ژیار جهانفرد و حسن بلده را از زندان ترکیه فورا آزاد کنید

Text Size

 

NNSROJ : انجمن جهانی قلم با انتشار بیانیه ای نسبت به بازداشت و صدور حکم سنگین زندان دو پژوهشگر کُرد در ترکیه ابراز نگرانی کرد.

در بیانیه ای که توسط انجمن جهانی قلم منتشر شده است که روز یکشنبه ۶ فوریه منتشر شده است آمده است که “ژیار جهانفرد” نویسنده و پژوهشگر و “حسن بلده” “برای برقراری ارتباط با روشنفکران، دانشگاهیان و چاپ و نشر آثار” خود با ترکیه سفر کرده و توسط نیروهای امنیتی این کشور بازداشت شده اند.

انجمن قلم با اشاره به احتمال محکومیت ۱۰ ساله این دو پژوهشگر توسط دستگاه قضایی ترکیه، از مقام های این کشور خواسته تا هرچه سریعتر ژیار جهانفرد و حسین بلده را آزاد کنند.

شایان ذکر است که ژیار جهانفرد” و حسن بلده” از پژوهشگران و نویسندگان کُرد روز سوم ژانویه در شهر ماردین توسط نیروهای امنیتی ترکیه بازداشت شده و متعاقب آن به زندان مرکزی شهر شرناخ منتقل شده بودند.

ژیار جهانفرد محقق و نویسنده اهل گیلان غرب در استان کرمانشاه برای چاپ یکی از پژوهش های خود در خصوص زبان و ادبیات کُردی در مناطق ایلام کرمانشاه و غرب لرستان به دیاربکر عزیمت کرده بود و حسن بلده از فعالان اهل اسلام آباد (شاه آباد) نیز برای گفتگو با روسای دانشگاه ماردین وی را همراهی می کرده است.

مقام های امنیتی و قضایی ترکیه این دو پژوهشگر را به دلیل عکاسی بدون مجوز بازداشت کرده و آنان را متهم به جاسوسی برای حزب کارگران کُردستان کرده اند.

وکیل ژیار جهانفرد و حسن بلده اتهام موکلان خود را بی اساس خوانده و تاکید کرده که آنان اطلاعی از مقررات اعمال شده توسط نیروهای امنیتی بی اطلاع بوده اند.

شایان ذکر است که ژیان جهانفرد در طی سال های اخیر چندین کتاب، مجموعه شعر و پژوهش در خصوص ادبیات کُردی به چاپ رسانده است.

علی رغم اینکه ماه ها از پایان عملیات ارتش ترکیه در شهرهای شمال کُردستان می گذرد، مقررات منع رفت و آمد در بسیاری از این شهرها همچنان برقرار است و گروه های مدافع حقوق بشر و رسانه ها اجازه حضور در این شهرها را نمی یابند.

“بیایید صدای رسای سجاد جهانفرد (ژیار) و حسن بلده شویم”
 NNSROJ : بیش از دویست تن از نویسندگان، حقوقدانان، روزنامه نگاران و فعالان فرهنگی با انتشار بیانیه ای خواستار آزاد شدن دو پژوهشگر کُرد از زندانهای ترکیه شدند.امضا کنندگان این بیانیه که توسط سایت “ژیار کورد” منتشر شده است با ابراز نگرانی از وضعیت “سجاد جهانفرد” و “حسن بلده” و انتقاد از مقام های ایران خواستار پاسخگویی و رسیدگی به وضعیت این دو پژوهشگر کُرد شده اند.

این بیانیه می افزاید ” با عنایت به خدمات شایانی که این دو عزیز به زبان ، فرهنگ و ادبیات این سرزمین داشته اند، ما جمعی از نویسندگان ، روزنامه نگاران و فعالین مدنی ایران ضمن محکومیت بازداشت غیر قانونی دو نامبرده، حمایت خویش را از آنان اعلام می کنیم و از دولت ترکیه خواهان آزادی هر چه سریع تر این دو پژوهشگر می باشیم. در پایان اعلام می داریم که رژیم ترکیه با اقدام به بازداشت آنان بخشی از وجود ما را نیز در بند کرده است، از این رو وظیفه انسانی و اخلاقی همه ماست که تمام توان خویش را در راستای آزادی آنان از بند رژیم ترکیه به کار گیریم”.

ماه گذشته نیز انجمن جهانی قلم با اشاره به احتمال محکومیت ۱۰ ساله این دو پژوهشگر توسط دستگاه قضایی ترکیه، از مقام های این کشور خواسته بود تا هرچه سریعتر ژیار جهانفرد و حسین بلده را آزاد کنند.

