ستاره‌ای بود در دل شب مقاومت می‌کرد

معرفی فیلمی درباره جان‌باختن شاهرخ زمانی در زندان حکومت اسلامی ایران

16 دسامبر گنجه آنارشیستی

((لینک تماشای فیلم در انتهای متن))

شاهرخ زمانی، فعال کارگری روز یک‌شنبه ۲۲ شهریورماه ۱۳۹۴، در زندان رجائی شهر کرج درگذشت. مسئولین زندان دلیل مرگ وی را سکته مغزی اعلام کردند. در حالی که در مورد بیماری و دلیل مرگ شاهرخ، هیچ‌گونه تحقیق پزشکی مستقل صورت نگرفته است. هم‌چنین گفته شده شاهرخ هیچ ناراحتی نداشته و حتی ساعاتی قبل از اعلام مرگ وی، هم‌بندی‌های وی را سالم دیده بودند.
پس از مرگ شاهرخ، اعتراضات محدودی در داخل کشور و اعتراضات گسترده‌ای در خارج کشور به راه افتاد. فیلم «ستاره‌ای بود در دل شب مقاومت می‌کرد!» را نیز در راستای محکوم کردن این جنایت حکومت اسلامی ایران و پیگیری دلیل مرگ شاهرخ و دیگر زندانیان سیاسی و لغو هرگونه شکنجه روحی و جسمی زندانیان و آزادی همه زندانیان سیاسی و اجتماعی و لغو اعدام در ایران، تهیه و منتشر شده است.

این فیلم، با زیرنویس انگلیسی می‌تواند در رسانه‌های خارجی، تشکل‌های کارگری، سازمان‌ها و احزاب سیاسی و نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر نمایش داده شود تا هرچه بیش‌تر جنایات بی‌شمار حکومت اسلامی ایران علیه بشریت، افشا گردد.
شاهرخ در خرداد ماه سال ۱۳۹۰ در تبریز بازداشت شده بود. دادگاه انقلاب اسلامی تبریز، شاهرخ زمانی را به اتهامات بی‌اساس و واهی «تبلیغ علیه نظام» و «تشکیل گروه به قصد برهم زدن امنیت ملی» به یازده سال زندان محکوم کرد و در ۲۳ دی ماه، این حکم پس از تایید در داگاه تجدید نظر به اجرا گذاشته شد و ماموران اورا به زندان مرکزی تبریز منتقل کردند.
شاهرخ زمانی، عضو هیئت باز گشایی سندیکای کارگران نقاش و تزئینات ساختمان تهران و حومه و عضو شورای نمایندگان کمیته پیگیری ایجاد تشکل‌های کارگری بود.
شاهرخ را پس از چندین بار تعویض زندان، از جمله نگه‌داری در بند معتادان در زندان تبریز و یا انتقال به زندان قزلحصار و یزد، در فروردین ماه سال ۱۳۹۲ به زندان رجایی شهر کرج منتقل کردند.
او در اعتراض به شرایط بد زندان و از جمله انتقال و تبعید او به زندان‌های مختلف بارها دست به اعتصاب زده بود.
موارد دیگری همچون هوای سلول‌های زندان در رجایی شهر که دستگاه تهویه و گردش هوا در آن‌ها نیست، پارازیت دستگاه‌هایی که در سقف زندان تعبیه کرده‌اند و یا شرایط انتفال آن‌ها به بهداری، به ندرت و با تاخیر صورت می‌گیرد، همه و همه بر وضعیت سلامتی زندانیان، تاثیر بسیار منفی می‌گذارد.
این اولین بار نیست که یک زندانی در زندان‌های مخوف حکومت اسلامی ایران جان می‌سپارد. در گزارشات مختلف، ده‌ها زندانی هم‌چون ستار بهشتی به دلایل مختلف از جمله شکنجه جان خود را از دست داده‌اند. مسئولین زندان‌ها، مرگ بسیاری از زندانیان سیاسی را سکته قلبی و مغزی اعلام کرده است مانند زهرا کاظمی، اکبر محمدی، افشین اسانلو و… مرگ شاهرخ زمانی در ماه‌های اخیر هشداری است به ادامه مرگ در زندان‌های حکومت اسلامی در میان طیف‌های مختلف زندانیان سیاسی و اجتماعی.
هم‌چنین با توجه به این که گفته شده است بر روی بدن شاهرخ علائم کبودی و غیره بوده فعالان کارگری و تشکل‌های بین‌المللی کارگری در کشورهای مختلف، خواهان تشکیل «کمیته حقیقت یاب» و کالبد شکافی و روشن شدن علت اصلی مرگ او هستند.
شاهرخ زمانی در طول نزدیک به پنج سال حبس، از امکان مرخصی برخوردار نشد. بنابراین، عامل مرگ شاهرخ و دیگر زندانیان سیاسی، حکومت اسلامی ایران و مسئولین دادگاه‌ها و زندانبانان هستند.
رسانه‌ها و همه فعالین و نیروهای مدافع جنبش کارگری، در همبستگی با جنبش کارگری و پیگیری تشکیل «کمیته حقیقت یاب» درباره مرگ شاهرخ زمامی و مرگ‌های موسوم به «مرگ‌های خاموش در زندان‌های حکومت اسلامی ایران، می‌توانند این فیلم را در هر جایی که امکانش بود انتشار و نمایش دهند به خصوص در تشکل‌های کارگری کشورهای مختلف. خواهش ما این است که در صورت امکان نتایج آن را به ما اطلاع دهند. مدت زمان این فیلم، حدود ۲۰ دقیقه است و تهیه و تنظیم‌کننده آن نیز، حسین جهانی مستدساز مقیم استرالیا است.
لینک فیلم «ستاره‌ای بود در دل شب مقاومت می‌کرد!»:


با احترام

بهرام رحمانی – بهروز خباز- حسین جهانی

دسامبر ۲۰۱۵

به اشتراک بگذارید Twitter Google+ Facebook Email بالاترین
برداشت از مطالب این وب سایت آزاد است