جستجوی خانه به خانه و حکومت نظامی در برخی از شهر های کردنشین ترکیه

Text Size

به گزارش ایرو نیوز : “تانکهای ارتش ترکیه روز چهارشنبه به بمباران مواضع حزب کارگران کردستان ترکیه، پ کا کا، در جنوب این کشور و بویژه در اطراف شهرهای جزیره و سیلوپی ادامه دادند. مقامات نظامی ترکیه می گویند از آغاز حمله به مواضع این گروه در جنوب و جنوب شرقی ترکیه تاکنون ۱۶۸ نفر از اعضای پ کا کا کشته شده اند.

این دو شهر به دلیل همجواری با مرزهای عراق و سوریه و امکان تردد آسان اعضای پ کا کا میان این کشورها بیش از دیگر مناطق کردنشین در کانون حملات ارتش ترکیه قرار گرفته اند. به گزارش رسانه های ترکیه، نیروهای ارتش در این شهرها در خیابانها مستقر شده و گاه در جستجوی اعضای پ کا کا اقدام به جستجوی خانه به خانه می کنند.

ارتش ترکیه از روز چهارشنبه، پانزدهم دسامبر با نیرویی متشکل از ۱۰ هزار نظامی و تجهیزات جنگی حملات به مواضع کردها در ارتفاعات جنوب این کشور آغاز کرده اند.

این حمله به دستور رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه آغاز شده که روز سه شنبه بار دیگر در سخنانی تاکید کرد جنگ علیه جدایی طلبان این گروه به گفتۀ وی «تروریستی» تا پایان دادن به فعالیت آنها بدون هیچ تردیدی ادامه خواهد یافت.

حزب دموکراتیک خلق ها که حامی کردها در ترکیه است از مرگ دست کم ۲۴ غیرنظامی در نتیجۀ این حملات و درگیری میان پلیس و معترضان در شهرهای کردنشین خبر می دهد. روز سه شنبه یک نوجوان ۱۶ ساله در جریان یک تظاهرات در شهر دیاربکر هدف گلولۀ پلیس ترکیه قرار گرفت و جان باخت.

ارتش ترکیه در این شهرها حکومت نظامی اعلام کرده، امری که با انتقاد مقامات شهری از جمله شهردار دیاربکر روبرو شده است. از زمان آغاز موج جدیدی از این درگیری ها میان ارتش و پ کا کا هزاران نفر از مردم شهرهای جزیره و دیاربکر خانه های خود را ترک کرده و به دیگر شهرها عزیمت کرده اند.

برق برخی از این شهرها به دلیل صدمه وارده به ژنراتورها قطع شده است و مقامات این شهرها می گویند آب آشامیدنی و مواد غذایی نیز با دشواری به دست می آید.”