شایان ذکر است که ژیار جهانفرد” و حسن بلده” از پژوهشگران و نویسندگان کُرد روز سوم ژانویه در شهر ماردین توسط نیروهای امنیتی ترکیه بازداشت شده و متعاقب آن به زندان مرکزی شهر شرناخ منتقل شده بودند.

ژیار جهانفرد محقق و نویسنده اهل گیلان غرب در استان کرمانشاه برای چاپ یکی از پژوهش های خود در خصوص زبان و ادبیات کُردی در مناطق ایلام کرمانشاه و غرب لرستان به دیاربکر عزیمت کرده بود و حسن بلده از فعالان اهل اسلام آباد (شاه آباد) نیز برای گفتگو با روسای دانشگاه ماردین وی را همراهی می کرده است.

مقام های امنیتی و قضایی ترکیه این دو پژوهشگر را به دلیل عکاسی بدون مجوز بازداشت کرده و آنان را متهم به جاسوسی برای حزب کارگران کُردستان کرده اند.

وکیل ژیار جهانفرد و حسن بلده اتهام موکلان خود را بی اساس خوانده و تاکید کرده که آنان اطلاعی از مقررات اعمال شده توسط نیروهای امنیتی بی اطلاع بوده اند.

شایان ذکر است که ژیان جهانفرد در طی سال های اخیر چندین کتاب، مجموعه شعر و پژوهش در خصوص ادبیات کُردی به چاپ رسانده است.

علی رغم اینکه ماه ها از پایان عملیات ارتش ترکیه در شهرهای شمال کُردستان می گذرد، مقررات نع رفت و آمد در بسیاری از این شهرها همچنان برقرار است و گروه های مدافع حقوق بشر و رسانه ها اجازه حضور در این شهرها را نمی یابند.

متن بیانیه و امضا کنندگان آن به شرح زیر می باشد:

بیانیه ی جمعی از نویسندگان و فعالین مدنی ایران در اعتراض به دستگیری و بازداشت دو تن از نویسندگان کوردستان در ترکیه؛

بیایید صدای رسای سجاد جهانفرد (ژیار) و حسن بلده شویم:

دستگیری و بازداشت غیر قانونی سجاد جهانفرد (ژیار) و حسن بلده، دو تن از فعالین و نویسندگان حوزه فرهنگ و ادب کوردی در کشور ترکیه، در ماه های گذشته موجی از اخبار ضد و نقیض و همچنین نگرانی در میان فعالین فرهنگی و حقوق بشری منطقه را بر انگیخته است. در ماه های گذشته و در پی دستگیری این دو پژوهشگر در کشور ترکیه، علیرغم پیگیری های متعدد از مجاری گوناگون به وسیله وکلا و گروه های حقوق بشری بین المللی، متاسفانه تا کنون مقامات مسئول کشور مذکور از پاسخگویی و رسیدگی به وضعیت این دو هموطن خودداری نموده اند. این در حالی است که به اذعان وکلای ترکیه‌ای آنان، در پرونده این دو نامبرده هیچ جرم مشخصی ذکر نشده است و ظاهرا تنها به بهانه‌ای واهی دستگیر و راهی زندان شده‌اند.

لازم به ذکر است که مقامات مسئول در کشور ترکیه از برقراری ارتباط بازداشت شدگان در طول چند ماه گذشته با خانواده‌هایشان جلوگیری به عمل آورده و خانواده‌ها و دوستان آنان به اندک اطلاعی از وضعیت آنان دسترسی ندارند و این وضعیت موجی از نگرانی در قبال سلامتی این دو پژوهشگر ایجاد کرده است.

