تحلیل سیاسی: صادق زیبا کلام صحبت از بی‌اعتمادی شهروندان تا ناکارآمدی نهادهای مسئول می کند در حالی که حکومت در سراشیبی فروپاشی است

Text Size

عصر آنارشیسم : “زیبا کلام از بی‌اعتمادی شهروندان تا ناکارآمدی نهادهای مسئول حکومتی می گوید و آگاهانه به دلیل منافع سیاسی خود از صراحت در گفتن حقیقت پرهیز می کند و از گفتن این حقیقت طفره می رود که اینها و عوامل دیگر که به آن اشاره خواهیم کرد در واقع نشانه های فروپاشی سیستم و حکومت جمهوری اسلامی و اضمحلال فرسایشی آن است و مردم بود و نبود حکومت برایشان فرقی نمی کند و نبودش را بیشتر مفید می دانند تا بودنش را یعنی مسئله حکومت برای مردم تمام شده است و به لحاظ نظری و تئوریک از ضرورت وجودی آن عبور کردند و فقط با ایجاد شرایط به لحاظ فیزیکی از حکومت نیز عملا عبور خواهند کرد و به حکومت ظالمانه تئوکراسی در ایران به هر قیمتی و با هر هزینه ای پایان خواهند داد.

در جریان زلزله اخیر بسیاری از شهروندان عادی و همچنین افراد سرشناس با انتشار فراخوان‌ در شبکه‌های اجتماعی به جمع‌آوری کمک‌های نقدی و غیرنقدی برای آسیب‎دیدگان زلزله اقدام کردند.

میزان کمک‌های جمع‌آوری شده از سوی افراد عمدتا مستقل و غیر حکومتی با میزان وجوه دریافتی نهادهای مسئول از سوی مردم رقابت می‌کرد و گاهی نیز از آن پیشی می‌گرفت. برای بررسی این پدیده که سبب تعجب بسیاری از شهروندان و کارشناسان شده است از جمله صادق زیباکلام، که خود یکی از متولیان جمع‌آوری کمک‌های مردمی بود در یک تحلیل آبکی و ناقص در پاسخ به یورونیوز ( از بی‌اعتمادی شهروندان تا ناکارآمدی نهادهای مسئول؛ گفتگو با صادق زیبا کلام در ارتباط با زلزله کرمانشاه) می گوید.”

یورونیوز: پس از زمین لرزه و ویرانی‌های ناشی از آن، افراد مشهور از قبیل ورزشکاران، هنرمندان و سایر چهره‌های شناخته شده از جمله خود شما با اعلام شماره حساب از مردم خواستند که به یاری زلزله زدگان بشتابند. با توجه به اینکه در کشور نهادهای رسمی دولتی و غیردولی برای کمک رسانی به آسیب دیدگان حوادث این چنینی وجود دارد، به نظر شما چه عواملی سبب شده که مردم ترجیح بدهند کمک‌های خود را از کانال‌های دیگری به دست آسیب‌دیدگان برسانند؟

صادق زیباکلام: «مسلم است بخاطر مسائل عدیده‌ای که ظرف یکی دو دهه اخیر مطرح شدند، اعتماد مردم نسبت به مسئولان از قبل کمتر شده و این مساله‌ای نبود که تنها در جریان این زلزله خود را بروز دهد. به عنوان مثال سال ۹۲ زمانی که آقای حسن روحانی برای نخستین بار پیروز انتخابات ریاست جمهوری شد، یکی از نخستین اقدامات دولت این بود که سرشماری جدیدی از کسانی که یارانه دریافت می‌کنند صورت دهد. در همین راستا بسیاری از مسئولان و همینطور رهبران سیاسی و اجتماعی از مردم خواستند که خانواده‌هایی که به یارانه نیاز ندارند، از این مبلغ ناچیز بگذرند و ثبت‌ نام نکنند، اما با کمال تعجب ما شاهد بودیم که بیش از ۷۰ میلیون نفر یعنی بالای ۹۰ درصد جمعیت در این طرح ثبت‌نام کردند. واضح بود کسر قابل توجهی از این افراد به این مبلغ نیاز نداشتند و بسیاری از آنان در پاسخ به چرایی ثبت‌نام در این طرح گفتند که ما این مبلغ را از دولت می‌گیریم و خودمان آن را به دست نیازمندان می‌رسانیم. این اتفاق علامت خوبی نبود و شاید اگر مسئولان جمهوری اسلامی ایران آن را جدی می‌گرفتند، امروز شاهد این نبودیم که یک استاد دانشگاه که هیچ حزب و تشکیلاتی ندارد، با اعلام یک شماره حساب در فضای مجازی در کمتر از ۴۸ ساعت دو میلیارد تومن پول جمع کند؛ مبلغی که از میزان کمک‌های مردمی به هلال احمر یا کمیته امداد بیشتر بود. این مساله نه‌ تنها در رابطه با من بلکه در رابطه با سایرین از جمله آقای علی دایی یا خانم نیکی کریمی و دیگر افراد مشهور نیز مشاهده شد.

