امروز یکشنبه وارد بیست و دومین روز اعتصاب #بانه و وارد دومین روز اعتصاب #جلفا مَی شویم #اعتصاب_سراسری

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on print

 

عکس سمت راست از شهر جلفا و سمت چپ شهر بانه است.

امروز یکشنبه وارد بیست و دومین روز اعتصاب بازاریان شهر بانه و وارد دومین روز اعتصاب بازاریان شهر جلفا مَی شویم و این در حالی است که کاربران ایرانی شبکه اجتماعی توییتر از روز پنجشنبه اولین طوفان توییتری خود را در حمایت و در جهت گسترش اعتصاب به سرتاسر ایران و در همه مشاغل آغاز کردند و دیروز شنبه دومین طوقان توییتری در همین راستا صورت گرفت و از روز پنجشنبه جهت خبر رسانی کاربران توییتر تصمیم گرفتند که هر روز با هشتک #اعتصاب_سراسری تویت و خبر رسانی و از اعتصاب عمومی و همگانی حمایت کنند.

اما شهرهای بانه و جلفا دارای چه مشخصات و ویژگی هایی جغرافیایی و اقتصادی هستند که اعتصاب آنها را پر اهمیت کرده است.

 

ویکی پدیا : “شهر بانه واقع در مرز غربی ایران در دامنهٔ شمالی رشته کوه‌های زاگرس، ۲۰ کیلومتری نوار مرزی ایران با عراق و جنوب غربی سقز و جنوب شرقی سردشت قرار گرفته‌است.

بانه با شهرستان‌های مریوان، سردشت، سقز و کردستان عراق هم‌مرز و دارای ارتباط مناسب جاده‌ای می‌باشد؛ واردات کالاهای خارجی و صادرات کالاهای ایرانی از طریق مرز بانه – عراق، بازارچهٔ پررونقی برای این شهر به ارمغان آورده‌است.

بر اساس نتایج سرشماری سال ۱۳۹۵ این شهر با جمعیت ۱۱۰٬۲۱۸ بعد از شهرهای سنندج، سقز و مریوان چهارمین شهر بزرگ استان کردستان محسوب و ۸۹ امین شهر ایران است.

 

شهرستان جلفا یکی از شهرستان‌های استان آذربایجان شرقی است که در ناحیهٔ شمال غربی این استان واقع شده‌است. مرکز این شهرستان شهر هادیشهر است.شهرستان جلفا پیشتر یکی از بخش‌های شهرستان مرند محسوب می‌شد که به دلیل تجاری بودن و مهم بودن به شهرستانی مستقل تبدیل شد.

شهرستان جلفا در شمال کوه کیامکی داغ و در حاشیهٔ جنوبی رود ارس واقع است. این شهرستان از جنوب به شهرستان مرند و شهرستان ورزقان، از شرق به شهرستان کلیبر، از غرب به استان آذربایجان غربی و از شمال به جمهوری آذربایجان و ارمنستان محدود است.

جمعیت شهرستان جلفا طبق آخرین آمار که بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵ منتشر شده‌است، ۵۳٫۵۷۹ نفر برآورد شده‌است که از این تعداد ۴۴٫۸۲۹ نفر در بخش مرکزی و ۸٫۷۵۰ نفر در بخش سیه رود ساکن اند. هم چنین جمعیت شهر جلفا ۵٫۳۱۶ نفر، شهر هادی شهر ۲۸٫۵۵۵ نفر و شهر سیه رود ۱٫۵۱۱ نفر است.

شغل اکثر ساکنین این شهر کشاورزی و دامداری است. البته به‌دلیل مرکزیت و اداری بودن جلفا و وجود ادارات مختلف دولتی و خصوصی در آن، عده‌ای نیز به‌کار در این‌گونه مراکز مشغول شده‌اند و عده‌ای از مردم این شهر نیز به کار تجارت با آنسوی مرز مشغولند.

برخی ویژگی‌ها هم چون قرار گرفتن شهرستان جلفا در حاشیهٔ رود ارس، قرار گرفتن این شهرستان در مرز ایران با جمهوری آذربایجان و ارمنستان و قرار گرفتن این شهرستان در یک منطقهٔ تجاری این شهرستان را به یکی از قطب‌های مهم تجاری جمهوری اسلامی ایران تبدیل کرده‌است.

منطقه آزاد تجاری ارس یکی از قطب‌های بازرگانی در ایران است. در این منطقه پروژه‌های مختلفی هم چون احداث فرودگاه بین‌المللی و دانشگاه بین‌المللی در حال اجرا است.”

