اولین جلسه پارلمان آلمان با حضور راستهای افراطی دو روز پس از تظاهرات ۴۵۰ هزار نفره مخالفان در برلین

25 اکتبر اخبار روز

اعضای حزب «آلترناتیو برای آلمان»، راستهای افراطی این کشور برای اولین بار پس از جنگ دوم جهانی بطور رسمی در جلسه مهم بوندستاگ، پارلمان آلمان شرکت کردند. اتفاقی مهم برای کشوری که هنوز شهروندانی دارد که خاطرات فجیعترین واقعه تاریخ قرن بیستم، جنگ دوم جهانی، بدست راستهای افراطی آلمان نازی را در سینه دارند.

پیروزی این حزب در انتخابات سراسری آلمان اعتراضات زیادی را در روزهای اخیر در آلمان درپی داشت. یکشنبه گذشته ۴۵۰ هزار نفر از مخالفان راستهای افراطی و ضدمهاجر و حضور آنها در پارلمان آلمان در خیابانهای برلین تظاهرات کردند. نمایندگان احزاب دیگر آلمان برخلاف سنت معمول که ریاست مجلس به مسن‌ترین عضو پارلمان تحویل داده می شود ریاست را به ولفگانگ شوئبله وزیر پیشین اقتصاد دادند تا اتو سولمس عضو حزب آلترناتیو برای آلمان که مسن‌ترین عضو پارلمان بود دست کم سخنگو و رییس پارلمان نشود. فراکسیون حزب آلترناتیو، ضمن اعتراض به این گزینش، درخواستی برای تجدید نظر تسلیم هیئت رئیسه موقت کرد. رئیس موقت مجلس، این درخواست را بلافاصله به رای گذاشت. رای گیری انجام شد و همه فراکسیون‌های دیگر مجلس به درخواست حزب آلترناتیو رای منفی دادند. رسانه‌های آلمان از این ماجرا به عنوان «نخستین شکست حزب آلترناتیو» یاد کردند.

موفقیتهای راستگرایان افراطی تنها به آلمان که مهمترین قربانی این گروهها در قرن بیستم بوده ختم نمی شود. در شرق اروپا دوشنبه خبر پیروزی بابیش میلیاردر عوامگرا در انتخابات سراسری جمهوری چک نگرانی‌های زیادی را برانگیخت. آندره بابیش که به او لقب دونالد ترامپ داده اند توانسته با اختلاف بسیار برنده انتخابات سراسری جمهوری چک شود و او در همین راستا نخست وزیر آینده این کشور خواهد بود. منتقد اساسی اتحادیه اروپا و نزدیک به روسیه ولادیمیر پوتین، انتخاب او بروکسل و نهادهای اروپایی را نگران کرده است.

دیگر کشورهای این منطقه مثل مجارستان و اسلواکی و اتریش نیز توسط دولتهایی متمایل به راست افراطی و علیه سیاستهای مهاجرپذیر اروپا اداره می شوند. زباستین کورتز، صدراعظم آتی اتریش سه شنبه از راستهای افراطی این کشور برای تشکیل کابینه دعوت به همکاری کرد. راستهای افراطی در انتخابات اخیر اتریش سومین حزب پیروز بودند. این در حالی است که اتریش همسایه دیگر آلمان زادگاه تولد آدولف هیتلر هم هست. اتریش مشترکا با کشورهای موسوم به «ویسگراد» که علاوه بر جمهوری چک همچنین، مجارستان، لهستان و اسلواکی هم به آن تعلق دارد در نقطه اوج بحران پناهندگان بستن مسیر بالکان را سازماندهی کردند.

قدرت گرفتن احزاب پوپولیست در شرق و میانه اروپا آینده این قاره بحرانزده را با یک چالش جدی مواجه کرده است. مقامات و رهبران نهادهای اروپایی مستقر در بروکسل کاملا نگران قاره‌ای هستند که کانون اصلی جنگ اول و دوم جهانی در قرن بیستم بوده است.

