حمل پرچم ها و پلاکاردهایی با عکس عبدالله اوجلان و ۳۳ سمبل حزبی مرتبط دیگر در آلمان ممنوع شد

Text Size
NNSROJ : وزیر کشور آلمان با ابلاغ بخشنامه ای به ۱۶ ایالت آلمان حمل و افراشتن پرچم ها و پلاکاردهای منقش به تصویر رهبر دربند حزب کارگران کُردستان و ۳۳ سمبل دیگر متعلق به سازمان ها و احزاب کُرد را در این کشور ممنوع کرد.به گزارش هفته نامه شپیگل، این بخشنامه پنج صفحه ای روز دوم مارس از سوی “توماس دومیزیر” وزیر کشور آلمان به ایالت های مختلف آلمان و همچنین نیروهای امنیتی ابلاغ شده است.

این بخشنامه که هفته نامه شپیگل به نسخه ای از آن دست یافته است، بر اساس حکم های پیشین در ارتباط با ممنوعیت فعالیت حزب کارگران کُردستان در ترکیه صادر شده و دلیل اعمال ممنوعیت های جدید را نیز احتمال “برانگیختگی شدید احساسات” اعلام کرده اند.

فعالیت های حزب کارگران کُردستان از نوامبر سال ۱۹۹۳ در آلمان ممنوع شده و پس از صدور این حکم عضویت در این حزب و هرگونه برافراشته شدن سمبل های پ.ک.ک در آلمان ممنوع شده و کسانی که این قانون را نقض کنند تحت تعقیب قضایی قرار می گیرند.

این گزارش می افزاید که در این بخشنامه علاوه بر تصاویر عبدالله اوجالان حمل و برافراشتن دست کم ۳۳ نماد و سمبل دیگر که متعلق به احزاب و سازمان های کُردی داخل آلمان و خارج آلمان نیز ممنوع شده است.

ممنوعیت احزاب و سازمان های قانونی در آلمان

محدودیت ها و ممنوعیت های اعمال شده در بخشنامه وزارت کشور آلمان علاوه بر حزب کارگران کُردستان و سازمان های نزدیک به آن، نماد احزاب و سازمان هایی را نیز دربرگرفته که تا کنون فعالیت آنها در آلمان ممنوع نبوده و شماری از آنان دارای دفتر رسمی در این کشور هستند.

مدیریت اداره پلیس هانوفر روز هشت مارس در پاسخ به درخواست یکی از اعضای اتحادیه دانشجویان کُردستان “YXK” برای صدور مجوز برگزاری تجمعی اعتراضی در این شهر از آنان خواسته است تا هیچ یک از سمبل ها و نمادهایی را که تصاویر آن همراه با بخشنامه وزارت کشور آلمان به نامه ارسالی پیوست شده اند را با خود حمل نکنند.

در تصاویر منتشر شده سمبل احزاب و گروه هایی چون حزب اتحاد دموکراتیک، حزب حیات آزاد کُردستان “پژاک”، یگان های مدافع خلق “ی.پ.گ”، یگان های مدافع زن “ی.پ.ژ” نیز دیده می شود.


تصویر نمادهای ممنوع شده توسط وزارت کشور آلمان

ممنوعیت نمادهای حزب اتحاد دموکراتیک در حالی است که این حزب از اوایل سال ۲۰۱۴ دفتر رسمی خود را در برلین پایتخت آلمان بازگشایی کرده است. همچنین تا کنون هیچ یک از اعضای احزاب و سازمان های یاد شده به دلیل فعالیت های سیاسی در آلمان با محدودیت مواجه نشده اند.

همزمان اعمال محدودیت نسبت به حمل و برافراشته شدن نمادهای یگان های مدافع خلق و یگان های مدافع زن که نقش چشمگیری در مبارزه علیه گروه دولت اسلامی داشته اند با انتقادهای وسیعی مواجه شده است.

سخنگوی سیاست داخلی حزب چپ ها در پارلمان آلمان ممنوعیت های اعمال شده را یک “رسوایی و هدیه وزارت کشور به دیکتاتور اردوغان” خوانده است.

اولا یلپکه در ادامه افزوده “غیرقابل باور است که از یکسو رژیم اردوغان [از سوی وزارت کشور] حامی و رکابدار گروه های تروریستی جهادی در خاورمیانه نامیده شود و در سوی دیگر مصممترین جنگجویان علیه گروه داعش مجرم انگاشته شوند”.

