برگزاری هشتمین روز ملی اعتصاب در روز پنجشنبه و نهمین روز در ۱۴ ژوئن و گسترش اعتراض ها در فرانسه

Text Size

هواداران بازپس گیری لایحه اصلاح قانون کار توسط دولت، وعده داده اند در روزهای آتی فعالیت خود را برای شکست دولت افزایش دهند. در همین راستا فراخوان هایی برای برگزاری هشتمین روز ملی اعتصاب در روز پنجشنبه، منتشر شده است.
***روزهای ملی اعتصاب در فرانسه
مخالفان لایحه اصلاح قانون کار به دعوت هفت اتحادیه (CGT-FO-Solidaires-FSU-Unef-Fidl-UNL) خود را برای اعتراض و اعتصاب گسترده در روز پنجشنبه آماده می کنند. نهمین روز ملی اعتراض و اعتصاب نیز برای ۱۴ ژوئن (۲۵ خرداد) به همراه تجمع سراسری در پاریس، پیش بینی شده است.
اعتراض های مردمی و صنفی به لایحه اصلاح قانون کار از دو ماه پیش آغاز شده و با تظاهرات گسترده ۳۱ مارس گذشته (۱۲ فروردین) با حضور ۳۹۰ هزار تا یک میلیون و ۲۰۰ هزار معترض به اوج خود رسید.
اعتراض ها پنجشنبه گذشته با حضور ۱۲۸ هزار تا ۴۰۰ هزار معترض، در حال بازیابی ابعاد وسیع خود است.
«فابریس آنژئی» (Fabrice Angéi) از «کنفدراسیون عمومی کار» (CGT)، هدف اعتراض های روز پنجشنبه را «پشتیبانی از اعتصاب قابل تمدید کارکنان پالایشگاه ها و راه آهن فرانسه به منظور ایجاد ارتباط با افرادی که قرار است به جنبش اعتراضی بپیوندند»، اعلام کرد.
*** ادامه اعتصاب کارگران پالایشگاه ها

به گفته ایرو نیوز : ” کارکنان پالایشگاه های فرانسه به جنبش بزرگ اجتماعی این کشور در مخالفت با لایحه اصلاح قانون کار پیوستند.

شش پالایشگاه از هشت پالایشگاه فرانسه تولید محصولاتشان را متوقف کرده اند و یا درصدد توقف آن هستند و به همین دلیل صف های طویلی مقابل پمپ بنزین ها بویژه در مناطق شمالی این کشور شکل گرفته است.”

پالایشگاه ها به تازگی به کانون اصلی اعتراض ها به لایحه اصلاح قانون کار تبدیل شده اند و این امر ظرفیت پالایش نفت در فرانسه را به نصف کاهش داده است.
صاحبان خودرو در شمال غربی فرانسه در تعطیلات پایان هفته (شنبه ویکشنبه) به پمپ بنزین ها هجوم بردند. به گفته «آلن ویدالی» وزیر حمل و نقل فرانسه، از ۱۲ هزار پمپ بنزین در فرانسه، یک هزار و ۵۰۰ جایگاه تعطیل و یا نیمه تعطیل هستند. برخی از استان ها نیز دستور سهمیه بندی بنزین و سوخت را دریافت کرده اند.
«مانوئل والس» نخست وزیر فرانسه، دیروز (یکشنبه) گفت: مصمم هستیم که هیچ گونه کمبود سوختی در فرانسه رخ ندهد.
وی افزود: به تخلیه جایگاه ها و به ویژه مخازن سوخت (از معترضان) ادامه می دهیم.
در روزهای جمعه و یکشنبه، نیروهای پلیس برای آزاد کردن تعداد قابل توجهی از مخازن سوخت از حضور معترضان وارد عمل شدند و به این ترتیب تعدادی از جایگاه های سوخت رسانی، تغذیه شدند اما این خطر برای دولت وجود دارد که مداخله پلیس آتش اعتراضات را شعله ورتر کند.