منبع: یورونیوز

ولفگانگ شویبله، سیاست‌مدار حزب دمکرات مسیحی، رئیس جدید مجلس سراسری آلمان”بوندس تاگ” شد. شویبله ۷۵ ساله است و پیش از این وزیر دارایی آلمان بود. ۵۰۱ نماینده به او برای رسیدن به ریاست پارلمان رای مثبت دادند.

ولفگانگ شویبله، وزیر دارایی سابق آلمان، به ریاست مجلس فدرال “بوندس‌تاگ” انتخاب شد. شویبله‌ ۷۵ ساله به این ترتیب دومین مقام برجسته آلمان پس از رئیس جمهوری این کشور می‌شود.

در مجموع ۷۰۴ نماینده در انتخابات “بوند‌س‌‌تاگ” برای تعیین رئیس شرکت کردند. ۵۰۱ نماینده با انتخاب شویبله موافقت کردند، ۱۷۳ نفر به او رای مخالف دادند و ۳۰ نفر نیز رای ممتنع.

نوربرت لامرت، رئیس پیشین مجلس فدرال که او نیز عضو حزب دمکرات مسیحی آلمان است، در انتخابات پارلمانی ماه سپتامبر ۲۰۱۷شرکت نکرد. او از سال ۲۰۰۵ میلادی ریاست مجلس نمایندگان آلمان را به عهده داشت.

ولفگانگ شویبله در سخنانی پس از انتخاب به عنوان رئیس جدید “بوندس‌تاگ” تاکید کرد که در دوران طولانی عضویت‌اش در پارلمان آلمان، هم به عنوان نماینده مخالف و هم به عنوان عضو هیئت دولت تجربیات بسیاری کسب کرده است.

شویبله در ادامه گفت برخوردها در باره مسائل اجتماعی در مجلس سراسری آلمان شدیدتر شده‌اند و همین امر چالش بزرگی برای نهادهای دمکراتیک به‌وجود آورده است. شویبله یادآور شد که با اتکاء به تجربه می‌تواند با خونسردی به برخوردهای آتی در “بوندس‌تاگ” بنگرد.

رئیس جدید مجلس سراسری آلمان در سخنان روز سه‌شنبه (۲ آبان / ۲۴ اکتبر) از ایمانوئل کانت، فیلسوف آلمانی نقل قول آورد: «رفتارت چنان باشد که دیگران نیز بتوانند پرنسیپ‌های تو را بپذیرند.» او توصیه کرد که نمایندگان چنین رفتاری داشته باشند.

شویبله از سال ۲۰۰۹ میلادی وزیر دارایی آلمان شد و این پست را تا کنون داشته است. او یکی از پرتجربه‌ترین و محبوب‌ترین وزرای کابینه آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان است.

شویبله در پست جدیدش به عنوان رئیس مجلس المان، شش معاون خواهد داشت؛ از هر حزبی که موفق به ورود به پارلمان شده، یک معاون. این معاونان را بیشتر، خود احزاب معرفی کرده‌اند. رای‌گیری برای تایید این معاونان در طول سه‌شنبه (۲ آبان / ۲۴ اکتبر) انجام خواهد شد.

حزب راست‌گرای “آلترناتیو برای آلمان” که موفق شده برای نخستین بار به پارلمان آلمان راه یابد، آلبرت گلازر را برای معاونت شویبله پیشنهاد کرده است، اما همه احزاب دیگر با او به خاطر اظهاراتش علیه اسلام مخالف‌اند و نمی خواهند به او رای اعتماد دهند.

مجلس سراسری آلمان این بار با ۷۰۹ نماینده بیشترین شمار نمایندگان را در تاریخ آلمان فدرال دارد. پارلمانی با چنین تعداد نماینده در کشورهای غربی دیده نمی‌شود. در پارلمان آلمان این بار نمایندگان فراکسیون‌ها از چهار به شش افزایش یافته است.

