مصاحبه‌ی اتحادیه آنارشیست‌های افغانستان و ایران با گروه آنارشیستی پارمِن (پرتو در بلاروسی)

The Anarchist Union of Afghanistan and Iran’s interview with The Ray (Pramen Belarusian)

Text Size

 

۱- نام گروه آنارشیستی شما چیست؟ چه زمانی در بلاروس سازمان‌دهی فعالانه را شروع کردید؟ تا این زمان چه اقداماتی انجام داده‌اید؟ (لازم به ذکر است که ما هرگونه اختفای مطالب به سبب مسائل امنیتی را درک کرده و به آن احترام می‌گذاریم)

 

گروه ما پارمِن نام دارد (که در بلاروسی به معنای «پرتو») است. جهت‌گیری عمده‌ی کار ما، تبلیغات آنلاین و آفلاین عقایدمان است. ما بروشور و برچسب درست می‌کنیم و سپس آن‌ها را پخش می‌نماییم و در محبوب‌ترین شبکه اجتماعی بلاروس، صاحب یک وب‌سایت و مجموعه‌ای از وبلاگ‌ها هستیم.

ارزیابی نتایج فعالیت‌هایمان واقعاً دشوار است، اما از زمانی که گروه را تشکیل دادیم (یعنی در دسامبر ۲۰۱۵)، چندین هزار بروشور و برچسب آنارشیستی تهیه و توزیع کرده‌ایم، و همچنین ده ها راهنمای عملی برای فعالان و تحلیلگران سیاسی نوشته‌ایم.

خصوصیت اصلی پروژه‌ی ما این است که سعی می‌کنیم به مخاطب وسیع‌تری دسترسی داشته باشیم و از همین رو می‌کوشیم تا متون و تبلیغات خود را برای عوام جذاب‌تر سازیم.

 

۲- در بلاروس به‌جز شما چه گروه‌های آنارشیستی دیگری فعالیت دارند؟ و آیا شما گرایش آنارشیستی خاصی دارید؟

 

گروه‌های فعال عبارت‌اند از: ولانیادومکا («تفکر آزاد»)، کتابخانه‌ی آنارشیستی، بازار واقعاً آزاد، غذا و نه بمب، صلیب سیاه آنارشیستی بلاروس، و گروه خودمان.

 

۳- کمی از تاریخچه‌ی آنارشیسم در بلاروس بگویید. آنارشیسم از چه زمانی در بلاروس پدیدار شد؟ گاه‌شمار آنارشیسم در آنجا به چه صورت است؟

 

در سرزمین بلاروس، آنارشیسم در ابتدای قرن بیستم محبوبیت فراوانی داشت و یکی از شهرهای صنعتی به نام بلاستوک تحت تأثیر عمیق آنارشیست‌هایی قرار داشت که به همراهی جمعیت کارگران، اقدام به مصادره‌ی نظام‌مند غذا می‌نمودند و پلیس‌ها و بورژواهای فراوانی را نیز ترور می‌کردند. واپسین گروه‌های آنارشیستی در بلاروس در انتهای دهه‌ی ۲۰ به چشم می‌خورند و پس‌ از آن جملگی به دست بلشویک‌ها نابود شدند.

در انتهای دهه ۸۰ و هم‌زمان با آغاز پرسترویکا در شوروی، احیای آنارشیسم نیز آغاز گردید و نخستین گروه آنارشیستی به نام «بوربا» (پیکار)، در اکتبر ۱۹۹۱ و در شهر گومل تأسیس یافت.

پس از قدرت گیری دیکتاتور لوکاشنکو در ۱۹۹۴، دوران سختی برای بلاروس فرارسید. وی همچنان در قدرت است.

جنبش آنارشیستی تا سال‌های ۲۰۰۶-۲۰۰۷ عمدتاً جنبشی خرده‌فرهنگی یا مرتبط با اجراگری هنری بود، تا اینکه جوانان آنارشیست به سازمان‌دهی به شیوه‌ای سیاسی‌تر روی آوردند و مطالباتی سیاسی مطرح نمودند.

