تحلیل سیاسی و بررسی چرائی واکنش سپاه به ابلاغیه انتخاباتی خامنه ای و نگاهی به چند فرضیه

نظام جلالی

Text Size

” دو مقام ارشد از برادران قاچاقچی سپاه  با اشاره به ابلاغ سیاست های انتخاباتی از سوی علی خامنه ای  گفته‌اند که این نیروی نظامی هیچگاه در انتخابات دخالت نکرده است.”

واقعا اگر سپاه هیچگاه در انتخابات دخالت نکرده است بنابراین آیا خامنه ای دروغ گفته است یا سپاه دروغ می گوید ؟! براستی ترس خامنه ای از چیست ؟! آیا قصد سپاه و خامنه ای فریب افکار عمومی است ؟!

“به گزارش خبرگزاری ایسنا، رسول سنایی‌راد، معاون سیاسی سپاه گفت: نیروهای مسلح پیش از ابلاغ سیاست‌های کلی انتخاباتی از سوی رهبر ، در انتخابات دخالت نمی‌کردند٬ بلکه به کار روشنگری می‌پرداختند.”

بنابراین تلویحا معاون سیاسی سپاه به دخالت در انتخابات اعتراف می کند اما نام آن را پرداختن به کار روشنگری می نامد. تاکید خامنه ای بر عدم دخالت در انتخابات و اصرار سپاه بر عدم دخالت تا کنونی نشان از هراسی است که خامنه ای دارد و سپاه همچنان بر آن اصرار می ورزد یا هر ۲ مشغول بازی با افکار عمومی هستند و یا خامنه ای هدفش آن بوده که باندهای مافیایی حکومت از رهبرشان انتظار دارند که فراگروهی عمل کند؟!

“معاون سیاسی سپاه  افزوده است منع دخالت در دسته‌بندی‌های انتخاباتی از سوی رهبر در سیاست‌های کلی انتخاباتی به این معنا نیست که «الزاما پیش از ابلاغ این سیاست‌ها، مسئله‌ای یا تخلفی صورت گرفته باشد یا در آینده بخواهد مسئله خاصی اتفاق بیفتد.» ”

بنابراین اگر چنین چیزی تا کنون نبوده است پس مگر خامنه ای مرض  دارد یا دارد دروغ می گوید؟! به هر حال یکی از طرفین در حال دروغ گویی است. در عین حال سپاه تلاش می کند که آن را ماست مالی کند.

” معاون سیاسی سپاه  با بیان اینکه باید بین «تبیین و روشنگری و فعالیت سیاسی تمایز قائل شد» گفته است نیروهای مسلح باید «احزاب و گروه‌ها را به طور دقیق بشناسند تا خدای نکرده اگر حزبی یا گروهی انحراف پیدا کرد به عنوان چشمان بیدار مجموعه‌ای که حافظ امنیت و موجودیت نظام است وارد میدان شوند.» ”

در واقع منظور سپاه بر این است که خامنه ای نفهم است و نمی تواند بین تبیین و روشنگری و فعالیت سیاسی تمایز قائل شود. تاکید سپاه بر اینکه نیروهای مسلح چشمان بیدار مجموعه‌ای که حافظ امنیت و موجودیت نظام است تا اگر حزبی یا گروهی انحراف پیدا کرد وارد میدان شود به معنای آن است که خامنه ای چشمانش بسته است و شعور و درک و ایزار و نیروی آن را ندارد که متوجه انحراف گروه یا حزبی شود و اینکار فقط از عهده سپاه ساخته است تو گوئی سپاه زیر نظر فرمانده کل قوای خود نیست و هیچ ارتباطی بین سپاه و خامنه ای وجود ندارد !

