حمله فاشیستها به شهروندان خارجی ‌در شهر کلن حداقل ۱۱ مجروح بر جای گذاشت

Text Size

گروهی با سازماندهی خود از طریق فیسبوک در روز یک‌شنبه به‌طور هدفمند به شهروندان خارجی در شهر کلن حمله و به گفته اخبار امروز رادیو ، حداقل ۱۱ نفر را مجروح کردند.

شهر کلن با داشتن جمعیت ۱ میلیونی به تنهایی دارای ۵۵۰۰ پلیس می باشد.

به گزارش رادیو دویچه وله در تاریخ ۱۱٫۰۱٫۲۰۱۶ نوشته شده است که : ” عده‌ای افراد ناشناس در روز یک‌شنبه (۱۰ ژانویه/۲۰ دی) در مرکز شهر کلن به شهروندان خارجی حمله کردند و تعداد را زخمی کردند. دو پاکستانی و یک شهروند سوری از جمله مجروحان هستند. دو شهروند پاکستانی به دلیل شدت جراحت به بیمارستان منتقل شدند.

پلیس کلن تحقیقات خود را در این زمینه شروع کرده است. به گفته سخنگوی پلیس اتهام مهاجمان ضرب و شتم شدید است. هنوز روشن نیست که آیا حمله با انگیزه “خارجی‌ستیزی” به‌طور کلی صورت گرفته یا تنها واکنشی به حوادث شب سال نو در شهر کلن است.

روزنامه محلی “اکسپرس” در گزارشی نوشته است که به متن فیس‌بوکی دست یافته که در آن شماری از “آشوب‌گران، حامیان کلوب موتورسواری (معروف به روکر) و نگهبانان دیسکو” قرار گذاشته بودند که “در مرکز شهر کلن به شکار افراد خارجی” بروند.

این روزنامه در گزارش خود از این صفحه فیس‌بوکی نقل می‌کند که مهاجمان با اشاره به حوادث شب سال نو گفته‌اند که می‌خواهند شهر کلن را “پاکسازی” و “جمع وجور” کنند. به گفته منابع رسمی هنوز مدرک روشنی دال بر ارتباط میان این فراخوان و حمله به شهروندان خارجی به دست نیامده است.

به گفته پلیس کلن نخستین حمله به شهروندان خارجی در روز یکشنبه (۱۰ ژانویه/۲۰ دی) ساعت ۱۸ و چهل دقیقه (به‌وقت محلی) در نزدیکی ایستگاه مرکزی قطار شهر کلن صورت گرفته است. حدود ۲۰ مهاجم با حمله به ۶ پاکستانی دو تن از آنان را به شدت زخمی کردند.

حمله‌ی دوم پس از ۲۰ دقیقه در همان نزدیکی توسط ۵ مهاجم صورت گرفته که منجر به مجروح شدن یک شهروند سوری شده است. به گفته پلیس هنوز نمی‌توان گفت میان این دو حمله ارتباطی وجود داشته است.

به گفته سخنگوی پلیس کلن، نیروهای انتظامی در بعدازظهر یک‌شنبه خبرهایی دریافت کردند که عده‌ای ناشناس در سطح شهر با “تحریک” شهروندان خارجی در پی درگیری هستند.

در پی این خبرها، پلیس کلن شمار ماموران خود در مرکز شهر را افزایش داد. در طول شب نیز پلیس دست به کنترل مدارک شناسایی دست‌کم ۱۰۰ نفر زد.

در این کنترل‌ها پلیس دست‌کم ۴ نفر را بطور موقت بازداشت کرده است. این افراد از دستور پلیس برای ترک محل سرپیچی کرده‌اند. هنوز مشخص نیست که آیا افراد بازداشت‌شده از جمله مهاجمان بوده‌اند یا نه.

پلیس کلن در روز شنبه (۹ ژانویه) از راهپیمایی گروه‌دست‌راستی پگیدا و آشوب‌گران حامی این جنبش جلوگیری کرد. حدود ۱۷۰۰ تظاهرکننده دست‌راستی با پرتاب شیشه و مواد آتش‌زا به سوی نیروهای پلیس سعی در ایجاد ناآرامی در سطح شهر را داشتند که پلیس با استفاده از خودروهای آب‌پاش از ادامه راهپیمایی آنان جلوگیری کرد.

به گفته پلیس کلن ۱۵ نفر از “آشوب‌گران” دست‌راستی به‌طور موقت بازداشت شدند. سه نفر نیز (دو مامور پلیس و یک خبرنگار) در جریان این تظاهرات مجروح شدند.