امروز یکشنبه یست و دومین روزی است که بازاریان بانه در اعتصاب بسر می برند و در این مدت نیز در شهرهای مختلف استان کردستان و کرمانشاه به ویژه شهر بانه در اعتراض به سیاست های اعمال شده علیه کولبران اعتصاب کرده اند.

درباره تعداد کولبرانی که از مسیرهای مرزی استان های غربی ایران کالا وارد می کنند، آمار متناقضی ارائه شده است. رسول خضری، نماینده پیرانشهر در مجلس می گوید ۷۵هزار نفر کولبر داریم ولی برخی رسانه ها از فعالیت ۲۰۰هزار کولبر می گویند. در سال های اخیر، کشته شدن بسیاری از کولبران توسط نیروهای انتظامی سبب اعتراض هایی شده است ولی اعتصاب کنونی را می توان یکی از مهم ترین واکنش های اجتماعی از سوی کولبران و مردم حامی آنها توصیف کرد.

نخستین اعتراض ها از روز ۲۵ فروردین در شهر بانه دراستان کردستان و شهر جوانرود در استان کرمانشاه شروع شد. در ادامه شهرهای مریوان و سقز و همچنین شهر پیرانشهر در استان آذربایجان غربی نیز به معترضان پیوستند. نقطه شروع این اعتراض ها کولبران بودند ولی نقطه اوج آن، همراهی و اعتصاب بازار بود. آنها سفره های خالی در خیابان و کوچه ها پهن کردند تا وضعیت بد اقتصادی خود را نشان دهند.

مغازه داران شهرهای مرزی، مهم ترین مشتریان و فروشندگان کالاهایی بودند که کولبران وارد می کردند و با توقف فعالیت کولبران، فعالیت آنها نیز به طور جدی تحت تاثیر قرار گرفت.

منصور مرادی، نماینده مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی اعلام کرده که نرخ بیکاری در استان کردستان از ۴۵ درصد هم فراتر رفته است.

در این مدت ده ها نفر ار اعتصاب کنندگان تنها در بانه بازداشت یا به نهادهای امنیتی فراخوانده شدند.در رسانه‌های محلی و فضای مجازی خبر بازداشت دست‌کم ۲۰ تن از بازاریان بانه منتشر شده است.

چند روز است که اینترنت در شهر بانه قطع شده، یگان های ویژه در این شهر مستقر و مراکز ایست و بازرسی متعددی برای کنترل رفت و آمدها برپا شده است. با وجود این اعتصاب کنندگان گفته اند تا یکشنبه ۱۶ اردیبهشت که دولت نظر جدیدش را اعلام کند، به اعتراض های خود ادامه می دهند.

روز شنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۷، کسبه و بازاریان معترض جلفا در اعتراض به ممانعت از ترخیص کالا در منطقه آزاد این شهر و کاهش سهمیه بازاریان اقدام به اعتصاب و بستن مغازه های خود کردند.

سال گذشته نیز بازاریان و کسبه جلفا دست به اعتصاب زده بودند و این در حالی بود که بازاریان جلفا به اختصاص عوارض ۶ درصدی حواله گمرکی برای کالا همراه با مسافر در این منطقه اعتراض داشتند و به گفته آنها این شیوه به راحتی تمام بازار را فلج می کرد. افزایش عوارض گمرکی در بازار محلی جلفا نرخ بیکاری و قاچاق را بالا می‌برد.

گمرک جلفا در فاصله ۱۳۵ کیلومتری تبریز واقع شده است .

گمرک جلفا با داشتن وسعت ۵۰۰ هزار هکتار و وجود تاسیسات ریلی کم نظیر ، یکی از بزگترین گمرک های زمینی برای ترخیص کالا محسوب می شود .

مناطق گمرک جلفا :

  1. گمرک پل چوبی ، که مرز بین المللی ایران و نخجوان بوده و بصورت تمام وقت فعالیت دارد ، که این گمرک بعد از فرودگاه مهرآباد پرترددترین و بزرگترین پایانه کشور می باشد .
  2. بازارچه مرکزی ، که در کنار پل چوبی تاسیس شده است .
  3. گمرک منطقه آزاد ارس ، در زمینی به مساحت ۱۳۰ هکتار که جهت امور گمرکی به این منطقه واگذار شده است .
  4. منطقه آزاد تجاری_ صنعتی ارس ، در منطقه جلفا و کلیبر و خداآفرین و شمال غرب ایران قرار دارد.و نیز بعد از منطقه آزاد کیش، منطقه آزاد ارس دومین منطقه آزاد توسعه یافته در حال رشد می باشد .

