سرکنسول ایران در استانبول به ایرانیان : به‌دلیل «ناامنی» به اینجا نیایید، ترکیه، ترکیه سابق نیست

Text Size

به اینجا نیایید، ترکیه، ترکیه سابق نیست :

سرکنسول ایران در شهر استانبول ترکیه با هشدار به ایرانیانی که در آستانه نوروز قصد سفر به کشور ترکیه را دارند از آنها خواست به‌دلیل «ناامنی» به این کشور سفر نکنند.

میزان نوشت: مجروح شدن ۷ شهروند ایرانی در حادثه بمب‌گذاری شهر وان، کشته شدن شمس‌الدین رسایی در بمب‌گذاری ۱۵ مهر ماه در شمدنیلی بدون جبران خسارت از سوی دولت ترکیه، کشته و زخمی شدن دو ایرانی در استانبول به دست تبهکاران، کشته و مجروح شدن بیش از ۲۰ نفر از ایرانیان طی عملیات‌های تروریستی، حمله به اتوبوس و کامیون‌های ایرانی و کلاهبرداری متعدد تجار و شهروندان ترکیه‌ای از شهروندان ایرانی و برخورد تبعیض‌آمیز دستگاه‌های دولتی و قضایی ترکیه با مال‌باختگان ایرانی تنها بخش کوچکی از اتفاقاتی است که اخیرا برای هموطنانمان در این کشور رخ داده است.

بختیار اسدزاده، سرکنسول ایران در شهر استانبول در گفتگویی با خبرگزاری «میزان» که روز شنبه منتشر شده خطاب به ایرانی‌هایی که قصد سفر به ترکیه و استانبول را دارند گفت: «به اینجا نیایید! ترکیه، ترکیه سابق نیست، تغییر کرده و نا امن شده است، اگر کار ضروری ندارید به ترکیه سفر نکنید.»

وی افزود: «بعد از کودتا، ناامنی در ترکیه زیاد شده و گروه‌های تروریستی در اینجا فعال هستند و هر لحظه امکان انفجار وجود دارد و خشک و تر با هم می‌سوزند.»

این مقام ایران در بخش دیگری از سخنان خود با انتقاد از دولت ترکیه و با اشاره به آتش زدن تریلی‌های ایرانی و به قتل رساندن راننده‌های آنها در ترکیه گفت: «دولت ترکیه علیرغم پیگیری‌های ما غرامتی به خانواده های رانندگان پرداخت نکرده است.»

خرداد ماه امسال دو دستگاه کامیون ایرانی در شرق ترکیه در مسیر جاده «دوغوبایزید – چالدران – وان» و در نزدیکی مرز جمهوری اسلامی ایران به آتش کشیده شد.

سرکنسول ایران در استانبول در پایان با اشاره به فرارسیدن نوروز و سفر زمینی ایرانیان به ترکیه گفت: «چون الان فصل مسافرت‌های نوروزی است و عده زیادی در صف می‌ایستند ممکن است با بدرفتاری مواجه شوند.»

اوایل اسفند ماه سال جاری انتشار فیلمی از ضرب و شتم مسافران ایرانی در مرز زمینی « گوربولاغ» ترکیه منجر به واکنش‌های گسترده‌ای شد و پس از آن خبرگزاری ایسنا از «اخراج مامور اهانت کننده به اتباع ایرانی» خبر داد. موضوعی که به‌صورت رسمی تایید نشد.

مرتضی رحمانی‌موحد، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی هفته گذشته (یک‌شنبه ۱۵ اسفند) به خبرگزاری ایسنا گفت که این بدرفتاری فقط همین یک مورد نبوده و “گزارش‌های سنگین‌تری” درباره موارد مشابه از مرز دریافت شده است. او تاکید کرد: «ما در چنین شرایطی نمی‌توانیم اجازه دهیم جریان عادی گردشگری ادامه پیدا کند.»

 

ایرانیان برای سفر به ترکیه نیاز به اخذ ویزا ندارند و این کشور یکی از مقاصد گردشگری مورد علاقه آنهاست و این در حالی است که ترکیه تنها کشوری نیست که نیاز به ویزا ندارد و شهروندان ایران می توانند به یکی از ۳۶ کشور دیگر از جمله گرجستان ، ارمنستان ، تاجیکستان و…………………که نیاز به ویزا ندارند سفر کنند.

