرانسه این سخنان را به «آگهی فوت حزب سوسیالیست» تعبیر کرده‌اند.

ژان کریستف کامبادلیس، دبیر اول حزب سوسیالیست فرانسه بی‌درنگ به تصمیم مانوئل والس واکنش نشان داده و گفت که او باید میان ماکرون و حزب متبوع فعلی‌اش یکی را انتخاب کند، زیرا نمی‌تواند در انتخابات پارلمانی هم از سوی حزب ماکرون معرفی شود و هم انتظار حمایت سوسیالیست‌ها را داشته باشد.

بحران در حزب سوسیالیست فرانسه ماه‌ها پیش از انتخابات ریاست جمهوری و به ویژه از زمان پیوستن شهرداران سوسیالیست چندین شهر به کارزار ماکرون آغاز شد. مطابق قانون فرانسه، هر فرد برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری نیاز به تأیید دست کم پانصد شهردار دارد.

حزب سوسیالیست برای انتخابات پارلمانی که در روزهای ۲۱ و ۲۸ خرداد برگزار می‌شود، برخی شعارهای مهم نامزد اصلی خود، یعنی بنوا آمون را حذف کرده است. از سویی دیگر بنوا آمون خود نیز برای ائتلاف با نامزد چپ رادیکال یعنی ژان لوک ملانشون اعلام آمادگی کرده است.

نخستین نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که از ۵۷۷ کرسی مجلس ملی فرانسه، ۲۴۹ تا ۲۸۹ کرسی از آن هواداران ماکرون بوده و تنها ۲۸ تا ۴۳ کرسی به حزب سوسیالیست خواهد رسید.

سوسیالیست‌های فرانسوی روز سه‌شنبه همزمان با شروع رسمی کارزار انتخاباتی، بررسی عوامل شکست و راهبردهای پیشنهادی خود برای خروج از این کلاف سردرگم سیاسی را نیز آغاز کردند.

در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه، امانوئل ماکرون با کسب بیش از ۶۶ درصد آرا پیروز شد، اما بنوا آمون با تنها ۶.۳۶ درصد آرا شکستی تاریخی را برای حزب سوسیالیست رقم زد.

مانوئل والس که از سال ۲۰۱۴ نخست وزیر فرانسه بود، برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری از سمت خود استعفا کرد اما در انتخابات درون حزبی عرصه را به بنوا آمون باخت.”

پاینوشت :

 عصر آنارشیسم در تلگرام

https://telegram.me/asranarshism

——————————————————————————————————————————————————————————————————–

آدرس و اسامی صفحات مرتبط با مجموعه عصر آنارشیسم  The names and addresses that related to anarchism era website


۱۴۶۷۲۸۵۱_۶۹۳۳۰۷۲۳۷۴۹۹۲۸۳_۱۵۵۷۱۵۳۰۲۵_o

 

۱- سایت عصر آنارشیسم

https://asranarshism.com

 

آدرس و اسامی صفحات ما در فیسبوک

 

۲- فیسبوک عصر آنارشیسم

https://www.facebook.com/asranarshism

 

۳- فیسبوک بلوک سیاه ایران

https://www.facebook.com/iranblackbloc

 

۴ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidaritywiththeRojava

https://www.facebook.com/%D8%A2%D9%86%D8%A7%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%87%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%B1%D9%88%DA%98%D8%A7%D9%88%D8%A7-%D9%88-%D8%A8%D8%A7%DA%A9%D9%88%D8%B1-Anarchists-in-solidarity-with-the-Rojava-434646579975914

 

۵- فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی

https://www.facebook.com/sedaye.bisedayan

 

۶ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران

https://www.facebook.com/irananarchistlabors

 

۷- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی

https://www.facebook.com/anarchistlibraryfa

 

۸ – فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان

https://www.facebook.com/anarchistinsupportbaluchistan

 

۹ – فیسبوک  هنرمندان آنارشیست

https://www.facebook.com/anarchistartistss

 

۱۰ – فیسبوک دانشجویا ن آنارشیست

https://www.facebook.com/anarchiststudents

 

۱۱ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک

https://www.facebook.com/shahre.shahin

 

۱۲ – فیسبوک آنتی فاشیست

https://www.facebook.com/ShahinShahrPolitik

 

۱۳ – فیسبوک صدای زندانیان سیاسی

https://www.facebook.com/SupportPoliticalPrisoners

 

۱۴- صدای زندانیان سیاسی در تلگرام

telegram.me/VoiceOfPrisonersOfConscience

 

۱۵ – عصر آنارشیسم در تلگرام

https://telegram.me/asranarshism

 

۱۶- عصر آنارشیسم در اینستاگرام

https://instagram.com/asranarshism/ 

 

۱۷ – عصر آنارشیسم در توئیتر

https://twitter.com/asranarshism

 

۱۸ – بالاچه عصر آنارشیسم در بالاترین

https://www.balatarin.com/b/anarchismera

 

۱۹- فیسبوک میتینگ دهه هفتاد و هشتادی ها

https://www.facebook.com/%D9%85%DB%8C%D8%AA%DB%8C%D9%86%DA%AF-%D8%AF%D9%87%D9%87-%D9%87%D9%81%D8%AA%D8%A7%D8%AF-%D9%88-%D9%87%D8%B4%D8%AA%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D9%87%D8%A7-505093803031731/

 

