۱۰ عکس از چند انفجار و حمله انتحاری در جاکارتا پایتخت اندونزی

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on print
Text Size

بامداد پنجشنبه چند انفجار مرکز جاکارتا، پایتخت اندونزی را لرزاند. پس از این انفجارها چند تیراندازی رخ داد. دست کم ۷ نفر در این انفجارها و تیراندازی ها کشته شدند.

یکی از کشته شدگان این حادثه تبعه هلند بوده است. در میان کشته شدگان پنج فرد مهاجم به چشم می خورند. دو نفر از مهاجمان کشته شده بمبگذار انتحاری بودند.

از طرف دیگر پلیس اعلام کرد که چهار شهروند اندونزی، یک تبعه خارجی و پنج تن از نیروهای پلیس در جریان این حوادث زخمی شده اند.

این در حالی است که پلیس جاکارتا از پایان یافتن تیراندازی ها در این شهر و تحت کنترل درآمدن شرایط خبر داد. پلیس جاکارتا اطمینان داده است که مهاجمان همگی کشته و یا بازداشت شده اند. پیش از این پلیس از دست داشتن ۱۴ نفر در این حملات خبر داده بود.

یکی از انفجارهای جاکارتا انتحاری بود و در داخل یک مرکز خرید به نام «شارینا» صورت گرفت. همچنین دو بمب دیگر در دو کافه از جمله یک کافۀ استارباکس منفجر شد. در نزدیکی این کافه استارباکس چندین نهاد وابسته به سازمان ملل متحد و سفارتخانه های خارجی قرار داشتند.

دفتر سازمان ملل در جاکارتا نیز در نزدیکی محل انفجارها واقع شده است.

سه انفجار دیگر نیز در همسایگی «سیکنی»، «سیلپی» و «کونینگان» در نزدیکی سفارتخانه‌های ترکیه و پاکستان به وقوع پیوسته است.

شاهدان عینی پس از انفجارهای بامداد پنجشنبه از شنیده شدن صدای تیراندازی خبر داده بودند. پس از آغاز حملات تک تیراندازان پلیس در محل حادثه و بر روی سقف ساختمانهای اطراف مستقر شده بودند.

پلیس اندونزی اعلام کرده که احتمال می دهد گروهی وابسته به داعش در این حملات دست داشته است. پیش از این گروه داعش تهدید کرده بود که اندونزی را هدف حملات خود قرار خواهد داد.

مقامات اندونزی نیز در آستانه سال نو مسیحی از خنثی شدن طرح چند حمله در این کشور خبر داده بودند.

در همین حال شرکت استارباکس که یکی از کافه های زنجیره ای آن در این حوادث مورد هدف قرار گرفته است، اعلام کرد که تا اطلاع ثانوی کافه های خود را در اندونزی بسته نگه خواهد داشت.

پیش از این در ژوئیه سال ۲۰۰۹ نیز جاکارتا مورد حمله قرار گرفته بود و چند بمب در مقابل هتلهای ریتز کارلتون این شهر منفجر شده بود.