نکته دوم این است که تنها مشکل بحث بی‌اعتمادی نیست. بحث مهم دیگر این است که مسئولان و سازمان‌های مربوطه نمی‌توانند این کمک‌ها را به دست مردم آسیب دیده از زلزله برسانند. یعنی حتی اگر هم بخواهند صادقانه عمل کنند، توان اجرایی آن را ندارند. به همین علت مردم تلاش کنند تا کمک‌ها را شخصا به مناطق زلزله‌زده برسانند. برآیند بی‌اعتمادی به نهادهای مسئول، ناکارآمدی آنان (نهادهای مسئول حکومتی) و همچنین کمک‌های خودسر مردم سبب آشفتگی و نابسامانی بسیار بزرگی در امر کمک‌رسانی شد که نتیجه آن بدبینی و بی اعتمادی بیشتر مردم نسبت به مسئولان و نهادهاست.»

یورونیوز: شما با توجه به استقبال گسترده مردم در ارسال کمک‌های نقدی و غیر نقدی چه عکس‌العملی از خود نشان دادید؟

صادق زیباکلام: «من شخصا وقتی متوجه این استقبال مردمی در واریز وجه نقد به حسابم برای کمک به آسیب دیدگان شدم و اشتیاق آنان را دیدم، احساس وظیفه و مسئولیت کردم و من برای بازدید به مناطق زلزله‌زده رفتم. طی این بازدید متوجه شدم که هلال احمر تا حد توان کمک‌ها را به دست مردم رسانده است، اما یکی از مشکلاتی که با آن برخورد کردم این بودی که مقادیر زیادی آب معدنی، لباس و مواد غذایی در کنار جاده‌ها به صورت کوهی روی هم ریخته شده ‌بودند. در ابتدا گمان کردم که این لباس‌ها مربوط به افرادی است که در جریان حادثه جانشان را از دست داده‌اند، اما با بررسی لباس‌ها با کمال تعجب دیدم که نو هستند و از سوی مردم برای کمک فرستاده شده‌اند. این مساله در مکان‌های مختلف تکرار شده بود و حکایت از بی‌برنامگی در توزیع اقلام مورد نیاز داشت. از سویی دیگر مشاهده می‌شد که افرادی از شهرهای مختلف ایران وسایلی را برای آسیب‌دیدگان به این مناطق آورده بودند و در اثر هجوم مردم برای دریافت کمک مشخص نبود که این کمک‌ها چطور بین افراد توزیع می‌شود و آیا می‌تواند برطرف کننده نیازهای آنان باشد یا خیر. نکته دیگری که باید در مورد توزیع نامناسب اقلام ضروری به آن اشاره کرد، بوجود آمدن بازار سیاه خرید در مناطقی که کمک‌ها به درستی توزیع نشده بودند و فروش اقلامی چون چادر، پتو و سایر کالاها از سوی افراد سودجو بود. مجموع این رویدادها به بدبینی‌های موجود از سوی مردم نسبت به مسئولان و نهادهای مرتبط دامن می‌زند

زیبا کلام ” در مصاحبه با دویچه‌وله نیز به پیامدهای بی‌اعتمادی مردم به حکومت اشاره می‌کند و می‌گوید که رهبران باید این هشدار را جدی بگیرند.
او از آمادگی مردم برای یاری به یکدیگر و کمک‌های مالی حرف می‌زند که برخی درشت ولی بیشترشان ارقامی کوچک‌اند بین ۲۰ تا ۵۰ هزار تومان. به گفته صادق زیباکلام آن‌ها که کمک ‌کرده‌اند کسانی هستند که خودشان مرفه نیستند.”