به گفته ایرو نیوز : “یک پنجم از ایستگاه های گاز این کشور با کمبود سوخت مواجه شده اند و گروهی از معترضان مقابل مخازن سوخت تجمع کرده و جاده های محل تردد تانکرهای سوخت را مسدود کرده اند.

ماکسیم پیکارد از اتحادیه کارگری «ث ژ ت» می گوید: «من و همکارانم از ساعت ۲ صبح اینجا هستیم و راه را بسته ایم. تا زمانیکه آنها این لایحه را پس نگیرند، ما این مسیر را همچنان بسته نگه خواهیم داشت. کارگران در تلاشند تا این سایت را اشغال کنند.»

دولت این اقدام معترضان را غیر قابل قبول خوانده و وعده داده که بزودی به این کار پایان خواهد داد.”
«فیلیپ مارتینه» (Philippe Martinez) دبیرکل کنفدراسیون عمومی کار در این باره گفت: اولاند (رئیس جمهوری فرانسه) و والس از شیوه «نیکلا سارکوزی» (رئیس جمهوری سابق فرانسه) در سال ۲۰۱۰ میلادی استفاده می کنند.

آن ها در مقابل اعتراض حقوق بگیران، نیروهای پلیس را برای شکستن اعتصاب ها به کار می گیرند.
وی همچنین با بیان این که «دولت با واکنشی تندتر از اقدام خود مواجه خواهد شد»، از تلاش ها برای گسترده تر کردن جنبش خبر داد.
«ژان کلود مایی» (Jean-Claude Mailly) دبیرکل اتحادیه «نیروی کارگری» فرانسه، اعلام کرد: اگر کارگران پالایشگاه ها تصمیم بگیرند به اعتصاب ادامه دهند از آن ها حمایت خواهیم کرد.
*** اعتراض های تازه در بنادر
«تونی اُبوآ» (Tony Hautbois) دبیرکل اتحادیه «فدراسیون بنادر و باراندازها» در گفت و گو با خبرگزاری فرانسه، گفت: کنفدراسیون عمومی کار، باراندازها را به اعتصاب در روزهای ۲۶ مه (۶ خرداد) و ۱۴ ژوئن (۲۵ خرداد) فراخوانده است.
پس از اعتراض هایی که هفته گذشته در بنادر «نانت سن نزِر» (Nantes-Saint-Nazaire)، «اَور» (Havre) و «لوریان» (Lorient) برگزار شد، اُبوآ همکاران خود را به همبستگی با جنبش های اعتراضی سراسری فراخواند.
کارکنان در بندر نانت سن نزِر، چهارمین بندر بزرگ فرانسه تا امروز (دوشنبه) در اعتصاب بسر بردند و همین امر مانع حرکت قایق ها شد. کارکنان این بندر امروز برای تصمیم گیری در مورد تداوم اعتصاب تجمع می کنند.
*** ادامه اعتراض و اعتصاب در حمل و نقل جاده ای
دولت فرانسه با این وعده که اصلاح قانون کار تاثیری بر ساعات اضافه کاری فعالان حمل و نقل جاده ای ندارد امیدوار است به جنبش اعتراضی این بخش پایان دهد.
اتحادیه ها این وعده را «خبر خوش» تلقی کرده اند اما اعضای خود را به ادامه ایجاد راه بندان در مسیرهای راهبردی و دیگر اعتراض ها، فراخوانده اند.
یک منبع خبری صنفی در فرانسه اعلام کرد: ما کارکنان را به ادامه اعتراض ها تا زمانی که دولت لایحه را از مجلس پس بگیرد، دعوت می کنیم. با این حال با توجه به وعده مطرح شده در مورد ساعات اضافه کاری می دانیم واکنش ها یکسان نخواهد بود.
لایحۀ قانون کار فرانسه از هنگام تدوین مورد اعتراض هفت اتحادیه کارگری و دانشجوئی قرار گرفت. اتحادیه های موسوم به «اصلاح طلب» با کسب امتیازاتی با این لایحه موافق هستند. مهمترین ماده ای که در این قانون مورد اعتراض سندیکاهاست، اصل تقدم توافق‌های درون هر شرکت بر توافق‌های ملی در شاخه‌های مختلف حرفه ای است.
«فرانسوا اولاند» رئیس جمهوری فرانسه که از سوی احزاب راست و نیز اتحادیه کارفرمایان به عقب نشینی در برابر جناح چپ طرفداران خود و نیز اتحادیه های کارگری متهم شده است با قاطعیت اعلام کرده است که از تلاش برای تصویب این قانون عقب نشینی نخواهد کرد.
وی گفت: در گذشته دولت های متعددی و از جمله برخی اعضای آنها که اینک زبان به انتقاد گشوده‌اند، تسلیم شده و عقب نشینی کردند و همین امر سبب شد که وقتی من در سال ٢٠١٢ به ریاست جمهوری رسیدم، کشور را در وضعیت وخیم یافتم».
اولاند افزود: من عقب نشینی نمی کنم زیرا با گفت و گوهای صورت گرفته، نوعی سازش و تعادل بدست آمده که اتحادیه های اصلاح طلب از متن کنونی لایحه حمایت کرده‌اند و اکثریت سوسیالیست ‌ها آماده رای دادن به آن هستند.
اعترض به لایحه اصلاح قانون کار پس از آگاهی مردم از تلاش دولت برای استفاده از حربه ای قانونی به منظور تصویب و اجرای لایحه بدون رای گیری در مجمع ملی (مجلس)، وارد مرحله تازه ای شده است.
لایحه اصلاح قانون کار که به نام «مریم الخمری» وزیر کار فرانسه مشهور شده، دست کارفرمایان را برای اخراج کارگران باز‌تر می کند و نرخ پرداخت‌ های اضافه‌ کاری و نیز اضافه‌ کاری در شب را کاهش می ‌دهد. افزایش اختیارات شرکت‌ ها در تغییر ساعات قانونی کار در هفته نیز از جمله موارد اصلاحی قانون کار است.

