نظام جلالی 26.11.2015

سقوط سوخوی روسیه , سقوط اقتدار و حیثیت پوتین بود ,همانگونه که در فرانسه ,امنیت ترور شد و آزادی آسیب دید

26 نوامبر اخبار روز

هدف در این نوشته کوتاه , بررسی فرضیه های مختلف در باره ترور پاریس و دست های پشت پرده و انهدام سوخوی روسیه در ۲۴ نوامبر و بررسی دلایل آن , از طرف ترکیه و پیش بینی اقدامات احتمالی روسیه در پاسخ به آن, نیست و با اینکه سئوالات بسیاری پیش روی ما هست اما در اینجا تاکید من بر این است که سرنگونی سوخوی روسیه صرفا سقوط یک هواپیما نیست بلکه فراتر از آن , سقوط اقتدار و حیثیت روسیه و پوتین , آسیب دیده و سقوط کرده است که به این راحتی قابل جبران نیست , همانطور که بعد از حملات تروریستی اسلامگرایان داعشی در ۱۳ نوامبر پاریس , از جمله مهمترین نکته آن بود که, اسلامگرایان بجز ترور و ایجاد وحشت , در واقع امنیت را در فرانسه هدف قرار دادند و ایجاد وضعیت فوق العاده امنیتی در اروپا باعث شد که تا حدی , آزادی نیز دچار محدودیت هایی شود , که البته با رفع مشکلات پیش آمده تروریستی , امنیت و آزادی مردم تا حد زیادی به شرایط قبل از ترور بر خواهد گشت اما در صورتی که اسلامگرایان تروریست دست به اقدامات جدیدی نزنند ولی اگر حتی بساط اسلامگرایان داعشی , روزی در سوریه و عراق برچیده شود , آنگاه , بخش زیادی از آنها , خود را مقیم اروپا خواهند کرد و با توجه به پول زیاد , اسلحه و توان سازماندهی مخفی برای عملیات های تروریستی و تجربه جنگی که پشت سر خود دارند,  می توانند هسته های متعدد تروریستی و مخفی در اروپا ایچاد کنند یا اینکه بیشتر نیروی خود را از عراق و سوریه راهی لیبی , مصر , سودان و……کنند. یعنی آنکه می توانند بحران تروریستی و اشغالگری را از منطقه ای به دیگر کشورها و منطقه دیگری منتقل کنند و اتحادی که اینک در منطقه مخصوصا در سوریه بر علیه داعش شکل گرفته است لزوما در منطقه دیگری همان اتحاد شکل نخواهد گرفت و تا ایجاد اتحاد جدیدی بر علیه داعش مدتی طول خواهد کشید که فرصت پیدا می کنند که بتوانند مجددا بحران را در سرزمین های جدید احیا کنند یعنی خلافت خود را می توانند جابجا کنند.

در پایان نتیجتا باید گفت که تروریسم دولتی و تروریسم اسلامگرایی در نبردی بی پایان بر سر جنگ قدرت و اشغالگری ,همچنان از جان مردم هزینه می کنند.

پاینوشت :

به نوشته بی بی سی فارسی” حداقل تا پیش از بمباران های اخیرفرانسه و روسیه٬ داعش بنا بر محاسبه ای با صدور ۲۰ تا ۳۰ هزار بشکه نفت در روز ماهانه ۵۰ میلیون دلار از صادرات نفت به شرق سوریه و شمال عراق درآمد داشته است. به غیر از کمک های مالی کلانی که از جمعی از ساکنان ثروتمند ساکن کشورهای حاشیه خلیج فارس و دستگاههای غیر دولتی عربستان و قطردریافت می کند٬ نظام مالیاتی و کنترل دقیق درآمد مردم و دریافت جزیه و فروش عتیقه جات و حراج اموال رها شده مردم در مناطق اشغالی تاکنون درآمد تضمین شده ای را برای داعش در پی داشته است. داعش اخیرا کوبانی و سنجار را از دست داده است و پایگاه آنان در رقه زیر فشار بمباران شدیدی قرار دارد با این حال٬ ۳۶ گروه با داعش بیعت کرده اند. گزارش CIA می گوید داعش ۳۰ هزار نیرو دارد اما دستگاههای اطلاعاتی عراق تعداد آنها را حدود ۱۰۰ هزار نفر برآورد می کنند که ۲۰ درصد این نیرو ها از خارج از منطقه به داعش ملحق شده اند.

همچنین گزارش هایی از دیده شدن دلال های مرتبط با داعش در مراکز و بازار سیاه مواد رادیو اکتیو و میکربی و شیمیایی وجود دارد. اینکه مقام های ارشد فرانسوی تاکید می کنند که کشورشان در معرض تهدید حملات میکربی یا شیمیایی قرار دارند، ممکن است ریشه در چنین اطلاعاتی داشته باشد.

به غیر از طراحی عملیات درپاریس که در هر حال نفوذ سازماندهی شده داعش در اتحادیه اروپا را می رساند این اواخر داعش از هواپیماهای بدون سرنشین برای فیلم برداری از کاروان های نفتی خود و ارسال آن به یوتیوب بهره برده است. آنها در ارتباطات و هماهنگی های خود از شبکه های اینترنتی مدرن استفاده می کنند که همه آن کدگذاری شده و سرتاسر رمز است.

حتی اگر بخش های مهمی از اراضی در کنترل داعش از دست این گروه خارج شود در بهترین وضعیت ٬ داعش تبدیل به یک نیروی دارای نفوذ قدرتمند در سوریه و عراق خواهد بود که با لشگر نیروهای انتحاری همیشه در سوریه بحران ایجاد خواهد کرد. این دقیقا همان وضعیتی است که در عراق٬ افغانستان٬ شمال پاکستان یا لیبی و مالی جریان دارد و عملا القاعده و داعش مرتبا همه معادله های سیاسی را با نفوذ مردمی و ارتباطات مشکوکی که دارند تحت تاثیر قرار می دهند.”

 

 

به اشتراک بگذارید Twitter Google+ Facebook Email بالاترین
برداشت از مطالب این وب سایت آزاد است