زندگی آنارشیستی :روژاوا

ساختار سیاسی روژاوا

Text Size

روژاوا جایست که در آن جنسیت ،نژاد و عقیده تفرقه ایجاد نمیکند.جایی است که همه آموزش نظامی دیده اند بنابر این نیروی پلیس منسوخ شده است.مکانی که ساکنان زن آن بجای اینکه اجازه بگیرند و یا منتظر کمک کسی بمانند ،در مقابل کسانی که میخواهند به آنها ظلم کنند و یا آنها را به زنجیر بردگی بکشند و بدان ها تجاوز کنند اسلحه برداشته اند .اینجا جاییست که آزادی خویش را از خاک خویش می زاید و در حصار محاصره کنندگان نمی ماند.
اینجا جای انقلاب ناب و حقیقی است ،انقلابی خالص که سال هاست در حال وقوع است و همینک نیز ادامه دارد.
روژاوا کجاست؟
روژاوا شامل سه منطقه ی خود مختار است (عفرین ،جزیره و کوبانی) این سه منطقه در مرزهای ترکیه و سوریه واقع شده است.
روژاوا چیست؟
روژاوا یک تجربه ی فعال و خاص تاریخی از سیاست سوسیالیتی است.یک ساختار دموکراسی مستقیم بدون دولت از پایه با خودمحوری ،این ساختار شاهکار آنارشیسم شراکتی است.
این یک آلترناتیو حقیقی برای سیستم دولت -ملت است که کاری نمیکند جز تسلط و شکست و این چرخه ی بی عقل تسلط و شکست در طول تاریخ تنها تکرار می شود.
روژاوا چگونه کار میکند؟
روژاوا تقریبا ۲ میلیون جمعیت دارد و ۲۲ وزارت خانه و هر کدام یک وزیر و دو جانشین،این سه نفر باید از سه نژاد مختلف باشند (عرب ،کورد و سوری)همچنین حداقل یکی از سه نفر باید زن باشد.
هر خیابان گروه دموکرات خود را دارد و مشکلات خویش را اهالی آنجا خود حل میکنند و در صورت نیافتن راه حل به گروه دیگر وکالت میدهند.شهرداری ها مستقل هستند و تصمیمات را خود میگیرند و منابع خود را خویش کنترل می کنند.

محلی ها (ساکنین محل) از ادارات مطالبه میکنند و نیروی پلیس و ارتش نیز جواب گوی (زیر نظر)مردم هستند .همه میتوانند هر نوع جنگ افزاری(اسلحه ،راکت و تانک) داشته باشند.آنها نیروی پلیسی به اسم آسایش دارند که هرکس بعد از ۶ هفته آموزش می تواند در آن مشغول شود.هدفشان از این کار اینست که همه شهروندان آموزش نظامی ببیند تا در نهایت زمانی که نیاز به پلیس نباشد بتوانند نیروی پلیس را به کل منحل کنند.آنها همچنین نیروی فردی محافظت (HPC (HezênParastina Cewherî/Individuality Protection

Force) دارند.شبکه ایی که هرکسی میتواند در آن عضو شود شبیه شبکه آنانیموس (Anonymous).این گروهی است ضربتی ضد دستگاه های امنیتی.

Screen-Shot-2015-05-26-at-5.48.06-PM
برای امر آموزش تاکید بسیاری در روژاوا وجود دارد .کشاورزی بازیافتی (permaculture) ،تاریخ و زبان (کردی ،عربی ،فرانسه ،انگلیسی ،آشوری و چچنی) و فلسفه نسبت به بقیه رشته ها بیشتر سنگینی میکند.روژاوا شامل صدها شورا است .(۵۰۰ شورا تنها در کانتون جزیره) هر شورا شامل ۵۰تا ۱۰۰ نفر است.اغلب شورا ها برای کشاورزی است(بیشتر گندم)
این شوراها شبکه ای تشکیل میدهند تا به تدریج تقاضا و تولید را کنترل کنند.هدف آنها اینست بواسطه ی شورا های تولید کالا و عرضه بر اساس نیاز ،ضرورت نیاز به پول برای مبادله کالا را حذف کنند.البته آنها ضد پول نیستند.(من علاقه مندم که ببینم که آنها بیت کویین(نوعی پول الکترونیک) را در روژاوا باب کنند زیرا با ساختار غیرمتمرکز انها مناسب هست).هدف اینست که همه خودکفا شوند و قدرت در اختیار همه ی مردم باشد.

