بازداشت دو برادر کُرد در سنندج در رابطه با درگیری‌های سپاه و کومله

Text Size

عگس بالا از رامین حسین پناهی

عکس بالا از افشین جسین چناه بر سر مزار برادرش اشرف حسین پناهی

 

خبرگزاری هرانا – روز جمعه در حوالی شهر سنندج تعدادی از اعضای یک حزب سیاسی در کمین نیروهای قرارگاه حمزه سپاه پاسداران افتادند. طی درگیری بین طرفین سه عضو این تشکل سیاسی جان باختند یک تن در حالی که زخمی بود دستگیر شد. پس از این واقعه نیروهای امنیتی به خانه های این افراد مراجعه کردند و ضمن ضرب و شتم تعدادی از ساکنین اقدام به بازداشت تنی دیگر کردند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز جمعه مورخ اول تیرماه چهار تن از اعضای یک حزب سیاسی در کمین نیروهای قرارگاه حمزه سپاه پاسداران افتادند. طی تبادل آتش صورت گرفته سه تن از اعضای این حزب جان باختند و نفر چهارم به نام رامین حسین پناهی در حالی که از ناحیه کمر و پا زخمی شده بود دستگیر شد.

سپاه پاسداران در این رابطه اطلاعیه ای صادر کرد ولی از تلفات خود و همینطور هویت جان باختگان اطلاعی ارائه نکرد.

بنابر اطلاعیه رسمی حزب کومله که این افراد وابستگی تشکیلاتی به آن حزب داشتند، هویت سه جان باخته عبارت است از : حامد سیف پناهی، بهزاد نوری و صباح حسین پناهی.

بنابر گزارشات دریافتی هرانا، نیروهای امنیتی پس از این درگیری به منازل جان باختگان مراجعه کردند و تعدادی از ساکنین منازل را با خود به محلی نامعلوم بردند.

از جمله بازداشت شدگان افشین حسین پناهی، برادر رامین حسین پناهی است که پیش از این نیز سوابق بازداشت دارد.

منبع مطلع از وضعیت افشین حسین پناهی به گزارشگر هرانا توضیح داد “نیروهای سپاه پاسداران وارد منزل مسکونی پروانه حسین پناهی، خواهر افشین در روستای قروچای دهگلان شدند،  بعد از مضروب کردن این خانم و برخورد فیزیکی و توهین آمیز با پدر سالخورده آقای حسین پناهی، افشین را دستگیر کردند و با خود به نقطه نامعلومی بردند. این در حالی است که اساسا افشین در این درگیری نقشی نداشته و پس از آزادی از زندان فعالیت خاصی نمی کرده است.”

این منبع مطلع اضافه کرد “بازداشت افشین صرفا به خاطر نسبت برادری با رامین و همچنین بخاطر اینکه صباح خواهرزاده وی بوده است صورت گرفته، پیش از این هم سابقه داشته است که بعد از درگیری نزدیکترین عضو خانواده فرد جان باخته یا دستگیر شده را در این منطقه دستگیر کرده اند. این بازداشت ها شکلی از تحمیل هزینه به خانواده فرد به دلیل فعالیت فرد دیگری است.”

همچنین نیروهای امنیتی همزمان به منزل حامد سیف پناهی واقع در شهرک نایسر سنندج مراجعه کردند و پس از تفتیش منزل و برخورد فیزیکی با ساکنین تعداد نامعلومی از ساکنین را با خود به نقطه نامعلومی بردند.

به هر دو خانواده گفته شده است اجازه برگزاری مراسم ختم برای جان باختگان را ندارند. بر این اساس احتمال داده میشود برخورد مشابهی با خانواده بهزاد نوری نیز صورت گرفته باشد.

همچنین بنابر اطلاع گزارشگران هرانا نفر چهارم در این گروه به نام رامین حسین پناهی، در حالی که از ناحیه پا و کمر مورد اصابت گلوله قرار گرفته بود زنده دستگیر شده است.