نخستین حضور آنارشیست‌ها در حوزه‌ی عمومی در نوامبر ۲۰۰۷ به وقوع پیوست، زمانی که ما در تظاهرات اعتراضی علیه قطع منافع اجتماعی در بلاروس شرکت جستیم. ما نبردی عظیم با نئونازی‌ها داشتیم که باعث شد به چشم مخاطبینی وسیع بیاییم و عموم ما را بشناسند.

طی سال‌های ۲۰۰۹-۲۰۰۸ جنبش آنارشیستی رشد سریعی را تجربه نمود، به حدی که در راهپیمایی‌هامی‌توانستیم بلک بلاک‌هایی به بزرگی ۱۳۰-۱۲۰ نفر گرد آوریم.

پس از مبادرت به چند مورد اقدام عملی که در سال‌های ۲۰۱۰-۲۰۰۸ توسط رفقایمان در برابر ساختمان‌های دولتی و بازرگانی انجام پذیرفت. دولت در سپتامبر ۲۰۱۰، سرکوب شدیدی علیه جنبش به اجرا گذاشت. حدود ۱۰۰ آنارشیست و افرادی که با آن‌ها مرتبط بودند، تحت بازداشت و بازجویی قرار گرفتند. در نهایت ۵ آنارشیست به جرائمی چون «اوباشگری»، «اقدام به ایجاد حریق» و سایر جرائم مشابه متهم شدند و سه نفر از ما نیز به سه، چهار و نیم، و هشت سال زندان محکوم گردیدند. دو نفر دیگر هم خیانت کرده و شروع به همکاری با پلیس نمودند و از همین رو در مراکز تأدیبی روباز به مجازات‌هایی کوتاه‌مدت محکوم شدند.

پس از سرکوب سال ۲۰۱۰، جنبش به مدت سه سال متلاشی و تا حدی دچار انفعال گردید، تا اینکه یک احیای دیگر فرارسید. از سال ۲۰۱۳ بدین سو، جنبش آنارشیستی به خاطر شمار اقدامات عملی و مشارکت اش در ابتکارات اجتماعی دیرینه (بازار واقعاً آزاد، غذا و نه بمب)، و همچنین به سبب حضور گسترده در رسانه‌های مستقل و کوشش‌های سرسختانه برای سازمان‌دهی و رادیکالیزه کردن تظاهرات در بلاروس، در مرکز توجه ساختارهای سرکوبگر قرار داشته.قانون‌های فراوانی صرفاً با نظرداشت فعالیت‌های آنارشیستی به تصویب رسیدند، چیزی که حتی توسط مقامات بلندپایه‌ی حکومتی هم به صراحت بیان می‌شد.

در حال حاضر نیز شمار آنارشیست‌های فعال در بلاروس بین ۴۰ تا ۵۰ نفر متغیر است.

 

۴- از فعالیت‌های بین‌المللی‌تان بگویید (اگر به سبب مسائل امنیتی از ذکر موردی پرهیز دارید، ما این را درک کرده و به آن احترام می‌گذاریم).

 

ما اغلب با هدف نشر اطلاعات در مورد سرکوب‌های حکومتی و کمک متقابل در این موارد با رفقای خارجی در ارتباطیم. گاهی رفقایی از روسیه و اکراین به بلاروس می‌آیند تا شخصاً از تظاهرات حمایت نمایند، اما مقامات بلاروس و روسیه، قوانین دشواری در حوزه‌ی مهاجرت دارند و از همین رو بسیاری از این اقدامات به دیپورت شدن رفقا می‌انجامد.

