تشبیه وزیر دارایی آلمان در مورد پناهجویان انتقادبرانگیز شد

به گزارش عصر آنارشیسم

Text Size
شرم هم حسی است انسانی!
 حالا دیگر خادمین أبرقدرت ها مردم ناچار و آواره ی پناهجو را به “بهمن “هم تشبیه می کنند.! جای بسی تاسف و تعجب ! باید ازشان پرسید ؛بله ؟ لطفا یک بار دیگر تکرار کنید چه گفتید ؟ بر همه ی جهان روشن است که این شما هستید که با پالتوهای گرم پوستی بر سر قله ها با قلب های یخ زده تان نشسته اید و بهمن می سأزید و از آن بالا بالاها “بهمن ” را به سر مردم آن منطقه می ریزید و از پایین هم آتش داعش را ِتیز می کنید و به جانشان می اندازید .
این شما هستید که خانه های مردم را با آتش و بهمن های دست ساخته تان بر سرشان ویران کرده اید . این شما هستید که سبب آوارگی شان شده اید و مردم را از سر ناچاری به گرداب های پر حادثه ی دریاها فرستاده اید . این شما هستید که حساب های بانکی تان را از فروختن أسلحه ها ی جنک در خاورمیانه ، صفرهایش را بیشتر کرده اید .
پاسخ ما به شما چنین است : نه اشتباه گفته اید . آنها بهمن نیستند که آمده باشند تا که کشورهایتان را تخریب کنند . دست از خراب کاری بردارید و بدانید هیچ انسانی تا مجبور نشود از زادگاهش فرار نمی کند . به آنها توهین نکنید و از این مردم ناچار پناهجو معذرت بخواهید .یا اینکه لطفا یک بار دیگر تکرار کنید ، چه گفتید ؟!
——– تشبیه وزیر دارایی آلمان در مورد پناهجویان انتقادبرانگیز شد وزیر دارایی آلمان گفته است که موج پناهجویی به سوی این کشور می‌تواند تبدیل به “یک بهمن” شود. چهره‌های سیاسی آلمان به کار بردن این تشبیه را نکوهش کرده و آن را “ریختن آبی بر آسیاب راستگرایان افراطی” خوانده‌اند.
از نظر وزیر دارایی آلمان موج پناهجویی که اینک به سوی این کشور و اتحادیه اروپا سرازیر شده می‌تواند به سرعت تبدیل به “یک بهمن” شود و شرایط دشواری را ایجاد کند. ولفگانگ شویبله گفته است که نمی‌تواند بگوید “آیا این بهمن اکنون به دره نشسته یا هنوز در حال سرازیر شدن است”، اما فشاری که موج جدید پناهجویی بر روی اتحادیه اروپا وارد کرده، تنها می‌تواند در حرکتی متحدانه از سوی اروپا رفع شود. به اعتقاد وی در غیر اینصورت “برای همگی‌مان بد می‌شود.”
شویبله تأکید کرده که آلمان نمی‌تواند به تنهایی این مشکل را حل کند. در این میان شماری از سیاستمداران آلمانی نسبت به اظهار نظر شویبله و مقایسه پناهجویان با یک فاجعه طبیعی اعتراض کرده‌ و به او تاخته‌اند.
یاسمین فهیمی، دبیر کل حزب سوسیال دمکرات، گفته است: «این مقایسه کاملا نابجا و تحقیرآمیز است.» وی پناهجویان را انسان‌هایی توصیف کرده که از “جنگ و قحطی گریخته‌اند و حق‌شان نیست که با یک فاجعه طبیعی مقایسه شوند.” فهیمی دلیل اصلی گریز پناهجویان را بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، خوانده و با نام بردن از وی به عنوان “حاکمی مستبد” ادامه داده است: «آقای شویبله در راستای این تجزیه و تحلیل بدو‌ن تفکر خود، نباید این نکته را دور از نظر بدارد.» یاسمین فهیمی در همین حال گزارش‌ها در مورد نامشخص بودن تعداد کنونی پناهجویان در آلمان را تأیید کرده است. فهمیمی این موضوع را با توجه به روند کند کنونی ثبت مهاجران در آلمان “چندان تعجب‌برانگیز” ندانسته است.او گفته است که با توجه به این وضعیت تمامی آمار و ارقام در شرایط فعلی تنها حدس و گمان هستند.
هایکو ماس، وزیر دادگستری، نیز با انتقاد از شویبله گفته است: «انسان‌های در رنج، فاجعه طبیعی نیستند.» وی در گفتگویی با “اشپیگل آنلاین” اظهار داشته، بحث در مورد نحوه برخورد با پناهجویان در کشور باید با ملاحظه صورت بگیرد: «هیچ کس نباید در مورد مشکلات سکوت کند یا سعی در لاپوشانی آنان داشته باشد. اما در عین حال هیچ‌کس هم نباید با کلماتش نفت روی آتش بریزد.»
“پناهجویان، تف سربالای سیاستی نابخردانه” برند ریکسینگر، رئیس حزب چپ‌ها، نیز اظهارات شویبله را به شدت نقد کرده است. او در گفتگو با خبرگزاری آلمان عنوان کرده: «اگر بخواهیم روی همین موج تشبیه باقی بمانیم، باید گفت که میلیون‌ها پناهجو مثل تف سربالای یک سیاست نابخردانه هستند، که آتش جنگ را برافروخته، ویرانی به بار آورده و زیربناهای اصلی زندگی را تخریب کرده است.»
گونتر بورکهارت، رئیس سازمان Pro Asyl نهادی امدادی برای پناهجویان، نیز گفته‌های وزیر دارایی آلمان را به “ریختن آبی در آسیاب راستگرایان افراطی” تشبیه کرده است. مشکل وضعیت امدادرسانی به پناهجویان در آلمان با فرارسیدن فصل سرما ابعاد دیگری به خود گرفته است.
روزنامه “دی ولت” با استناد به نامه‌ای از سوی حزب سوسیال دمکرات گزارش داده است که این حزب خواستار فراخوان به خدمت آن دسته از سربازان ارتش و نیز کارمندان رسمی دولت شده که زودتر از موعد مقرر بازنشسته شده‌اند. حزب سوسیال دمکرات همچنین خواسته تا از نیروی داوطلب ارتش کمک گرفته شود. در حال حاضر هزاران سرباز ارتش در بخش امدادرسانی به پناهجویان به کار گرفته شده‌اند.
 

