بیش از ۱۰۰ مورد آتش سوزی در حمله به مراکز پناهجویان آلمان و کشته شدن یک پناهجو به دست پلیس مجارستان

5 سپتامبر اخبار روز

پنجشنبه شب بر اثر آتش سوزی در یکی از مراکز نگهداری پناهجویان درشهر هپنهایم در جنوب فرانکفورت ۵ نفر آسیب دیدند. یکی از این افراد با شعله گرفتن آتش خود را از طبقه دوم به بیرون پرتاب کرد. چهار نفر دیگر به دلیل استنشاق دود آسیب سطحی دیده اند. در این مرکز بیش از ۶۰ پناهجو از کشورهای سوریه، عراق، سومالی و اتیوپی ساکن بودند.

در ماههای گذشته، بیش از ۱۰۰ مورد آتش سوزی ناشی از حمله به مراکز نگهداری پناهجویان در آلمان گزارش شده است.

 

در مجارستان پناهجویان خشمگینی که حاضر نبودند به اردوگاه بروند، در پایتخت مجارستان پلیس با  آنها درگیر شد. روز جمعه در ایستگاه کلتی بوداپست خشونت ها به اوج خود رسید و پلیس تلاش کرد اعتراض هزاران پناهجو را که بیشترشان سوری بودند، سرکوب کند. مقامات مجاری سعی دارند تا از هجوم مهاجران به سوی غرب و شمال اروپا جلوگیری کنند چراکه ویکتور اوربان و دولت دست راستی مجارستان از پرآوازه ترین مخالفان مهاجرت در مقیاس بزرگ در اتحادیه اروپا هستند.

پارلمان راست افراطی مجارستان پیشنهاد دولت این کشور را در باره سخت تر کردن تدابیر امنیتی در مرزها و تعیین مجازات برای مهاجرت غیر قانونی را تصویب کرده است و آن اینکه پناهندگانی که ۱۵ سپتامبر از مرز صربستان غیرقانونی وارد مجارستان شوند به جای آنکه به کمپ های پناهندگی فرستاده بشوند مستقیم به زندان فرستاده شده  و ۳ سال زندانی خواهند شد.

آلکساندر ووچیچ، نخست وزیر صربستان روز پنجشنبه هشدار داد که سیاستهای دولت مجارستان در بستن مرزها، مشکلات بزرگتری ایجاد کرده و باعث می شود قاچاق انسان به کشورهای اروپای غربی ابعاد گسترده تری پیدا کند.

آقای ووچیچ گفت: «رویای آنها عبور از مرز مجارستان است و سپس نمی دانند چه اتفاقی خواهد افتاد ولی این مهم نیست، این رویایشان است. اما پس از ۱۵ سپتامبر و هنگامیکه مجارها برنامه هایشان را برای کنترل ورود مهاجران اجرا کنند که نمی دانم اسم این کار را چه باید گذاشت و ورود مهاجران را ممنوع کنند، آنگاه ما در اینجا چه می توانیم بکنیم.»

در مجارستان توقف قطارها و هرج و مرج ناشی از عملکرد دولتها سبب شد تا بسیاری از این افراد، با پای پیاده به سوی غرب و به طرف وین، پایتخت اتریش به راه بیفتند. در عین حال مقصد نهایی بیشتر آنها آلمان است.

به نوشته ایرو نیوز گفته می شود یک پناهجوی پاکستانی نیز حین فرار از دست پلیس در ایستگاه بیچکه کشته شد. همزمان سازمان های مردم نهاد تلاش می کنند تا به گروه آوارگان آب و غذا برسانند.

وضعیت در روسکه در جنوب مجارستان نیز بحرانی است. پلیس در این منطقه حتی در مواردی با خبرنگاران نیز برخورد کرد. بسیاری از مهاجران از سمت صربستان به حصار و سیم خاردار مرزی مجارستان هجوم آوردند و وارد خاک این کشور شدند. نیروهای مجاری با شلیک گاز اشک آور تلاش کردند تا با خشونت اوضاع را تحت کنترل خود در آورند.

 

 

به اشتراک بگذارید Twitter Google+ Facebook Email بالاترین
برداشت از مطالب این وب سایت آزاد است