آیا ارتباطی بین کشته شدن سرتیپ همدانی در سوریه و حادثه منا در مکه وجود دارد ؟بررسی یک فرضیه

نظام جلالی 11.10.2015

Text Size
همانطور که می دانید در حادثه منا مکه به تاریخ ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۵ فقط ۳ درصد از حاجیان ایرانی بوده اند،اما بیشترین تعداد کشته ها , محروحین و مفقودین از ایران بودند .

پس از اعلام اسامی زائران ایرانی مفقود شده در حادثه مرگبار منا مشخص شد که از جمله ، ۲ خبرنگار شبکه خبر و  چند چهره سیاسی ایران در میان این مفقودین بودند.

از جمله افرادی مانند:
سید حمیدرضا میرزاده خبرنگار شبکه خبر
سید حمیدرضا حسینی خبرنگار شبکه خبر
غضنفر رکن‌آبادی سفیر سابق ایران در لبنان ( البته به نوشته سایت های رژیم در میان مفقودین این حادثه, چند کارمند عالیرتبه وزارت امور خارجه وجود داشته اند.)
علی اصغر فولادگر کارشناس مسائل خاورمیانه
این افراد همه عضو کاروان بعثه رهبری بودند .

علاوه بر این مرجان نازقلیچی فرماندار بندرترکمن که نامش در بین مفقودین بود و از همه اینها مهمتر (به نوشته سایت های رژیم)  وجود ﻓﺮﻣﺎﻧﺪﻫﺎﻥ ﺭﺩﻩ ﺑﺎﻻﻯ ﺳﭙﺎﻩ  ﺩﺭ ﻣﻴﺎﻥ ﻛﺸﺘﻪ ﺷﺪﮔﺎﻥ ﻭ ﻣﻔﻘﻮﺩﺍﻥ بود.

 ﻋﻠﯽﺍﮐﺒﺮ ﻭﻻﯾﺘﯽ ، ﻣﺸﺎﻭﺭ ﺑﯿﻦﺍﻟﻤﻠﻞ ﺭﻫﺒﺮ حمهوری اسلامی گفته بود ﭼﻮﻥ ﺩﺭ ﺣﺎﺩﺛﻪ « ﺭﻣﯽ ﺟﻤﺮﺍﺕ » ، ﺑﺮﺧﻰ ﺍﺯ « ﺍﻓﺮﺍﺩ ﺭﺩﻩ ﺑﺎﻻﯼ » ﺟﻤﻬﻮﺭﯼ ﺍﺳﻼﻣﯽ ، ﻛﺸﺘﻪ ﻭ ﻣﻔﻘﻮﺩ ﺷﺪﻩ ﺍﻧﺪ ، ﻟﺬﺍ ﺍﻳﻦ ﺣﺎﺩﺛﻪ « ﻇﻦﺑﺮﺍﻧﮕﯿﺰ » ﺍﺳﺖ .

خبر مفقود شدن چهره های مهم سیاسی و مفقود شدن و کشته شدن برخی از فرماندهان نظامی رده بالای سپاه در مکه و همینطور قاعدتا حضور نیروهای امنیتی و اطلاعاتی ( که رژیم به دلایلی امنیتی اسامی آنها را اعلام نخواهد کرد ) در بین مفقودین و کشته شده ها وقتی اهمیت بیشتری پیدا می کند که درست ۲ هفته بعد از آن در روز ۵شنبه ۸ سپتامبر ۲۰۱۵ خبر کشته شدن سرتیپ همدانی که یکی از چهره‌های کلیدی جنایتکار سپاه پاسداران و نزدیک به رهبر حکومت جمهوری اسلامی در سوریه بود که در یک کمین کشته شد و این در حالی است که حمید مروتی از پاسداران نزدیک به وی در گفتگو با خبرگزاری تسنیم مدعی شد که سه سال پیش‌تر، حسین همدانی و اعضای خانواده‌اش در آپارتمان خود در دمشق هدف سوءقصد قرار گرفته بودند.

بنابراین آنچه که محتمل است وجود ارتباط بین این دو حادثه است . در واقع بعید نیست که سرتیب همدانی در یک کمین اتفاقی و کور نیفتاده باشد و کمین در همین رابطه با برنامه قبلی و اشراف اطلاعاتی ایجاد شده باشد که این درز اطلاعاتی از مفقود شده ها در منا بدست آمده باشد.نگاهی به سوابق سرتیپ همدانی نشان می دهد که تا چه اندازه این مهره سرکوبگر اهمیت داشته است.

سرتیپ همدانی ارشد‌ترین نظامی جمهوری اسلامی ایران است که تاکنون در عملیات برون مرزی کشته می‌شود. وی که بنیانگذار سپاه استان همدان بود، طی سال‌های نخست پس از انقلاب، در سرکوب مخالفان حکومت در استان کردستان نقش آفرینی کرد و فرماندهی عملیات‌های مطلع‌الفجر را بر عهده گرفت.

حسین همدانی در دوران هشت ساله جنگ ایران و عراق، مسئولیت عملیات فتح‌المبین ، نقش آفرینی در تشکیل یگان‌های رزم سپاه و نخستین فرماندهی لشکر ۳۲ انصارالحسین در استان همدان، فرماندهی لشکر ۱۶ قدس در استان گیلان و معاونت اطلاعات و عملیات قرارگاه عملیاتی قدس گیلان , مسئولیت عملیات فتح‌المبین ، نقش آفرینی در تشکیل یگان‌های رزم سپاه و را برعهده داشت و جبهه میانی سرپل ذهاب و عملیات کربلای ۴ و کربلای ۵ را فرماندهی کرد ودر سرکوب عملیات فروغ جاویدان مجاهدین خلق نقش ایفا کرد.

