اعتصاب تعدادی از پناهجویان ایرانی در کمپ روتنبورگ آلمان

4 نوامبر اخبار روز

 

تعدادی از پناهجویان ایرانی در اعتراض به عدم رسیدگی وضعیت خود و« اجرای ضد و نقیض سلیقه‌ای قوانین پناهندگی» در کمپ روتنبرگ واقع در ایالت هسن دست به اعتصاب غذا زده‌اند. گفته می‌شود چند تن از آنها در حال اعتصاب غذای تر هستند.

مهدی رمضان‌زاده، فعال مدنی و روزنامه‌نگار که خود نیز در این اعتصاب حاضر است به بام می‌گوید: بر اساس قوانین پناهندگی فدرال آلمان، پناهجویان حداکثر پس از ۳ ماه بعد از ورود به کمپ موقت باید به کمپ دائم منتقل شوند، در کمپ دائم به آنها اقامت موقت داده می‌شود و در آنجا همچنین کلاس‌های زبان برگزار می‌گردد. اخیرا پارلمان قانونی تصویب کرده است که این مدت را به ۶ ماه الی ۱ سال افزایش می‌دهد.

به گفته این روزنامه‌نگار، پناهجویان ایرانی که در این کمپ اعتصاب کرده‌اند، همگی پیش از تصویب این قانون وارد آلمان شده‌اند و قاعدتا طبق اصل«عطف به ما‌سبق» نباید مشمول این قانون شوند.

رمضان‌زاده اضافه می‌کند: به ما گفته شده است با شما طبق قانون برخورد می‌شود و این در حالی است که تمام هم‌دوره‌ای‌ها و حتی چند تن از پناهجویان جدای از آوارگان جنگی سوریه در کمتر از ۱۰ روز منتقل شده‌اند.

یکی دیگر از این پناهجویان می‌گوید:  به دفتر رئیس کمپ مراجعه کردم، ازاو خواستم پرونده ما را پیگیری کند و همانند دفعات قبل جواب سربالا داد. به او گفتم ترتیبی بدهید تا برویم و خودمان مستقیما پیگیری کنیم که درخواستمان را رد کرد. به او گفتم که پس ما اعتصاب غذا خواهیم کرد و با بی‌تفاوتی گفت هرکاری می‌خواهید بکنید، مهم نیست!

در گذشته نیز پناهجویان ایرانی از اینگونه برخوردهای سلیقه‌ای شکایت‌هایی ارائه داده‌اند.

عدم رسیدگی به پرونده پناهجویان تاکنون باعث خودکشی تعدادی از پناهجویان ایرانی مانند: «محمد رهسپار» در کمپ پناهندگی وورتسپورگ واقع در ایالت بایرن  و یا «حامد سمیعی» در شهر هوف شده است.

منبع : خبرگزاری بام ، ارگان خبری بنیاد اکبر محمدی

به اشتراک بگذارید Twitter Google+ Facebook Email بالاترین
برداشت از مطالب این وب سایت آزاد است