عصر آنارشیسم : در واقع زیبا کلام نگران حکومت است و تلویحا به رژیم هشدار می دهد که اوضاع بحرانی است و رهبران جمهوری اسلامی باید این هشدار را جدی بگیرند. اما زیبا کلام توجه نمی کند که دارد شیرازه حکومت کردن از دست جمهوری اسلامی خارج می شود و بحران درونی و بیرونی حکومت با توصیه و ابراز نگرانی حل نمی شود و زیبا کلام صدای مردم را نیز دیر شنیده است و خود حکومت  اصلا هنوز پیام مردم را دریافت نکرده است تا چه برسد به آنکه بشنود.

 عدم ترس مردم پاشنه آشیل جمهوری اسلامی مَی باشد . فقط کافی است که مردم قدرت خود را باور کنند و فراموش نکنند که ۸۰ میلیون نفر در داخل و چند میلیون نفر ایرانی در خارج مخالف رژیم هستند.

رژیم دچار تردید و استیصال شده است و روحانی نیز در دوره دوم ریاستش چون دیگر به رای مردم احتیاجی ندارد به آنها کامل پشت کرده است و چهره ریاکارانه خود و اصلاح طلبان را به مردم نشان داد ه و مهر شکست را بر اصلاحات دروغین در ایران را زده است .

مردم ایران اکنون باید از امثال زیبا کلام نیز عبور کنند و گول حرف های او را نخورند و از رژیم به طور کامل گذر و عبور کنند.

مردم ایران در هفته های اخیر(آبان ۱۳۹۶) به گونه ای روزافزون، نهادها و سرکردگان اصلی رژیم جمهوری اسلامی را، از سپاه پاسداران و بسیج و حسن روحانی و مافیای لاریجانی ها گرفته تا سردسته ی تبهکاران حاکم، شخص علی خامنه ای، هدف اعتراضات آشکار و شعارهای کوبنده ی خود قرار داده اند.
بازتاب این جسارت گسترده ی مردم در برابر رژیم، به ویژه در میان مالباختگان بنگاه های اعتباری، زلزله زدگان غرب کشور و کارگرانی که دستمزدشان پرداخت نمی شود، آشکار است.

 

 

رقابت در بین جناح های دولتی و جنگ قدرت بهترین فرصت تاریخی برای نیروی مردمی است که به مَیدان مبارزه مستقل بیایند.

مردم و قدرت دولتی دو نیروی مقابل هم مَی باشند .
هر زمان دولت ها دچار تزلزل مَی شوند نیروی قدرت مردمی افزون مَی شود .
از شیوه های گوناگونی که دولت ها برای حفظ قدرت و اعمال قدرت بکار برده و استفاده می کنند یکی از ان شیوه ها پلیسی کردن تمامی نهادهای دولتی مَی باشد و نتیجه آن سرکوب بیشتر مردم و استفاده بیشتر از زور و خشونت و زندان و اعدام مَی باشد .
اما هرازگاهی دولت ها از درون خود دچار تزلزل و رقابت جناح های درونی مَی شوند که هدف ان بقدرت گرفتن و قبظه کردن قدرت از سوی یکی از جناح های دولت مَی باشد و یا افشاگری و رسوا کردن دولت کنونی توسط دولت قبلی صورت مَی گیرد که در واقع یک جنگ قدرت مَی باشد .
این رقابت در بین جناح ها و جنک قدرت درونی بهترین فرصت برای نیروی مردمی است که به مَیدان بیاید .
دولت جمهوری اسلامی در حال حاضر در چنین شرایطی از نظر سیاسی بسر مَی برد ،کنترل مردم را از دست داده است و به رقابت ها ی درونی مشغول است . از این فرصت استفاده کنیم و در صورت فراهم بودن شرایط کل بساط جمهوری اسلامی را برچینیم که این امر فقط با حضور گسترده و رادیکال مردم در خیابان موثر است.
پاینوشت : حمله ‘لباس شخصی‌ها’ به نزدیکان احمدی‌نژاد در شاه عبدالعظیم

طرفداران محمود احمدی‌نژاد می‌گویند گروهی در آرامگاه شاه عبدالعظیم در جنوب تهران به هواداران رئیس‌جمهور سابق حمله و سعی کردند آنان را از حرم بیرون کنند.

تلگرام دولت بهار، وابسته به نزدیکان آقای احمدی نژاد، فیلم‌هایی منتشر کرده و گفته نیروهای “لباس شخصی” و “مزدور” به آنان حمله کرده‌اند.