این منطقه آزاد در کنار دو کشور جمهوری آذربایجان و ارمنستان قرار گرفته و وسعتی در حدود ۵۱٫۰۰۰ هکتار را دارا می باشد .

شهر جلفا در زمینه تجاری و گمرکی در این ناحیه دارای پیشینه صد ساله بوده .

ترخیص کالا در گمرک منطقه آزاد ارس و جلفا بدلیل راحتی و روان بودن روال ، بسیار سریع و به صرفه تر از سایر مناطق گمرکی است ، و همچنین تخفیف مالیاتی منطقه باعث کاهش هزینه های ترخیص کالا و رونق کار ترخیص کاران شده است .

مقررات ترخیص کالا مسافرین :

  1. فرادی که از کشورهای دیگر و از طریق بنادر یا فرودگاه های مجاز مستقیم وارد منطقه می شوند می توانند برای ترخیص کالا ،کالاهایی را که جنبه تجاری نداشته و همچنین ممنوعیت شرعی و قانونی ندارند را ترخیص کنند که این موارد معاف از عوارض بندری و فرودگاهی می باشد .
  2. افرادی که قصد اقامت بیش از یک سال در منطقه را دارند در صورتی که اقامت آنها به تایید سازمان رسیده باشد ، برای یک بار می توانند لوازم خانه و محل کار خود را با معافیت از عوارض بندری و فرودگاهی به منطقه وارد کرده .
  3. افرادی که مستقیم از طریق منطقه از کشور خارج می شوند ، می توانند  تمامی کالاها را مشروط به نداشتن جنبه تجاری و بدون نیاز به اخذ مجوز با خود از کشور خارج نمایند ، لازم به ذکر است خروج کتاب های خطی و قدیمی ، آثار فرهنگی اصیل ، انواع سکه و همچنین اشیای عتیقه مجاز نمی باشد .

 

 

۱- آدرس عصر آنارشیسم در اینستاگرام

https://instagram.com/asranarshism/

—————————————-

۲- آدرس عصر آنارشیسم در تلگرام

https://telegram.me/asranarshism

—————————-
۳- عصر آنارشیسم در توئیتر
———————————–
۴ – فیسبوک عصر آنارشیسم
—————————————
۵ – فیسبوک بلوک سیاه ایران

————————————————–

۶ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidaritywiththeRojava

https://www.facebook.com/%D8%A2%D9%86%D8%A7%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%87%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%B1%D9%88%DA%98%D8%A7%D9%88%D8%A7-%D9%88-%D8%A8%D8%A7%DA%A9%D9%88%D8%B1-Anarchists-in-solidarity-with-the-Rojava-434646579975914

———————————————————-

۷ – فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی

https://www.facebook.com/sedaye.bisedayan

————————————————————

۸ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران

https://www.facebook.com/irananarchistlabors

——————————————————

۹- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی

https://www.facebook.com/anarchistlibraryfa

————————————————–

۰ ۱– فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان

https://www.facebook.com/anarchistinsupportbaluchistan

—————————————————–

۱۱ – فیسبوک  هنرمندان آنارشیست

https://www.facebook.com/anarchistartistss

————————————————-

۱۲ – فیسبوک دانشجویا ن آنارشیست

https://www.facebook.com/anarchiststudents

——————————————-

۱۳ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک

https://www.facebook.com/shahre.shahin

———————————————–

۱۴ – فیسبوک آنتی فاشیست

https://www.facebook.com/ShahinShahrPolitik

————————————————

۱۵ – آدرس آنارشیستهای مریوان در کانال تلگرام

https://t.me/anarchyinmarivan

———————————

۱۶-آدرس تماس با ماcontact us

info@asranarshism.com

———————————

۱۷ – سایت عصر آنارشیسم

——————————————–

۱۸ – آدرس کانال آنارشیستهای کردستان در تلگرام


بڵاوکردنەوەی بیرو هزری ئانارکیستی

——————————-

۱۹- فیسبوک میتینگ دهه هفتاد و هشتادی ها

https://www.facebook.com/%D9%85%DB%8C%D8%AA%DB%8C%D9%86%DA%AF-%D8%AF%D9%87%D9%87-%D9%87%D9%81%D8%AA%D8%A7%D8%AF-%D9%88-%D9%87%D8%B4%D8%AA%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D9%87%D8%A7-505093803031731/

——————————————

۲۰ – گوگل پلاس عصر آنارشیسم

https://plus.google.com/u/0/114261734790222308813

——————————————-

۲۱ –  ساوندکلاود رادیو آنارشی

——————————————

 

