تشکیل نیروی واحد نظامی کشورهای عرب آیا واکنشی بر علیه جنگ طلبی و دخالت نظامی ج.ا در دیگر کشورها است ؟

نظام جلالی 31.03.2015

Text Size

رهبران کشورهای حاضر در نشست سالانۀ اتحادیۀ عرب، با صدور بیانیه ای از تشکیل یک نیروی واحد نظامی خبر دادند. قرار است این نیروی واحد با مشارکت کشورهای عضو این اتحادیه و برای مقابله با شرایط اضطراری در کشورهایی نظیر یمن و لیبی تشکیل شود.هر چند که به ظاهر این نیروی واحد نظامی برای مقابله با شرایط اضطراری در کشورهایی نظیر یمن و لیبی تشکیل شده است اما از یک طرف ائتلاف بمباران مواضع حوثی ها در یمن به رهبری عربستان، ایران را به حمایت از شورشی های حوثی متهم می کند (که البته ایران این اتهام را رد کرده است ) ولی پیشتر ،علی اکبر ولایتی، مشاور اموربین الملل آیت الله خامنه ای گفته بود: «ایران از مبارزات حوثی ها در یمن حمایت می‌کند.»  آقای ولایتی ابراز امیدواری کرده بود که انصارالله یمن (نام دیگر جنبش حوثیان این کشور) نقشی را که حزب الله، در لبنان دارد در یمن ایفا کند.

ولایتی، شنبه ۲۶ مهر، در دیدار با تعدادی از اعضای انصارالله که به تهران سفر کرده‌اند، گفت: «همان‌طور که حزب‌الله در لبنان با تروریست‌ها و دشمنانش مقابله کرده و آن‌ها را شکست می‌دهد، انصارالله یمن نیز باید به مبارزه با تروریست‌ها در این کشور ادامه دهند.»

علی‌اکبر ولایتی که به جز مشاور امور بین‌الملل رهبر جمهوری اسلامی، رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام و دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی نیز است، به نمایندگان حوثی‌ها در تهران گفت که این گروه «پرچم انقلاب در یمن را برافراشت.»

ولایتی گفت که «انصارالله در یمن تحولاتی را ایجاد کرد که در این کشور بی‌سابقه است» و افزود: «پیروزی‌های پی‌درپی آن‌ها حکایت از کاری حساب شده و با طراحی‌های قبلی دارد. آنها  این بار کاملا بر اوضاع مسلط شده و موفق شدند تا موانع را یکی پس از دیگری از پیش خود بردارند.»

ولایتی مشاور رهبر جمهوری اسلامی در امور بین‌الملل با تاکید بر «حمایت جمهوری اسلامی ایران از مبارزه حکیمانه انصارالله» در یمن، گفت که این مبارزه «بخشی از موفقیت حرکت بیداری اسلامی» است.

علی‌اکبر ولایتی با ابراز تاسف از اینکه «بیداری اسلامی در برخی موارد با شکست روبه‌رو شد»، ابراز امیدواری کرد تا «به‌زودی شاهد حرکت دوباره بیداری اسلامی در سراسر جهان باشیم.»

دولت یمن و کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس همواره ایران را متهم به دخالت در امور داخلی این کشور از طریق حمایت از شبه‌نظامیان حوثی می‌کنند .

چند روز پیش نیز، آخوند علی سعیدی نماینده رهبر  در سپاه پاسداران روز پنج شنبه ۲۴ مهر گفت: کشورهای عراق، سوریه، بحرین و آمریکای لاتین را «عمق استراتژیک» جمهوری اسلامی ایران خواند و گفت که «حق نداریم یک نقطه از این عمق را از دست دهیم تا امنیت ایران دچار خدشه نشود».

علی سعیدی افزود: « در این بین کشورهایی چون عربستان، قطر و ترکیه به نیابت از آمریکا در منطقه آتش افروزی می‌کنند».

علی خامنه‌ای، ۱۳ شهریور ماه گفته بود که «طرفداران نظام جمهوری اسلامی در منطقه، عمق راهبردی ما هستند»، اما در عین حال افزوده بود که ایران در «آمریکای لاتین و قسمت‌های مهمی از آسیا» نیز «عمق راهبردی» دارد که به گفته آقای خامنه‌ای «باید از آن‌ها به درستی استفاده شود».

کشورهای سنی عرب حاشیه خلیج فارس در جنگ داخلی سوریه از شورشیان مخالف رژیم بشار اسد حمایت می‌کنند.

مقامات برخی از کشورهای عربی همچنین ایران را به دخالت در امور داخلی یمن و بحرین متهم می‌کنند. این در حالی است که مقامات جمهوری اسلامی خواستار پایان «حضور نظامی» عربستان در بحرین شده‌اند.