رسانه‌های اندونزی گزارش کردند که مأموران پلیس گفته‌اند که یکی از انفجارها در مقابل ساختمان ریاست‌جمهوری این کشور رخ داده است.
براساس گزارش خبرگزاری رسمی اندونزی (آنتارا)، آخرین انفجار زمانی رخ داد که صدها پلیس و سرباز در محل حملات تروریستی حضور داشتند.
انفجار نخست حدود ساعت ۱۰ و ۴۰ دقیقه صبح امروز در پایتخت اندونزی اتفاق افتاد و پس از آن پلیس با تروریست ها درگیرشدند.
این انفجارها در حالی صورت می گیرد که پلیس مبارزه با تروریسم اندونزی دو هفته پیش از آغاز سال نو میلادی عملیاتی را برای بازداشت آنها انجام داد و چند نفر از جمله سه تروریست اویغور چین بازداشت شدند.
‘بدرالدین هائیتی’ رئیس پلیس اندونزی پیش از این گفته بود افراط گرایان برای حمله به مراکز خرید، ایستگاه های پلیس و گروه های اقلیت در سراسر این کشور برنامه ریزی کرده اند.
پلیس اندونزی اواخر آذر ماه در عملیاتی در سراسر جاوا، ۹ تروریست را که مواد منفجره و پرچم گروه تروریستی داعش را به همراه داشتند، دستگیر کرد.
اندونزی طی سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۹ شاهد چندین حمله عمده تروریستی از جمله بمب گذاری سال ۲۰۰۲ در بالی بود که ۲۰۲ کشته برجای گذاشت.
‘جورج برندیس’ دادستان کل استرالیا ماه جاری میلادی هشدار داد که داعش در حال تلاش برای افزایش حضور در اندونزی، پرجمعیت ترین کشور با اکثریت مسلمان در جهان با آرزوی ایجاد خلافت اسلامی است.
مقامات امنیتی جنوب شرق آسیا از سال گذشته تاکید داشتند این گروه به دنبال افزایش حضور افراط گرایان و تروریست های کشورهای این منطقه از جمله مالزی، اندونزی و فیلیپین در گروه تروریستی داعش، برای ایجاد ‘خلافت اسلامی نوسانترا’ در جنوب شرق آسیا است.
پس از خاورمیانه می تواند جنوب شرق آسیا از جمله اندونزی، مالزی و جنوب فیلیپین  جولانگاه تروریست ها باشد و مقامات امنیتی این منطقه هراس دارند پس از شکست گروه های تروریستی در عراق و سوریه آنها در منطقه جنوب شرق آسیا فعالتر شوند.
گفته می شود بیش از یکهزار نفر از کشورهای جنوب شرق اسیا در عراق و سوریه و در گروه داعش عملیات تروریستی انجام می دهند و تاکنون چند عملیات انتحاری در عراق و سوریه انجام داده اند.

 

 

 

 

 

 

 آدرس و اسامی صفحات مرتبط با فدراسیون عصر آنارشیسم

Federation of Anarchism Era Social Media Pages۱- آدرس تماس با ما 
asranarshism@protonmail.com
info@asranarshism.com
۲- عصر آنارشیسم در اینستاگرام
۳- عصر آنارشیسم در تلگرام
۴- عصر آنارشیسم در توئیتر
۵ – فیسبوک عصر آنارشیسم
۶ – فیسبوک بلوک سیاه ایران
۷ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidarity with the Rojava
۸ – فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی
۹ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران
۱۰- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی
۱۱ – فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان
۱۲ – فیسبوک هنرمندان آنارشیست
۱۳ – فیسبوک دانشجویان آنارشیست
۱۴ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک
۱۵ – فیسبوک آنتی فاشیست
۱۶- فیسبوک میتینگ دهه هفتاد و هشتادی ها
۱۷- اینستاگرام ” دختران آنارشیست افغانستان ”
۱۸- اینستاگرام آنارشیستهای رشت
۱۹- تلگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۲۰ – اینستاگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۲۱- تلگرام آنارشیستهای شیراز
۲۲ – اینستاگرام آنارشیستهای شیراز
۲۳ – اینستاگرام آنارشیستهای گیلان
۲۴ – تلگرام ” جوانان آنارشیست ”
۲۵ - تلگرام آنارشیستهای تهران
۲۶ – توییتر بلوک سیاه آنارشیست - Anarchist black block
۲۷ –  اینستاگرام ” آنارشیستهای جنوب “
۲۸ – اینستاگرام ” آنارشیستهای خراسان“
۲۹ – گروه تلگرام آنارشیستهای بلوک سیاه
۳۰ – اینستاگرام جوانان آنارشیست
۳۱ – فیسبوک اتحادیه آنارشیستهای ایران و افغانستان
۳۲ – اینستاگرام بلوک سیاه آنارشیست
۳۳ – تلگرام آنارشیستهای اراک
۳۴ – تلگرام قیام مردمی
۳۵– اینستاگرام آنارشیستهای بوکان - ئانارکیستە کانی بۆکان
۳۶- کانال تلگرام کتابخانه شورشی
۳۷- کانال تلگرام ریتم آنارشی