کشته شدن ۱۸ نفر در حمله به رستورانی در بورکینافاسو و زخمی شدن حدود ۲۰ نفر

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on print
Text Size

در حملۀ مهاجمان مسلح به یک کافه رستوران پایتخت بورکینا فاسو، یکشنبه شب ۱۳ اوت/ مرداد، بر اساس بیانیۀ دولت این کشور حداقل ۱۸ نفر کشته و حدود ۲۰ تن زخمی شدند. قربانیان این حمله، بر همین پایه، دارای ملیّت‌های مختلف هستند. این حمله با عملیات نیروهای امنیتی بورکینا فاسو خاتمه یافت. وزیر ارتباطات این کشور به رادیو بین‌المللی فرانسه گفت، در این عملیات دو تن از مهاجمان از پای درآمدند. محلۀ اطراف محل حمله در نخستین ساعات روز دوشنبه همچنان در محاصرۀ نیروهای انتظامی قرار دارد.

حملۀ مهاجمانی که از آنها به عنوان جهادگرایان یاد شده است، یکشنبه شب اندکی پس از ساعت ۲۱ بوقت محلی آغاز شد. یک شاهد عینی به خبرگزاری فرانسه گفته است «سه مرد مسلح از یک خودروی صحرانورد پیاده شده» و مشتریان رستوران «عزیز استانبول» واقع در خیابان قوام نکرومه را هدف رگبار تیر قرار داده‌اند. گزارشگر رادیوی ما در محل پس از گفتگو با شاهدان دیگری می گوید مهاجمان سوار بر موتورسیکلت بوده‌اند.

رستوران «عزیز استانبول» در متری رستورانِ «کاپوچینو» قرار دارد که در ۱۵ ژانویۀ ۲۰۱۶ هدف حملۀ تروریست ها قرار گرفت. در آن حمله حدود سی نفر کشته شدند.

اندکی پس از آغاز حمله که در ابتدا تصور می شد یک سرقت مسلحانه باشد، محله مورد محاصره نیروهای امنیتی قرار گرفت و درگیری با مهاجمان چند ساعت بطول انجامید. بگفتۀ وزیر ارتباطات بورکینا فاسو، «رِمی دانجینو»، پس از رسیدن نیروهای امنیّتی، مهاجمان در یکی از اطاق‌های طبقۀ فوقانی ساختمان سنگر گرفتند و به تیراندازی در برابر نیروهای امنیّتی پرداختند.

دادستان و دیگر مقامات مسئول برای انجام مشاهدات و تشریفاتِ معمول صبح دوشنبه در محل حاضر شدند. پس از آن ماموران پلیس علمی کار خود را آغاز کردند.

قربانیان این حمله دارای ملیّت‌های گوناگون هستند، امّا هنوز هویّت آنها اعلام نشده است. وزیر ارتباطات بورکینا فاسو به ار.اف.ای. گفت «رستوران عزیز استانبول محل آرامی برای حضور خانواده‌ها بود» و از همین رو خارجیان ساکن پایتخت به آن رفت و آمد می کردند.

بگزارش خبرنگار رادیوی ما در واگادوگو، نیروهای بورکینافاسو در این عملیات از پشتیبانی ماموران کشورهای دیگر نیز برخوردار شدند، امّا حملۀ صورت گرفته توسط آنان انجام شده است.

 

منبع : رادیو فرانسه

 

در حمله مردان مسلح به رستورانی در اوگادوگو، پایتخت بورکینافاسو دست‌کم هجده تن از جمله ۹ خارجی کشته شدند.

به گفته وزیر خارجه بورکینافاسو، خارجی‌هایی که در این حادثه کشته شدند شامل یک فرانسوی، دو کانادایی، یک سنگالی، یک شهروند نیجر، یک لبنانی، یک ترک و دو کویتی بوده‌اند. همین مقام افزود که هویت سه نفر از قربانیان هنوز مشخص نشده است.

به گفته یک شاهد عینی سه مهاجم با نزدیک شدن به رستوران «عزیز استانبول» در پایتخت به روی مشتریانی که در محوطه رستوران نشسته بودند آتش گشودند.

به گزارش رویترز در پی این حادثه نیروهای امنیتی محوطه محل تیراندازی را محاصره و کنترل اوضاع را در اختیار گرفتند. وزیر ارتباطات بورکینافاسو صبح دوشنبه در تلویزیون دولتی این کشور از کشته شدن سه مظنون این حمله در جریان درگیری با نیروهای امنیتی و پایان عملیات خبر داد.