خامنه ای روز شنبه ۲۴ مهرماه، سیاست‌های کلی انتخاباتی  را در ۱۸ بند به رؤسای قوای سه‌گانه و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ابلاغ کرد. در بند ۱۶ این سیاست‌ها، «جانبداری از داوطلبان» از سوی نیروهای مسلح و قوای سه‌گانه و نهادهای اطلاعاتی و امنیتی ممنوع اعلام شده است. بنابراین به معنای آن است که تا کنون چنین بوده است یا اینکه خامنه ای هراس دارد که چنین اتفاقی در انتخابات پیش رو رخ دهد یا هدفشان فریب افکار عمومی و یا به باندهای مختلف حکومتی می خواهد اطمینان بدهد که فراگروهی عمل می کند؟!

در واکنشی دیگر به ابلاغیه خامنه ای، علی سعیدی نماینده رهبر در سپاه نیز در گفتگو با «صبح نو» دخالت در انتخابات توسط این نهاد نظامی را رد کرده و گفته است: «یک مسأله دخالت سیاسی سپاه است که در انتخابات هیچ گونه دخالتی نداشته است؛ دخالت به معنای اینکه وارد شود و مصداق تعیین کند یا به زور وادار کند به کسی رأی دهند؛ این اصلا ممنوع است و شان سپاه این نیست که وارد این مقوله‌ها شود. اما مرزبندی جریان‌ها و اندیشه‌ها و مرزبندی گروه‌ها و سازمان‌ها و مرزبندی جبهه خودی و غیرخودی را باید بیان بکنیم.»

علی سعیدی نماینده رهبری در سپاه تعریفی که از عدم دخالت سیاسی می دهد بسیار مهم است چراکه می گوید : ” دخالت به معنای اینکه وارد شود و مصداق تعیین کند یا به زور وادار کند به کسی رأی دهند ” این تعریف در اصطلاح سیاسی و نظامی کودتا است . از طرفی دیگر علی سعیدی با توضیحی که می دهد در واقع بر دخالت در انتخابات اصرار و تاکید می ورزد و می گوید : ” اما مرزبندی جریان‌ها و اندیشه‌ها و مرزبندی گروه‌ها و سازمان‌ها و مرزبندی جبهه خودی و غیرخودی را باید بیان بکنیم ”

نماینده ولی فقیه در سپاه گفته است که تنها کاری که این نیروی نظامی می تواند و مجاز است در انتخابات در ایران انجام دهد «بصیرت‌افزایی» است. علی سعیدی همچنین در پاسخ به این پرسش که مهم ترین رسالت سپاه در ماه‌های پیش رو و انتخابات آتی ریاست جمهوری چیست نیز گفته است: «بالاخره برای سپاه اینکه چه دولتی در عرصه قدرت باشد یا چه مجلسی ما داشته باشیم از جهت بافت و شاکله آن مهم است. یعنی در میزان مأموریت و میزان حساسیت سپاه نوع چیدمان مجلس و دولت تأثیرگذار است. اگر مجلسی باشد با همه توان در راستای تحقق قانون اساسی و اصول و مبانی امام و رهبری، سپاه مأموریتش سبک‌تر خواهد بود. »

علی سعیدی با تاکید بر اینکه انتخابات برای سپاه مهم است تا حدی که حتی چه دولتی در عرصه قدرت باشد یا چه مجلسی ما داشته باشیم و بافت و شاکله آن چه باشد که در میزان مأموریت و میزان حساسیت سپاه نوع چیدمان مجلس و دولت تأثیرگذار است خود دقیقا بر دخالت سپاه در انتخابات اذعان می ورزد همچنان که سعیدی پیشتر شعار فراجناحی بودن و بی‌طرفی سپاه در انتخابات را «دروغی بزرگ» خوانده بود و گفته‌بود که «وظیفه ذاتی سپاه، مهندسی معقول و منطقی انتخابات است.

بنابراین مشخص نیست که علی سعیدی نماینده خامنه ای در سپاه است یا علی سعیدی نماینده سپاه در ارتباط با خامنه ای است ؟!

 

چنین واکنشی از سوی سپاه آیا نشان از اختلاف با خامنه ای وجود دارد ؟!

