جشن کریسمس درزندان اوین

28 دسامبر اخبار روز

 

 دیروز درزندان اوین برای مسیحیان جشنی برپاشد ، به این قصد که بگویند اقلیتها درایران آزاد هستند و این درحالیست که سوادا آغاسر صرفا بجرم مسیحی بودن محکون به ۵ سال حبس شده است و تاکنون پس ازگذشت ۱۲ ماه هنوز یکبار هم با مرخصی وی موافقت نشده است.

سوادا آغاسر متولد ۱۳۶۸ و فارغ التحصیل رشته بهداشت است و اکنون درزندان بطور رایگان به زندانیان آموزش نواختن پیانو میدهد.

دیروز زندانیان قصدداشتند درمراسم کریسمس شرکت کنند و به وی تبریک بگویند ولی مسئولین جمهوری اسلامی جلوگیری کردند.

هدف مسئولین جمهوری اسلامی ازپخش عکسهای سوادا اینست که نشان دهند اقلیتها درایران آزاد هستند اما همینکه وی بجرم مسیحیت در زندان است خود همین واقعیت اصل مسئله را نقض میکند.

 

  • پیشینه بازداشت 

«سوادا آغاسر» زندانی مسیحی ارمنی تبار از پیروان کلیسای گریگوری است که دادگاه انقلاب اسلامی به جرم تبلیغ مسیحیت او را به ۵ سال زندان محکوم کرده است.

“سوادا آغاسر” روز چهارشنبه مورخ سی‌ام مردادماه ۱۳۹۲ برابر با ( ۲۱ آگوست ۲۰۱۳) بهمراه دوتن از نوکیشان مسیحی فارسی زبان دیگر ، از سوی افراد لباس شخصی در شهرستان کرج بازداشت شد .

سوادا آغاسر پیش از این  دستگیری نیز در ارتباط با پرونده یکی دیگر از بازداشت شدگان مسیحی مورد بازجویی قرار گرفت و منزل او نیز هم توسط ماموران تفتیش و برخی وسایل شخصی او ضبط شد.

با اینحال بر طبق روال دلیل و ادله‌ی درستی برای بازداشت اینگونه افراد مطرح نمی‎شود، در نهایت او روز یکشنبه مورخ ۱۱ اسفند ماه ۱۳۹۲ برابر با (دوم مارچ ۲۰۱۴) پس از گذراندن بیش از شش ماه حبس، از بند ۳۵۰ زندان اوین با قید وثیقه آزاد شد.
کمتر از دو سال بعد او که به طور موقت با قید وثیقه آزاد بود در اردیبهشت سال ۱۳۹۴ در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی مقیسه به پنج سال حبس محکوم شد و در حال حاضر در بند هفت زندان اوین به سر می‎برد.

 

 

به اشتراک بگذارید Twitter Google+ Facebook Email بالاترین
برداشت از مطالب این وب سایت آزاد است