بنابر گفته ایرونیوز : ” فرانسه در آستانه یک بحران اجتماعی و اقتصادی بی سابقه است. اعتراض های گسترده به لایحه اصلاح قانون کار که از سوی دولت در نظر گرفته شده از دانشجویان و دانش آموزان آغاز شد و در سراسر کشور گسترده شده و اینک قشرهای متفاوت جامعه را در برگرفته است.

پس از آنکه دولت فرانسه تصمیم گرفت اصلاحات جنجالی قانون کار را با وجود اعتراضهای گسترده پیش ببرد، بخشهای مختلف صنعت و اقتصاد این کشور شاهد اعتصابهای سراسری بوده اند. مردم فرانسه از جمله حقوق بگیران نگران هستند که در پی اجرایی شدن این طرح کیفیت زندگی و میزان حقوق دریافتی آنها تغییر جدی پیدا کند.

اعتراضهای سراسری همزمان با اعتصاب کارکنان پالایشگاهها به این طرح همچنین پمپ بنزین ها در سراسر فرانسه را نیز به حالت نیمه تعطیل درآورد.

میشل ساپن، وزیر دارایی فرانسه گفت: «با وجود بحران موجود و اعتراض های گسترده که کشور را تهدید می کنند دولت عقب نشینی نخواهد کرد و همه اعتراضها از جمله مسدود کردن فعالیت پالایشگاهها و انبارهای سوخت، نامشروع است و دولت از همه ابزارهایی که دارد، برای متوقف کردن این اعتراضها استفاده خواهد کرد.»

فرانسوا اولاند اعلام کرده که این پروژه را در هر شرایطی اجرایی خواهد کرد، طرحی که می تواند نه تنها به سقوط دولت او بلکه به ایجاد هرج و مرج گسترده در سراسر کشور بیانجامد.”