چراکه طیق قوانین جمهوری اسلامی اگر سپاه گوش به فرمان ولی مطلقه فقیه و فرمانده کل قوا بود اصلا نیاز به واکنش ۲ مقام عالی رتبه سپاه و پاسخ به خامنه ای نبود و اوامر ولی مطلقه فقیه را بی چون و چرا باید اجرا می کردند همانطور که حسن عباسی چند سال پیش به ارتش تاخت که چرا بی تفاوت هستند و دخالت نمی کنند در مسائل سیاسی که چند ماه پیش ارتش هم شکایت کرد و هم یک مقام ارتش ( سرگرد فرشاد فروزش ) گفت خمینی گفته در سیاست دخالت نکنید و ما دخالت نمی کنیم و خامنه ای هم نگفته دخالت کنید و اگر بگوید دخالت کنید آن دیگر فرق می کند.

آیا ولایت مطلقه فقیه عملا کارکرد خود را از دست داده است ؟!

مخصوصا چگونه ممکن است که کسی نماینده خامنه ای در سپاه باشد ولی به لحاظ سیاسی با خامنه ای همسو و همنظر نباشد ؟!

حال آنکه طبق قوانین جمهوری اسلامی ، نماینده خامنه ای در سپاه می بایست بازتاب دهنده نظرات رهبرش و فرمانده کل قوا  در سپاه باشد و سیاست های او را به پیش ببرد .

از طرفی دیگر بازگشت محسن رضائی در چند ماه پیش به سپاه آیا به دلیل عدم اطمینان خامنه ای به بخشی از سپاه و جهت کنترل آن بوده است ؟!

آیا منع احمدی نژاد توسط خامنه ای برای شرکت در انتخابات باعث نارضایتی بخشی از سپاه شده است ؟!

حسن فیروز آبادی از سال ۱۳۶۸ تا ۸ تیر ۱۳۹۵ ریاست ستاد فرماندهی کل قوا و پس از تغییر نام ستاد کل نیروهای مسلح را عهده‌دار بود و بلندپایه‌ترین مقام نظامی پس از فرمانده کل قوا به حساب می‌آمد. او بنابر تصمیم سیدعلی خامنه‌ای به درجه سرلشکری رسیده بود.

وی جزو معدود مقامات بلندپایه ایران بود که در طی دو دهه پس از مرگ خمینی پست خود را حفظ کرده بود و توسط خامنه‌ای ابقا شده‌ بود تا اینکه پس از ۲۷ سال، در ۸ تیر ۱۳۹۵ سرلشکر محمد باقری به دستور خامنه ای جایگزین وی شد. که باید دید چنین جابجایی به چه دلیل صورت گرفته است و آیا ارتباطی به انتخابات پیش رو دارد ؟!

سرگرد فرشاد فروزش میگه” قرار نیست مابدون اجازه فرمانده کل قوا علی خامنه ای کاری انجام دهیم. ارتش ولایت پذیر است و بدون اجازه ایشان قرار نیست ما کاری انجام دهیم و ارتش طبق فرمان خمینی و خامنه ای در سیاست دخالت نمی کند.”

——————————————————————————————————————————————————————————————————–

آدرس و اسامی صفحات مرتبط با مجموعه عصر آنارشیسم  The names and addresses that related to anarchism era website


۱۴۶۷۲۸۵۱_۶۹۳۳۰۷۲۳۷۴۹۹۲۸۳_۱۵۵۷۱۵۳۰۲۵_o

 

۱- سایت عصر آنارشیسم

https://asranarshism.com

 

آدرس و اسامی صفحات ما در فیسبوک

 

۲- فیسبوکعصر آنارشیسم

https://www.facebook.com/asranarshism

 

۳- فیسبوک بلوک سیاه ایران

https://www.facebook.com/iranblackbloc

 

۴ – فیسبوکآنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidaritywiththeRojava

https://www.facebook.com/%D8%A2%D9%86%D8%A7%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%87%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%B1%D9%88%DA%98%D8%A7%D9%88%D8%A7-%D9%88-%D8%A8%D8%A7%DA%A9%D9%88%D8%B1-Anarchists-in-solidarity-with-the-Rojava-434646579975914

 

۵- فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی

https://www.facebook.com/sedaye.bisedayan

 