 

۵- دیدگاه شما در مورد روژاوا (فدراسیون دموکراتیک شمال سوریه) چیست؟

 

ما روژاوا را یک آزمون اجتماعی مهم با سمت‌وسوی آنارشیستی و نمونه‌ی بارزی از خودگردانی انقلابی گسترده میدانیم که هدف همه‌ی ماست. ما قدردانی و حمایت تام خود را از رفقایمان از کشورهای مختلف که برای نبرد با داعش به آنجا رفته و کشته‌شده‌اند ابراز می‌داریم و از مردم کردستان پشتیبانی نموده و از انقلابشان دفاع می‌نماییم.

اما درعین‌حال بر این نکته هم واقفیم که – همچون بسیاری دیگر از آزمون‌ و خطاهای انقلابی – روژاوا ایده آل نیست و برخی گرایش‌های درون این اجتماع (فعالیت بانک‌ها، تقویت اقتدار مرکزی، سیستم تک‌حزبی) هشداردهنده‌اند.

 

۶- آیا می‌توانیدخلاصه‌ای از تاریخچه‌ی آنارشیست‌های بلاروس را برای خوانندگان ما شرح دهید و یا دراین‌باره لینکی ارائه نمایید؟

 

تاکنون صرفاً ۵ اثر وجود دارند که تا حدی بر تاریخچه‌ی آنارشیسم در بلاروس نور می‌تابانند و همگی هم به روسی یا بلاروسی هستند. آنها را میتوانید در لینک های زیر مشاهده کنید.

 

Анархизм в Беларуси (1902-1927)

 

https://drive.google.com/file/d/1mC6Ma444HFSCCbYUEKWXu7hoe14g9VOW/view?fbclid=IwAR0AtpX5fhobhkEA2IZ1pEar5R7AFHOdHotAe88qfmj1ep0zkcZTlOQ6rbs

 

https://drive.google.com/file/d/1U2C2CiPM2tcE0oTH5vvTdMksMPfGrB8M/view?fbclid=IwAR2sdA9l3cd0xM5mBiL-q0orTEl1BYCo5lhOfeJmlu3RGALS94zxZehd5BI

 

Третье сентября — день испытаний

 

Анархо-перефирия: Анархисты в Солигорске в период с 2006 по 2010 год

 

 

۷- شما چه تعریفی از آنارشیسم ارائه می‌کنید و گرایش‌های آن را چگونه می‌بینید؟

 

برای ما آنارشیسم در وهله‌ی اول یک ایدئولوژی سیاسی و مجموعه‌ای از قواعد اخلاقی است. ما تا حدی مخالف خرده‌فرهنگ «آنارشیسم سبک زندگی گرایانه» هستیم اما درعین‌حال از تنوع در راهبردها حمایت کرده و بر آنیم که در صورت تأثیر، می‌توان از هر راهبردی بهره گرفت.

در بلاروس اکثریت قاطع آنارشیست‌ها، گرایش ایدئولوژیک آنارکوسندیکالیستی دارند. ما آنارکو فمینیست‌ها، اکو آنارشیست‌ها و آنارشیست‌های سبک زندگی گرا هم داریم، که البته این گروه اخیر در فعالیت سیاسی دستی ندارند.

 

۸- جایگزین‌های سیاسی شما چیست؟ آیا واقعاً جایگزینی برای حکومت دارید؟

 

در حال حاضر یک جایگزین پربار و حقیقی نداریم و علل این امر هم واضح است: اندکیِ تعداد و ضعف سازمان‌دهی، ضعف در منابع و غیره. اما می‌شود چنین گفت که آنچه برای انجامش آماده می‌شویم، نوعی مایدان (چیزی شبیه انقلاب اکراین) در بلاروس است، اما وقتی بتوانیم سازمان یابیم و حرف خود را در برابر لیبرال‌ها و ملی‌گرایان بر زبان آوریم (که مخالفان سیاسی جریان اصلی‌اند)، می‌توانیم انقلاب آتی را اجتماعی‌تر و خودگردان‌تر نماییم.