در تصاویری که نهادهای خبری نزدیک به دستگاه امنیتی از این واقعه منتشر کردند چهره رامین حسین پناهی که زخمی و بر روی برنکاد قرار دارد قابل شناسایی است.

گفته میشود آقای حسین پناهی هم اکنون در اختیار سپاه پاسداران قرار دارد و به یک مرکز درمانی نامعلوم منتقل شده است.

بر اساس تحقیقات هرانا برخلاف ادعاهای رسانه های امنیتی حداقل دو تن از این افراد به نام های حامد سیف پناهی و بهزاد نوری تا زمان درگیری بصورت آشکار در منازل مسکونی خود ساکن بودند و اساسا از خارج از کشور وارد ایران نشده اند. دو فرد دیگر نیز صرفا از یکسال پیش ایران را به مقصد قرارگاه این حزب مخالف نظام ترک کرده بودند.

گفته میشود نقطه آغاز درگیری برگزاری جلسه ای مخفیانه بین این چهار عضو بوده در حالی که آنها برنامه ای برای اقدام نظامی نداشته اند بلکه صرفا مسلح بوده اند.

منبع مطلعی در این باره به هرانا توضیح داد “این افراد مسلح بوده اند اما به غیر از یک مورد بقیه صرفا به سلاح کمری مسلح بودند چرا که اساسا نیروهایی بودند که در خفا با حزب سیاسی مورد اشاره همکاری می کردند و امکان حمل سلاحی چون کلاشینکف و دلیلی برای آن نداشتند آنها هیچدام تا پیش از این در هیچ عملیات نظامی هم شرکت نکرده بودند و اساسا تجربه ای هم در آن نداشتند. با اینحال مشخص نیست چطور در تصاویر منتشر شده تعداد زیادی سلاح و مهمات در صحنه دیده میشود. این احتمال وجود دارد که با یک صحنه آرایی تبلیغی مواجه باشیم.”

اما نکته قابل توجه دیگر اینکه این افراد در منطقه به عنوان فعالان مدنی شناخته می شدند بطوریکه بررسی سوابق آنان نشان می دهد به صورت مکرر در تجمعات و برنامه های مختلف علنی در سطح منطقه مشارکت داشته اند.

حامد سیف پناهی یکی از جان باختگان این درگیری است که در سال ۸۷ به دلیل شرکت در تجمعی در حمایت از زندانیان سیاسی در سنندج دستگیر شد، وی که پیش از نیز سابقه بازداشت داشت در بهمن ۸۸ مجددا توسط نیروهای امنیتی در منزل خود بازداشت شد و به اتهام همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون به ۴ سال حبس تعزیری محکوم شد که از این منظر راهی زندان و تحمل حبس شد. تصاویری از او در حالی که در تجمعی در حمایت از نسرین ستوده در سالهای قبل مشارکت داشته منتشر شده است همچنین در هفته های اخیر تنی از این افراد از جمله حامد سیف پناهی بعنوان فعالان مدنی برای استقبال از آزادی محمدصدیق کبودند، فعال سرشناس حقوق بشر که اخیرا بعد از تحمل یک دهه حبس آزاد شده بود راهی منزل او در تهران شدند.

صباح حسین پناهی دیگر جان باخته این درگیری در خردادماه ۹۱ در منزل مسکونی خود در شهرستان دهگلان بازداشت شد و در مرداد همان سال توسط دادگاه انقلاب به اتهام همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد. صرفا چند ماه پس از پایان تحمل حبس پرونده مشابهی با اتهاماتی مشابه برای این شهروند دهگلانی مفتوح شد. آخرین فعالیتی که از این شهروند کرد به چشم میخورد مشارکت در امضای نامه ای در بهمن ۹۴ خطاب به دبیرکل سازمان ملل برای پیگیری سرنوشت سعید زینالی (مفقود شده حادثه کوی دانشگاه ۷۸) است.