جنبش دست‌راستی پگیدا به “بهانه تعرض جنسی” به زنان در شب سال نو میلادی در کلن دست به برپایی این تظاهرات زده بود. ”

به گزارش دویچه وله در تاریخ در تاریخ ۰۹٫۰۱٫۲۰۱۶ نوشته شده است که : ”

شهر کلن آلمان در روز شنبه (۹ ژانویه/۱۹ دی) حالت عادی نداشت. حدود ۱۷۰۰ نفر از طرفداران جنبش دست‌راستی “پگیدا” به بهانه تعرض به ده‌ها زن در شب سال نو در ایستگاه مرکزی شهر کلن تظاهرات کردند. همزمان حدود ۱۳۰۰ نفر از مخالفان “پگیدا” نیز خود را از سراسر آلمان به شهر کلن رسانده بودند تا به تظاهرات طرفداران دست راستی “پگیدا” اعتراض کنند.

پیش از آن حدود هزار نفر از فمنیست‌های آلمانی در جلوی کلیسای جامع این شهر در اعتراض به اتفاقات شب سال نو میلادی تجمع کردند و آواز خواندند. اعتراض فمینیست‌های آلمانی به تعرض جنسی به زنان در شب سال نو و همچنین سوءاستفاده طرفداران دست راستی جنبش “پگیدا” از این موضوع بود.

معمولاً در کلن و در غرب آلمان شمار تظاهرکنندگان مخالف جنبش دست‌راستی “پگیدا” بیش از طرفداران آن است ولی این‌بار در تظاهرات روز شنبه شمار طرفداران ‌‌”پگیدا” کمی بیش از مخالفان آن بود.

حدود دو هزار مامور پلیس نیز سعی در جلوگیری از برخورد میان طرفداران و مخالفان جنبش “پگیدا” داشتند و مجبور شدند برای متفرق کردن طرفداران دست راستی “پگیدا” از ماشین آب‌پاش استفاده کند. پلیس وقتی از ماشین آب‌پاش استفاده کرد که طرفداران “پگیدا” به سمت پلیس و خبرنگاران شیشه‌ و ترقه پرتاب کردند. در این تظاهرات یک مامور پلیس و یک خبرنگار زخمی شدند.”

به گزارش دویچه وله در تاریخ ۱۰٫۰۱٫۲۰۱۶ نوشته شده است که : در شب سال نو میلادی افزون بر کلن در شهرهای هامبورگ و دوسلدورف تعرضات جنسی به زنان صورت گرفته و از آنان کیف‌زنی و جیب بری شده است. به گزارش خبرگزاری آلمان، تا شامگاه یکشنبه (۱۰ ژانویه) ۵۱۶ مورد شکایت تسلیم پلیس کلن شده است. حدود ۴۰ درصد موارد شکایت مربوط به تعرضات جنسی است.

به گزارش پلیس آلمان، از کسانی که تبار آفریقای شمالی دارند و در کلن و اطراف این شهر یا در کشورهای همسایه آلمان زندگی می‌کنند خواسته شده بوده که به ایستگاه مرکزی راه آهن کلن بیایند.

وزیر دادگستری آلمان پیش از این هشدار داده بود که نباید از آنچه پیش آمده نتیجه‌ای علیه مهاجرانی گرفت که به قوانین آلمان احترام می‌گذارند و وفادارند. ماس گفت: «به نظر من این امری پرمخاطره است اگر بخواهیم از ملیت یک نفر نتیجه بگیریم که او ممکن است بزهکار بشود یا نه.»

او افزود که داده‌های آماری نشان می‌دهند که میزان ارتکاب جرم آلمانی‌ها و پناهجویان یکسان است.

به گفته وزیر دادگستری آلمان، ارتباط برقرار کردن میان آنچه در شب سال نو در کلن رخ داده و افزایش شمار پناهجویان در آلمان “مطلقا نادرست” است.

هایکو ماس گفت: «طبیعی است که در میان بیش از یک میلیون آدم کسانی هم هستند که کار خلاف می‌کنند.» او افزود که اما نشانه‌ای در تأیید این پیش‌داوری وجود ندارد که در پی افزایش شمار پناهجویان میزان اعمال بزهکارانه هم به طور نامتناسب افزایش یافته است.”

به گزارش ایرونیوز در تاریخ ۱۱٫۰۱٫۲۰۱۶ نوشته شده است که : ” تعداد شکایت های رسیده به پلیس آلمان از سوی زنانی که در جشن شب سال نو میلادی در کلن و شهرهای مختلف این کشور مورد سرقت و آزار جنسی قرار گرفتند به بیش از ۶۰۰ مورد رسید.