هیچ کس مجبور نیست در شورا ها عضو باشد.بعضی از شوراها باهم دیگر رقابت میکنند .هر کس میتواند یک کشاورز مستقل باشد و تولیدات خود را بفروشد.مردم دارای اموال شخصی هستند و کاسبی شخصی خود را دارند.مردم می توانند خانه بخرند و یا بفروشند اما ابتدا باید به دادگاه های محلی بروند و سندی جدید ثبت کنند.شما میتوانید صاحب زمین باشید .ولی قبل از ساختن چیزی باید بروید به شورای اداره محل و بررسی کنید که بقیه ساکنین محل با ساخت و ساز شما مشکلی نداشته باشند.اساسا تنها ضرورت موجود توضیح پروژه به همسایگان است و این تنها بر اساس احترام مشترک است و اصلا چیزی به نام مالیات وجود ندارد.
دفاع
روژاوا از خود با اسلحه های دست ساز (خود ساخته) و هر چیزی که بتوانند از بازار سیاه بخرند و یا از داعش به غنیمت بگیرند.همچنین نیرو های گوناگون داوطلب دیگری هستند که از روژاوا دفاع میکنند شبیه نیروهای YPG, YPJ & PKK

YPG- واحد دفاع مردمی

YPJ – واحد دفاع زنان

PKK- واحد دفاع مردمی

یکی دیگر از گروهای حامی و دفاع کننده از روژاوا شیرهای روژاوا (“The Lions of Rojava”) است که شامل داوطلبین غربی است.

Screen-Shot-2015-05-20-at-5.35.15-PM
نیروهای روژاوا تنها نیروی زمینی در مبارزه با داعش هستند.آنها بطور باورنکردنی قهرمان هستند.آنها اخیرا یک ماموریت نجات انجام دادند که بواسطه آن بیش از ۲۰ هزار نفر از یزیدی ها که در کوه های سنجار بی دفاع و در محاصره ی داعش بودند را نجات دادند.

yezidisinjar
این چیزها همه به نظر عالی و بی نظیر میرسند و واقعا هم بی نظیر اند اما روژاوا بدون کمک مانده است ،آنها درواقع هیچ کمک مستقیمی از غرب و از ناتو و یا از کشورهای همسایه که باید برای مبارزه با داعش متحد شوند دریافت نمیکنند.بدتر از همه ترکیه یکی از اعضای ناتو در ناتوان کردن روژاوا برای دریافت کمک و نیرو و تسلیحات دست دارد.
ترکیه و دیگر بازیگران سیاسی
ترکیه از زمان جنگ جهانی اول تاکنون به مردم کورد و فرهنگشان ستم میکند .کورد ها از اقلیت های بزرگ در ترکیه هستند و استقلال آنها به ایشان قول داده شده بود اما این قول زیر پا گذاشته شد.بعد از آن بود که بارها برای بدست آوردن این استقلال فرهنگی بارها به میدان جنگ پا نهادند.ترکیه کورد ها را به عنوان یک ملت نمیشناسد و به آنها اجازه نمیدهد تا به زبان خود تحصیل کنند و روی بچه هایشان اسم کوردی بگذارند.خلاصه اینکه برای کوردها یک محدودیت قومی تا امروز وجود دارد.
رفتار ترکیه در جریانات و کشمکش های جاری در بهترین حالت ناشایست بوده است.ترکیه کمک به داعش را رد میکند اما هنوز قوی ترین پایگاه های داعش در امتداد مرز های ترکیه است و داعش بصورت مشکوک توانست به آسانی از مرزهای ترکیه و سوریه عبور کند و به کانتون کوبانی حمله کند.
ترکیه در زمانی که شعار کوبانی سقوط نخواهد کرد را در بین مردم منتشر کرد همزمان جلوی ارسال کمک به کوبانی و پناه دادن به پناهجو ها را گرفت.همچنین جلوی کانال های تجارت روژاوا را برای تهیه مایحتاج بست.
ترکیه حتی تا انجا از حرفش فاصله گرفت که در تظاهرات مسالمت آمیز حمایت از روژاوا ،قلاده ی نیروی های پلیس خشن خود را رها کرد و مقررات حکومت نظامی برای معترضین وضع کرد.

