فراخوان به تظاهرات ۰۵٫۱۱٫۲۰۱۶ در کلن در اعتراض به دیکتاتوری اردو غان و دستگیری های گسترده اعضا و رهبران حزب دموکراتیک خلق ها + ۴ ویدئو

Text Size

۱۴۹۱۵۰۰۰_۷۰۷۶۹۳۱۳۲۷۲۷۳۶۰_۱۹۱۸۲۱۹۳۰۵_n

نیروهای امنیتی ترکیه در عملیاتی همزمان ده تن از اعضای گروه پارلمانی حزب دموکراتیک خلق ها را بازداشت کردند.

بر اساس خبرهای منتشر شده بامداد امروز ۴ نوامبر، راس ساعت یک بعد از نصف شب به وقت محلی، نیروهای امنیتی ترکیه به خانه صلاح الدین دمیرتاش و فیگن یوکسک داغ رهبران مشترک حزب دموکراتیک خلق ها در دیاربکر و آنکارا یورش برده و آنان را بازداشت کرده اند.

همزمان با بازداشت رهبران مشترک حزب دموکراتیک خلق ها ۱۱ تن دیگر از نمایندگان عضو حزب دموکراتیک خلق ها و ده ها تن دیگر از هواداران و اعضای این حزب را نیز بازداشت شده اند. اسامی نمایندگان بازداشت شده ها به شرح زیر است:
سری ثریا اندر، نورسل آی دوغان، لیلا بیرلیک، فرهاد انجو، سلما ایرماک، گلسر یلدرم، محمد علی اصلان، عبدالله زیدان، محمد سینجار، پروین بولدان، آیجان ایرمز و ادریس بالوکن، زیا پیر.

رسانه های ترکیه گزارش کرده اند که بازداشت نمایندگان و رهبران حزب دموکراتیک خلق ها درپی حکم دادستان دیاربکر صورت گرفته است.

همزمان با موج بازداشت ها نیروهای امنیتی به دفتر مرکزی این حزب در آنکارا یورش برده و شماری از اعضای حزب دموکراتیک خلق ها را نیز بازداشت کرده اند.

گفته می شود نیروهای امنیتی شماری از اعضای این حزب را هدف قرار داده که حال عمومی شماری از آنان وخیم گزارش شده است.

در طی دو روز گذشته بیش از یکصد تن دیگر از فعالان و اعضای حزب دموکراتیک خلق ها در شهرهای مختلف شمال کُردستان و ترکیه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده اند.

پیشتر نیز روسای مشترک شهرداری دیاربکر توسط نیروهای امنیتی به اتهام همکاری و حمایت از حزب کارگران کُردستان بازداشت شده بودند.

پس از بازداشت گولتان کشاناک و فرات آنلی، دولت ترکیه بخشدار یکی از مناطق استان آنکارا را به عنوان سرپرست شهرداری دیاربکر منصوب کردند.

حزب دموکراتیک خلق ها در واکنش اقدامات دولت ترکیه را “غصبی” خوانده و تاکید کرده بودند که آنان را به رسمیت نخواهند شناخت.

در حال حاضر دست کم ۳۰ تن از روسای شهرداری عضو حزب ه.د.پ در زندان بسر می برند.

دمیرتاش پیش از بازداشت با انتشار پیامی در شبکه اجتماعی تویتر، از مراجعه پلیس با حکم بازداشت به خانه‌اش خبر داده بود.

علاوه بر بازداشت فعالان سیاسی و نمایندگان عضو ه.د.پ در طی دو ماه گذشته دست کم ۴۰ روزنامه، تلویزیون، رادیو و آژانس خبری به واسطه فرمان شورای وزیران ترکیه و با توجه به شرایط اضطراری در ترکیه توقیف شده بودند.

پیش از این یکی از شعب دادگاه های جرایم سنگین در دیاربکر اوایل ماه سپتامبر با صدور حکمی از نیروهای امنیتی خواسته بود تا هفت تن از نماینده های حزب دموکراتیک خلق ها را که مصونیت قضایی آنان لغو شده است را با اعمال زور برای بازجویی به دادگاه ببرند.
در پی تصویب قانون لغو مصونیت قضایی نمایندگان پارلمان ترکیه در ماه می، مصونیت ۱۳۸ تن از نمایندگان به دلیل پرونده های قضایی در دادگاه های ترکیه لغو شده بود.

