دستگیری ۹ نفر در اسپانیا در ارتباط با «پ .ک. ک» همزمان با کنفرانس کردها در پارلمان اروپا و درخواست حذف پ.ک.ک از فهرست تروریستی

Text Size

وزارت کشور اسپانیا می گوید هشت شهروند اسپانیایی و یک تبعه ترکیه را به ظن جذب نیرو برای حزب کارگران کردستان ترکیه (پ ک ک) بازداشت کرده است که روز جمعه در برابر دادگاهی در اسپانیا حاضر می شوند. اما این در حالی است که تقریبا همزمان دوازدهمین کنفرانس بین‌المللی کردها در پارلمان اروپا در دومین روز خود در ۲۷ ژانویه ادامه یافت و در سخنرانی‌های این نشست تأکید شد که «باید پ.ک.ک از فهرست سازمان‌های تروریستی حذف گردد».

دوازدهمین کنفرانس بین‌المللی کردها در پارلمان اروپا در دومین روز خود در نشست نخست کنفرانس , در ۲۷ ژانویه با محوریت «جستجوی سیاست‌های نوین و حل مسایل منطقه» «آنتونیو کومته», وکیل مدافع در مورد موضوعات «حقوق بشر, حقوق و سیاست‌های صحیح منطقه‌ای» سخنرانی کرد. وی گفت برای از سرگیری مذاکرات صلح, باید حقوق مورد استفاده قرار گیرد. در سخنرانی‌های این نشست تأکید شد که «باید پ.ک.ک از فهرست سازمان‌های تروریستی حذف گردد».

پیری: ترکیه به سرفصل‌های مذاکرات توجه کند

«کتی پیری» گزارش‌گر پارلمان اروپا در امور ترکیه در سخنان خود در کنفرانس, گفت:نباید من گزارش ترکیه را امروز به پایان برسانم. گزارش را تحویل خواهم داد و مشاوران من هم با من کار می‌کنند تا بتوانم گفتگوهای کنفرانس را دنبال کنم».

پیری افزود:«گزارش پارلمان اروپا قبل از انتخابات ترکیه تهیه شده بدود. سه سال متوالی امید بود که تحولاتی روی دهد, اما در انتخابات ۷ ژوئن پس از ورود ه.د.پ به مجلس, وضعیت تغییر کرد. عدالت در مورد قتل‌عام روبوسکی اجرا نشد, دولت حقوقی تشکیل نشد, برخورد با مسئله کوبانی وخیم شد, در انفجارهای پرسوس و آنکارا چپگرایان مورد هدف قرار گرفتند و طرفداران حل دموکراتیک مسئله کرد آماج حملات قرار گرفتند. پیروزی حزب ه.د.پ در ۷ ژوئن موجب امیدواری ما شد و گفتیم مذاکرات صلح از سر گرفته خواهد شد». پیری افزود: اما حملات دولت ترکیه بیش از پیش افزایش یافت.

از سر گیری مذاکرات صلح

پیری خاطرنشان کرد که در ماه دسامبر گذشته به شهر آمد سفر کرد و دید که حکومت‌نظامی برقرار است و وضعیت وخیم می‌باشد.

وی افزود مهم‌ترین نتیجه بحران پناهجویان هم خوب نبود و افزود:«ترکیه نامزد عضویت در اتحادیه اروپا است, پس باید به سرفصل‌های ۲۳ و ۲۴ مذاکرات صلح توجه کند. باید به حقوق احترام بگذارد و روند صلح با کردها را از سر بگیرد».

ارماک: ترکیه بدنبال نابودی است

«سلما ارماک» رئیس مشترک کنگره جامعه دموکراتیک و پارلمانتار حزب ه.د.پ خاطرنشان کرد که ترکیه برنامه نابودی کامل را در دست دارد و در سال ۲۰۱۴ وقتی دیدارها با اوجالان انجام می‌شد, زندانی شد. وی افزود که تا ۷ ژوئن ترکیه به سیاست‌های مشغول‌سازی متوسل شد, دولت پنهان هم در برنامه داشت که پ.ک.ک و ملت کرد را نابود کند. ارماک افزود اردوغان با این کار می‌خواست سیستم ریاستی را برقرار کند. وی گفت:«هم‌اکنون در جزیر به قتل‌عام دست می‌زند, این جنگ, جنگ داخلی است, قتل‌عام است. ما با نسل‌کشی روبرو هستیم».

ارماک بیان کرد که کردها در قرن حاضر می‌خواهند با مقاومت‌گری به جایگاه حقیقی خود دست یابند.

غربی‌ها خواهان برقراری صلح در سوریه نیستند

«سینم محمد» نماینده غرب کردستان در اروپا هم گفت عدم دعوت صالح مسلم به ژنو به این معنی است که کشورهای غربی خواهان صلح و ایجاد سوریه دموکراتیک نیستند.

محمد سپس پیام صالح مسلم به کنفرانس را قرائت کرد و ضمن اشاره به دلایل جنگ در سوریه و منطقه, مواضع کردها را شفاف عنوان کرد.

مسلم ضمن اشاره به اوضاع کوبانی, گفت:«هم‌اکنون ۸۰ درصد شهر ویران شده است. پیروزی کوبانی در تاریخ خاورمیانه و جهان بسیار مهم است. باید از آن درس عبرت گرفت».