برای اطلاعات بیشتر می توانید به لینک مرتبط زیر مراجعه کنید:

با گذرنامه ایرانی تنها به این ۳۷ کشور از ۱۹۹ کشور جهان می‌توان بدون ویزا سفر کرد.

 

بختیار اسد زاده با اشاره به اینکه وضعیت ترکیه بعد از کودتای نافرجام آن به شدت ناامن شده و افرادی از داعش هر ازگاهی اقدام به بمب گذاری می کنند، گفت: برخی از ایرانیانی که به امید مهاجرت به اروپا ابتدا به ترکیه می آیند تا سپس به کشورهای اروپایی بروند، طعمه کلاهبرداران قرار می گیرند.
تشریح  شگرد کلاهبرداران برای اخاذی از مسافرین ایرانی
سرکنسول ایران با تشریح  شگرد کلاهبرداران برای اخاذی از مسافرین ایرانی گفت: آنها با شناسایی افرادی که از وضعیت مالی خوبی برخوردار هستند به سراغ آنها رفته و می گویند ما می توانیم با ۵۰ میلیون تومان شما را به فلان کشور اروپایی ببریم و می گویند تا زمان انجام نهایی کار امکان اسکان شما را هم فراهم کرده ایم و می توانید به طور رایگان اقامت کنید.
اسدزاده ادامه داد: آن فرد هم این سخنان را می پذیرد و در محلی که به او پیشنهاد شده مستقر شده و ۵۰ میلیون تومان هم می دهد و وقتی که آن فرد می خواهد خارج شود می گویند باید ۵۰ میلیون دیگر هم بدهی تا کار تو را درست کنیم.
وی با بیان اینکه گروگان گیران در مرحله بعدی با خانواده آن افراد تماس می گیرند، اظهار داشت: آنها به خانواده ها می گویند ما فرزند شما را گروگان گرفتیم و باید ۵۰ میلیون تومان بفرستید تا این فرد را آزاد کنیم و خانواده ها هم به ناچار این پول را می دهند ولی این افراد گروگان را آزاد نمی کنند.
اعضای باندی که ایرانیان را گروگان گرفته بودند دستگیر شدند
اسدزاده با بیان اینکه در این مرحله خانواده ها به وزارت خارجه متوسل می شوند و مسئله گروگان گیری را شرح می دهند، اظهار داشت: وزارت خارجه هم با پلیس ترکیه تماس می گیرد تا مسئله پیگیری شود و اخیرا هم باندی را گرفتند که چند ایرانی را گروگان گرفته بودند و از خانواده آنها اخاذی می کردند و پلیس توانست اینها را شناسایی و گروگان ها را آزاد کند.
وی با بیان اینکه عده ای از ایرانیان گرفتار این باندها خطرناک می شوند و مورد اخاذی قرار می گیرند تاکید کرد: توصیه ما این است که هموطنان به هر کشوری که می خواهند بروند در همان ایران ویزای آن کشور را بگیرند و اگر می خواهند مثلا به آلمان بروند در همان ایران ویزای آلمان را بگیرند و از طریق  ترکیه عمل نکنند چون اینجا گرفتاری هایی خاص خودش را دارد.
اسدزاده ، بیان داشت: اکثریت ایرانیان مقیم ترکیه در استانبول مستقر هستند که شامل همه گروه ها اعم از نخبگان و افراد عادی می شوند.
وی با بیان اینکه حضور در ترکیه خطراتی دارد، خاطر نشان کرد: عده ای از ایرانیانی که برای گردش به ترکیه می آیند برخی مسائل ایمنی را که از طریق سفارت و یا سرکنسولگری به آنان گوشزد می شود را رعایت نمی کنند و بعضا مدارک مهم و یا اشیاء قیمتی شان مفقود می شود.
اسد زاده با اشاره به اینکه گروه های زیادی در ترکیه هستند که پول ها و گذرنامه  افراد ایرانی را مورد سرقت قرار می دهند، اظهار داشت: هموطنان در این موارد تنها جایی را که می توانند مراجعه کنند سرکنسولگری است.
