مصاحبه سایت آنارشیستی «پرتو» از بلاروس با اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران

17 ژانویه یادداشت ها

ما به آنارشیسم عادت داریم – یک پدیده صرفا غربی است. ناآرامی و شورش در کشورهای شرق بیشتر با ایده های ضد استبدادی همراه با اسلام گرایان است. همه اینها باعث ایجاد تعدادی از کلیشه هایی در مورد ساکنان منطقه می شود. با این حال، به نظر می رسد که گروه های آنارشیستی حتی وجود دارد که در آن بمب های آمریکایی سقوط می کنند و برای پست های فیس بوک اعدام می شوند. اینک توجه شما را به مصاحبه با اتحادیه آنارشیستهای ایران و افغانستان جلب می کنم.

“ما علیه تمام ادیان، از جمله اسلام هستیم” – مصاحبه با یک عضو اتحادیه آنارشیستهای ایران و افغانستان

۱- چی باعث شد که اتحادیه آنارشیست های ایران و افغانستان از این دو کشور پدید بیاد؟ زبان؟ مرز داشتن دو کشور؟ تاریخ مشترک؟

پاسخ سئوال ۱ – از آنجایی که آنارشیسم به مرز و کشور باور ندارد پس زمانی که از ایران و افغانستان صحبت میشود منظور نامی است که بر این دو جغرافیا گذاشته شده است نه مشورعیت بخشیدن به وجود مرز و کشور, مبارزات و خواسته انقلابی ما جهانی بوده و نه مختص به مناطقی خاص. از دلایل وجود اتحادیه آنارشیست های ایران و افغانستان میتوان به وجود زبان مشترک میان رفقا و وجود ارتباط میان آنارشیست های این دو منطقه اشاره داشت.

۲- توی شرق اروپا زیاد از ایران و افغانستان اطلاعی نداریم بجز اخبار چند شورش و مسئله مواد مخدر… در مورد خودتون توضیح بدید. در مورد مشکلات جامعه- جنبش های جامعه- تفاوت های تفکری- سازمان های جامعه ای و سیاسی؟

پاسخ سئوال ۲ – در ایران و افغانستان جنبش آنارشیستی یک جنبش نوپا بوده و در حال پیشرفت است, در واقع چند سالی است که ما با یک جنبش آنارشیستی نوپا در ایران روبرو هستیم و جوانان و نوجوانان به سوی آن رو آورده اند و هر چند که جنبش فمینیستی ، جنبش ضد سرمایه داری ، جنبش کارگری ،جنبش دانشجوئی ،کانون های دفاع از کودکان کارو پناهجویان ، دفاع از محیط زیست و دفاع از حیوانات در سال های اخیر پیشرفت های قابل توجه ای داشته است اما جنبش های ضد فاشیستی در این دو منطقه بسیار ضعیف هستند.

ما هنوز در افغانستان شاهد یک جنبش آنارشیستی نیستیم ولی آنارشیسم در افغانستان نیز رو به رشد است.مذهب زدگی و مردسالاری همچنان در افغانستان از مشکلات جامعه است هر چند که در ایران نیز وجود دارد و حاکمیت جمهوری اسلامی مبلغ آن است ولی بخش آگاه جامعه در مقابل آن مقاومت می کنند

حاکمیت جمهوری اسلامی مدافع سنت اسلامی و ارتجاع است ولی جامعه در مقابل آن ایستاده است و درست برعکس تبلیغات حکومت زندگی می کنند

۳- جنبش های آنارشیست ایران و افغانستان کی و از کجا شروع شدند؟

پاسخ سئوال ۳- اولین نشریات آنارشیستی به فارسی در خارج از کشور ۴۲ سال پیش شروع به انتشار کردند. در سال ۱۳۵۵ یعنی ۲ سال قبل از حکومت جمهوری اسلامی ما شاهد انتشار چند نشریه آنارشیستی در خارج از ایران بودیم که تا چند سال پس از آن همچنان در خارج از ایران منتشر می شدند اما چون صرفا در خارج منتشر می شدند نتوانستند بر روی حوادث داخل ایران تاثیرگذار باشند و البته در خارج از کشور نیز متاسفانه فاقد تاثیرگذاری بودند تا اینکه می رسیم به فعالیت مجدد نیروهای چپ در دانشگاه و فعالیت دانشجویان آنارشیست که به سال ۱۳۸۵ یعنی دوازده سال پیش بر می گردد و از ۹ سال پیش ما فعالیت آنارشیستی خود را به عنوان یک گروه در خارج از کشور و انتشار وبلاگهای متعدد آنارشیستی و فعالیت در فیسبوک و ….آغاز کردیم و بیش از ۵ سال هم هست که سایت عصر آنارشیسم را ایجاد کردیم و در سال ۲۰۱۸ سه گروه آنارشیستی که یکی در افغانستان و یکی در ایران و سومی مجموعه عصر آنارشیسم که رفقای ایران و افغانستان در خارج و در ایران بودیم اتحادیه آنارشیستهای ایران و افغانستان را تشکیل دادیم و بعد از مدتی آنارشیستها از ۲ شهر ایران به اتحادیه آنارشیستها پیوستند و اخیرا هم یک جمع آنارشیستی دیگربه اتحادیه پیوستند که در ایران و خارج هستند