افشین حسین پناهی دیگر بازداشت شده غیردخیل در درگیری سنندج سابقه همکاری با نهادهای محیط زیستی محلی را در کارنامه خود دارد. وی در سال ۹۰ یکسال را به اتهام تبلیغ علیه نظام در زندان قروه به سر برده بود. آقای حسین پناهی مجدد در اردیبهشت ۹۵ به اتهام «تبلیغ علیه نظام در حاشیه برگزاری مراسم عید نوروز، از سوی شعبه یک انقلاب شهر سنندج به ریاست بابایی به یک سال حبس تعزیری محکوم شد و در حالی که هنوز چندی از آزادی او نگذشته بود مجدد در تیرماه ۹۵ در منزل خود در روستای قروچای به دلایل نامعلومی بازداشت و سپس با قید وثیقه آزاد شد.

رامین حسین پناهی فردی که بصورت زخمی دستگیر شده است نیز پیش از این دارای پرونده های احضار و بازداشت بوده از جمله در تیرماه ۹۱ یکبار احضار و مورد بازجویی قرار گرفت و در همان ماه مجددا احضار و برای مدت کوتاهی بازداشت شد.

یک منبع مطلع از وضعیت رامین حسین پناهی به گزارشگر هرانا گفت “رامین هر چند زخمی دستگیر شده اما جانش به خاطر محل اصابت گلوله ها در خطر نیست با اینحال این خطر وجود دارد که تحت شکنجه قرار بگیرد و یا حتی جانش را به این شکل از دست بدهد.”

با توجه به التهاب سیاسی در منطقه کردستان این نگرانی وجود دارد که این افراد مورد استفاده تبلیغی دستگاه امنیتی قرار بگیرند و از درگیری روز جمعه به هدف بسته تر شدن فضای کردستان استفاده شود.

————————————————————–

آدرس آنارشیستهای رشت در اینستاگرام

https://www.instagram.com/anarshist.rasht

———————————————————

آدرس صفحه آنارشیستهای شهر بوکان (  ئانارکیسته کانی بوکان ) در اینستاگرام :

https://www.instagram.com/bokan_anarchy

———————————————————–

آدرس آنارشیستهای شاهین شهر در تلگرام

https://t.me/Anarshistsh2

 

آدرس آنارشیستهای شاهین شهر در اینستاگرام

https://www.instagram.com/anarshistshahinshahr

———————————————————

آدرس کانال آنارشیستهای شهر سنندج در تلگرام

ئانارکیستەکانی شاری سنە
بڵاوکردنەوەی بیرو هزری ئانارکیستی

—————————————————-

آدرس آنارشیستهای مریوان در کانال نلگرام

https://t.me/anarchyinmarivan

——————————————–

آدرس عصر آنارشیسم در اینستاگرام

https://instagram.com/asranarshism/

 

آدرس عصر آنارشیسم در تلگرام

https://telegram.me/asranarshism

——————————————————————————————————————————————————————————————————–

آدرس و اسامی صفحات مرتبط با مجموعه عصر آنارشیسم  The names and addresses that related to anarchism era website


۱۴۶۷۲۸۵۱_۶۹۳۳۰۷۲۳۷۴۹۹۲۸۳_۱۵۵۷۱۵۳۰۲۵_o

 

۱- سایت عصر آنارشیسم

https://asranarshism.com

 

آدرس و اسامی صفحات ما در فیسبوک

 

۲- فیسبوک عصر آنارشیسم

https://www.facebook.com/asranarshism

 

۳- فیسبوک بلوک سیاه ایران

https://www.facebook.com/iranblackbloc

 

۴ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidaritywiththeRojava

https://www.facebook.com/%D8%A2%D9%86%D8%A7%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%87%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%B1%D9%88%DA%98%D8%A7%D9%88%D8%A7-%D9%88-%D8%A8%D8%A7%DA%A9%D9%88%D8%B1-Anarchists-in-solidarity-with-the-Rojava-434646579975914

 

۵- فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی

https://www.facebook.com/sedaye.bisedayan

 