به نوشته دویچه وله : “در سال‌های گذشته جمهوری اسلامی نفوذ چندانی در یمن نداشت. حوثی‌ها، برخلاف تصور، با شیعیان دوازده امامی حاکم بر ایران، نزدیکی اعتقادی زیادی ندارند.

پس از آن که رابطه یمن با کشورهای عرب همسایه تیره شد و کشورهای غربی سفارت‌خانه‌های خود را در این کشور بستند، رابطه با جمهوری اسلامی روز به روز گرم‌تر شد. میان تهران و صنعا پرواز هوایی برقرار شد و جمهوری اسلامی به حمایت آشکار از نیروهای حوثی پرداخت.”

نیروهای سپاه پاسداران در یمن به آموزش حوثی‌ها مشغول و نقش ایران در این کشور روبه افزایش است.

خبرگزاری رویترز در گزارشی به نقل از چند مقام آمریکایی اعلام کرد: نیروهای نظامی سپاه در یمن حضور دارند و به حوثی‌ها آموزش نظامی می‌دهند.

همچنین یک مقام امنیتی یمن که نخواست نامش فاش شود، گفته است که حمایت‌های ایران باعث پایداری حوثی‌ها شده است.

این مقام امنیتی افزوده است: “پیش از ورود حوثی‌ها به صنعا، ایران ارسال اسلحه برای حوثی‌ها را آغاز کرد. همچنین از طریق دیدار با رهبران این گروه در خارج ، حمایت مالی بزرگی از آن‌ها انجام داده است”.

پیشتر نیز، کمیته‌ای از کارشناسان وابسته به شورای امنیت سازمان ملل متحد طی گزارشی تاکید کرده بود که سپاه پاسداران ایران، اقدام به آموزش حوثی‌ها در جزیره‌ای کوچک در نزدیکی سواحل اریتره کرده و نزدیکی جغرافیایی اریتره به یمن راه را برای فعالیت‌های قانونی و غیر قانونی از سوی سپاه پاسدران ایران هموار می‌کند.

از طرفی دیگر باید توجه داشت که کشورهای عربی و ترکیه و……از دخالت مستقیم نظامی ایران در سوریه و عراق و ….به شدت ناراضی و ابراز نگرانی می کنند و حتی سعود الفیصل، وزیر خارجه عربستان، روز دوشنبه، ۲۱ مهر، گفته بود که ایران برای حل بحران سوریه باید نیروهای «اشغالگر» خود را از این کشور بیرون بکشد.وزیر خارجه عربستان همچنین گفته بود که «اگر ایران می‌خواهد به بخشی از راه حل تبدیل شود، بایستی نیروهای خود را از سوریه خارج کند، همین کار را در مناطق دیگر نیز باید انجام دهد، چه یمن و چه عراق.»

اردوغان که قرار است حدود یک هفته دیگر به تهران سفر کند، روز پنج‌شنبه گذشته (۲۶ مارس، ۶ فروردین) ایران را به “تلاش برای تسلط بر خاورمیانه” متهم کرد و گفت اقدامات ایران “باعث آزردگی ترکیه، عربستان سعودی و کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس شده است.”

رئیس جمهور ترکیه با اشاره به تحولات یمن و “حمایت خارجی” از شبه‌نظامیان شیعه حوثی گفت “این وضعیت غیر قابل تحمل است و ایران باید متوجه این موضوع باشد.”

رئیس جمهور ترکیه پیش از این در مصاحبه‌ای از نقش ایران در نبرد با داعش در عراق انتقاد کرده و گفته بود که “تهران به دنبال بیرون راندن شبه‌نظامیان سنی است تا خود جای آنها را بگیرد”.

رئیس‌جمهور ترکیه در مصاحبه با تلویزیون فرانس ۲۴ گفت ”تلاشهای این رژیم سبب شده است که آنکارا، عربستان و کشورهای عربی منطقه ”به ستوه بیایند“

در ضمن باید توجه داشت که در پایان این اجلاس همچنین، بر ادامۀ بمباران مواضع حوثی های یمن در قالب ائتلاف کشورهای عرب برهبری عربستان سعودی تاکید شده است و این ائتلاف با حضور نظامی ۱۰ کشور از جمله  عربستان سعودی، اردن، مصر، امارات متحده عربی، قطر، کویت، سودان , پاکستان,بحرین  و مراکش نیز در این عملیات  حضور دارند. از روز بیست و پنجم مارس آغاز و بمنظور سرکوب شورشیان شیعۀ حوثی آغاز شده است.