از این تعداد ۵۱ نماینده عضو حزب جمهوری خواه خلق، ۵۰ نماینده عضو حزب دموکراتیک خلق ها، ۲۷ نماینده عضو حزب عدالت و توسعه، ۹ نماینده عضو حزب حرکت ملی هستند و یکی از نمایندگابان نیز مستقل بوده و عضو هیچ حزبی نیست.

نمایندگان عضو حزب دموکراتیک خلق ها با دست کم ۵۱۰ پرونده قضایی که عمدتا مربوط به فعالیت های سیاسی و اظهارات شخصی آنان است بیشتر حجم پرونده های قضایی را به خود اختصاص داده اند.

در جریان انتخابات شهرداری های ترکیه در مارس سال ۲۰۱۴ حزب صلح و دموکراسی BDP موفق شد شهرداری های ۱۰۳ شهر و کلان شهر این کشور را به کنترل خود در آورد.

با این حال از سال گذشته شمار زیادی از شهرداران عضو حزب مناطق دموکراتیک DBP توسط نیروهای امنیتی ترکیه به ظن ارتباط با حزب کارگران کُردستان و همچنین بر اساس قانون ضد ترور ترکیه بازداشت، زندانی و از منصب خود برکنار شده اند.

بازداشت رهبران و نمایندگان حزب دموکراتیک خلق‌ها شدیدترین برخورد با سومین حزب مهم مجلس ترکیه پس از کودتای نافرجام تابستان گذشته است.

حزب دموکراتیک خلق‌ها، با ۵۹ کرسی در پارلمان ترکیه، دومین حزب مخالف در این کشور است.
این حزب در انتخابات زودهنگام پارلمانی ترکیه در نوامبر ۲۰۱۵ توانست با کسب بیشتر از ۵ میلیون رای، نزدیک به ۱۱ درصد آرا را به خود اختصاص دهد.

———————————————————–

فراخوان تظاهرات فردا شنبه ساعت ۱۱ شروع در ابرت پلاتس به سمت هوی مارکت (ساعت ۱۲ )  به ۳ زبان کردی،ترکی و آلمانی

++++ ACİL ÇAĞRI +++

Almanya Demokratik Güç Birliği Platformu Bileşenleri,” Türkiye’de Halklarımızı AKP-MHP Faşizmine teslim etmeyeceğiz ” şiarı ile  Köln’de düzenlenecek olan yürüyüş herkesi davet ediyoruz.
NAV-DEM
AABF
HDH
Abdem
.
.

۰۵٫۱۱٫۲۰۱۶ Cumartesi
Toplanma yeri ve saati: Ebertplatz  ۱۱:۰۰
Yürüyüş başlama saati: 12:00
Miting alanı: Heumarkt-Köln

Faşizme karşı omuz omuza mücadele edelim.

Bangewazi
Sibe eme tewle hemu saziyen Demokratik bıhevre çalakiya meşe derxîn. Peywiste  em ber faşîzmé berxwe bidîn u xurt tevlebıbîn

NAV-DEM
AABF
HDH
ABDEM

Cih Ebertplatz
Seet 11 de kombûn Ebertplatz Köln meş seet 12
Dem 05.11.2016

Aufruf
Gegen die faschistische Vorgehensweise des Diktators  Erdoğan  wollen wir alle Organisationen des Demokratischen Dachverbandes gemeinsam einen Kundgebung und Marsch veranstalten. Alle Freunde sind eingeladen teilzunehmen
NAV-DEM
AABF
HDH
ABDEM

Wann 05.11.2016 um 11 Uhr

Wo  Aufstellung am Ebertplatz  Marsch zum Heumarkt-Köln

۴ ویدئو از لحظه دستگیری اعضا و رهبران حزب دموکراتیک خلق‌ها در ترکیه

https://www.youtube.com/watch?v=CxBkYIVLvzs

https://www.youtube.com/watch?v=-oJbk4cD3HQ

https://www.youtube.com/watch?v=Z7s6qItPuWk

کرونولوژی احزاب کُرد در عرصه سیاست ترکیه

در سال ۱۹۹۰ تعدادی از فعالان سیاسی کُرد از جمله احمد ترک، لیلا زانا، سری ساکیک، خطیب دیجله، زبیر آیدار و اورهان دوغان توانستند با نامزد شدن در لیست انتخاباتی حزب سوسیال دموکرات خلق (SHP) وارد مجلس شوند.