امسال در مجلس نمایندگان آلمان، این چند حزب حضور دارند: احزاب متحده دمکرات مسیحی و سوسیال مسیحی، حزب دموکرات آزاد ،حزب سوسیال دمکرات آلمان، حزب سبزهای آلمان، حزب چپ‌های آلمان و حزب راست‌گرای “آلترناتیو برای آلمان”.

دو نماینده نیز به هیچ فراکسیونی تعلق ندارند. آنها که به فراکسیون “آلترناتیو برای آلمان” تعلق داشتند، پس از انتخابات از این فراکسیون خارج شدند. یکی از این دو نماینده فراوکه پتری، رئیس پیشین حزب “آلترناتیو برای آلمان” است.

منبع : دویچه وله

حزب آلترناتیو برای آلمان در انتخابات روز ۲۴ سپتامبر امسال با کسب ۵ / ۱۲ درصد آرای مردم برای نخستین بار به مجلس فدرال راه یافته و با ۹۶ کرسی نمایندگی سومین نیرو در آن است، اما شش حزب حاضر دیگر در پارلمان اعلام کرده اند که با آن هیچگونه همکاری نخواهند داشت.

مجلس فدرال آلمان که در دوره های پیشین اغلب ۵۹۸ نماینده داشته است، در دوره جدید دارای ۷۰۹ کرسی است.

منبع : رادیو فرانسه

——–——————————————————

 

آدرس و اسامی صفحات مرتبط با مجموعه عصر آنارشیسم 

The names and addresses that related to anarchism era website


۱۴۶۷۲۸۵۱_۶۹۳۳۰۷۲۳۷۴۹۹۲۸۳_۱۵۵۷۱۵۳۰۲۵_o

 

۱- آدرس ” دختران آنارشیست افغانستان ” در اینستاگرام

https://www.instagram.com/dokhtarananarshist_afghanestan

———————————————————–

۲- آدرس “دختران آنارشیست افغان ” در فیسبوک

https://www.facebook.com/Afghan-Anarchist-Girls-116992605591873

————————————————————–

۳- آدرس آنارشیستهای رشت در اینستاگرام

https://www.instagram.com/anarshist.rasht

———————————————————

۴- آدرس صفحه آنارشیستهای شهر بوکان (  ئانارکیسته کانی بوکان ) در اینستاگرام

https://www.instagram.com/bokan_anarchy

———————————————————–

۵- آدرس آنارشیستهای شاهین شهر در تلگرام

https://t.me/Anarshistsh2

————————————————

۶- آدرس آنارشیستهای شاهین شهر در اینستاگرام

https://www.instagram.com/anarshistshahinshahr

———————————————————

۷- آدرس کانال آنارشیستهای کردستان در تلگرام


بڵاوکردنەوەی بیرو هزری ئانارکیستی

—————————————————-

۸- آدرس آنارشیستهای مریوان در کانال نلگرام

https://t.me/anarchyinmarivan

——————————————–

۹- آدرس عصر آنارشیسم در اینستاگرام

https://instagram.com/asranarshism/

—————————————-

۱۰- آدرس عصر آنارشیسم در تلگرام

https://telegram.me/asranarshism

—————————-
۱۱- سایت عصر آنارشیسم
———————————–
۱۲ – فیسبوک عصر آنارشیسم
—————————————
۱۳ – فیسبوک بلوک سیاه ایران

————————————————–

۱۴ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidaritywiththeRojava

https://www.facebook.com/%D8%A2%D9%86%D8%A7%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%87%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%B1%D9%88%DA%98%D8%A7%D9%88%D8%A7-%D9%88-%D8%A8%D8%A7%DA%A9%D9%88%D8%B1-Anarchists-in-solidarity-with-the-Rojava-434646579975914