سجاد جهانفرد (ژیار) که نویسنده، روزنامه نگار و محقق حوزه های فرهنگی، ادبی، زبانی و صاحب کتب و مقالات متعدد در این حوزه ها بوده و از جمله چهره های شاخص در حوزه ی گردآوری و تدوین و نشر بخش های عمده‌ای از فرهنگ عامه (فولکلور) کوردی در ایران می باشد، برای رایزنی با موسسات و ناشران کتب کوردی در شهرهای کورد نشین کشور همسایه، به منظور چاپ و نشر آثار خود و همچنین برقراری ارتباط میان نویسندگان و فعالین فرهنگی- ادبی این دو بخش از جوامع کورد زبان به همراه مهندس حسن بلده که وی نیز برای ارائه‌ی درخواست تحصیل در دانشگاه آرتوکلو شهر ماردین به ترکیه سفر کرده بودند، چند ماهی است توسط پلیس ترکیه دستگیر و بدون در دست داشتن مدرکی علیه آنان در بازداشت به سر می برند. همچنین سجاد جهانفرد (ژیار) را می توان به طور قطع یکی از پرکارترین نویسندگان و محققان صاحب نظر در حوزه زبان و فرهنگ کوردی به ویژه در بخش کوردی کلهری، در یک دهه‌ی گذشته دانست. مهندس حسن بلده نیز مترجم، محقق و روزنامه نگار کورد جوانی است که صاحب مقالات و ترجمه‌های متعدد به ویژه در حوزه ی کوردی کورمانجی بوده و همچنین عضو هیئت تحریریه نشریه علمی هوژان و مترجم بخش کوردی وبسایت “Say Hello” می باشد.

بدین وسیله با عنایت به خدمات شایانی که این دو عزیز به زبان ، فرهنگ و ادبیات این سرزمین داشته اند، ما جمعی از نویسندگان ، روزنامه نگاران و فعالین مدنی ایران ضمن محکومیت بازداشت غیر قانونی دو نامبرده، حمایت خویش را از آنان اعلام می کنیم و از دولت ترکیه خواهان آزادی هر چه سریع تر این دو پژوهشگر می باشیم. در پایان اعلام می داریم که رژیم ترکیه با اقدام به بازداشت آنان بخشی از وجود ما را نیز در بند کرده است، از این رو وظیفه انسانی و اخلاقی همه ماست که تمام توان خویش را در راستای آزادی آنان از بند رژیم ترکیه به کار گیریم و از همه مردم، NGOها و نهادهای حقوق بشری تقاضامندیم که به صدای رسای آزادی این دو عزیز تبدیل گردند.