وقایع شب سال نو در کلن اعتراضات و واکنش های بسیاری را در آلمان برانگیخت. انتقادات بسیاری نیز از پلیس آلمان به دلیل اهمال، کم کاری و اشتباه در برخورد با عاملان آزارها و در محافظت از زنان مطرح شد. در گزارش تحقیقات رسمی که از وقایع کلن تهیه شد، مقامات آلمانی پذیرفته اند که پلیس در موارد زیادی اشتباه کرده است.”

به گزارش دویچه وله در تاریخ ۰۹٫۰۱٫۲۰۱۶ نوشته شده است که : ” مقام‌های پلیس آلمان تایید کرده‌اند که در میان متهمان حادثه جنجال‌برانگیز تعرض جنسی به گروهی از زنان در جشن سال نوی میلادی در کلن، دست‌کم ۲۱پناهجو از خاورمیانه و شمال آفریقا حضور دارند که پنج تن از آنان پناهجویان ایرانی هستند.

به گزارش روزنامه واشنگتن‌پست، تعرض‌های مشابهی در برخی از شهرهای فنلاند و سوئد و چند شهر دیگر آلمان، از جمله هامبورگ و اشتوتگارت هم گزارش شده است. گفته می‌شود در یکی از این حوادث در غرب آلمان، چهار مرد سوری به دو دختر نوجوان ۱۴و ۱۵ساله تجاوز کرده‌اند.

مقام‌های آلمانی مشغول بررسی بیش از ۳۵۰ساعت ویدئوی ضبط شده توسط دوربین‌های مداربسته‌اند تا عاملان این حادثه را شناسایی کنند. دست‌کم ۳۴تن از متهمان حوادث کلن تا کنون شناسایی شده‌اند، اما مقام‌های پلیس می‌گویند در جست‌وجوی شواهد بیشتر برای فراهم کردن زمینه بازداشت آنان هستند.

از میان این ۳۴نفر، ۲۱نفر از پناهجویانی هستند که عمدتا در یک سال گذشته پا به خاک آلمان گذاشته‌اند. در این فهرست، ۱۰نفر از الجزایر، ۱۰نفر از مراکش، پنج نفر از ایران، چهار نفر از سوریه و دو شهروند آلمان و یک شهروند آمریکا حضور دارند.

 

 

 

 

آدرس و اسامی صفحات مرتبط با فدراسیون عصر آنارشیسم

Federation of Anarchism Era Social Media Pages۱- آدرس تماس با ما 
asranarshism@protonmail.com
info@asranarshism.com
۲- عصر آنارشیسم در اینستاگرام
۳- عصر آنارشیسم در تلگرام
۴- عصر آنارشیسم در توئیتر
۵ – فیسبوک عصر آنارشیسم
۶ – فیسبوک بلوک سیاه ایران
۷ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidarity with the Rojava
۸ – فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی
۹ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران
۱۰- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی
۱۱ – فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان
۱۲ – فیسبوک هنرمندان آنارشیست
۱۳ – فیسبوک دانشجویان آنارشیست
۱۴ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک
۱۵ – فیسبوک آنتی فاشیست
۱۶- تلگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۱۷ – اینستاگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۱۸- تلگرام آنارشیستهای شیراز
۱۹ – تلگرام ” جوانان آنارشیست ”
۲۰ - تلگرام آنارشیستهای تهران
۲۱ – اینستاگرام جوانان آنارشیست
۲۲ – گروه تلگرام اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۳ –  توییتر اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران - The Anarchists Union of Afghanistan and Iran
۲۴ – فیسبوک اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۵ – اینستاگرام اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۶ – کانال تلگرام خودسازماندهی مطالب گروه اتحاديه آنارشیست‌های افغانستان و ايران
۲۷ – گروه تلگرام خودساماندهی مطالب گروه اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۸– اینستاگرام آنارشیستهای بوکان - ئانارکیستە کانی بۆکان
۲۹- کانال تلگرام کتابخانه شورشی
۳۰- کانال تلگرام ریتم آنارشی
۳۱- تلگرام آنارشیستهای اراک
۳۲- تلگرام قیام مردمی
۳۳- ماستودون عصرآنارشیسم
۳۴- فیسبوک آنارشیست‌های مزار شریف
۳۵- فیسبوک آنارشیست‌های کابل