اعضای کرد این حزب پس از مدتی از این حزب جدا شدند و عملا اولین حزب قانونی کُردهای شمال کُردستان را به نام رنج خلق (HEP) را تشکیل دادند که پس از بازداشت و زندانی کردن نمایندگان کُرد این حزب منحل شد و بجای آن حزب آزادی و برابری (ÖZEP) تاسیس شد. بعدها بر اساس مفاد و برنامه‌های حزب آزادی و برابری حزب جامعه دموکراتیک تشکیل شد.

حزب دموکراسی (DEP) در سال ۱۹۹۳ و اندکی پس از بسته شدن حزب رنج خلق (HEP) به ریاست یاشار کایا تاسیس شد. بسیاری از اعضای این حزب در اوج جنگ ارتش ترکیه و گریلاهای حزب کارگران کُردستان در سال‌های ۹۳ و ۹۴ توسط شبه نظامیان وابسته به ارتش و دستگاه اطلاعاتی ترکیه «میت»، ترور و مفقود الاثر شدند. این حزب نیز پس از بازداشت رهبرانش در مقابل پارلمان ترکیه در سال ۱۹۹۴ توسط دولت ترکیه غیر قانونی اعلام شد.

پس از ممنوعیت فعالیت حزب رنج خلق (HEP)، حزب دموکراسی خلق (HADEP) در سال ۱۹۹۴ تاسیس شد و در بسیاری از انتخابات‌های محلی و سراسری شرکت کرد که به دلیل سد حد نصاب ۱۰ درصدی انتخابات پارلمانی، علی‌رغم اینکه حزب اول در کُردستان بود هیچگاه نتوانست نماینده‌ای به مجلس بفرستد. این حزب برای اولین بار در سال ۱۹۹۹ در انتخابات محلی شهرداری‌ها شرکت کرد و در ۳۳ شهر شمال کُردستان در انتخابات به پیروزی رسید. فعالیت‌های این حزب در سال ۲۰۰۳ توسط دولت ترکیه ممنوع اعلام شد.

حزب خلق دموکراتیک (DEHAP) که در سال ۱۹۹۷ تاسیس شد و تا سال ۲۰۰۵ به فعالیت‌های خود ادامه داد. رهبران این حزب در سال ۲۰۰۵ این حزب را منحل کردند و به حزب تازه تاسیس جامعه دموکراتیک پیوستند.

حزب جامعه دموکراتیک (DTP) که اولین حزب کردهای شمال کردستان بود که کردها زیر چتر آن توانستند با نامزد کردن کاندیدا‌های مستقل به مجلس ترکیه راه پیدا کنند. این حزب در اواخر سال ۲۰۰۹ به اتهام ارتباط با حزب کارگران کردستان توسط دادگاه قانون اساسی ترکیه ممنوع اعلام شد.
حزب صلح و دموکراسی (BDP) پس از ممنوع شدن حزب جامعه دموکراتیک اعضا و نمایندگان این حزب به حزب صلح و دموکراسی پیوستند و تا سال ۲۰۱۴ فعالیت‌های خود را در چهار چوب این حزب در پارلمان و شهرداری‌های شمال کُردستان ادامه دادند.

حزب مناطق دموکراتیک (DBP)، پس از پیوستن نمایندگان عضو حزب صلح و دموکراسی به حزب دموکراتیک خلق‌ها در سال ۲۰۱۴ حزب صلح و دموکراسی تحت نام حزب مناطق دموکراتیک فعالیت‌های خود را بر روی شمال کردستان متمرکز کرد و حزب دموکراتیک خلق‌ها نیز همچون همپیمان سراسری این حزب فعالیت‌های سیاسی در کل ترکیه را هدف قرار داد. این حزب در حال عملی کردن تز ملت دموکراتیک در شمال کردستان است.

پای نوشت :

——————————————————————————————————————————————————————————————————–

آدرس و اسامی صفحات مرتبط با مجموعه عصر آنارشیسم  The names and addresses that related to anarchism era website


۱۴۶۷۲۸۵۱_۶۹۳۳۰۷۲۳۷۴۹۹۲۸۳_۱۵۵۷۱۵۳۰۲۵_o

 

۱- سایت عصر آنارشیسم

https://asranarshism.com

 

آدرس و اسامی صفحات ما در فیسبوک

 

۲- فیسبوک عصر آنارشیسم

https://www.facebook.com/asranarshism

 

۳- فیسبوک بلوک سیاه ایران

https://www.facebook.com/iranblackbloc

 