۴-لطفا درباره گروه خود صحبت کنید. ما علاقه مند هستیم فعالیت ها، برنامه ها، ساختار سازمانی و علل تجربه سرکوب شدن را بدانیم؟

پاسخ سئوال ۴- میتوان از سهیل عربی بعنوان یک زندانی آنارشیست که ابتدا محکوم به اعدام شد آنهم تنها به جرم فعالیت در فضای مجازی در فیسبوک نام برد که از سال ۹۲ در زندان است و می بایست ۱ سال پیش زندانش به پایان می رسید ولی درون زندان ۳ بار مجددا محاکمه شد و یک بار ۶ سال و باری دیگر ۳ سال و دفعه سوم به ۲۰ ماه زندان محکوم شد و در این مدت بارها اعتصاب غذا کرده است ولی همچنان در زندان است که بصورت روشن این روند سرکوب شدید را نشان میدهد. از سوی دیگر اتحادیه آنارشیست های ایران و افغانستان مجله ای ۵ قسمتی با نام “رنج نامه و خاطرات آنارشیست ها در ایران” منتشر کرده است که با مطاله آنها به نکات قابل توجهی دست خواهید یافت.

فعالیت ما به شکل شبکه ای آنارشیستی است و همچنین دارای ۴۵ صفحه در شبکه های مجازی هستیم.تا کنون در اثر فعالیت و مبارزات همقطاران ما در اتحادیه آنارشیستها چند نفر در ایران به زندان افتاده اند و به شدت شکنجه شده اند .

طبیعتا فعالیت های ما در ایران و افغانستان علنی نیست و به دلایل سرکوب گسترده در ایران و خطراتی که برای فعالین آنارشیست در ایران و افغانستان وجود دارد ما نمی توانیم به فعالیت های خود مشخصا اشاره بکنیم اما در همه جنبش ها در ایران رفقای آنارشیست فعال هستند و هر گاه تظاهراتی بوده رفقای ما نیز شرکت کردند و همراه با مردم سرکوب و به زندان افتاده و شکنجه شده اند تازه در اکثر موارد رژیم نمی دانسته است که آنها آنارشیست هستند

۵- روابط شما با دیگر سازمان ها و احزاب سیاسی چگونه است؟

پاسخ سئوال ۵ – از نگاه آنارشیسم هیچ حزب سیاسی مشروعیت ندارد و هر سازمانی که دارای سلسله مراتب باشد و برای قدرت بجنگد یک دشمن برای ماست اما از آنجائیکه در حال حاضر تنها این جمهوری اسلامی است که در ایران در قدرت سیاسی است و جنایت می کند بنابراین سیاست ما مبتنی بر دشمن مشترک است که همان جمهوری اسلامی است و با بقیه نیروها و احزاب اپوزیسیون مبارزه نمی کنیم.

۶- آیا شما در مورد بلاروس و رژیم سیاسی در اینجا شنیدید؟ نظر انجمن های مرتبط با شما در این باره چیست؟ و نظر خود شما چیست؟ مفهوم کلی درباره بلاروس برای شهروندان مشترک ایران / افغانستان چگونه است؟

پاسخ سئوال ۶ – در حدود یک پنجم از سرزمین بلاروس، هنوز تحت تأثیر انفجار سال ۱۹۸۶ درفاجعه نیروگاه هسته ای چرنوبیل، اوکراین قرار دارد که بیشتر این ناحیه به عنوان نواحی غیرقابل سکونت درنظر گرفته شده‌است . اما موقعیت استراتژیک بلاروس با قرار گیری در شمال اوکراین و غرب روسیه را میتوان بسیار مهم دانست, بلاروس پس از استقلال از شوروی حدود بیست و پنج سال است که با رژیمی دیکتاتوری روبرو است, هر چند بدلیل سانسور های بسیار اخبار کمی از بلاروس منعکس میشود ولی با نگاهی دقیق میتوان به اوضاع موجود پی برد, ما آگاه هستیم که بلاروس دارای زندانیان سیاسی بسیاری است که برخی حتی به جرم عکاسی در زندان هستند یا در زندان بوده اند. رژیم دیکتاروی بلاروس محکوم به نابودی خواهد بود هرچند که رژیم از سوی روسیه مورد حمایت کامل است. همبستگی ما برای رفقای مبارزمان در بلاروس.