رهبران کشورهای عرب تاکید کرده اند که تا تسلیم شدن نیروهای انصارالله به حملۀ هوایی علیه مواضع این گروه مسلح ادامه خواهند داد و از آنها خواستند شهر صنعا، پایتخت این کشور را ترک کرده و سلاح های خود را بر زمین بگذارند. همزمان، تصاویر غیررسمی از عزیمت تانک های ارتش عربستان به سوی مرزهای یمن خبر می دهد.

۱۰۰ هواپیمای جنگی و ١۵٠ هزار سرباز عربستان سعودی برای این حملات  بسیج شده اند.

مصر، اردن و سودان شرکت در عملیات هوایی در یمن در کنار عربستان سعودی را تائید کرده اند و گزارش شده است که این کشورها همراه با پاکستان، برای عملیات زمینی نیز اظهار آمادگی کرده اند.

مصر نیز اعلام کرده که از عملیات عربستان هم به لحاظ سیاسی و هم از نظر نظامی حمایت می‌کند. دولت این کشور رایزنی‌هایی را با عربستان آغاز کرده تا در صورت لزوم در جبهه هوایی، زمینی و دریایی به عملیات علیه حوثی‌ها بپیوندد.

مقام های عربستان ارقام نظامیان بسیج شده را تائید نکرده اند اما شبکه العربیه گزارش داده است که کشورهای بحرین، کویت، قطر، اردن، مراکش و سودان هرکدام چندین هواپیمای جنگی را برای شرکت در حملات هوایی در یمن در اختیار عربستان سعودی قرار داده اند.

به گزارش شبکه خبری العربیه ، دولت ترکیه حمایت دولت آنکارا را از عملیات نظامی کشورهای عرب دریمن اعلام داشت.

عربستان می‌گوید که ۱۱ کشور در حمله به حوثی‌ها مشارکت دارند.

تشکیلات خودگردان فلسطین نیز با صدور بیانیه ای اعلام کرد: «ما از این حمله که با هدف حفظ وحدت یمن و حمایت از مشروعیت دولت آن انجام شده است، حمایت می کنیم».

فرانسهٰ: در کنار متحدان می‌مانیم.فرانسه، انگلستان، آمریکا و بلژیک از عملیات ائتلاف منطقه‌یی در یمن حمایت کردند.

بریتانیا نیز حمایت خود را از عملیات عربستان اعلام کرده است

در حالیکه آمریکا گفته است که حملات هوایی عربستان و ائتلاف در یمن با حمایت اطلاعاتی و لوژستیکی این کشور صورت گرفته است،  یک مقام وزارت خارجه آمریکا امروز گفت جان کری، وزیر خارجه آمریکا با همتایان خود در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس تلفنی گفتگو کرده و از اقدام نظامی آنان علیه حوثی ها در یمن استقبال کرده است.

 

 

 

 

آدرس و اسامی صفحات مرتبط با فدراسیون عصر آنارشیسم

Federation of Anarchism Era Social Media Pages۱- آدرس تماس با ما 
asranarshism@protonmail.com
info@asranarshism.com
۲- عصر آنارشیسم در اینستاگرام
۳- عصر آنارشیسم در تلگرام
۴- عصر آنارشیسم در توئیتر
۵ – فیسبوک عصر آنارشیسم
۶ – فیسبوک بلوک سیاه ایران
۷ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidarity with the Rojava
۸ – فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی
۹ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران
۱۰- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی
۱۱ – فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان
۱۲ – فیسبوک هنرمندان آنارشیست
۱۳ – فیسبوک دانشجویان آنارشیست
۱۴ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک
۱۵ – فیسبوک آنتی فاشیست
۱۶- تلگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۱۷ – اینستاگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۱۸- تلگرام آنارشیستهای شیراز
۱۹ – تلگرام ” جوانان آنارشیست ”
۲۰ - تلگرام آنارشیستهای تهران
۲۱ – اینستاگرام جوانان آنارشیست
۲۲ – گروه تلگرام اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۳ –  توییتر اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران - The Anarchists Union of Afghanistan and Iran
۲۴ – فیسبوک اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۵ – اینستاگرام اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۶ – کانال تلگرام خودسازماندهی مطالب گروه اتحاديه آنارشیست‌های افغانستان و ايران
۲۷ – گروه تلگرام خودساماندهی مطالب گروه اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۸– اینستاگرام آنارشیستهای بوکان - ئانارکیستە کانی بۆکان
۲۹- کانال تلگرام کتابخانه شورشی
۳۰- کانال تلگرام ریتم آنارشی
۳۱- تلگرام آنارشیستهای اراک
۳۲- تلگرام قیام مردمی
۳۳- ماستودون عصرآنارشیسم
۳۴- فیسبوک آنارشیست‌های مزار شریف
۳۵- فیسبوک آنارشیست‌های کابل