آدرس و اسامی صفحات مرتبط با فدراسیون عصر آنارشیسم

Federation of Anarchism Era Social Media Pages۱- آدرس تماس با ما 
asranarshism@protonmail.com
info@asranarshism.com
۲- عصر آنارشیسم در اینستاگرام
۳- عصر آنارشیسم در تلگرام
۴- عصر آنارشیسم در توئیتر
۵ – فیسبوک عصر آنارشیسم
۶ – فیسبوک بلوک سیاه ایران
۷ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidarity with the Rojava
۸ – فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی
۹ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران
۱۰- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی
۱۱ – فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان
۱۲ – فیسبوک هنرمندان آنارشیست
۱۳ – فیسبوک دانشجویان آنارشیست
۱۴ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک
۱۵ – فیسبوک آنتی فاشیست
۱۶- تلگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۱۷ – اینستاگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۱۸- تلگرام آنارشیستهای شیراز
۱۹ – تلگرام ” جوانان آنارشیست ”
۲۰ - تلگرام آنارشیستهای تهران
۲۱ – اینستاگرام جوانان آنارشیست
۲۲ – گروه تلگرام اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۳ –  توییتر اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران - The Anarchists Union of Afghanistan and Iran
۲۴ – فیسبوک اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۵ – اینستاگرام اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۶ – کانال تلگرام خودسازماندهی مطالب گروه اتحاديه آنارشیست‌های افغانستان و ايران
۲۷ – گروه تلگرام خودساماندهی مطالب گروه اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۸– اینستاگرام آنارشیستهای بوکان - ئانارکیستە کانی بۆکان
۲۹- کانال تلگرام کتابخانه شورشی
۳۰- کانال تلگرام ریتم آنارشی
۳۱- تلگرام آنارشیستهای اراک
۳۲- تلگرام قیام مردمی
۳۳- ماستودون عصرآنارشیسم
۳۴- فیسبوک آنارشیست‌های مزار شریف
۳۵- فیسبوک آنارشیست‌های کابل