مقام‌های امنیتی از کشته شدن مهاجمان در جریان مداخله نیروهای امنیتی خبر دادند. وزارت خارجه فرانسه نیز طی بیانیه‌ای از شهروندان این کشور که مقیم بورکینافاسو هستند خواست تا از رفت و آمد به محل حادثه اکیدا خودداری کنند.

بورکینافاسو همچون دیگر کشورهای غرب آفریقا بارها هدف حملات گروه‌های افراطی فعال در سراسر ساحل آفریقا قرار گرفته است.

هفت ماه پیش، در ژانویه سال جاری حمله مهاجمان وابسته به القاعده به هتل و رستورانی در اوگادوگو ۳۰ کشته برجای گذاشت.

 

منبع : یورونیوز

 

در حمله مهاجمان مسلح به رستورانی در پایتخت بورکینا فاسو، حداقل ۱۸ نفر کشته و چندین نفر مجروح شدند. نیروهای امنیتی توانستند هر دو مهاجم را به ضرب گلوله از پای در آوردند و مردمی را که در ساختمان گرفتار شده بودند آزاد کنند.

به گزارش رویترز، ظن آن می‌رود مهاجمان به گروه‌های تندرو اسلام‌گرا وابسته باشند و مقام‌های رسمی نیز این حمله «تروریستی» توصیف کرده‌اند.

بورکینافاسو مثل سایر کشورهای غرب آفریقا هر از چند گاه، هدف حمله گروه‌های جهادی بوده است. اکثر این حملات در مناطق شمالی و دورافتاده این کشور در جوار مرز با مالی روی داده اند که گروه‌های جهادی بیش از یک دهه در آنجا فعال هستند.

شاهدان عینی می‌گویند با شروع تیراندازی متقابل بین مهاجمان و نیروهای امنیتی مردم از رستوران عزیز استانبول واقع در مرکز پایتخت، اوگادوگو می‌گریختند.

به گفته وزیر خارجه فرانسه یک شهروند فرانسوی از جمله افرادی است که در این حمله کشته شده است.

دفتر ریاست جمهوری فرانسه، اعلام کرده است که امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور این کشور در مورد این حادثه و نقش یک نیروی نظامی چند ملیتی که هدف آن مبارزه با گروه‌های جهادی در کشورهای غرب آفریقا، با رئیس‌جمهور بورکینافاسو گفت‌وگو کرده است.

این حمله یادآور تهاجم مسلحانه مرگبار به یک هتل و رستوران در مرکز شهر اوگادوگو است که در ژانویه ۲۰۱۶ روی داد و بر اثر آن ۳۰ نفر کشته شدند. مسئولیت آن حمله شاخه القاعده در «مغرب اسلامی» را به عهده گرفت.

فعالیت شاخه القاعده در مغرب اسلامی و سایر گروه‌های جهادی مرتبط با آن قبلاً به مناطق صحرایی محدود بود ولی در سال ۲۰۱۲ آنها با سوءاستفاده از شورش جدایی‌طلبان در مالی توانستند حوزه فعالیت خود را به جنوب گسترش دهند.

در سال ۲۰۱۳ فرانسه برای جلوگیری از تصرف پایتخت مالی توسط شبه نظامیان وابسته به القاعده به این کشور نیروی نظامی اعزام کرد. اما با این وجود گروه‌های جهادی به مرور منطقه فعالیت خود را گسترش داده و علاوه بر باماکو پایتخت مالی توانسته اند در بورکینافاسو و ساحل عاج نیز حملاتی انجام دهند.

یک گروه جهادی جدید در مالی و وابسته به القاعده مسئولیت حمله مسلحانه به یک منطقه توریستی لوکس در مالی را به عهده گرفت که طی آن حداقل پنج نفر کشته شدند.

خبرگزاری رویترز می افزاید در یک حادثه جداگانه روز دوشنبه مردان مسلح به سوی نیروهای پاسدار صلح سازمان ملل متحد و نظامیان مالی در مرکز این کشور تیراندازی کردند که بر اثر آن یک سرباز مالی کشته و دو نظامی اهل توگو از نیروهای پاسدار صلح مجروح شدند.

کشورهای آفریقایی برای مبارزه با گروههای جهادی در منطقه موسوم به ساحل، شامل نواحی صحرایی شمال و نوار ساحلی غرب آفریقا، یک نیروی نظامی چند ملیتی جدید تشکیل داده‌اند. اما این نیرو از اواخر سال جاری میلادی فعالیت خود را آغاز خواهد کرد و در عین حال کشورهای تشکیل دهنده آن با مشکل کمبود بودجه مواجه هستند.