۶ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران

https://www.facebook.com/irananarchistlabors

 

۷- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی

https://www.facebook.com/anarchistlibraryfa

 

۸ – فیسبوکآنارشیستهای همراه بلوچستان

https://www.facebook.com/anarchistinsupportbaluchistan

 

۹ – فیسبوک  هنرمندان آنارشیست

https://www.facebook.com/anarchistartistss

 

۱۰ – فیسبوک دانشجویا ن آنارشیست

https://www.facebook.com/anarchiststudents

 

۱۱ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک

https://www.facebook.com/shahre.shahin

 

۱۲ – فیسبوکآنتی فاشیست

https://www.facebook.com/ShahinShahrPolitik

 

۱۳ – فیسبوک صدای زندانیان سیاسی

https://www.facebook.com/SupportPoliticalPrisoners

 

۱۴- صدای زندانیان سیاسی در تلگرام

telegram.me/VoiceOfPrisonersOfConscience

 

۱۵ – عصر آنارشیسم در تلگرام

https://telegram.me/asranarshism

 

۱۶- عصر آنارشیسم در اینستاگرام

https://instagram.com/asranarshism/ 

 

۱۷ – عصر آنارشیسم در توئیتر

https://twitter.com/asranarshism

 

۱۸ – بالاچه عصر آنارشیسم در بالاترین

https://www.balatarin.com/b/anarchismera

 

۱۹- فیسبوک میتینگ دهه هفتاد و هشتادی ها

https://www.facebook.com/%D9%85%DB%8C%D8%AA%DB%8C%D9%86%DA%AF-%D8%AF%D9%87%D9%87-%D9%87%D9%81%D8%AA%D8%A7%D8%AF-%D9%88-%D9%87%D8%B4%D8%AA%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D9%87%D8%A7-505093803031731/

 

۲۰- گوگل پلاس عصر آنارشیسم

https://plus.google.com/u/0/114261734790222308813

 

۲۱ –  ساوندکلاود رادیو آنارشی

 

 

آدرس و اسامی صفحات مرتبط با فدراسیون عصر آنارشیسم

Federation of Anarchism Era Social Media Pages۱- آدرس تماس با ما 
asranarshism@protonmail.com
info@asranarshism.com
۲- عصر آنارشیسم در اینستاگرام
۳- عصر آنارشیسم در تلگرام
۴- عصر آنارشیسم در توئیتر
۵ – فیسبوک عصر آنارشیسم
۶ – فیسبوک بلوک سیاه ایران
۷ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidarity with the Rojava
۸ – فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی
۹ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران
۱۰- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی
۱۱ – فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان
۱۲ – فیسبوک هنرمندان آنارشیست
۱۳ – فیسبوک دانشجویان آنارشیست
۱۴ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک
۱۵ – فیسبوک آنتی فاشیست
۱۶- تلگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۱۷ – اینستاگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۱۸- تلگرام آنارشیستهای شیراز
۱۹ – تلگرام ” جوانان آنارشیست ”
۲۰ - تلگرام آنارشیستهای تهران
۲۱ – اینستاگرام جوانان آنارشیست
۲۲ – گروه تلگرام اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۳ –  توییتر اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران - The Anarchists Union of Afghanistan and Iran
۲۴ – فیسبوک اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۵ – اینستاگرام اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۶ – کانال تلگرام خودسازماندهی مطالب گروه اتحاديه آنارشیست‌های افغانستان و ايران
۲۷ – گروه تلگرام خودساماندهی مطالب گروه اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۸– اینستاگرام آنارشیستهای بوکان - ئانارکیستە کانی بۆکان
۲۹- کانال تلگرام کتابخانه شورشی
۳۰- کانال تلگرام ریتم آنارشی
۳۱- تلگرام آنارشیستهای اراک
۳۲- تلگرام قیام مردمی
۳۳- ماستودون عصرآنارشیسم
۳۴- فیسبوک آنارشیست‌های مزار شریف
۳۵- فیسبوک آنارشیست‌های کابل