ویدن‌هوزلر: کردها به ژنو دعوت شوند

«ژوزف ویدن‌هولزر» معاون رئیس فراکسیون «س.د» هم طی ایراد سخنانی گفت باید برای حل مسئله کرد مذاکرات شروع شود. وی افزود که دیدارها در مورد تشکیل دولت حقوقی با مانع روبروشده است. همچنین گفت:«ممکن است در آینده تحریم‌ها را لغو کنیم و آنگاه می‌توانیم سرفصل‌های ۲۳ و ۲۴ مذاکرات صلح را بررسی نماییم».

وی بیان کرد:«آیا جنگ در سراسر جنوب شرق ترکیه گسترش خواهد یافت؟ آیا تضمینی وجود دارد که جنگی گسترده‌تر روی ندهد؟ ما با مشکل آتش‌بس روبرو هستیم. اتحادیه اروپا برای حل مشکلات مسئول است. برای متوقف ساختن جنگ در ترکیه باید از خارج مداخلاتی صورت گیرد. ایرلند نمونه بارزی است. نقش بازیگران خارجی مهم است. کردها از ارزشهای بنیادین اتحادیه اروپا محافظت می‌کنند. اگر کردها نمی‌بودند, چه بر سر انسانیت در کوبانی می‌آمد. نقش کردها در مذاکرات صلح سوریه هم حیاتی است. باید پ.ک.ک هم از فهرست سازمان‌های تروریستی حذف شود. ماندن نام پ.ک.ک در آن فهرست, احمقانه است. اگر در ترکیه جنگ شدیدتر شود, اروپا هم میدان جنگ خواهد شد».

ژانگردن: سایکس‌پیکو شکست خورد

پروفسور ژوت ژانگردن هم گفت دیگر پیمان سایکس‌پیکو اعتبار خود را از دست داده است.

وی احکام دادگاه حقوق بشر اروپا در خصوص قیام‌کنندگان در شهرهای شمال کردستان که حکومت نظامی در آنها برقرار است را مورد انتقاد قرار داد و گفت:«باید پ.ک.ک از فهرست سازمان‌های تروریستی حذف شود, زیرا سازمانی سیاسی است». ژانگردن سخنان «کتی پیری» گزارشگر اتحادیه اروپا در امور ترکیه را مورد انتقاد قرار داد و گفت:«ما هیچ نیازی به فهرست سازمان‌های تروریستی نداریم».

کومته: روند صلح بدون قانون ناممکن است

وکیل  مدافع خانواده‌های سه زن انقلابی کرد ترور شده در پاریس, «آنتونیو کومته» هم گفت:«برای برقراری صلح باید به قانون وحقوق توجه شود. ما می‌توانیم جوانب حقوقی روند صلح را تضمین کنیم».

کومته افزود:«ترکیه از جمله‌ کشورهایی است که بیش از همه حقوق بشر را نقض می‌کند».

اتحادیه اروپا از ژوئیه سال ۲۰۱۱ حزب کارگران کردستان ترکیه را در لیست سازمانهای تروریستی قرار داده است.

منایع خبر : ایرو نیوز و فرات نیوز

 

آدرس و اسامی صفحات مرتبط با فدراسیون عصر آنارشیسم

Federation of Anarchism Era Social Media Pages۱- آدرس تماس با ما 
asranarshism@protonmail.com
info@asranarshism.com
۲- عصر آنارشیسم در اینستاگرام
۳- عصر آنارشیسم در تلگرام
۴- عصر آنارشیسم در توئیتر
۵ – فیسبوک عصر آنارشیسم
۶ – فیسبوک بلوک سیاه ایران
۷ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidarity with the Rojava
۸ – فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی
۹ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران
۱۰- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی
۱۱ – فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان
۱۲ – فیسبوک هنرمندان آنارشیست
۱۳ – فیسبوک دانشجویان آنارشیست
۱۴ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک
۱۵ – فیسبوک آنتی فاشیست
۱۶- تلگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۱۷ – اینستاگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۱۸- تلگرام آنارشیستهای شیراز
۱۹ – تلگرام ” جوانان آنارشیست ”
۲۰ - تلگرام آنارشیستهای تهران
۲۱ – اینستاگرام جوانان آنارشیست
۲۲ – گروه تلگرام اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۳ –  توییتر اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران - The Anarchists Union of Afghanistan and Iran
۲۴ – فیسبوک اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۵ – اینستاگرام اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۶ – کانال تلگرام خودسازماندهی مطالب گروه اتحاديه آنارشیست‌های افغانستان و ايران
۲۷ – گروه تلگرام خودساماندهی مطالب گروه اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۸– اینستاگرام آنارشیستهای بوکان - ئانارکیستە کانی بۆکان
۲۹- کانال تلگرام کتابخانه شورشی
۳۰- کانال تلگرام ریتم آنارشی
۳۱- تلگرام آنارشیستهای اراک
۳۲- تلگرام قیام مردمی
۳۳- ماستودون عصرآنارشیسم
۳۴- فیسبوک آنارشیست‌های مزار شریف
۳۵- فیسبوک آنارشیست‌های کابل