دفتر ریاست جمهوری فرانسه در بیانیه خود گفت که رئیس جمهور بورکینافاسو نیز بر اهمیت تسریع در شروع فعالیت این نیروی چند ملیتی تاکید کرده است. این بیانیه می‌گوید که «رؤسای جمهور فرانسه و بورکینافاسو در روزهای آینده تماس‌های بیشتری خواهند داشت و با رهبران سایر کشورهای منطقه در مورد پیشبرد این طرح مشترک گفتگو خواهند کرد».

برخی از ناظران معتقدند که تشکیل این نیروی نظامی جدید چند ملیتی متشکل از نظامیان مالی، موریتانی، بورکینافاسو، نیجر و چاد زمینه‌سازی برای تخلیه چهار هزار پرسنل نظامی فرانسوی است که هم اکنون در مناطق خطرناک منطقه مستقر هستند. ولی امانوئل مکرون گفت فرانسه قصد خارج کردن این نیروها را ندارد.

 منبع : رادیو فردا

در حمله به یک رستوران در پایتخت بورکینا فاسو ۱۸ نفر کشته شدند. مقامات دولتی این کشور از حمله تروریستی سخن می‌گویند. در سال ۲۰۱۶ نیز در چند متری این رستوران حمله شدیدی رخ داد که القاعده مسئولیتش را بر عهده گرفت.

طبق گزارش‌های رسمی، شامگاه یکشنبه (۱۳ اوت / ۲۲ مرداد) طی حمله افرادی مسلح به یک رستوران در پایتخت کشور بورکینا فاسو، واقع در غرب آفریقا، دست‌کم ۱۸ نفر جانشان را از دست دادند. به گفته رمی داندجینو، وزیر ارتباطات این کشور، ۸ نفر هم زخمی شدند.

وزیر ارتباطات بورکینا فاسو در برابر خبرنگاران گفت که قربانیان دارای ملیت‌های گوناگون هستند و دست‌کم یکی از آنان اهل فرانسه است. تا کنون کسی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است. داندجینو از “حمله تروریستی” سخن گفت، اما توضیحی درباره جریانات احتمالی پس پرده این ماجرا نداد.

هدف حمله مهاجمان رستورانی ترکی در اواگادوگو، پایتخت بورکینا فاسو بود. سربازان ارتش و ماموران پلیس اطراف رستوران را محاصره کرده و به تبادل آتش با مهاجمان پرداختند.

پلیس روز دوشنبه (۱۴ اوت) اعلام کرد که دو تن از کشته‌شدگان از مهاجمان هستند؛ این دو طی تبادل آتش با پلیس کشته شده‌اند.

در سال ۲۰۱۶ در فاصله حدود ۲۰۰ متری از این رستوران حمله‌ای تروریستی به وقوع پیوسته بود که بر اثر آن ۲۹ نفر کشته شدند. در آن زمان سازمان تروریستی القاعده مسئولیت این واقعه را بر عهده گرفته بود.

 

منبع : دویچه وله

 

———————————————————–

آدرس “دختران آنارشیست افغان ” در فیسبوک

https://www.facebook.com/Afghan-Anarchist-Girls-116992605591873

————————————————————–

آدرس آنارشیستهای رشت در اینستاگرام

https://www.instagram.com/anarshist.rasht

———————————————————

آدرس صفحه آنارشیستهای شهر بوکان (  ئانارکیسته کانی بوکان ) در اینستاگرام :

https://www.instagram.com/bokan_anarchy

———————————————————–

آدرس آنارشیستهای شاهین شهر در تلگرام

https://t.me/Anarshistsh2

 

آدرس آنارشیستهای شاهین شهر در اینستاگرام

https://www.instagram.com/anarshistshahinshahr

———————————————————

آدرس کانال آنارشیستهای شهر سنندج در تلگرام

ئانارکیستەکانی شاری سنە
بڵاوکردنەوەی بیرو هزری ئانارکیستی

https://t.me/anarchst

—————————————————-

آدرس آنارشیستهای مریوان در کانال نلگرام

https://t.me/anarchyinmarivan

——————————————–

آدرس عصر آنارشیسم در اینستاگرام

https://instagram.com/asranarshism/

 

آدرس عصر آنارشیسم در تلگرام

https://telegram.me/asranarshism

——————————————————————————————————————————————————————————————————–

آدرس و اسامی صفحات مرتبط با مجموعه عصر آنارشیسم  The names and addresses that related to anarchism era website

 

۱- سایت عصر آنارشیسم

http://asranarshism.com

 

آدرس و اسامی صفحات ما در فیسبوک

 