———————————————————-

۱۵ – فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی

https://www.facebook.com/sedaye.bisedayan

————————————————————

۱۶ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران

https://www.facebook.com/irananarchistlabors

——————————————————

۱۷- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی

https://www.facebook.com/anarchistlibraryfa

————————————————–

۸ ۱– فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان

https://www.facebook.com/anarchistinsupportbaluchistan

—————————————————–

۱۹ – فیسبوک  هنرمندان آنارشیست

https://www.facebook.com/anarchistartistss

————————————————-

۲۰ – فیسبوک دانشجویا ن آنارشیست

https://www.facebook.com/anarchiststudents

——————————————-

۲۱ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک

https://www.facebook.com/shahre.shahin

———————————————–

۲۲ – فیسبوک آنتی فاشیست

https://www.facebook.com/ShahinShahrPolitik

————————————————

۲۳ – عصر آنارشیسم در تلگرام

https://telegram.me/asranarshism

———————————

۲۴- عصر آنارشیسم در اینستاگرام

https://instagram.com/asranarshism/ 

———————————

۲۵ – عصر آنارشیسم در توئیتر

https://twitter.com/asranarshism

——————————————–

۲۶ – بالاچه عصر آنارشیسم در بالاترین

https://www.balatarin.com/b/anarchismera

——————————-

۲۷- فیسبوک میتینگ دهه هفتاد و هشتادی ها

https://www.facebook.com/%D9%85%DB%8C%D8%AA%DB%8C%D9%86%DA%AF-%D8%AF%D9%87%D9%87-%D9%87%D9%81%D8%AA%D8%A7%D8%AF-%D9%88-%D9%87%D8%B4%D8%AA%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D9%87%D8%A7-505093803031731/

——————————————

۲۸ – گوگل پلاس عصر آنارشیسم

https://plus.google.com/u/0/114261734790222308813

——————————————-

۲۹ –  ساوندکلاود رادیو آنارشی

—————————————–

 آدرس و اسامی صفحات مرتبط با فدراسیون عصر آنارشیسم

Federation of Anarchism Era Social Media Pages۱- آدرس عصر آنارشیسم در اینستاگرام

https://instagram.com/asranarshism
۲- آدرس عصر آنارشیسم در تلگرام

https://telegram.me/asranarshism
۳- عصر آنارشیسم در توئیتر

twitter.com/asranarshism
۴ – فیسبوک عصر آنارشیسم

https://www.facebook.com/asranarshism
۵ – فیسبوک بلوک سیاه ایران

https://www.facebook.com/iranblackbloc
۶ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکور - Anarchists in solidarity with the Rojava

https://www.facebook.com/%D8%A2%D9%86%D8%A7%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%87%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%B1%D9%88%DA%98%D8%A7%D9%88%D8%A7-%D9%88-%D8%A8%D8%A7%DA%A9%D9%88%D8%B1-Anarchists-in-solidarity-with-the-Rojava-434646579975914
۷ – فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی

https://www.facebook.com/sedaye.bisedayan
۸ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران

https://www.facebook.com/irananarchistlabors
۹- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی

https://www.facebook.com/anarchistlibraryfa
۰ ۱– فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان

https://www.facebook.com/anarchistinsupportbaluchistan
۱۱ – فیسبوک هنرمندان آنارشیست

https://www.facebook.com/anarchistartistss
۱۲ – فیسبوک دانشجویان آنارشیست

https://www.facebook.com/anarchiststudents
۱۳ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک

https://www.facebook.com/shahre.shahin
۱۴ – فیسبوک آنتی فاشیست

https://www.facebook.com/ShahinShahrPolitik
۱۵ – آدرس آنارشیستهای مریوان در کانال تلگرام

https://t.me/anarchyinmarivan
۱۶- آدرس تماس با ما 

asranarshism@protonmail.com

info@asranarshism.com
۱۷ – سایت عصر آنارشیسم

http://asranarshism.com
۱۸ – آدرس کانال آنارشیستهای کردستان در تلگرام  - بڵاوکردنەوەی بیرو هزری ئانارکیستی