امضا کنندگان:
۱. صالح نیک بخت
۲. سید شهاب برزنجی
۳. قطب الدین صادقی
۴. عزیز نعمتی
۵. سیمین چایچی
۶. زینب یوسفی
۷. عطا ریاضی
۸. کاروان نهری
۹. عبدالکریم سروش
۱۰. رحیم لقمانی
۱۱. آراس عثمانیان
۱۲. شیلان خاکی
۱۳. سعید عبادتیان
۱۴. فریاد شیری
۱۵. مسعود قنبری
۱۶. سیدمهرداد مشعشعی
۱۷. سعدالله جهانگیری
۱۸. کاکشار اورمار
۱۹. هاوژین بقالی
۲۰. سوما رستم پور
۲۱. فاطمه کریمی
۲۲. عدنان برزنجی
۲۳. رئوف مرادی
۲۴. مسعود بیننده
۲۵. بیان عزیزی
۲۶. رضا علی پور
۲۷. عبدالقادر نیازی
۲۸. علی آزیز
۲۹. فریا یونسی
۳۰. چنگیز اقبالی
۳۱. علی حاتمی
۳۲. شیردل ایل پور
۳۳. محسن امینی
۳۴. مظهر ابراهیمی
۳۵. فریده یزدان پناه
۳۶. جواد شریفی
۳۷. کیومرث بلده
۳۸. مریم(سوما)امینی
۳۹. میثم خورانی
۴۰. مازیار نظر بیگی
۴۱. انور عرب
۴۲. سعدیه احمدی
۴۳. حمید محمودی
۴۴. حیران محمدی
۴۵. استیره ملازادە
۴۶. روناک رستمی
۴۷. یونس امین پور
۴۸. پرشنگ حسینی
۴۹. سودابه بابایی
۵۰. کیوان عزیزی
۵۱. مسعود شمس نژاد
۵۲. رسول پروین
۵۳. عثمان مزین
۵۴. امیر سجادی
۵۵. سید مراد موسوی
۵۶. فرمن جعفری
۵۷. علیرضا مافی
۵۸. فرنوش رشیدیانی
۵۹. آرش رجبی کرمانشاهی
۶۰. عبدالله جهانبین
۶۱. حسین مریدی فر
۶۲. اسلام عباسیان
۶۳. إقبال مهدیزاده
۶۴. مصطفی احمدیان
۶۵. یاسین میرزایی کلهر
۶۶. آرش فاتحی بوکانی
۶۷. سعدون مازوجی
۶۸. فایق فیاض
۶۹. رئوف کریمی
۷۰. رحیم فرهمند
۷۱. حامد فرازی
۷۲. باقر پیری
۷۳. احمد حبیبی
۷۴. بهروز زارعی
۷۵. علی اشرفی
۷۶. اسعد یوسفی
۷۷. سیاوش حیاتی
۷۸. حسن کریمی
۷۹. شریف عظیمی
۸۰. کمال آزاد منش
۸۱. علی داوری
۸۲. فلوریا محمد پور
۸۳. احسان نیک پی
۸۴. نسرین باوند پور
۸۵. مهدی دعاگو
۸۶. آرشاک رئوف گنبدی
۸۷. سیداد شیرزاد
۸۸. بصیر پاد
۸۹. هاشم محمودی
۹۰. ادریس حاتمی
۹۱. حسن سطوت
۹۲. سید بدیع گیلانی زاده
۹۳. قاسم نهایی
۹۴. دلیر اسکندری
۹۵. مختار زارعی
۹۶. لقمان رسولی
۹۷. خبات منگوری
۹۸. هژار نورانی
۹۹. عبدالرحمن شکور
۱۰۰. عایشه عبدالهی
۱۰۱. ارسلان برنا
۱۰۲. بایزید جنگلی
۱۰۳. کژال کریمی
۱۰۴. شیرین خضرپور
۱۰۵. حاج علی نادری
۱۰۶. ماردین روژهلاتی
۱۰۷. شهاب حیرانی
۱۰۸. پخشان قلندری
۱۰۹. صابر کاکه ممی
۱۱۰. محسن رضوی
۱۱۱. جمال دانشمند
۱۱۲. منداک عزیزی
۱۱۳. ناصر مرادی
۱۱۴. سارا زینتی
۱۱۵. سحر معزی
۱۱۶. آسو رحیم زادگان
۱۱۷. محمد محمد امینی
۱۱۸. حبیب الله آریا نژاد
۱۱۹. شوان طاهری
۱۲۰. امید باتو
۱۲۱. فاطمه سبحانی
۱۲۲. فخرالدین آمدیان
۱۲۳. سیران خسروی
۱۲۴. رضا سوری
۱۲۵. زلال کمالی
۱۲۶. وحید کمالی
۱۲۷. طاهره خرمی
۱۲۸. محمدتوفیق اسدی
۱۲۹. طیبه اصغرزاده
۱۳۰. فاطمه اردلان
۱۳۱. ایرج عبادی
۱۳۲. زیلان مریوانی
۱۳۳. وژین محمد پور
۱۳۴. فریده امینی
۱۳۵. هاوری حسینی
۱۳۶. سوما شفیعی
۱۳۷. افسانه بهشتی زاد
۱۳۸. افشین بهاری زر
۱۳۹. نرگس عینی
۱۴۰. نیشتمان کردستانی
۱۴۱. خالد امانی
۱۴۲. رشاد مرادی
۱۴۳. خشایار رشیدی
۱۴۴. فرزاد صفره
۱۴۵. ارسلان عباسی
۱۴۶. جمیل مرادی
۱۴۷. شاکار مرادیان
۱۴۸. رضا جمشیدی
۱۴۹. شورش عزیزی
۱۵۰. علیرضا یعقوبی
۱۵۱. وحید نظری کرمانشاهی
۱۵۲. ایران علیکرمی
۱۵۳. سیاوش پورافشار
۱۵۴. پریسا جعفری مهر
۱۵۵. امید کلهر
۱۵۶. محمد جواد جلیلیان
۱۵۷. حسین بلده
۱۵۸. مهدی خانه بیگی
۱۵۹. فرزاد کرماشانی
۱۶۰. جمشید ویسی
۱۶۱. مراد دهبانی
۱۶۲. علیرضا جلیلیان
۱۶۳. شهریار رستمی
۱۶۴. فرشید کرمی
۱۶۵. نسرین شفیعی
۱۶۶. فرهاد عزتی زاده
۱۶۷. امیر سعید جلیلیان
۱۶۸. نسرین طهماسبی
۱۶۹. شهریار طهماسبی
۱۷۰. شبنم نجفی
۱۷۱. موسی نوروزی
۱۷۲. دیمن پروین
۱۷۳. اقلیما قاسمی
۱۷۴. علی مجیدی
۱۷۵. اسرین مجیدی
۱۷۶. جواد ابراهیمی
۱۷۷. مهدی صفری
۱۷۸. بهروز باباخانی
۱۷۹. سعید جلیلیان
۱۸۰. سجاد افتابی
۱۸۱. ایمان اسدی
۱۸۲. علی ابراهیمی
۱۸۳. ابوذر خردمند
۱۸۴. علی سنایی
۱۸۵. داریوش مرادی
۱۸۶. سهراب مرادی
۱۸۷. بیان علیرمایی
۱۸۸. پرشنگ امانی
۱۸۹. رحمت چراغی
۱۹۰. محسن چراغی
۱۹۱. احسان محمد رحیمی
۱۹۲. فهد کرمی
۱۹۳. گل جهان جهانگیری
۱۹۴. روح الله لطیف نژاد
۱۹۵. جبار دست باز
۱۹۶. هوشیار بابایی
۱۹۷. فرهاد هادی
۱۹۸. بیژن حشمتی
۱۹۹. آکار یاسمی
۲۰۰. سمکو حیدری
۲۰۱. محمد مرادی نصاری
۲۰۲. باسیت مرادی
۲۰۳. اسکندر شهریاری
۲۰۴. شهرام کمانگر
۲۰۵. محسن ملکی
۲۰۶. عباس محمد زادە
۲۰۷. سودابه علی محمدی
۲۰۸. رحمت نواندیش
۲۰۹. فرزاد صالحی
۲۱۰. فرشاد سلیمان نژاد
۲۱۱. فردوس هاشمی
۲۱۲. منیژه میرمکری
۲۱۳. ارسلان هدایتی
۲۱۴. ئارو صیادی
۲۱۵. کیومرث فتحی
۲۱۶. ژیار ولیزادە
۲۱۷. سیران منوچهری
۲۱۸. رضا آبی
۲۱۹. یوخابه محمدیان
۲۲۰. احسان قنبری
۲۲۱. گولاله حیدری
۲۲۲. کاژاو یاسمی
۲۲۳. شهناز باپیران
۲۲۴. ندا رشید پورکلهر
۲۲۵. جواد رحیمی
۲۲۶. امین رحیمی نژاد
۲۲۷. هژیر هاشمی
۲۲۸. میلاد قادر پناه
۲۲۹. احسان نجفی
۲۳۰. حمزه اسدی
۲۳۱. تیرژ شریفیان
۲۳۲. مسعود محمد پور
۲۳۳. ژیار درویشی
۲۳۴. سید عرفان گیلانی
۲۳۵. مولود میرخان پور
۲۳۶. ثروت پاویر
۲۳۷. دلسوز همتی
۲۳۸. برومند نجفی
۲۳۹. همایون عباسی