سه روز پیش، چهارشنبه ۲۴ آبان ماه، حمید بقایی، معاون اجرایی رییس جمهور پیشین ایران و از یاران نزدیک محمود احمدی‌نژاد از حضور در سومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات خود سر باز زد و اعلام کرد در اعتراض به رفتار دستگاه قضایی در آرامگاه شاه عبدالعظیم “بست” می‌نشیند.

علی اکبر جوانفکر، مشاور مطبوعاتی و رسانه‌ای آقای احمدی‌نژاد و حبیب‌الله جزء خراسانی، ذیحساب نهاد ریاست جمهوری دولت او هم همراه آقای بقایی بودند.

خبرگزاری قوه قضاییه ایران، صبح امروز، شنبه ۲۷ آبان، آقای احمدی‌نژاد و یارانش را “فرقه زنبیلیه” و جریان “نفاق” خواند و در گزارشی نوشت: “مثل برخی گروهک‌ها در اوایل دهه شصت نقاط شلوغ شهر را شناسایی و از آن برای معرکه گیری‌های خود استفاده می‌کنند یعنی کپی‌برداری از راه باطل رفته جریان نفاق در ابتدای انقلاب.”زنبیل کنایه از زنبیل قرمزی است که آقای بقایی متن دفاعیات خود در دادگاه را با آن حمل می‌کرد.

رییس‌جمهور پیشین ایران، در روز اول بست‌نشینی با حضور در جمع معترضان، از روسای قوه مقننه و قضاییه با عنوان “خانواده لاریجانی” به شدت انتقاد کرد و گفت: “ما با خانواده لاریجانی مخالف هستیم و قبول نداریم مملکت دست اینها بیفتد و به مردم ظلم بکنند.”

محمود احمدی‌نژاد آقایان لاریجانی را متهم کرد که چون دولت او “مچ دزدها را گرفته” و به تعبیر او با فساد مقابله کرده، خود با اتهام دزدی و فساد از سوی قوه قضاییه رو به رو شده است.

او خطاب به مخالفانش گفت: “مردم ایران آدم‌های صد برابر گنده‌تر از شما را پایین کشیده‌اند.”

به گزارش نامه نیوز، امیررضا واعظی آشتیانی فعال سیاسی اصولگرا درباره بست نشینی احمدی نژادی ها در حرم حضرت عبدالعظیم با تاکید بر اینکه اساسا تحصن کردن اینگونه مشکلات را حل نمی کند، گفت: «به نظر می رسد که هدف یاران احمدی نژاد از تحصن از یک سو تحریک عواطف هواداران خود باشد و از سوی دیگر همنوا کردن همه کسانی که با نظام جمهوری اسلامی عناد دارند.

 

۱- آدرس ” دختران آنارشیست افغانستان ” در اینستاگرام

https://www.instagram.com/dokhtarananarshist_afghanestan

———————————————————–

۲- آدرس “دختران آنارشیست افغان ” در فیسبوک

https://www.facebook.com/Afghan-Anarchist-Girls-116992605591873

————————————————————–

۳- آدرس آنارشیستهای رشت در اینستاگرام

https://www.instagram.com/anarshist.rasht

———————————————————

۴- آدرس صفحه آنارشیستهای شهر بوکان (  ئانارکیسته کانی بوکان ) در اینستاگرام

https://www.instagram.com/bokan_anarchy

———————————————————–

۵- آدرس آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر در تلگرام

https://t.me/Anarshistsh2

————————————————

۶- آدرس آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر در اینستاگرام

https://www.instagram.com/anarshistshahinshahr

———————————————————

۷- آدرس کانال آنارشیستهای کردستان در تلگرام


بڵاوکردنەوەی بیرو هزری ئانارکیستی

—————————————————-

۸- آدرس آنارشیستهای مریوان در کانال نلگرام

https://t.me/anarchyinmarivan

——————————————–

۹- آدرس عصر آنارشیسم در اینستاگرام

https://instagram.com/asranarshism/

—————————————-

۱۰- آدرس عصر آنارشیسم در تلگرام

https://telegram.me/asranarshism

—————————-
۱۱- سایت عصر آنارشیسم
———————————–
۱۲ – فیسبوک عصر آنارشیسم
—————————————
۱۳ – فیسبوک بلوک سیاه ایران