https://t.me/kurdistananarshist
۱۹- فیسبوک میتینگ دهه هفتاد و هشتادی ها

https://www.facebook.com/%D9%85%DB%8C%D8%AA%DB%8C%D9%86%DA%AF-%D8%AF%D9%87%D9%87-%D9%87%D9%81%D8%AA%D8%A7%D8%AF-%D9%88-%D9%87%D8%B4%D8%AA%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D9%87%D8%A7-505093803031731/
۲۰- آدرس ” دختران آنارشیست افغانستان ” در اینستاگرام

https://www.instagram.com/dokhtarananarshist_afghanestan
۲۱- آدرس “دختران آنارشیست افغان ” در فیسبوک

https://www.facebook.com/Afghan-Anarchist-Girls-116992605591873
۲۲- آدرس آنارشیستهای رشت در اینستاگرام

https://www.instagram.com/anarshist.rasht
۲۳– آدرس پیج آنارشیستهای شهر بوکان ( ئانارکیسته کانی بوکان ) در اینستاگرام

https://www.instagram.com/bokan_anarchy
۲۴- آدرس آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر در تلگرام

https://t.me/Anarshistsh2
۲۵ – آدرس آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر در اینستاگرام

https://www.instagram.com/anarshistshahinshahr
۲۶- آدرس آنارشیستهای شیراز در تلگرام

https://t.me/ShirazAnarchist
۲۷ – آدرس آنارشیستهای شیراز در اینستاگرام

https://www.instagram.com/anarchy_shz_ism
۲۸ – آدرس آنارشیستهای گیلان در اینستاگرام

https://www.instagram.com/guilan_anarchism
۲۹ – آدرس کانال جامعه دگرباشان فارسی زبان در تلگرام

https://t.me/IRLGBT_COM
۳۰ – آدرس کانال ” جوانان آنارشیست ” در تلگرام

https://t.me/young_anarchists
۳۱- آدرس آنارشیستهای مشهد در کانال تلگرام

https://t.me/anarchismera
۳۲ -آدرس کانال آنارشیستهای تهران در تلگرام

t.me/tehran_anarchists
۳۳ – آدرس بلوک سیاه - Iranian Black Bloc

twitter.com/anarshist
۳۴ – آدرس پیج” آنارشیستهای جنوب “در اینستاگرام

https://www.instagram.com/southanarchists

آنارشیستهای جنوب یکی از اعضای تشکیل دهنده ” اتحادیه آنارشیستهای ایران و افغانستان” می باشند که در ایران حضور دارند.
۳۵ – آدرس پیج” آنارشیستهای خراسان “در اینستاگرام

https://www.instagram.com/khurasan_anarch

آنارشیستهای خراسان یکی از اعضای تشکیل دهنده ” اتحادیه آنارشیستهای ایران و افغانستان” می باشند که در ایران حضور دارند.
۳۶ – آدرس بالاچه عصر آنارشیسم در بالاترین

https://www.balatarin.com/b/anarchismera
۳۷ – آدرس پیج جوانان آنارشیست در اینستاگرام

https://www.instagram.com/javanane_anarshist
۳۸ – آدرس اتحادیه آنارشیستهای ایران و افغانستان در فیسبوک

https://www.facebook.com/TAUAI/?modal=admin_todo_tour
۳۹ – آدرس اتحادیه آنارشیستهای ایران و افغانستان در اینستاگرام

https://www.instagram.com/union9387
۴۰ – آدرس پیچ آنارشیستهای اهواز در فیسبوک

https://www.facebook.com/%D8%A2%D9%86%D8%A7%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%87%D9%88%D8%A7%D8%B2-2021321021440113
۴۱ – آدرس پیچ آنارشیسم سبز در فیسبوک

https://www.facebook.com/Green-Anarchism-%D8%A2%D9%86%D8%A7%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D8%B3%D9%85-%D8%B3%D8%A8%D8%B2-229749814516765
به اشتراک بگذارید Twitter Google+ Facebook Email بالاترین
برداشت از مطالب این وب سایت آزاد است