 

۹- چه تعداد زندانی سیاسی در بلاروس در بند اند؟ آیا در بلاروس مجازات اعدام وجود دارد؟

 

در حال حاضر ۱۰ زندانی سیاسی در بلاروس محبوس‌اند که عبارت‌اند از مدافعان حقوق بشر، طرفداران فوتبال که به فعالیت سیاسی پرداخته بودند، و فعالان سیاسی. دو آنارشیست نیز هستند که یکی به خاطر حمل مواد منفجره به ۵ سال زندان محکوم شده و دیگری به جرم دفاع از خود، در زندان در انتظار برگزاری دادگاه است.

بله، مجازات اعدام هم وجود دارد و حدود ۵-۴ نفر در سال اعدام می‌شوند.

 

۱۰- با کدام گروه‌های آنارشیستی ارتباط دارید؟ (اگر از ذکر موردی به سبب مسائل امنیتی ابا دارید، ما این را درک کرده و به آن احترام می‌گذاریم)

 

می‌توانیم به کتابخانه‌ی ولانایادومکا (dumka.be)، صلیب سیاه آنارشیستی بلاروس (abc-belarus.org) و بازار آزاد-مینسک به آدرس (https://www.facebook.com/reallyfreemarketminsk/)اشاره کنیم.

در روسیه نیز با گروه avtonom.org در ارتباطیم و در اکراین هم با گروه nihilist.li ارتباط داریم.

 

۱۱- در بلاروس شرایط سیاسی و سرکوب‌هایی که متوجه شماست کدم‌اند؟

 

سرکوب در بلاروس امری روزمره است. در حال حاضر ۲ زندانی سیاسی آنارشیست داریم. یکی از آن‌ها در حال گذراندن ۵ سال حبس به جرم حمل مواد منفجره است و دیگری نیز به جرم نشر فیلمی علیه پلیس در رسانه‌های اجتماعی به اوباش گری، خرابکاری و «تحریک خصومت اجتماعی» متهم شده است.

مسئله این است که تقریباً همه‌ی آنارشیست‌ها توسط پلیس شناسایی شده و به شکل بسیار سخت‌گیرانه‌ای کنترل می‌شوند، امری که از جمله به آنان اجازه می‌دهد تا قبل از کارزارهای سیاسی: انتخابات، رویدادهای ورزشی مهم با مشارکت خارجی و غیره، اقدام به بازداشت‌های پیش دستانه نمایند.

اَشکال خفیف‌تر سرکوب از جمله جریمه، موارد اجرایی جدید، و بازرسی یا بازداشت آنارشیست‌ها نیز تقریباً هر هفته در جریان است. و این‌ها دیگر زیاده‌روی به شمار نمی‌روند، بلکه نوعی فرایند مستمر به حساب می‌آیند.

 

۱۲- لطفاً مواردی را که مایلید با مخاطبان ما در میان بگذارید، امید است از تجارب و نحوه‌ی سازمان‌دهی شما درس بگیریم تا بتوانیم پیکارهای خود را پیش بریم.

 

موضوع مهمی که می‌خواهیم از آن بگوییم، تجربه‌ی انشعاب‌ها و خیانت‌های داخلی است. به چشم آمدنِ نسبی و قدری محبوبیت در رسانه‌ها، و همچنین به خاطر وجود برخی عناصر رمانتیک انقلابی درون جنبش، انجمن ما در دوران بالندگی خود، افرادی را جذب نمود که می‌خواستند از طریق مشارکت در جنبش آنارشیستی، میل به رهبری خود را ارضا نمایند. مقداری احترام اکتسابی به این افراد اجازه داد تا شماری از دیگر آنارشیست‌ها را گردآورده و تحت نفوذ خود قرار دهند. این گروه کوچک سعی کرد به گروه مسلط و یکه در جنبش بلاروس مبدل گردد و از همین رو رفقایی که راهبردهای دیگری داشتند یا در مورد موضوعات جاری نظرات متفاوتی بیان می‌کردند را مورد تحقیر و توهین قرار می‌داد.