سرکنسول ایران در ترکیه با بیان اینکه کنسولگری برای افرادی که قبلا از بلیت خود عکس گرفته بودند می تواند چاره اندیشی کند، بیان داشت: در این مورد دیگر مشکلی برای بلیتشان نیست و فقط یک برگه عبور باید برایشان صادر کنیم که با این کار به فرودگاه می روند و با آن پروازی که داشتند بر می گردند.
وی افزود: کسانی که گذرنامه شان را مفقود می کنند شش ماه طول می کشد تا مجددا گذرنامه بگیرند، مضاف براینکه، یک عده ای هم هستند که وقتی به ایران می آیند گذرنامه شان را می فروشند و گذرنامه ای دیگر می گیرند.
اسدزاده بیان داشت: برخی از افرادی هم که گذرنامه شان را می فروشند تلاش دارند تا با تهیه گذرنامه و ویزای جدید به کشوری دیگر بروند.
وی با ذکر مثالی ادامه داد: مثلا فردی که گذرنامه کشوری را با ویزای جعلی می گیرد و به سنگال می رود تا از آنجا به آمریکا برود، در همان سنگال متوجه می شود که گذرنامه و ویزای این فرد جعلی است و در همان فرودگاه هم دستگیرش می کنند.
افراد با ویزای جعلی دادگاهی می شوند
سرکنسول ایران در استانبول با بیان اینکه با مشخص شدن جعلی بودن ویزا فرد دادگاهی می شود، اظهار داشت: در این جا یا به حبس محکوم می شود یا با چشم پوشی به کشورش بازگردانده می شود.
وضع زندگی ایرانیان در کمپ ها اسف بار است
اسدزاده با بیان اینکه عده ای از افرادی که به ترکیه می آ‌یند پس از ورود به سازمان ملل مراجعه می کنند و برای پناهندگی ثبت نام می کنند، بیان داشت: در این مرحله ابتدا اعراب و سوری ها رسیدگی شده و سپس نوبت به ایرانی می رسد و ایرانی ها سرگردان هستند و به صورت اسفباری در  کمپ ها زندگی می کنند.
وی خاطر نشان کرد: دولت ترکیه تاکنون بابت کسانی که در اینجا کشته شده اند به خانواده های کشته شدگان هیچ غرامتی نداده است.
ممکن است ایرانیان با بدرفتاری مواجه شوند:
اسدزاده با اشاره به اینکه به دلیل در پیش بودن ایام نوروز مسیر زمینی ورود به ترکیه دارای ازدحام است، اظهار داشت: توصیه من به افرادی  که به صورت زمینی و از مرز بازرگان می آیند این است که چون الان فصل مسافرت های نوروزی است و عده زیادی در صف می ایستند ممکن است با بدرفتاری مواجه شوند.
تریلی های ایران را آتش زدند و غرامت ندادند:
اسد زاده با بیان اینکه مناطق جنوب شرق ترکیه ناامن است و تاکنون چند دستگاه از تریلی های ایرانی را آتش زده و رانندگان آن را کشته اند، اظهار داشت: دولت ترکیه در این مورد هم هیچ غرامتی به خانواده این افراد نداده است.
سرقت پاسپورت ایرانیان در فرودگاه!
وی با تاکید بر اینکه امنیت سفرهای هوایی بیشتر است، خاطر نشان کرد: علی رغم اینکه از مقامات ترکیه ای خواسته ایم با مسافران ایرانی به طور شایسته برخورد کنند، اما در فرودگاه شاهد برخورد بد هستیم و دیدیم در همان فرودگاه گذرنامه افراد مفقود می شود، زیرا در آنجا انواع پناهنده ها هستند و چون منبع ارتزاقی ندارند سعی می کنند از افرادی که  حواسشان نیست دزدی کنند.( یعنی صرف هموطن بودن اعتماد نکنید و مراقب باشید)
۱۰۰ زندانی ایرانی آزاد شدند
اسدزاده در خصوص اتباع ایرانی در بند زندان های ترکیه گفت: اینجا ۲۵۰ زندانی در یکی از زندان های استانبول داشتیم که تقریبا ۱۰۰ نفر آنها آزاد شدند.
اسدزاده با اشاره به اینکه جرم اکثر ۱۵۰ نفری که در زندان استانبول هستند قاچاق مواد مخدر است، خاطر نشان کرد: علی رغم اینکه ما با ترکیه قرارداد استراد مجرمین داریم اما ترکها همکاری نمی کنند