————————————————————————————————————————————————————————————————–

آدرس و اسامی صفحات مرتبط با مجموعه عصر آنارشیسم


poql8j0h
 

۱- سایت عصر آنارشیسم

https://asranarshism.com

 

آدرس و اسامی صفحات ما در فیسبوک

 

۲- فیسبوک عصر آنارشیسم

https://www.facebook.com/asranarshism

 

۳- فیسبوک بلوک سیاه ایران

https://www.facebook.com/iranblackbloc

 

۴ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidarity with the Rojava

https://www.facebook.com/%D8%A2%D9%86%D8%A7%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%87%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%B1%D9%88%DA%98%D8%A7%D9%88%D8%A7-%D9%88-%D8%A8%D8%A7%DA%A9%D9%88%D8%B1-Anarchists-in-solidarity-with-the-Rojava-434646579975914

 

۵- فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی

https://www.facebook.com/sedaye.bisedayan

 

۶ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران

https://www.facebook.com/irananarchistlabors

 

۷- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی

https://www.facebook.com/anarchistlibraryfa

 

۸ – فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان

https://www.facebook.com/anarchistinsupportbaluchistan

 

۹ – فیسبوک  هنرمندان آنارشیست

https://www.facebook.com/anarchistartistss

 

۱۰ – فیسبوک دانشجویا ن آنارشیست

https://www.facebook.com/anarchiststudents

 

۱۱ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک

https://www.facebook.com/shahre.shahin

 

۱۲ – فیسبوک آنتی فاشیست

https://www.facebook.com/ShahinShahrPolitik

 

۱۳- عصر آنارشیسم در تلگرام

 

۱۴- عصر آنارشیسم در اینستاگرام

 

۱۵- عصر آنارشیسم در توئیتر

https://twitter.com/asranarshism

 

۱۶ – بالاچه عصر آنارشیسم در بالاترین

https://www.balatarin.com/b/anarchismera

 

آدرس تماس با ما

 

آدرس و اسامی صفحات مرتبط با فدراسیون عصر آنارشیسم

Federation of Anarchism Era Social Media Pages۱- آدرس تماس با ما 
asranarshism@protonmail.com
info@asranarshism.com
۲- عصر آنارشیسم در اینستاگرام
۳- عصر آنارشیسم در تلگرام
۴- عصر آنارشیسم در توئیتر
۵ – فیسبوک عصر آنارشیسم
۶ – فیسبوک بلوک سیاه ایران
۷ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidarity with the Rojava
۸ – فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی
۹ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران
۱۰- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی
۱۱ – فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان
۱۲ – فیسبوک هنرمندان آنارشیست
۱۳ – فیسبوک دانشجویان آنارشیست
۱۴ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک
۱۵ – فیسبوک آنتی فاشیست
۱۶- تلگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۱۷ – اینستاگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۱۸- تلگرام آنارشیستهای شیراز
۱۹ – تلگرام ” جوانان آنارشیست ”
۲۰ - تلگرام آنارشیستهای تهران
۲۱ – اینستاگرام جوانان آنارشیست
۲۲ – گروه تلگرام اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۳ –  توییتر اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران - The Anarchists Union of Afghanistan and Iran
۲۴ – فیسبوک اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۵ – اینستاگرام اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۶ – کانال تلگرام خودسازماندهی مطالب گروه اتحاديه آنارشیست‌های افغانستان و ايران
۲۷ – گروه تلگرام خودساماندهی مطالب گروه اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۸– اینستاگرام آنارشیستهای بوکان - ئانارکیستە کانی بۆکان
۲۹- کانال تلگرام کتابخانه شورشی
۳۰- کانال تلگرام ریتم آنارشی
۳۱- تلگرام آنارشیستهای اراک
۳۲- تلگرام قیام مردمی
۳۳- ماستودون عصرآنارشیسم
۳۴- فیسبوک آنارشیست‌های مزار شریف
۳۵- فیسبوک آنارشیست‌های کابل