 

آدرس و اسامی صفحات مرتبط با فدراسیون عصر آنارشیسم

Federation of Anarchism Era Social Media Pages۱- آدرس تماس با ما 
asranarshism@protonmail.com
info@asranarshism.com
۲- عصر آنارشیسم در اینستاگرام
۳- عصر آنارشیسم در تلگرام
۴- عصر آنارشیسم در توئیتر
۵ – فیسبوک عصر آنارشیسم
۶ – فیسبوک بلوک سیاه ایران
۷ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidarity with the Rojava
۸ – فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی
۹ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران
۱۰- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی
۱۱ – فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان
۱۲ – فیسبوک هنرمندان آنارشیست
۱۳ – فیسبوک دانشجویان آنارشیست
۱۴ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک
۱۵ – فیسبوک آنتی فاشیست
۱۶- تلگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۱۷ – اینستاگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۱۸- تلگرام آنارشیستهای شیراز
۱۹ – تلگرام ” جوانان آنارشیست ”
۲۰ - تلگرام آنارشیستهای تهران
۲۱ – اینستاگرام جوانان آنارشیست
۲۲ – گروه تلگرام اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۳ –  توییتر اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران - The Anarchists Union of Afghanistan and Iran
۲۴ – فیسبوک اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۵ – اینستاگرام اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۶ – کانال تلگرام خودسازماندهی مطالب گروه اتحاديه آنارشیست‌های افغانستان و ايران
۲۷ – گروه تلگرام خودساماندهی مطالب گروه اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۸– اینستاگرام آنارشیستهای بوکان - ئانارکیستە کانی بۆکان
۲۹- کانال تلگرام کتابخانه شورشی
۳۰- کانال تلگرام ریتم آنارشی
۳۱- تلگرام آنارشیستهای اراک
۳۲- تلگرام قیام مردمی
۳۳- ماستودون عصرآنارشیسم
۳۴- فیسبوک آنارشیست‌های مزار شریف
۳۵- فیسبوک آنارشیست‌های کابل