نقش پهپاد ها در فعالیت های سیاسی آتی در ایران : تنها در آلمان تا پایان امسال بیش از یک میلیون پهپاد فعال خواهند بود.

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on print
Text Size

برخی افراد (عکاسان حرفه‌ای یا آماتور) از پهپادها برای تهیه تصاویر منحصر به فرد استفاده می‌کنند. شبکه‌های خبری برای تهیه فیلم‌ از پهپاد بهره می‌گیرند و برخی شرکت‌های خدماتی برای ارسال بسته‌های پستی درصدد راه‌اندازی شبکه‌ی وسیعی از پهپادها هستند. حتی گفته می‌شود که قاچاقچیان مواد مخدر از این طریق دست به توزیع مواد خود می‌زنند. کاربرد پهپاد در عرصه غیرنظامی بسیار گسترده است؛ از کمک‌رسانی در سوانح گرفته تا کنترل ترافیک در سطح شهرها و اتوبان‌ها.

در آلمان شهروندان به دلایل و با انگیزه‌های متفاوت دست به خرید پهپاد می‌زنند. پهپادها نیز دارای اندازه‌ها و اشکال متفاوتی هستند. برخی افراد پهپاد را به عنوان اسباب‌بازی می‌خرند و از آن برای تفریح و سرگرمی در پارک‌ها و فضاهای مخصوص استفاده می‌‌کنند.

پهپادها تنها در حوزه دید خلبان (هدایت‌کننده) و تا ارتفاع ۱۰۰ متری اجازه پرواز دارند. در بسیاری از مناطق حساس (مانند مناطق عملیاتی پلیس، در نزدیکی تجمعات مردم، زندان‌ها، بیمارستان‌ها و ساختمان‌های دولتی) پرواز پهپادهای مطلقا ممنوع است.

بنا به ارزیابی اداره تامین امنیت هوایی در آلمان تا پایان سال ۲۰۱۷ بیش از یک میلیون پهپاد در دست افراد و شرکت‌های خصوصی خواهد بود.

برای هدایت پهپادها در آلمان از اول اکتبر ۲۰۱۷ نیاز به گواهینامه است. جریمه متخلفان می‌تواند به چندصد یورو برسد. بنا به ارزیابی مسئولان تا پایان امسال بیش از یک میلیون پهپاد در اختیار افراد و شرکت‌های خصوصی خواهد بود.

از روز یک‌شنبه (۱ اکتبر/۹ مهر) دارندگان پهپادهای شخصی در آلمان موظف به اخذ گواهینامه هستند. دولت آلمان می‌کوشد با این مجوز که به “خلبانی پهپاد” در آلمان شهرت یافته ایمنی و امنیت شهروندان را افزایش دهد.

شمار پهپادهای چهار موتوره در ‌آلمان در سال‌های گذشته رو به فزونی نهاده است. بهای این پهپادها نیز بسیار نازل‌تر از آنست که برخی تصور می‌کنند.

متناسب با افزیش شمار پهپادها، سوانح پهپادی نیز فزونی گرفته است. در سال گذشته (۲۰۱۶) ۶۴ سانحه و در سال ۲۰۱۵ تنها ۱۴ سانحه گزارش شده است. اما در سال ۲۰۱۷ تا پایان ماه اوت ۶۰ مورد سانحه پهپادی در آلمان ثبت شده است.

چگونگی اخذ گواهینامه

تمامی اشخاصی که دارای پهپادی با وزن بیش از دو کیلوگرم هستند، باید گواهینامه بگیرند. این افراد باید دست‌کم ۱۶ سال داشته باشند. کسانی که گواهینامه خلبانی دارند، نیازی به گواهینامه‌ی پهپاد ندارند.