۷- منطقه شما توسط رسانه ها به عنوان منطقه قومی ثابت و درگیری های مذهبی ارائه شده است. موضع شما در مورد اسلام چیست؟ و مسیحیت؟ آیا شما رفقای مؤمن دارید؟ دیدگاه سیاسی و ابزارهای احتمالی مبارزه شما با تنش های قومی و اقتصادی و فرقه ای چیست؟

پاسخ سئوال ۷ – خاورمیانه تنها منطقه موجود در جهان نیست که دارای تنش های قومی, اقتصادی و مذهبی است ولی وجود نفت فراوان در این منطقه باعث شده است که دولت ها منطقه را با دامن زدن بر این اختلافات نا امن کنند. ما با تمام ادیان از جمله اسلام مخالف هستیم. در حال حاضر مهمترین ابزار مقابله با چنین تنش هایی تلاش برای آگاهی رسانی و خود سازماندهی جوامع است که ما بصورت فشرده در حال تلاش هستیم.

یکی از مهمترین مسائل در ایران و افغانستان کم آبی است و ایران در این ۴۰ سال حاکمیت جمهوری اسلامی به لحاظ محیط زیستی به سوی نابوی رفته است و بسیاری از رودها و دریاچه های آن خشک شده است و تنها ۱٫۸ از مساحت ایران در حالت طبیعی و نرمال است و با بحران زیست محیطی مواجه نیست

۸- شاید بخواید چیزی رو اضافه کنید شما آزادید که انجامش بدید

در پایان می خواهیم برای این مصاحبه تشکر بکنیم و اگر باز نکاتی هست که دانستنش برای شما اهمیت دارد می توانید مجددا سئوالات را برای ما ارسال دارید.

ما نیز پس از انتشار این مصاحبه سئوالاتی را برای شما ارسال خواهیم کرد تا اطلاعات بیشتری از زندگی مردم و آنارشیستها در بلاروس و منطقه داشته باشیم.

نکته آخر اینکه اتحادیه آنارشیستها به غیر از ایران و افغانستان در ۹ کشور دیگر حضور داریم و یکی از رفقای آنارشیست مراکش نیز با سایت عصر آنارشیسم فعالیت می کند و مطالب خود را به زبان عربی برای انتشار در سایت ارسال می کند ولی به غیر از زبان عربی و فارسی ما به همه زبانها در سایت عصر آنارشیسم مطلب منتشر می کنیم و محدودیتی نداریم.

امیدواریم که این مصاحبه سرآغاز فعالیت مشترک بین ما و شما باشد.

با تشکر، اتحادیه آنارشیستهای ایران و افغانستان

———————————————————————————————–

آدرس و اسامی صفحات مرتبط با اتحادیه آنارشیستهای ایران و افغانستان

Anarchist Union of Afghanistan and Iran, May 24, 2018

P.S:The possibility of joining new people and groups of anarchists will be permanent

The Union has many social media and other communication channels. You will find them at the bottom of this page

۱- آدرس عصر آنارشیسم در اینستاگرامhttps://instagram.com/asranarshism/

—————————————-

۲- آدرس عصر آنارشیسم در تلگرام

https://telegram.me/asranarshism—————————-
۳- عصر آنارشیسم در توئیترhttps://twitter.com/asranarshism———————————–۴ – فیسبوک عصر آنارشیسمhttps://www.facebook.com/asranarshism—————————————۵ – فیسبوک بلوک سیاه ایرانhttps://www.facebook.com/iranblackbloc

————————————————–

۶ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidaritywiththeRojavahttps://www.facebook.com/%D8%A2%D9%86%D8%A7%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%87%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%B1%D9%88%DA%98%D8%A7%D9%88%D8%A7-%D9%88-%D8%A8%D8%A7%DA%A9%D9%88%D8%B1-Anarchists-in-solidarity-with-the-Rojava-434646579975914

———————————————————-

۷ – فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسیhttps://www.facebook.com/sedaye.bisedayan

————————————————————

۸ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایرانhttps://www.facebook.com/irananarchistlabors