۶ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران

https://www.facebook.com/irananarchistlabors

 

۷- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی

https://www.facebook.com/anarchistlibraryfa

 

۸ – فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان

https://www.facebook.com/anarchistinsupportbaluchistan

 

۹ – فیسبوک  هنرمندان آنارشیست

https://www.facebook.com/anarchistartistss

 

۱۰ – فیسبوک دانشجویا ن آنارشیست

https://www.facebook.com/anarchiststudents

 

۱۱ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک

https://www.facebook.com/shahre.shahin

 

۱۲ – فیسبوک آنتی فاشیست

https://www.facebook.com/ShahinShahrPolitik

 

۱۳ – فیسبوک صدای زندانیان سیاسی

https://www.facebook.com/SupportPoliticalPrisoners

 

۱۴- صدای زندانیان سیاسی در تلگرام

telegram.me/VoiceOfPrisonersOfConscience

 

۱۵ – عصر آنارشیسم در تلگرام

https://telegram.me/asranarshism

 

۱۶- عصر آنارشیسم در اینستاگرام

https://instagram.com/asranarshism/ 

 

۱۷ – عصر آنارشیسم در توئیتر

https://twitter.com/asranarshism

 

۱۸ – بالاچه عصر آنارشیسم در بالاترین

https://www.balatarin.com/b/anarchismera

 

۱۹- فیسبوک میتینگ دهه هفتاد و هشتادی ها

https://www.facebook.com/%D9%85%DB%8C%D8%AA%DB%8C%D9%86%DA%AF-%D8%AF%D9%87%D9%87-%D9%87%D9%81%D8%AA%D8%A7%D8%AF-%D9%88-%D9%87%D8%B4%D8%AA%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D9%87%D8%A7-505093803031731/

 

۲۰- گوگل پلاس عصر آنارشیسم

https://plus.google.com/u/0/114261734790222308813

 

۲۱ –  ساوندکلاود رادیو آنارشی

 

 

 

 

آدرس و اسامی صفحات مرتبط با فدراسیون عصر آنارشیسم

Federation of Anarchism Era Social Media Pages۱- آدرس تماس با ما 
asranarshism@protonmail.com
info@asranarshism.com
۲- عصر آنارشیسم در اینستاگرام
۳- عصر آنارشیسم در تلگرام
۴- عصر آنارشیسم در توئیتر
۵ – فیسبوک عصر آنارشیسم
۶ – فیسبوک بلوک سیاه ایران
۷ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidarity with the Rojava
۸ – فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی
۹ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران
۱۰- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی
۱۱ – فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان
۱۲ – فیسبوک هنرمندان آنارشیست
۱۳ – فیسبوک دانشجویان آنارشیست
۱۴ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک
۱۵ – فیسبوک آنتی فاشیست
۱۶- تلگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۱۷ – اینستاگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۱۸- تلگرام آنارشیستهای شیراز
۱۹ – تلگرام ” جوانان آنارشیست ”
۲۰ - تلگرام آنارشیستهای تهران
۲۱ – اینستاگرام جوانان آنارشیست
۲۲ – گروه تلگرام اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۳ –  توییتر اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران - The Anarchists Union of Afghanistan and Iran
۲۴ – فیسبوک اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۵ – اینستاگرام اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۶ – کانال تلگرام خودسازماندهی مطالب گروه اتحاديه آنارشیست‌های افغانستان و ايران
۲۷ – گروه تلگرام خودساماندهی مطالب گروه اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۸– اینستاگرام آنارشیستهای بوکان - ئانارکیستە کانی بۆکان
۲۹- کانال تلگرام کتابخانه شورشی
۳۰- کانال تلگرام ریتم آنارشی
۳۱- تلگرام آنارشیستهای اراک
۳۲- تلگرام قیام مردمی
۳۳- ماستودون عصرآنارشیسم
۳۴- فیسبوک آنارشیست‌های مزار شریف
۳۵- فیسبوک آنارشیست‌های کابل