آشنایی با پهپاد و شناخت از چگونگی هدایت آن شرط اصلی به شمار می‌آید. گواهینامه‌ی هدایت پهپاد تنها از سوی مراکزی می‌تواند صادر شود که مورد تایید اداره تامین امنیت پرواز در آلمان هستند. (برای نمونه آموزشگاه‌های خلبانی یا انجمن‌ها و باشگاه‌هایی که با هواپیمای مدل و پهپادها سر و کار دارند.) در آلمان حدود ۱۸ مرکز وجود دارد که اجازه صدور چنین گواهینامه‌ای را دارند.

برای اخذ گواهینامه “خلبانی پهپاد” بخش تئوری نیز در نظر گرفته شده است. متقاضیان باید به پرسش‌هایی درباره  مسائل حقوقی پرواز، هواشناسی، هدایت اشیا پرنده (هواپیما، هلی‌کوپتر و پهپاد) و غیره پاسخ دهند.

جریمه سنگین برای افراد متخلف

اینکه فردی بدون گواهینامه معتبر در آلمان دست به هدایت پهپاد زند، تخلف به حساب می‌آید و این فرد مجبور به پرداخت جریمه به میزان چند صد یورو است. از اول اکتبر نیز تمامی پهپاد‌ها با وزن بیش از ۲۵۰ گرم باید علامت شناسایی داشته باشند، یعنی چیزی شبیه به پلاک خودرو، تا در صورت بروز سانحه بتوان به راحتی صاحب آن‌ها را شناسایی کرد. اخذ جواز هدایت برای پهپادهایی با وزن بیش از ۵ کیلوگرم بسیار دشوارتر است.

منبع : دویچه وله

 

شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶ – ۱۶:۳۵
دبیر کارگروه پهپادهای غیرنظامی گفت: تاکنون مراحل ثبت و پلاک گذاری ۵۰۰ پهپاد غیرنظامی در کشور انجام شده و یکهزار پهپاد دیگر در صف پلاک گذاری است.
حامد سعیدی روز شنبه در حاشیه شصت و هشتمین دوره ساماندهی پهپادهای غیرنظامی و کارگاه آموزشی فناوری پهپاد، ایمنی پرواز و مقررات هوایی افزود: با توجه به افزایش قابل توجه پهپادها، ساماندهی و آشنایی کاربران با قوانین پروازی و امنیت پرواز بسیار حایز اهمیت است.
وی بیان کرد: در این ۶۸ دوره به ۲ هزار کاربر، دوره های مورد نیاز ارایه شده که با توجه به پراکندگی جغرافیایی کشور در نوع خود بی نظیر است.
وی گفت: هم اکنون ۱۱ هزار و ۵۰۰ تیم پهپادی غیرنظامی در کشور فعالیت می کنند که هفت هزار تیم از این فناوری به عنوان شغل بهره می برند.
دبیر کارگروه پهپادهای غیر نظامی ادامه داد: امروز تیم های آموزش دیده پهپاد های غیر نظامی به کمک مدیریت بحران آمده اند به طوری که حادثه دیدگان آبراهه های رودخانه دز که با بالگردهای با سرنشین شناسایی نشده بودند در کوتاه ترین زمان از طریق تیم واکنش سریع پهپادهای غیر نظامی که در دزفول تشکیل شد شناسایی و امدادرسانی شدند.
وی اظهار کرد: با توجه به وقوع زلزله کرمانشاه و اهمیت خدمت رسانی به موقع، ۹ تیم پهپادی به عنوان یگان های پهپاد واکنش سریع و یگان مشترک با هلال احمر فعالیت خود را در منطقه آغاز کردند.
سعیدی گفت: این پرنده ها کار نقشه برداری، فیلم برداری سه بعدی، عکس برداری و مدل سازی منطقه ای را در کوتاه ترین زمان انجام می دهند که کمک بزرگی به مدیریت بحران در هر منطقه است.
وی تصریح کرد: در زلزله کرمانشاه مدیریت بحران نیازمند نقشه و تصاویر هوایی به روز برای توزیع چادر و نحوه نصب و دیگر خدمات و همچنین نقاط مستعد سیل بود که تیم های واکنش سریع پهپادی، نقشه های مورد نظر را در چهار روز تهیه کرده و در اختیار تیم مدیریت بحران قرار دادند.
به گزارش ایرنا، دبیر کارگروه پهپادهای غیرنظامی گفت: ظرفیت پهپادهای غیرنظامی امروز بر هیچ کس پوشیده نیست و علاوه بر مدیریت بحران، در حوزه های مختلف جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، پست، نیروی انتظامی و … کاربری های قابل توجهی را به نمایش گذاشته که سم پاشی، کود پاشی، پذر پاشی از مهمترین ظرفیت پهپادها در حوزه کشاورزی است.
وی اضافه کرد: براساس بررسی ها بیش از ۲۵۰ پهپاد غیرنظامی در استان خراسان جنوبی وجود دارد که ۵۰ پرنده ثبت شده یا در نوبت پلاک گذاری هستند.
دوره ساماندهی پهپادهای غیرنظامی و کارگاه آموزشی فناوری پهپاد، ایمنی پرواز و مقررات هوایی با همکاری پارک علم و فناوری استان خراسان جنوبی در بیرجند برگزار شد.
منبع : العالم