دست فردی که رهبر این جریان بود و پشت دروغ‌ها، دسائس و تهدیدات آزار جسمانی رساندن به رفقا قرار داشت که با هدف تبدیل گروهش به «تنها جنبش آنارشیستی در بلاروس» انجام می‌گرفت، بالأخره رو شد. اما هربار توانست از این اتهام بگریزد چراکه از اقتدار و وفاداری حلقه‌ی درونی دوستانش بهره‌مند بود.

خلاصه اینکه ما با خیانتی داخلی مواجه بودیم که به مدت بیش از ۲ سال ادامه داشت و به انشقاق میان بسیاری از فعالان انجامید، و بسیاری از رفقا سعی خود را معطوف حل این مشکل نمودند، به‌عوض آنکه با حکومت و سرمایه‌داری بستیزند.

از آنجا که در جنبش خود یک مکانیزم مناسب برای حل و فصل منازعه نداشتیم، و چون برخی از رفقا (رفقای سابق فعلی) به ارزشهای احترامِ متقابل، برابری و متانت باور نداشتند (یا فقط به حرف باور داشتند) و به عوض، به قانون مشت و کیشِ قدرت متوسل میشدند، به وضعیتی رسیدیم که جنبش چندپاره و ضعیف گشت. گزاف نیست اگر بگوییم که این خیانت درازمدت، ضعف و دلسردی بیشتری از سرکوب پلیس برای ما به همراه داشت.

در حال حاضر، محرک عمده ی این خیانت اغلب رفقای خود را از دست داده و نفوذ اندکی در بلاروس دارد، اما هنوز بطور آنلاین و با استفاده از تعدادی اکانت ناشناس، مشغول انتشار دروغ، دسیسه و نفرت علیه رفقاست.

ما یک روز نسبت به تألیف و تحلیل جزئیات این داستان خواهیم پرداخت، اما فعلاً قصد داریم نتیجه‌گیری‌مان را با شما در میان بگذاریم: جنبش آنارشیستی باید واجد یک مکانیزم معتبر و مقبول برای حل‌وفصل مناقشات باشد. رفقای آنارشیست می‌بایست اصول اخلاقی محکمی در مورد احترام، صداقت، نجابت و نپذیرفتن شایعات و دروغ‌ها و دسائس داشته باشند. باید یکدیگر را چون برادران و خواهران خود بدانیم و هرگونه گرایش اقتدارطلبانه را در جنبش از ریشه بخشکانیم.

 

https://pramen.io/en

 

پاینوشت : ترجمه متن انگلیسی مصاحبه

 

———————————————————————————————–

آدرس و اسامی صفحات مرتبط با اتحادیه آنارشیستهای ایران و افغانستان

Anarchist Union of Afghanistan and Iran, May 24, 2018

P.S:The possibility of joining new people and groups of anarchists will be permanent

The Union has many social media and other communication channels. You will find them at the bottom of this page

۱- آدرس عصر آنارشیسم در اینستاگرام

https://instagram.com/asranarshism/

—————————————-

۲- آدرس عصر آنارشیسم در تلگرام

https://telegram.me/asranarshism

—————————-
۳- عصر آنارشیسم در توئیتر
———————————–
۴ – فیسبوک عصر آنارشیسم
—————————————
۵ – فیسبوک بلوک سیاه ایران

————————————————–

۶ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidaritywiththeRojava

https://www.facebook.com/%D8%A2%D9%86%D8%A7%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%87%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%B1%D9%88%DA%98%D8%A7%D9%88%D8%A7-%D9%88-%D8%A8%D8%A7%DA%A9%D9%88%D8%B1-Anarchists-in-solidarity-with-the-Rojava-434646579975914