۲۲- آدرس ” دختران آنارشیست افغانستان ” در اینستاگرام

https://www.instagram.com/dokhtarananarshist_afghanestan

———————————————————–

۲۳- آدرس “دختران آنارشیست افغان ” در فیسبوک

https://www.facebook.com/Afghan-Anarchist-Girls-116992605591873

————————————————————–

۲۴- آدرس آنارشیستهای رشت در اینستاگرام

https://www.instagram.com/anarshist.rasht

———————————————————

۲۵ –  آدرس پیج آنارشیستهای شهر بوکان (  ئانارکیسته کانی بوکان ) در اینستاگرام

https://www.instagram.com/bokan_anarchy

———————————————————–

۲۶- آدرس آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر در تلگرام

https://t.me/Anarshistsh2

————————————————

۲۷ – آدرس آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر در اینستاگرام

https://www.instagram.com/anarshistshahinshahr

—————————————————

۲۸- آدرس آنارشیستهای شیراز در تلگرام

https://t.me/ShirazAnarchist

—————————————————

 

۲۹ – آدرس آنارشیستهای شیراز در اینستاگرام

https://www.instagram.com/anarchy_shz_ism

——————————————————

۳۰ – آدرس آنارشیستهای گیلان در اینستاگرام

 

https://www.instagram.com/guilan_anarchism

——————————————————-

۳۱ – کانال عصیانگر در تلگرام

https://t.me/AcabFai

————————————————-

۳۲ – آدرس کانال ” جوانان آنارشیست ” در تلگرام

https://t.me/young_anarchists

————————————————

۳۳- آدرس آنارشیستهای مشهد در کانال تلگرام

https://t.me/anarchismera

 آدرس و اسامی صفحات مرتبط با فدراسیون عصر آنارشیسم

Federation of Anarchism Era Social Media Pages۱- آدرس تماس با ما 
asranarshism@protonmail.com
info@asranarshism.com
۲- عصر آنارشیسم در اینستاگرام
۳- عصر آنارشیسم در تلگرام
۴- عصر آنارشیسم در توئیتر
۵ – فیسبوک عصر آنارشیسم
۶ – فیسبوک بلوک سیاه ایران
۷ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidarity with the Rojava
۸ – فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی
۹ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران
۱۰- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی
۱۱ – فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان
۱۲ – فیسبوک هنرمندان آنارشیست
۱۳ – فیسبوک دانشجویان آنارشیست
۱۴ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک
۱۵ – فیسبوک آنتی فاشیست
۱۶– سایت عصر آنارشیسم
۱۷- فیسبوک میتینگ دهه هفتاد و هشتادی ها
۱۸- اینستاگرام ” دختران آنارشیست افغانستان ”
۱۹- اینستاگرام آنارشیستهای رشت
۲۰- تلگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۲۱ – اینستاگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۲۲- تلگرام آنارشیستهای شیراز
۲۳ – اینستاگرام آنارشیستهای شیراز
۲۴ – اینستاگرام آنارشیستهای گیلان
۲۵ – تلگرام ” جوانان آنارشیست ”
۲۶ - تلگرام آنارشیستهای تهران
۲۷ – بلوک سیاه Iranian Black Bloc توییتر
۲۸ –  اینستاگرام ” آنارشیستهای جنوب “
آنارشیستهای جنوب یکی از اعضای تشکیل دهنده ” اتحادیه آنارشیستهای ایران و افغانستان” می باشند که در ایران حضور دارند.
۲۹ – اینستاگرام ” آنارشیستهای خراسان“
آنارشیستهای خراسان یکی از اعضای تشکیل دهنده ” اتحادیه آنارشیستهای ایران و افغانستان” می باشند که در ایران حضور دارند.
۳۰ – گروه تلگرام آنارشیستهای بلوک سیاه
۳۱ – اینستاگرام جوانان آنارشیست
۳۲ – فیسبوک اتحادیه آنارشیستهای ایران و افغانستان
۳۳ – اینستاگرام بلوک سیاه آنارشیست
۳۴ – تلگرام آنارشیستهای اراک
۳۵ – تلگرام قیام مردمی
کانال قیام مردمی مخصوص آموزش تاکتیکهای مبارزات خیابانی و سازماندهی تظاهرات سراسری است.
۳۶– اینستاگرام جوانان آنارشیست
۳۷– اینستاگرام آنارشیستهای بوکان - ئانارکیستە کانی بۆکان