سخن روز : با پیشرفت تکنولوژی و عمومی شدن آن طبیعتا تکنولوژی های پیشرفته که به طور گسترده در دسترس عموم قرار بگیرد مانند پهپاد ها می تواند کاربردهای مناسبی نیز در خبر رسانی مردمی ،شکستن سد سانسور و مبارزه با حکومت های سرکوبگر به اشکال مختلف مورد استفاده قرار بگیرند، همانطور که بیشترین استفاده را همین دولتهای سرکوبگر با استفاده از ابزار پیشرفته و تکنولوژی برای کنترل شهروندان و سرکوب آنها استفاده می کنند.

بعد از اینکه اینترنت و تلفنهای اینترنتی و دوربین دار به شهروندان خبرنگار و فعالیتهای مدنی و اعتراضات خیابانی بسیار کمک رساند و سد سانسور را تا حد زیادی شکست اینک با ورود پهپاد ها به شکل گسنرده در دست شهروندان ایران در آینده ای نزدیک ، بسیار می تواند ما را در امر شیوه های مبارزه خلاقانه تر در ایران یاری رساند.

 

۱- آدرس ” دختران آنارشیست افغانستان ” در اینستاگرام

https://www.instagram.com/dokhtarananarshist_afghanestan

———————————————————–

۲- آدرس “دختران آنارشیست افغان ” در فیسبوک

https://www.facebook.com/Afghan-Anarchist-Girls-116992605591873

————————————————————–

۳- آدرس آنارشیستهای رشت در اینستاگرام

https://www.instagram.com/anarshist.rasht

———————————————————

۴- آدرس صفحه آنارشیستهای شهر بوکان (  ئانارکیسته کانی بوکان ) در اینستاگرام

https://www.instagram.com/bokan_anarchy

———————————————————–

۵- آدرس آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر در تلگرام

https://t.me/Anarshistsh2

————————————————

۶- آدرس آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر در اینستاگرام

https://www.instagram.com/anarshistshahinshahr

———————————————————

۷- آدرس کانال آنارشیستهای کردستان در تلگرام


بڵاوکردنەوەی بیرو هزری ئانارکیستی

—————————————————-

۸- آدرس آنارشیستهای مریوان در کانال نلگرام

https://t.me/anarchyinmarivan

——————————————–

۹- آدرس عصر آنارشیسم در اینستاگرام

https://instagram.com/asranarshism/

—————————————-

۱۰- آدرس عصر آنارشیسم در تلگرام

https://telegram.me/asranarshism

—————————-
۱۱- سایت عصر آنارشیسم
———————————–
۱۲ – فیسبوک عصر آنارشیسم
—————————————
۱۳ – فیسبوک بلوک سیاه ایران

————————————————–

۱۴ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidaritywiththeRojava

https://www.facebook.com/%D8%A2%D9%86%D8%A7%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%87%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%B1%D9%88%DA%98%D8%A7%D9%88%D8%A7-%D9%88-%D8%A8%D8%A7%DA%A9%D9%88%D8%B1-Anarchists-in-solidarity-with-the-Rojava-434646579975914