بنظر می رسد که ممنوعیت های اعمال شده بدون بررسی دقیق از سوی وزارت کشور اعلام شده باشد، علاوه بر احزاب و گروه هایی که تا کنون با هیچ نوع ممنوعیت های قانونی مواجه نشده اند نام برخی سازمان های قانونی که حوزه فعالیت آنان در آلمان است نیز در این لیست درج شده است.

در بخشنامه وزارت کشور آلمان حمل و برافراشته شدن نماد دو سازمان اتحادیه دانشجویان کُردستان موسوم به “YXK” و زنان دانشجوی کُردستان “JXK” نیز شده است. این دو سازمان در سال ۱۹۹۱ توسط شماری از دانشجویان کُرد در دانشگاه شهر بوخوم تاسیس شده و هم اکنون در بسیاری از دانشگاه های آلمان دفتر نمایندگی دارد.

پاسخی به انتقادها و درخواست های دولت ترکیه

به گزارش شپیگل حکم وزارت تحت امر “توماس دومیزیر” از سوی ناظران به نوعی پاسخ به درخواست های دولت ترکیه و رجب طیب اردوغان در خصوص اعمال محدودیت علیه سازمان های و احزاب کُرد در آلمان تفسیر شده است.

پیش از این رئیس جمهور ترکیه در واکنش به لغو سخنرانی شماری از وزرای ترک در این کشور اظهار داشته بود ” دادگاه قانون اساسی آلمان طی دو ساعت با صدور تصمیمی از سخنرانی ویدئویی من جلوگیری کرد. اما جمیل بایک می تواند از قندیل به آلمان خطاب کند”.

وی در روزهای گذشته نیز اقدام مقام های آلمانی در را در لغو مراسم سخنرانی شماری از وزرای دولت ترکیه را مشابه اقدامات نازی ها دانسته و تصریح کرده بود ” لازم است به قدرت‌های جدید پیشنهاد شود که با عواملی نظیر شورشیان کرد، شبه‌نظامیان افراطی و سایر دشمنان سیاسی مقابله کنند. فکر می‌کردم مدت‌هاست آلمان رفتار نازی‌ها را کنار گذاشته اما اشتباه می‌کردم”.

سال گذشته نیز پس از به رسمیت شناخته شدن نسل کشی ارامنه توسط پارلمان آلمان، اردوغان شماری از نماینده های پارلمان آلمان از جمله جم اوزدمیر را “بازوی حزب کارگران کُردستان” نامیده بود.

با این حال فشار دولت ترکیه بر کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای اعمال محدودیت بر فعالیت احزاب و گروه های مخالف این کشور تنها محدود به آلمان نبوده و نمونه های زیادی از موارد مشابه را می توان در خلال زیرو بم ها در روابط سیاسی بسیاری از کشورهای عضو این اتحادیه از جمله دانمارک، بلژیک، هلند و فرانسه با ترکیه یافت.

در آخرین مورد از این موارد سپتامبر سال گذشته میلادی و اندکی پس از توقیف ده ها روزنامه، شبکه تلویزیونی و رادیو توسط وزارت کشور ترکیه، شرکت یوتل سات در پاسخ به درخواست شورای عالی رادیو و تلویزیون ترکیه (RTÜK)، پخش تلویزیون Med nûçe  و Newroz tv را از ماهواره هاتبرد متوقف کرد.

یوتل سات اعلام کرده بود کە این اقدام “مطابق با چارچوب های کنوانسیون تلویزیون های اروپایی برای کانال های فرامرزی بوده است”.

با این حال دادگاه تجاری پاریس با غیرقانونی دانستن اقدام شرکت یوتل سات این شرکت را محکوم به پرداخت ده ها هزار یورو غرامت به کانال تلویزیونی نوروز محکوم کرد.

همچنین در طی سال های گذشته ده ها فعال سیاسی کُرد به جرم ارتباط با حزب کارگران کُردستان توسط مقام های قضایی آلمان بازداشت و با ممحکومیت های سنگین مواجه شده اند.