۲- فیسبوک عصر آنارشیسم

https://www.facebook.com/asranarshism

 

۳- فیسبوک بلوک سیاه ایران

https://www.facebook.com/iranblackbloc

 

۴ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidaritywiththeRojava

https://www.facebook.com/%D8%A2%D9%86%D8%A7%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%87%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%B1%D9%88%DA%98%D8%A7%D9%88%D8%A7-%D9%88-%D8%A8%D8%A7%DA%A9%D9%88%D8%B1-Anarchists-in-solidarity-with-the-Rojava-434646579975914

 

۵- فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی

https://www.facebook.com/sedaye.bisedayan

 

۶ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران

https://www.facebook.com/irananarchistlabors

 

۷- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی

https://www.facebook.com/anarchistlibraryfa

 

۸ – فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان

https://www.facebook.com/anarchistinsupportbaluchistan

 

۹ – فیسبوک  هنرمندان آنارشیست

https://www.facebook.com/anarchistartistss

 

۱۰ – فیسبوک دانشجویا ن آنارشیست

https://www.facebook.com/anarchiststudents

 

۱۱ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک

https://www.facebook.com/shahre.shahin

 

۱۲ – فیسبوک آنتی فاشیست

https://www.facebook.com/ShahinShahrPolitik

 

۱۳ – عصر آنارشیسم در تلگرام

https://telegram.me/asranarshism

 

۱۴- عصر آنارشیسم در اینستاگرام

https://instagram.com/asranarshism/ 

 

۱۵ – عصر آنارشیسم در توئیتر

https://twitter.com/asranarshism

 

۱۶ – بالاچه عصر آنارشیسم در بالاترین

https://www.balatarin.com/b/anarchismera

 

۱۷- فیسبوک میتینگ دهه هفتاد و هشتادی ها

https://www.facebook.com/%D9%85%DB%8C%D8%AA%DB%8C%D9%86%DA%AF-%D8%AF%D9%87%D9%87-%D9%87%D9%81%D8%AA%D8%A7%D8%AF-%D9%88-%D9%87%D8%B4%D8%AA%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D9%87%D8%A7-505093803031731/

 

۱۸ – گوگل پلاس عصر آنارشیسم

https://plus.google.com/u/0/114261734790222308813

 

۱۹ –  ساوندکلاود رادیو آنارشی

آدرس تماس با ماcontact us

 آدرس و اسامی صفحات مرتبط با فدراسیون عصر آنارشیسم

Federation of Anarchism Era Social Media Pages۱- آدرس تماس با ما 
asranarshism@protonmail.com
info@asranarshism.com
۲- عصر آنارشیسم در اینستاگرام
۳- عصر آنارشیسم در تلگرام
۴- عصر آنارشیسم در توئیتر
۵ – فیسبوک عصر آنارشیسم
۶ – فیسبوک بلوک سیاه ایران
۷ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidarity with the Rojava
۸ – فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی
۹ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران
۱۰- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی
۱۱ – فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان
۱۲ – فیسبوک هنرمندان آنارشیست
۱۳ – فیسبوک دانشجویان آنارشیست
۱۴ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک
۱۵ – فیسبوک آنتی فاشیست
۱۶- فیسبوک میتینگ دهه هفتاد و هشتادی ها
۱۷- اینستاگرام ” دختران آنارشیست افغانستان ”
۱۸- اینستاگرام آنارشیستهای رشت
۱۹- تلگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۲۰ – اینستاگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۲۱- تلگرام آنارشیستهای شیراز
۲۲ – اینستاگرام آنارشیستهای شیراز
۲۳ – اینستاگرام آنارشیستهای گیلان
۲۴ – تلگرام ” جوانان آنارشیست ”
۲۵ - تلگرام آنارشیستهای تهران
۲۶ – توییتر بلوک سیاه آنارشیست - Anarchist black block
۲۷ –  اینستاگرام ” آنارشیستهای جنوب “
۲۸ – اینستاگرام ” آنارشیستهای خراسان“
۲۹ – گروه تلگرام آنارشیستهای بلوک سیاه
۳۰ – اینستاگرام جوانان آنارشیست
۳۱ – فیسبوک اتحادیه آنارشیستهای ایران و افغانستان
۳۲ – اینستاگرام بلوک سیاه آنارشیست
۳۳ – تلگرام آنارشیستهای اراک
۳۴ – تلگرام قیام مردمی
۳۵– اینستاگرام آنارشیستهای بوکان - ئانارکیستە کانی بۆکان
۳۶- کانال تلگرام کتابخانه شورشی
۳۷- کانال تلگرام ریتم آنارشی