۲۰- گوگل پلاس عصر آنارشیسم

https://plus.google.com/u/0/114261734790222308813

 

۲۱ –  ساوندکلاود رادیو آنارشی

 

 

 

 

پاینوشت :

 عصر آنارشیسم در تلگرام

https://telegram.me/asranarshism

——————————————————————————————————————————————————————————————————–

آدرس و اسامی صفحات مرتبط با مجموعه عصر آنارشیسم  The names and addresses that related to anarchism era website


۱۴۶۷۲۸۵۱_۶۹۳۳۰۷۲۳۷۴۹۹۲۸۳_۱۵۵۷۱۵۳۰۲۵_o

 

۱- سایت عصر آنارشیسم

https://asranarshism.com

 

آدرس و اسامی صفحات ما در فیسبوک

 

۲- فیسبوک عصر آنارشیسم

https://www.facebook.com/asranarshism

 

۳- فیسبوک بلوک سیاه ایران

https://www.facebook.com/iranblackbloc

 

۴ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidaritywiththeRojava

https://www.facebook.com/%D8%A2%D9%86%D8%A7%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%87%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%B1%D9%88%DA%98%D8%A7%D9%88%D8%A7-%D9%88-%D8%A8%D8%A7%DA%A9%D9%88%D8%B1-Anarchists-in-solidarity-with-the-Rojava-434646579975914

 

۵- فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی

https://www.facebook.com/sedaye.bisedayan

 

۶ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران

https://www.facebook.com/irananarchistlabors

 

۷- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی

https://www.facebook.com/anarchistlibraryfa

 

۸ – فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان

https://www.facebook.com/anarchistinsupportbaluchistan

 

۹ – فیسبوک  هنرمندان آنارشیست

https://www.facebook.com/anarchistartistss

 

۱۰ – فیسبوک دانشجویا ن آنارشیست

https://www.facebook.com/anarchiststudents

 

۱۱ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک

https://www.facebook.com/shahre.shahin

 

۱۲ – فیسبوک آنتی فاشیست

https://www.facebook.com/ShahinShahrPolitik

 

۱۳ – فیسبوک صدای زندانیان سیاسی

https://www.facebook.com/SupportPoliticalPrisoners

 

۱۴- صدای زندانیان سیاسی در تلگرام

telegram.me/VoiceOfPrisonersOfConscience

 

۱۵ – عصر آنارشیسم در تلگرام

https://telegram.me/asranarshism

 

۱۶- عصر آنارشیسم در اینستاگرام

https://instagram.com/asranarshism/ 

 

۱۷ – عصر آنارشیسم در توئیتر

https://twitter.com/asranarshism

 

۱۸ – بالاچه عصر آنارشیسم در بالاترین

https://www.balatarin.com/b/anarchismera

 

۱۹- فیسبوک میتینگ دهه هفتاد و هشتادی ها

https://www.facebook.com/%D9%85%DB%8C%D8%AA%DB%8C%D9%86%DA%AF-%D8%AF%D9%87%D9%87-%D9%87%D9%81%D8%AA%D8%A7%D8%AF-%D9%88-%D9%87%D8%B4%D8%AA%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D9%87%D8%A7-505093803031731/

 

۲۰- گوگل پلاس عصر آنارشیسم

https://plus.google.com/u/0/114261734790222308813

 

۲۱ –  ساوندکلاود رادیو آنارشی

 

 

آدرس و اسامی صفحات مرتبط با فدراسیون عصر آنارشیسم

Federation of Anarchism Era Social Media Pages۱- آدرس تماس با ما 
asranarshism@protonmail.com
info@asranarshism.com
۲- عصر آنارشیسم در اینستاگرام
۳- عصر آنارشیسم در تلگرام
۴- عصر آنارشیسم در توئیتر
۵ – فیسبوک عصر آنارشیسم
۶ – فیسبوک بلوک سیاه ایران
۷ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidarity with the Rojava
۸ – فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی
۹ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران
۱۰- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی
۱۱ – فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان
۱۲ – فیسبوک هنرمندان آنارشیست
۱۳ – فیسبوک دانشجویان آنارشیست
۱۴ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک
۱۵ – فیسبوک آنتی فاشیست
۱۶- تلگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۱۷ – اینستاگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۱۸- تلگرام آنارشیستهای شیراز
۱۹ – تلگرام ” جوانان آنارشیست ”
۲۰ - تلگرام آنارشیستهای تهران
۲۱ – اینستاگرام جوانان آنارشیست
۲۲ – گروه تلگرام اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۳ –  توییتر اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران - The Anarchists Union of Afghanistan and Iran
۲۴ – فیسبوک اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۵ – اینستاگرام اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۶ – کانال تلگرام خودسازماندهی مطالب گروه اتحاديه آنارشیست‌های افغانستان و ايران
۲۷ – گروه تلگرام خودساماندهی مطالب گروه اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۸– اینستاگرام آنارشیستهای بوکان - ئانارکیستە کانی بۆکان
۲۹- کانال تلگرام کتابخانه شورشی
۳۰- کانال تلگرام ریتم آنارشی
۳۱- تلگرام آنارشیستهای اراک
۳۲- تلگرام قیام مردمی
۳۳- ماستودون عصرآنارشیسم
۳۴- فیسبوک آنارشیست‌های مزار شریف
۳۵- فیسبوک آنارشیست‌های کابل