——————————————————————————————————————————————————————————————————–

آدرس و اسامی صفحات مرتبط با مجموعه عصر آنارشیسم  The names and addresses that related to anarchism era website


۱۴۶۷۲۸۵۱_۶۹۳۳۰۷۲۳۷۴۹۹۲۸۳_۱۵۵۷۱۵۳۰۲۵_o

۱- سایت عصر آنارشیسم

https://asranarshism.com

آدرس و اسامی صفحات ما در فیسبوک

۲- فیسبوک عصر آنارشیسم

https://www.facebook.com/asranarshism

۳- فیسبوک بلوک سیاه ایران

https://www.facebook.com/iranblackbloc

۴ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidaritywiththeRojava

https://www.facebook.com/%D8%A2%D9%86%D8%A7%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%87%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%B1%D9%88%DA%98%D8%A7%D9%88%D8%A7-%D9%88-%D8%A8%D8%A7%DA%A9%D9%88%D8%B1-Anarchists-in-solidarity-with-the-Rojava-434646579975914

۵- فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی

https://www.facebook.com/sedaye.bisedayan

۶ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران

https://www.facebook.com/irananarchistlabors

۷- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی

https://www.facebook.com/anarchistlibraryfa

۸ – فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان

https://www.facebook.com/anarchistinsupportbaluchistan

۹ – فیسبوک  هنرمندان آنارشیست

https://www.facebook.com/anarchistartistss

۱۰ – فیسبوک دانشجویا ن آنارشیست

https://www.facebook.com/anarchiststudents

۱۱ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک

https://www.facebook.com/shahre.shahin

۱۲ – فیسبوک آنتی فاشیست

https://www.facebook.com/ShahinShahrPolitik

۱۳ – فیسبوک صدای زندانیان سیاسی

https://www.facebook.com/SupportPoliticalPrisoners

۱۴- صدای زندانیان سیاسی در تلگرام

telegram.me/VoiceOfPrisonersOfConscience

۱۵ – عصر آنارشیسم در تلگرام

https://telegram.me/asranarshism

۱۶- عصر آنارشیسم در اینستاگرام

https://instagram.com/asranarshism/ 

۱۷ – عصر آنارشیسم در توئیتر

https://twitter.com/asranarshism

۱۸ – بالاچه عصر آنارشیسم در بالاترین

https://www.balatarin.com/b/anarchismera

۱۹- فیسبوک میتینگ دهه هفتاد و هشتادی ها

https://www.facebook.com/%D9%85%DB%8C%D8%AA%DB%8C%D9%86%DA%AF-%D8%AF%D9%87%D9%87-%D9%87%D9%81%D8%AA%D8%A7%D8%AF-%D9%88-%D9%87%D8%B4%D8%AA%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D9%87%D8%A7-505093803031731/

۲۰- گوگل پلاس عصر آنارشیسم

https://plus.google.com/u/0/114261734790222308813

۲۱ –  ساوندکلاود رادیو آنارشی

 

 

آدرس و اسامی صفحات مرتبط با فدراسیون عصر آنارشیسم

Federation of Anarchism Era Social Media Pages۱- آدرس تماس با ما 
asranarshism@protonmail.com
info@asranarshism.com
۲- عصر آنارشیسم در اینستاگرام
۳- عصر آنارشیسم در تلگرام
۴- عصر آنارشیسم در توئیتر
۵ – فیسبوک عصر آنارشیسم
۶ – فیسبوک بلوک سیاه ایران
۷ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidarity with the Rojava
۸ – فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی
۹ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران
۱۰- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی
۱۱ – فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان
۱۲ – فیسبوک هنرمندان آنارشیست
۱۳ – فیسبوک دانشجویان آنارشیست
۱۴ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک
۱۵ – فیسبوک آنتی فاشیست
۱۶- تلگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۱۷ – اینستاگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۱۸- تلگرام آنارشیستهای شیراز
۱۹ – تلگرام ” جوانان آنارشیست ”
۲۰ - تلگرام آنارشیستهای تهران
۲۱ – اینستاگرام جوانان آنارشیست
۲۲ – گروه تلگرام اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۳ –  توییتر اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران - The Anarchists Union of Afghanistan and Iran
۲۴ – فیسبوک اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۵ – اینستاگرام اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۶ – کانال تلگرام خودسازماندهی مطالب گروه اتحاديه آنارشیست‌های افغانستان و ايران
۲۷ – گروه تلگرام خودساماندهی مطالب گروه اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۸– اینستاگرام آنارشیستهای بوکان - ئانارکیستە کانی بۆکان
۲۹- کانال تلگرام کتابخانه شورشی
۳۰- کانال تلگرام ریتم آنارشی
۳۱- تلگرام آنارشیستهای اراک
۳۲- تلگرام قیام مردمی
۳۳- ماستودون عصرآنارشیسم
۳۴- فیسبوک آنارشیست‌های مزار شریف
۳۵- فیسبوک آنارشیست‌های کابل