————————————————–

۱۴ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidaritywiththeRojava

https://www.facebook.com/%D8%A2%D9%86%D8%A7%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%87%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%B1%D9%88%DA%98%D8%A7%D9%88%D8%A7-%D9%88-%D8%A8%D8%A7%DA%A9%D9%88%D8%B1-Anarchists-in-solidarity-with-the-Rojava-434646579975914

———————————————————-

۱۵ – فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی

https://www.facebook.com/sedaye.bisedayan

————————————————————

۱۶ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران

https://www.facebook.com/irananarchistlabors

——————————————————

۱۷- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی

https://www.facebook.com/anarchistlibraryfa

————————————————–

۸ ۱– فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان

https://www.facebook.com/anarchistinsupportbaluchistan

—————————————————–

۱۹ – فیسبوک  هنرمندان آنارشیست

https://www.facebook.com/anarchistartistss

————————————————-

۲۰ – فیسبوک دانشجویا ن آنارشیست

https://www.facebook.com/anarchiststudents

——————————————-

۲۱ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک

https://www.facebook.com/shahre.shahin

———————————————–

۲۲ – فیسبوک آنتی فاشیست

https://www.facebook.com/ShahinShahrPolitik

————————————————

۲۳ – عصر آنارشیسم در تلگرام

https://telegram.me/asranarshism

———————————

۲۴- عصر آنارشیسم در اینستاگرام

https://instagram.com/asranarshism/ 

———————————

۲۵ – عصر آنارشیسم در توئیتر

https://twitter.com/asranarshism

——————————————–

۲۶ – بالاچه عصر آنارشیسم در بالاترین

https://www.balatarin.com/b/anarchismera

——————————-

۲۷- فیسبوک میتینگ دهه هفتاد و هشتادی ها

https://www.facebook.com/%D9%85%DB%8C%D8%AA%DB%8C%D9%86%DA%AF-%D8%AF%D9%87%D9%87-%D9%87%D9%81%D8%AA%D8%A7%D8%AF-%D9%88-%D9%87%D8%B4%D8%AA%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D9%87%D8%A7-505093803031731/

——————————————

۲۸ – گوگل پلاس عصر آنارشیسم

https://plus.google.com/u/0/114261734790222308813

——————————————-

۲۹ –  ساوندکلاود رادیو آنارشی

—————————————–

 

 

آدرس و اسامی صفحات مرتبط با فدراسیون عصر آنارشیسم

Federation of Anarchism Era Social Media Pages۱- آدرس تماس با ما 
asranarshism@protonmail.com
info@asranarshism.com
۲- عصر آنارشیسم در اینستاگرام
۳- عصر آنارشیسم در تلگرام
۴- عصر آنارشیسم در توئیتر
۵ – فیسبوک عصر آنارشیسم
۶ – فیسبوک بلوک سیاه ایران
۷ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidarity with the Rojava
۸ – فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی
۹ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران
۱۰- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی
۱۱ – فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان
۱۲ – فیسبوک هنرمندان آنارشیست
۱۳ – فیسبوک دانشجویان آنارشیست
۱۴ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک
۱۵ – فیسبوک آنتی فاشیست
۱۶- تلگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۱۷ – اینستاگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۱۸- تلگرام آنارشیستهای شیراز
۱۹ – تلگرام ” جوانان آنارشیست ”
۲۰ - تلگرام آنارشیستهای تهران
۲۱ – اینستاگرام جوانان آنارشیست
۲۲ – گروه تلگرام اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۳ –  توییتر اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران - The Anarchists Union of Afghanistan and Iran
۲۴ – فیسبوک اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۵ – اینستاگرام اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۶ – کانال تلگرام خودسازماندهی مطالب گروه اتحاديه آنارشیست‌های افغانستان و ايران
۲۷ – گروه تلگرام خودساماندهی مطالب گروه اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۸– اینستاگرام آنارشیستهای بوکان - ئانارکیستە کانی بۆکان
۲۹- کانال تلگرام کتابخانه شورشی
۳۰- کانال تلگرام ریتم آنارشی
۳۱- تلگرام آنارشیستهای اراک
۳۲- تلگرام قیام مردمی
۳۳- ماستودون عصرآنارشیسم
۳۴- فیسبوک آنارشیست‌های مزار شریف
۳۵- فیسبوک آنارشیست‌های کابل