۴ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidaritywiththeRojava

https://www.facebook.com/%D8%A2%D9%86%D8%A7%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%87%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%B1%D9%88%DA%98%D8%A7%D9%88%D8%A7-%D9%88-%D8%A8%D8%A7%DA%A9%D9%88%D8%B1-Anarchists-in-solidarity-with-the-Rojava-434646579975914

 

۵- فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی

https://www.facebook.com/sedaye.bisedayan

 

۶ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران

https://www.facebook.com/irananarchistlabors

 

۷- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی

https://www.facebook.com/anarchistlibraryfa

 

۸ – فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان

https://www.facebook.com/anarchistinsupportbaluchistan

 

۹ – فیسبوک  هنرمندان آنارشیست

https://www.facebook.com/anarchistartistss

 

۱۰ – فیسبوک دانشجویا ن آنارشیست

https://www.facebook.com/anarchiststudents

 

۱۱ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک

https://www.facebook.com/shahre.shahin

 

۱۲ – فیسبوک آنتی فاشیست

https://www.facebook.com/ShahinShahrPolitik

 

۱۳ – فیسبوک صدای زندانیان سیاسی

https://www.facebook.com/SupportPoliticalPrisoners

 

۱۴- صدای زندانیان سیاسی در تلگرام

telegram.me/VoiceOfPrisonersOfConscience

 

۱۵ – عصر آنارشیسم در تلگرام

https://telegram.me/asranarshism

 

۱۶- عصر آنارشیسم در اینستاگرام

https://instagram.com/asranarshism/ 

 

۱۷ – عصر آنارشیسم در توئیتر

https://twitter.com/asranarshism

 

۱۸ – بالاچه عصر آنارشیسم در بالاترین

https://www.balatarin.com/b/anarchismera

 

۱۹- فیسبوک میتینگ دهه هفتاد و هشتادی ها

https://www.facebook.com/%D9%85%DB%8C%D8%AA%DB%8C%D9%86%DA%AF-%D8%AF%D9%87%D9%87-%D9%87%D9%81%D8%AA%D8%A7%D8%AF-%D9%88-%D9%87%D8%B4%D8%AA%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D9%87%D8%A7-505093803031731/

 

۲۰- گوگل پلاس عصر آنارشیسم

https://plus.google.com/u/0/114261734790222308813

 

۲۱ –  ساوندکلاود رادیو آنارشی

 

 

آدرس و اسامی صفحات مرتبط با فدراسیون عصر آنارشیسم

Federation of Anarchism Era Social Media Pages۱- آدرس تماس با ما 
asranarshism@protonmail.com
info@asranarshism.com
۲- عصر آنارشیسم در اینستاگرام
۳- عصر آنارشیسم در تلگرام
۴- عصر آنارشیسم در توئیتر
۵ – فیسبوک عصر آنارشیسم
۶ – فیسبوک بلوک سیاه ایران
۷ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidarity with the Rojava
۸ – فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی
۹ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران
۱۰- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی
۱۱ – فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان
۱۲ – فیسبوک هنرمندان آنارشیست
۱۳ – فیسبوک دانشجویان آنارشیست
۱۴ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک
۱۵ – فیسبوک آنتی فاشیست
۱۶- تلگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۱۷ – اینستاگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۱۸- تلگرام آنارشیستهای شیراز
۱۹ – تلگرام ” جوانان آنارشیست ”
۲۰ - تلگرام آنارشیستهای تهران
۲۱ – اینستاگرام جوانان آنارشیست
۲۲ – گروه تلگرام اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۳ –  توییتر اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران - The Anarchists Union of Afghanistan and Iran
۲۴ – فیسبوک اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۵ – اینستاگرام اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۶ – کانال تلگرام خودسازماندهی مطالب گروه اتحاديه آنارشیست‌های افغانستان و ايران
۲۷ – گروه تلگرام خودساماندهی مطالب گروه اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۸– اینستاگرام آنارشیستهای بوکان - ئانارکیستە کانی بۆکان
۲۹- کانال تلگرام کتابخانه شورشی
۳۰- کانال تلگرام ریتم آنارشی
۳۱- تلگرام آنارشیستهای اراک
۳۲- تلگرام قیام مردمی
۳۳- ماستودون عصرآنارشیسم
۳۴- فیسبوک آنارشیست‌های مزار شریف
۳۵- فیسبوک آنارشیست‌های کابل