protest

بعضی از منابع از کشته شدن ۳۰ نفر از تظاهرات کنندگان خبر دادند.
یکی از راه هایی که ناتو و ترکیه برای نابودی روژاوا انتخاب کرده اند معرفی و شناسایی PKK به عنوان گروه تروریستی است.
پ ک ک PKK
پ ک ک (حزب کارگران کردستان) به عنوان یک نیروی واکنش به خشونت دولت ترکیه ،در اوایل دهه هشتاد میلادی پایه گذاشته شد.درگیری ارتش ترکیه و پ ک ک باعث خرابی در مناطق شدند. ۳۵هزار نفر کشته شدند اکثرا از کوردهای روستایی که به همکاری با پ ک ک متهم بودند.
رهبر فعلی پ ک ک عبدالله اوجالان است که هم اکنون در زندان محبوس است.وی بطور کامل عقاید مارکسیستی خود را رها کرد و اکنون راه های صلح آمیز ارایه میکند.همچنین وی برای بررسی جرایم جنگی هر دو طرف اشتیاق نشان می دهد.او هم اکنون کنفدرالیسم دموکراتیک را تبلیغ میکند .چیزی شبیه به کمونالیسم موری بوکچین (Murray Bookchin).اوجلان هنوز هم پدر فکری بسیاری از اعضای پ ک ک است.(پ ک ک همچنین عقاید Foucalt, Proudhon, Nietszcheرا میخوانند).اوجلان کاراکتری غلط انداز دارد ولی معرف روژآوا نیست و ما نمیتوانیم به گذشته و یا آینده ی فرضی نگاه کنیم باید به جریانات جاری نظر بیاندازیم.
نامطمئنی
روژاوا زیر فشار تهدید های بسیار شدیدیست.کوبانی توسط داعش کاملا نابود شده است.ترکیه از اعضای ناتو ،کردستان خودمختار را برای خود یک تهدید می بیند.کنفرانس صلح ۲ ژنو به نظر می رسید که برای شرایط و کشمکش سوریه راه حلی پیدا کند اما بطور کلی کورد ها را رها کردند.روژاوا تنها جاییست در زمین با نیرو های اماده به خدمت که هنوز کسی برای این افراد شجاع هیچ حمایتی از خود نشان نداده است.بروی انها هم اکنون و بعدا بمب ریخته خواهد شد.
ولی ما از دولت های غربی که کل منطقه را با جنگ های غیر قانونی و شبیخون های اقتصادی فلج کرده اند چه انتظاری می توانیم داشته باشیم.؟
غرب برای پیدایش نیروهای خشن و مرتجع شرایط ایده ال در منطقه ایجاد کردند و الان یکی از بدترین ها را دارند و این وحشت غیر متمرکز داعش است.
توجه کنید
روژاوا در منطقه ایی از جهان است که در ان شما بخاطر نژاد متفاوت و یا مذهب متفاوت به شدت سرکوب و یا کشته خواهید شد و هنوز در انجا زندگی مردم بر اساس خود سازماندهی،احترام و تحمل مذاهب متفاوت و احترام مشترک بین نژاد و جنسیت ، مدیریت شده است.برای من مهم نیست که روژاوا باعقاید انارشیستی و یا کمونالیسم و یا دموکراسی مستقیم شما هماهنگ و مناسب نیست.چیزی که مهم هست ساختار سیاسی سوسیالیستی خالص و ناب ان است.چیزی که مهم است روژاوا معرف ایده ال روح انسانی است.مردمش باهم متحد هستند و با وجود اختلافات فرهنگی عمیق دست در دست هم در مقابل تمام مشکلات در وسط جنگ ایستاده اند.این در مورد استقلال و خودمختاری یک نژاد خاص نیست در مورد استقلال انسان ها در برابر تمام ساختارهای قدرت است و این است که روژاوا را منحصر به فرد میکند.

ترجمه عصرآنارشیسم

منبع:http://bravetheworld.com/2015/06/02/anarchy-lives-rojava/

 

آدرس و اسامی صفحات مرتبط با فدراسیون عصر آنارشیسم

Federation of Anarchism Era Social Media Pages۱- آدرس تماس با ما 
asranarshism@protonmail.com
info@asranarshism.com
۲- عصر آنارشیسم در اینستاگرام
۳- عصر آنارشیسم در تلگرام
۴- عصر آنارشیسم در توئیتر
۵ – فیسبوک عصر آنارشیسم
۶ – فیسبوک بلوک سیاه ایران
۷ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidarity with the Rojava
۸ – فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی
۹ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران
۱۰- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی
۱۱ – فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان
۱۲ – فیسبوک هنرمندان آنارشیست
۱۳ – فیسبوک دانشجویان آنارشیست
۱۴ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک
۱۵ – فیسبوک آنتی فاشیست
۱۶- تلگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۱۷ – اینستاگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۱۸- تلگرام آنارشیستهای شیراز
۱۹ – تلگرام ” جوانان آنارشیست ”
۲۰ - تلگرام آنارشیستهای تهران
۲۱ – اینستاگرام جوانان آنارشیست
۲۲ – گروه تلگرام اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۳ –  توییتر اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران - The Anarchists Union of Afghanistan and Iran
۲۴ – فیسبوک اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۵ – اینستاگرام اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۶ – کانال تلگرام خودسازماندهی مطالب گروه اتحاديه آنارشیست‌های افغانستان و ايران
۲۷ – گروه تلگرام خودساماندهی مطالب گروه اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۸– اینستاگرام آنارشیستهای بوکان - ئانارکیستە کانی بۆکان
۲۹- کانال تلگرام کتابخانه شورشی
۳۰- کانال تلگرام ریتم آنارشی
۳۱- تلگرام آنارشیستهای اراک
۳۲- تلگرام قیام مردمی
۳۳- ماستودون عصرآنارشیسم
۳۴- فیسبوک آنارشیست‌های مزار شریف
۳۵- فیسبوک آنارشیست‌های کابل