———————————————————-

۷ – فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی

https://www.facebook.com/sedaye.bisedayan

————————————————————

۸ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران

https://www.facebook.com/irananarchistlabors

——————————————————

۹- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی

https://www.facebook.com/anarchistlibraryfa

————————————————–

۰ ۱– فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان

https://www.facebook.com/anarchistinsupportbaluchistan

—————————————————–

۱۱ – فیسبوک  هنرمندان آنارشیست

https://www.facebook.com/anarchistartistss

————————————————-

۱۲ – فیسبوک دانشجویا ن آنارشیست

https://www.facebook.com/anarchiststudents

——————————————-

۱۳ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک

https://www.facebook.com/shahre.shahin

———————————————–

۱۴ – فیسبوک آنتی فاشیست

https://www.facebook.com/ShahinShahrPolitik

————————————————

۱۵ – آدرس آنارشیستهای مریوان در کانال تلگرام

https://t.me/anarchyinmarivan

———————————

۱۶-آدرس تماس با ماcontact us

info@asranarshism.com

———————————

۱۷ – سایت عصر آنارشیسم

——————————————–

۱۸ – آدرس کانال آنارشیستهای کردستان در تلگرام


بڵاوکردنەوەی بیرو هزری ئانارکیستی

——————————-

۱۹- فیسبوک میتینگ دهه هفتاد و هشتادی ها

https://www.facebook.com/%D9%85%DB%8C%D8%AA%DB%8C%D9%86%DA%AF-%D8%AF%D9%87%D9%87-%D9%87%D9%81%D8%AA%D8%A7%D8%AF-%D9%88-%D9%87%D8%B4%D8%AA%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D9%87%D8%A7-505093803031731/

——————————————

۲۰ – گوگل پلاس عصر آنارشیسم

https://plus.google.com/u/0/114261734790222308813

——————————————-

۲۱ –  ساوندکلاود رادیو آنارشی

——————————————

۲۲- آدرس ” دختران آنارشیست افغانستان ” در اینستاگرام

https://www.instagram.com/dokhtarananarshist_afghanestan

———————————————————–

۲۳- آدرس “دختران آنارشیست افغان ” در فیسبوک

https://www.facebook.com/Afghan-Anarchist-Girls-116992605591873

————————————————————–

۲۴- آدرس آنارشیستهای رشت در اینستاگرام

https://www.instagram.com/anarshist.rasht

———————————————————

۲۵ –  آدرس پیج آنارشیستهای شهر بوکان (  ئانارکیسته کانی بوکان ) در اینستاگرام

https://www.instagram.com/bokan_anarchy

———————————————————–

۲۶- آدرس آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر در تلگرام

https://t.me/Anarshistsh2

————————————————

۲۷ – آدرس آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر در اینستاگرام

https://www.instagram.com/anarshistshahinshahr

—————————————————

۲۸- آدرس آنارشیستهای شیراز در تلگرام

https://t.me/ShirazAnarchist

—————————————————

۲۹ – آدرس آنارشیستهای شیراز در اینستاگرام

https://www.instagram.com/anarchy_shz_ism

——————————————————

۳۰ – آدرس آنارشیستهای گیلان در اینستاگرام

https://www.instagram.com/guilan_anarchism

——————————————————-

۳۱ – کانال عصیانگر در تلگرام

https://t.me/AcabFai

————————————————-

۳۲ – آدرس کانال ” جوانان آنارشیست ” در تلگرام

https://t.me/young_anarchists

————————————————

۳۳- آدرس آنارشیستهای مشهد در کانال تلگرام

https://t.me/anarchismera

————————————————-

۳۴ -آدرس کانال آنارشیستهای تهران در تلگرام

t.me/tehran_anarchists

——————————————–

۳۵ – آدرس بلوک سیاه Iranian Black Bloc

twitter.com/anarshist

————————————

آنارشیستهای جنوب یکی از اعضای تشکیل دهنده ” اتحادیه آنارشیستهای ایران و افغانستان” می باشند که در ایران حضور دارند.