خطر کشتار عمومی در کردستان ترکیه… صدای ما را می‌شنوید؟ -جامعه حقوق بشر ترکیه

“از صبح زود روزِ ۲۱ دسامبر ۲۰۱۵، فرماندهان ارتش ترکیه اعلام کرده‌اند که ساکنان این شهرها باید خانه‌هایشان را ترک کنند. در غیر این صورت، دولت‌مردان نمی‌توانند مسوولیت بپذیرند. به این روال، مردم کُرد در سور، نصیبین و دارگجیت وادار به ترک خانه‌هایشان شده‌اند. در حال حاضر، مردم در شرایط بسیار حساس و غیرقانونی به سر می‌برند.
دولت ترکیه سنگرها و راه‌بندها در شهرهای کُردنشین را بهانه‌یی برای توجیه حکومت نظامی قرار داده است که بر اساس قانون کشور ترکیه کاملاً غیرقانونی است. دولت‌مردان راهبردِ تنبیه عمومی و نقض خشونت بار حقوق بشر را برای از کار انداختن شمارِ معدودی افراد مسلح دنبال می‌کنند. مردم کُرد در مناطقی که حکومت نظامی برقرار است، زیر حمله‌های جدی نیروهای نظامی ترکیه، نیروهای ویژه‌ی عملیاتی پلیس، از جمله «تیم اسدالله» (گروه شبه نظامی فاشیست و جهادگرا)، قرار دارند.
بر اساس اطلاعات جامعه‌ی حقوق بشر، ۱۵۷ غیرنظامی در فاصله‌ی ۲۴ جولای ۲۰۱۵ و ۹ دسامبر ۲۰۱۵، جان خود را در کشتار از دست داده‌اند. ما نمی‌دانیم چه تعدادی از مبارزان و جوانان مسلح در این فاصله کشته شده‌اند. این جنگی غیرعادی، خشونت بار و کثیف است. قانون مجازات ترکیه معلق شده و اصل برائت، حقوق متهمان، منع شکنجه، و حق مطلق زندگی در سطح گسترده نقض می‌شود. قوه‌ی قضاییه ترکیه به‌طورِ کامل از کار افتاده و دولت‌مردان درباره‌ی نقض جدی حقوق بشر تحقیق موثری انجام نمی‌دهند.
شمارِ مردمی که در معرض آثار منفی حکومت نظامی قرار دارند روز به روز افزایش می‌یابد. از روز ۱۶ آگوست ۲۰۱۵، دولت‌مردان ۳۲ حکومت نظامی در ۸ منطقه دیار بکر، ۹ حکومت نظامی در ۳ منطقه ماردین، ۷ حکومت نظامی در ۲ منطقه چیرناک، ۴ حکومت نظامی در یک منطقه حکاری و در موش/وارتو، باتمان/ساسون، الازیگ/آریجاک برقرار کرده‌اند. بیش از ۱۳۰۰۰۰۰ نفر به‌طورِ مستقیم در معرض آثار منفی حکومت نظامی قرار دارند و باید تأکید کنیم که این شامل کلیه‌ی شهرهای کُردنشین می‌شود.
فرمانده کل دفاع و دیگر فرماندهان ارتش از ۱۴ دسامبر ۲۰۱۵ در عملیات شرکت دارند. ارتش ترکیه با به‌کارگیری ۱۰۰۰۰ سرباز در جزیره و سیلوپ می‌جنگد. رئیس جمهوری و نخست وزیر ترکیه اظهارات هولناکی ابراز می‌کنند، از جمله می‌گویند که کلیه‌ی مخالفان خود را در سنگرها دفن خواهند کرد.
دولت ترکیه، درست مثل دهه‌ی ۱۹۹۰ و حتا بیش از آن، به‌طورِ کامل فراقضایی عمل می‌کند. حق زندگی که باید در کلیه‌ی شرایط مورد دفاع قرار بگیرد، نقض شده است و شماری از مردم، به‌ویژه غیرنظامیان، هر روز جان خود را از دست می‌دهند. نظام قضایی از کار افتاده است. جنگ کثیف، خشونت بار و بی‌قاعده در جریان است. ترکیه به‌طورِ آشکار تعهدات خود درباره‌ی حقوق بشر را در سازمان ملل و شورای اروپا، نقض می‌کند. وضعیت به‌‌شدت جدی و بحرانی است.
ما با انتشار این پیام به یادآوری ابعاد این جنگ کثیف می‌پردازیم و توجه مردم دمکرات و جامعه‌ی بین‌المللی را به شهرهای کُردنشین ترکیه جلب و درخواست کمک می‌کنیم. ما می‌خواهیم دولت ترکیه را متوقف کنیم. در غیر این صورت، کشتار رخ خواهد داد. همچنین مایلیم مشخص کنیم که در این زمان از پ کا کا نیز انتقاد می‌کنیم.
حکومت نظامی ادامه دارد: ۱۹ روز در دیار بکرـ سور، ۱۰ روز در ماردین ـ دارگجیت، ۷ روز در چیرناک ـ جزیره و سیلوپ و ۷ روز در ماردین ـ نصیبین و وضعیت جاری رو به وخامت است. ارتش و نیروهای پلیس، درست مثل تخلیه‌ی روستاها در دهه‌ی ۱۹۹۰، از مردم می‌خواهند خانه‌هایشان را ترک کنند. این مناطق در خطر جدی و شدید کشتار عمومی به سر می‌برند. اگر امروز اعتراض نکنیم، فردا ممکن است خیلی دیر باشد.
ما از کلیه جریان‌های حساس به‌ویژه جامعه‌ی بین‌المللی دعوت می‌کنیم و آنها را فرا می‌خوانیم دست به اقدام بزنند، اعتراض و دولت ترکیه را متوقف کنند.”
• جامعه حقوق بشر ترکیه:

(IHD)

 

آدرس و اسامی صفحات مرتبط با فدراسیون عصر آنارشیسم

Federation of Anarchism Era Social Media Pages۱- آدرس تماس با ما 
asranarshism@protonmail.com
info@asranarshism.com
۲- عصر آنارشیسم در اینستاگرام
۳- عصر آنارشیسم در تلگرام
۴- عصر آنارشیسم در توئیتر
۵ – فیسبوک عصر آنارشیسم
۶ – فیسبوک بلوک سیاه ایران
۷ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidarity with the Rojava
۸ – فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی
۹ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران
۱۰- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی
۱۱ – فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان
۱۲ – فیسبوک هنرمندان آنارشیست
۱۳ – فیسبوک دانشجویان آنارشیست
۱۴ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک
۱۵ – فیسبوک آنتی فاشیست
۱۶- تلگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۱۷ – اینستاگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۱۸- تلگرام آنارشیستهای شیراز
۱۹ – تلگرام ” جوانان آنارشیست ”
۲۰ - تلگرام آنارشیستهای تهران
۲۱ – اینستاگرام جوانان آنارشیست
۲۲ – گروه تلگرام اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۳ –  توییتر اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران - The Anarchists Union of Afghanistan and Iran
۲۴ – فیسبوک اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۵ – اینستاگرام اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۶ – کانال تلگرام خودسازماندهی مطالب گروه اتحاديه آنارشیست‌های افغانستان و ايران
۲۷ – گروه تلگرام خودساماندهی مطالب گروه اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۸– اینستاگرام آنارشیستهای بوکان - ئانارکیستە کانی بۆکان
۲۹- کانال تلگرام کتابخانه شورشی
۳۰- کانال تلگرام ریتم آنارشی
۳۱- تلگرام آنارشیستهای اراک
۳۲- تلگرام قیام مردمی
۳۳- ماستودون عصرآنارشیسم
۳۴- فیسبوک آنارشیست‌های مزار شریف
۳۵- فیسبوک آنارشیست‌های کابل