 پس از پایان جنگ ویرانگر و خانمانسوز ۸ ساله به دانشگاه فرماندهی و ستاد رفت و تحصیل نظری و دانشگاهی هدایت یگان‌ها را پیمود و سپس در پست های مختلفی همچون فرمانده قرارگاه نجف اشرف و فرمانده لشکر ۴ ،رئیس ستاد نیروی زمینی سپاه پاسداران،جانشینی فرمانده نیروی مقاومت بسیج سپاه (دو دوره)، مشاور عالی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و جانشین سازمان بسیج مستضعفان و همچنین در تشکیل و سازماندهی لشکر ۲۷ محمد رسول الله (ص) نقش بسزایی داشت.

معاون هماهنگ‌کننده نیروی زمینی و جانشینی نیروی مقاومت بسیج در دو دوره و فرماندهی لشکر ۲۷ محمد رسول‌الله و به همراه آن، جانشینی قرارگاه ثارالله، از دیگر مسئولیت‌های وی بود و معاونت مرکز راهبردی سپاه و مشاور عالی فرمانده کل سپاه و جانشینی سازمان بسیج مستضعفان بر عهده او گذاشته شود.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی خود نیز به عنوان یکی از ارکان اصلی شورای عالی فرماندهی سپاه استان همدان، فعالیتش را آغاز کرد و با کمک دیگر پاسداران آن منطقه، به پاکسازی عناصر رژیم سلطنتی و دیگر مخالفان نظام پرداخت و از آنجا که چندین بار به دست ساواک دستگیر شد و مورد تعقیب بود، عوامل رژیم شاه را خوب می‌شناخت و از آنها در دل کینه داشت.

این فرمانده سپاه پس از بروز جنگ داخلی در سوریه به همراه اعضای خانواده‌اش به عنوان مستشار نظامی در دمشق اقامت می‌کند.

اسماعیل کوثری، از فرماندهان پیشین لشکر ۲۴ محمد رسول الله به مهر گفته است: «حدود یک سال و نیم بود که سردار همدانی از سوریه به ایران بازگشته بود. مجددا با شکل گیری ائتلاف جدید علیه نیروهای تروریستی برای کمک به ائتلاف و استفاده از تجربیات ایشان، به سوریه بازگشتند و به شهر حلب رفته بودند».

سرتیپ همدانی از عوامل سرکوب اعتراض‌های خیابانی سال ۱۳۸۸ در تهران بود . وی در دوران ناآرامی و حوادث پس از اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری فرماندهی سپاه محمدرسول الله را برعهده داشت. نقش موثر وی در این حوادث سبب شد تا در جلسه‌ای در لوگزامبورگ در ۱۲ آوریل سال ۲۰۱۱ میلادی، نام وی نیز از سوی اتحادیه اروپا در فهرست تحریم‌ها قرار گیرد.

سرتیپ همدانی در کنار ۲۳ فرمانده دیگر سپاه از جمله محمدباقر قالیباف و قاسم سلیمانی در جریان حمله به کوی دانشگاه تهران در تیر ۱۳۷۸ نامه‌ای تهدیدآمیز خطاب به محمد خاتمی، رئیس جمهوری وقت نوشتند.

حسین همدانی به گفته گلعلی بابایی، رئیس سابق سازمان هنری و ادبیات دفاع مقدس، هفته گذشته در تهران بوده و با علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران دیدار کرده است.

 

آدرس و اسامی صفحات مرتبط با فدراسیون عصر آنارشیسم

Federation of Anarchism Era Social Media Pages



۱- آدرس تماس با ما 
asranarshism@protonmail.com
info@asranarshism.com
۲- عصر آنارشیسم در اینستاگرام
۳- عصر آنارشیسم در تلگرام
۴- عصر آنارشیسم در توئیتر
۵ – فیسبوک عصر آنارشیسم
۶ – فیسبوک بلوک سیاه ایران
۷ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidarity with the Rojava
۸ – فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی
۹ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران
۱۰- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی
۱۱ – فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان
۱۲ – فیسبوک هنرمندان آنارشیست
۱۳ – فیسبوک دانشجویان آنارشیست
۱۴ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک
۱۵ – فیسبوک آنتی فاشیست
۱۶- تلگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۱۷ – اینستاگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۱۸- تلگرام آنارشیستهای شیراز
۱۹ – تلگرام ” جوانان آنارشیست ”
۲۰ - تلگرام آنارشیستهای تهران
۲۱ – اینستاگرام جوانان آنارشیست
۲۲ – گروه تلگرام اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۳ –  توییتر اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران - The Anarchists Union of Afghanistan and Iran
۲۴ – فیسبوک اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۵ – اینستاگرام اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۶ – کانال تلگرام خودسازماندهی مطالب گروه اتحاديه آنارشیست‌های افغانستان و ايران
۲۷ – گروه تلگرام خودساماندهی مطالب گروه اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۸– اینستاگرام آنارشیستهای بوکان - ئانارکیستە کانی بۆکان
۲۹- کانال تلگرام کتابخانه شورشی
۳۰- کانال تلگرام ریتم آنارشی
۳۱- تلگرام آنارشیستهای اراک
۳۲- تلگرام قیام مردمی
۳۳- ماستودون عصرآنارشیسم
۳۴- فیسبوک آنارشیست‌های مزار شریف
۳۵- فیسبوک آنارشیست‌های کابل