———————————————————

۳۷ – آدرس پیج” آنارشیستهای خراسان “در اینستاگرام

https://www.instagram.com/khurasan_anarch

آنارشیستهای خراسان یکی از اعضای تشکیل دهنده ” اتحادیه آنارشیستهای ایران و افغانستان” می باشند که در ایران حضور دارند.

——————————————————————————

۳۸ – آدرس بالاچه عصر آنارشیسم در بالاترین

https://www.balatarin.com/b/anarchismera

———————————————————————-

۳۹ – آدرس وبلاگ اتحادیه آنارشیستهای ایران و افغانستان

https://tauai.wordpress.com

————————————————————————

۴۰ – آدرس اتحادیه آنارشیستهای ایران و افغانستان در فیسبوک

https://www.facebook.com/TAUAI/?modal=admin_todo_tour

————————————————————————————–

۴۱ – آدرس اتحادیه آنارشیستهای ایران و افغانستان در اینستاگرام

https://www.instagram.com/union9387

—————————————————————————————

۴۲ – آدرس پیچ آنارشیستهای اهواز در فیسبوک

https://www.facebook.com/%D8%A2%D9%86%D8%A7%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%87%D9%88%D8%A7%D8%B2-2021321021440113

—————————————————————————–

۴۳ – آدرس پیچ آنارشیسم سبز در فیسبوک

https://www.facebook.com/Green-Anarchism-%D8%A2%D9%86%D8%A7%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D8%B3%D9%85-%D8%B3%D8%A8%D8%B2-229749814516765

—————————————————————————

۴۴ – آدرس پیج جوانان آنارشیست در اینستاگرام

https://www.instagram.com/javanane_anarshist


۴۵ – آدرس کانال جامعه دگرباشان فارسی زبان در تلگرام  https://t.me/IRLGBT_COM

 

آدرس و اسامی صفحات مرتبط با فدراسیون عصر آنارشیسم

Federation of Anarchism Era Social Media Pages۱- آدرس تماس با ما 
asranarshism@protonmail.com
info@asranarshism.com
۲- عصر آنارشیسم در اینستاگرام
۳- عصر آنارشیسم در تلگرام
۴- عصر آنارشیسم در توئیتر
۵ – فیسبوک عصر آنارشیسم
۶ – فیسبوک بلوک سیاه ایران
۷ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidarity with the Rojava
۸ – فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی
۹ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران
۱۰- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی
۱۱ – فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان
۱۲ – فیسبوک هنرمندان آنارشیست
۱۳ – فیسبوک دانشجویان آنارشیست
۱۴ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک
۱۵ – فیسبوک آنتی فاشیست
۱۶- تلگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۱۷ – اینستاگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۱۸- تلگرام آنارشیستهای شیراز
۱۹ – تلگرام ” جوانان آنارشیست ”
۲۰ - تلگرام آنارشیستهای تهران
۲۱ – اینستاگرام جوانان آنارشیست
۲۲ – گروه تلگرام اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۳ –  توییتر اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران - The Anarchists Union of Afghanistan and Iran
۲۴ – فیسبوک اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۵ – اینستاگرام اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۶ – کانال تلگرام خودسازماندهی مطالب گروه اتحاديه آنارشیست‌های افغانستان و ايران
۲۷ – گروه تلگرام خودساماندهی مطالب گروه اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۸– اینستاگرام آنارشیستهای بوکان - ئانارکیستە کانی بۆکان
۲۹- کانال تلگرام کتابخانه شورشی
۳۰- کانال تلگرام ریتم آنارشی
۳۱- تلگرام آنارشیستهای اراک
۳۲- تلگرام قیام مردمی
۳۳- ماستودون عصرآنارشیسم
۳۴- فیسبوک آنارشیست‌های مزار شریف
۳۵- فیسبوک آنارشیست‌های کابل