———————————————————-

۱۵ – فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی

https://www.facebook.com/sedaye.bisedayan

————————————————————

۱۶ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران

https://www.facebook.com/irananarchistlabors

——————————————————

۱۷- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی

https://www.facebook.com/anarchistlibraryfa

————————————————–

۸ ۱– فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان

https://www.facebook.com/anarchistinsupportbaluchistan

—————————————————–

۱۹ – فیسبوک  هنرمندان آنارشیست

https://www.facebook.com/anarchistartistss

————————————————-

۲۰ – فیسبوک دانشجویا ن آنارشیست

https://www.facebook.com/anarchiststudents

——————————————-

۲۱ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک

https://www.facebook.com/shahre.shahin

———————————————–

۲۲ – فیسبوک آنتی فاشیست

https://www.facebook.com/ShahinShahrPolitik

————————————————

۲۳ – عصر آنارشیسم در تلگرام

https://telegram.me/asranarshism

———————————

۲۴- عصر آنارشیسم در اینستاگرام

https://instagram.com/asranarshism/ 

———————————

۲۵ – عصر آنارشیسم در توئیتر

https://twitter.com/asranarshism

——————————————–

۲۶ – بالاچه عصر آنارشیسم در بالاترین

https://www.balatarin.com/b/anarchismera

——————————-

۲۷- فیسبوک میتینگ دهه هفتاد و هشتادی ها

https://www.facebook.com/%D9%85%DB%8C%D8%AA%DB%8C%D9%86%DA%AF-%D8%AF%D9%87%D9%87-%D9%87%D9%81%D8%AA%D8%A7%D8%AF-%D9%88-%D9%87%D8%B4%D8%AA%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D9%87%D8%A7-505093803031731/

——————————————

۲۸ – گوگل پلاس عصر آنارشیسم

https://plus.google.com/u/0/114261734790222308813

——————————————-

۲۹ –  ساوندکلاود رادیو آنارشی

—————————————–

 

 آدرس و اسامی صفحات مرتبط با فدراسیون عصر آنارشیسم

Federation of Anarchism Era Social Media Pages۱- آدرس تماس با ما 
asranarshism@protonmail.com
info@asranarshism.com
۲- عصر آنارشیسم در اینستاگرام
۳- عصر آنارشیسم در تلگرام
۴- عصر آنارشیسم در توئیتر
۵ – فیسبوک عصر آنارشیسم
۶ – فیسبوک بلوک سیاه ایران
۷ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidarity with the Rojava
۸ – فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی
۹ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران
۱۰- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی
۱۱ – فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان
۱۲ – فیسبوک هنرمندان آنارشیست
۱۳ – فیسبوک دانشجویان آنارشیست
۱۴ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک
۱۵ – فیسبوک آنتی فاشیست
۱۶- تلگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۱۷ – اینستاگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۱۸- تلگرام آنارشیستهای شیراز
۱۹ – تلگرام ” جوانان آنارشیست ”
۲۰ - تلگرام آنارشیستهای تهران
۲۱ – اینستاگرام جوانان آنارشیست
۲۲ – گروه تلگرام اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۳ –  توییتر اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران - The Anarchists Union of Afghanistan and Iran
۲۴ – فیسبوک اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۵ – اینستاگرام اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۶ – کانال تلگرام خودسازماندهی مطالب گروه اتحاديه آنارشیست‌های افغانستان و ايران
۲۷ – گروه تلگرام خودساماندهی مطالب گروه اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۸– اینستاگرام آنارشیستهای بوکان - ئانارکیستە کانی بۆکان
۲۹- کانال تلگرام کتابخانه شورشی
۳۰- کانال تلگرام ریتم آنارشی
۳۱- تلگرام آنارشیستهای اراک
۳۲- تلگرام قیام مردمی