——————————————————————————————————————————————————————————————————–

آدرس و اسامی صفحات مرتبط با مجموعه عصر آنارشیسم  The names and addresses that related to anarchism era website


۱۴۶۷۲۸۵۱_۶۹۳۳۰۷۲۳۷۴۹۹۲۸۳_۱۵۵۷۱۵۳۰۲۵_o

۱- سایت عصر آنارشیسم

https://asranarshism.com

آدرس و اسامی صفحات ما در فیسبوک

۲- فیسبوک عصر آنارشیسم

https://www.facebook.com/asranarshism

۳- فیسبوک بلوک سیاه ایران

https://www.facebook.com/iranblackbloc

۴ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidaritywiththeRojava

https://www.facebook.com/%D8%A2%D9%86%D8%A7%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%87%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%B1%D9%88%DA%98%D8%A7%D9%88%D8%A7-%D9%88-%D8%A8%D8%A7%DA%A9%D9%88%D8%B1-Anarchists-in-solidarity-with-the-Rojava-434646579975914

۵- فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی

https://www.facebook.com/sedaye.bisedayan

۶ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران

https://www.facebook.com/irananarchistlabors

۷- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی

https://www.facebook.com/anarchistlibraryfa

۸ – فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان

https://www.facebook.com/anarchistinsupportbaluchistan

۹ – فیسبوک  هنرمندان آنارشیست

https://www.facebook.com/anarchistartistss

۱۰ – فیسبوک دانشجویا ن آنارشیست

https://www.facebook.com/anarchiststudents

۱۱ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک

https://www.facebook.com/shahre.shahin

۱۲ – فیسبوک آنتی فاشیست

https://www.facebook.com/ShahinShahrPolitik

۱۳ – فیسبوک صدای زندانیان سیاسی

https://www.facebook.com/SupportPoliticalPrisoners

۱۴- صدای زندانیان سیاسی در تلگرام

telegram.me/VoiceOfPrisonersOfConscience

۱۵ – عصر آنارشیسم در تلگرام

https://telegram.me/asranarshism

۱۶- عصر آنارشیسم در اینستاگرام

https://instagram.com/asranarshism/ 

۱۷ – عصر آنارشیسم در توئیتر

https://twitter.com/asranarshism

۱۸ – بالاچه عصر آنارشیسم در بالاترین

https://www.balatarin.com/b/anarchismera

۱۹- فیسبوک میتینگ دهه هفتاد و هشتادی ها

https://www.facebook.com/%D9%85%DB%8C%D8%AA%DB%8C%D9%86%DA%AF-%D8%AF%D9%87%D9%87-%D9%87%D9%81%D8%AA%D8%A7%D8%AF-%D9%88-%D9%87%D8%B4%D8%AA%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D9%87%D8%A7-505093803031731/

۲۰- گوگل پلاس عصر آنارشیسم

https://plus.google.com/u/0/114261734790222308813

۲۱ –  ساوندکلاود رادیو آنارشی

 

آدرس و اسامی صفحات مرتبط با فدراسیون عصر آنارشیسم

Federation of Anarchism Era Social Media Pages۱- آدرس تماس با ما 
asranarshism@protonmail.com
info@asranarshism.com
۲- عصر آنارشیسم در اینستاگرام
۳- عصر آنارشیسم در تلگرام
۴- عصر آنارشیسم در توئیتر
۵ – فیسبوک عصر آنارشیسم
۶ – فیسبوک بلوک سیاه ایران
۷ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidarity with the Rojava
۸ – فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی
۹ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران
۱۰- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی
۱۱ – فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان
۱۲ – فیسبوک هنرمندان آنارشیست
۱۳ – فیسبوک دانشجویان آنارشیست
۱۴ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک
۱۵ – فیسبوک آنتی فاشیست
۱۶- تلگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۱۷ – اینستاگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۱۸- تلگرام آنارشیستهای شیراز
۱۹ – تلگرام ” جوانان آنارشیست ”
۲۰ - تلگرام آنارشیستهای تهران
۲۱ – اینستاگرام جوانان آنارشیست
۲۲ – گروه تلگرام اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۳ –  توییتر اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران - The Anarchists Union of Afghanistan and Iran
۲۴ – فیسبوک اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۵ – اینستاگرام اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۶ – کانال تلگرام خودسازماندهی مطالب گروه اتحاديه آنارشیست‌های افغانستان و ايران
۲۷ – گروه تلگرام خودساماندهی مطالب گروه اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۸– اینستاگرام آنارشیستهای بوکان - ئانارکیستە کانی بۆکان
۲۹- کانال تلگرام کتابخانه شورشی
۳۰- کانال تلگرام ریتم آنارشی
۳۱- تلگرام آنارشیستهای اراک
۳۲- تلگرام قیام مردمی
۳۳- ماستودون عصرآنارشیسم
۳۴- فیسبوک آنارشیست‌های مزار شریف
۳۵- فیسبوک آنارشیست‌های کابل