——————————————————

۹- فیسبوک کتابخانه آنارشیستیhttps://www.facebook.com/anarchistlibraryfa

————————————————–

۰ ۱– فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستانhttps://www.facebook.com/anarchistinsupportbaluchistan

—————————————————–

۱۱ – فیسبوک  هنرمندان آنارشیستhttps://www.facebook.com/anarchistartistss

————————————————-

۱۲ – فیسبوک دانشجویا ن آنارشیستhttps://www.facebook.com/anarchiststudents

——————————————-

۱۳ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیکhttps://www.facebook.com/shahre.shahin

———————————————–

۱۴ – فیسبوک آنتی فاشیستhttps://www.facebook.com/ShahinShahrPolitik

————————————————

۱۵ – آدرس آنارشیستهای مریوان در کانال تلگرامhttps://t.me/anarchyinmarivan

———————————

۱۶-آدرس تماس با ماcontact us

info@asranarshism.com

———————————

۱۷ – سایت عصر آنارشیسمhttp://asranarshism.com

——————————————–

۱۸ – آدرس کانال آنارشیستهای کردستان در تلگرام
بڵاوکردنەوەی بیرو هزری ئانارکیستی
https://t.me/kurdistananarshist

——————————-

۱۹- فیسبوک میتینگ دهه هفتاد و هشتادی هاhttps://www.facebook.com/%D9%85%DB%8C%D8%AA%DB%8C%D9%86%DA%AF-%D8%AF%D9%87%D9%87-%D9%87%D9%81%D8%AA%D8%A7%D8%AF-%D9%88-%D9%87%D8%B4%D8%AA%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D9%87%D8%A7-505093803031731/

——————————————

۲۰ – گوگل پلاس عصر آنارشیسمhttps://plus.google.com/u/0/114261734790222308813

——————————————-

۲۱ –  ساوندکلاود رادیو آنارشی

——————————————

۲۲- آدرس ” دختران آنارشیست افغانستان ” در اینستاگرامhttps://www.instagram.com/dokhtarananarshist_afghanestan

———————————————————–

۲۳- آدرس “دختران آنارشیست افغان ” در فیسبوکhttps://www.facebook.com/Afghan-Anarchist-Girls-116992605591873

————————————————————–

۲۴- آدرس آنارشیستهای رشت در اینستاگرامhttps://www.instagram.com/anarshist.rasht

———————————————————

۲۵ –  آدرس پیج آنارشیستهای شهر بوکان (  ئانارکیسته کانی بوکان ) در اینستاگرامhttps://www.instagram.com/bokan_anarchy

———————————————————–

۲۶- آدرس آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر در تلگرامhttps://t.me/Anarshistsh2

————————————————

۲۷ – آدرس آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر در اینستاگرامhttps://www.instagram.com/anarshistshahinshahr

—————————————————

۲۸- آدرس آنارشیستهای شیراز در تلگرامhttps://t.me/ShirazAnarchist

—————————————————

۲۹ – آدرس آنارشیستهای شیراز در اینستاگرامhttps://www.instagram.com/anarchy_shz_ism

——————————————————

۳۰ – آدرس آنارشیستهای گیلان در اینستاگرامhttps://www.instagram.com/guilan_anarchism

——————————————————-

۳۱ – کانال عصیانگر در تلگرامhttps://t.me/AcabFai

————————————————-

۳۲ – آدرس کانال ” جوانان آنارشیست ” در تلگرامhttps://t.me/young_anarchists

————————————————

۳۳- آدرس آنارشیستهای مشهد در کانال تلگرامhttps://t.me/anarchismera

————————————————-

۳۴ -آدرس کانال آنارشیستهای تهران در تلگرام

t.me/tehran_anarchists——————————————–

۳۵ – آدرس آنارشیستهای قم در توییتر

twitter.com/anarshist————————————

۳۶ – آدرس پیج” آنارشیستهای جنوب “در اینستاگرامhttps://www.instagram.com/southanarchists

آنارشیستهای جنوب یکی از اعضای تشکیل دهنده ” اتحادیه آنارشیستهای ایران و افغانستان” می باشند که در ایران حضور دارند.

———————————————————

۳۷ – آدرس پیج” آنارشیستهای خراسان “در اینستاگرامhttps://www.instagram.com/khurasan_anarch

آنارشیستهای خراسان یکی از اعضای تشکیل دهنده ” اتحادیه آنارشیستهای ایران و افغانستان” می باشند که در ایران حضور دارند.

——————————————————————————

۳۸ – آدرس بالاچه عصر آنارشیسم در بالاترینhttps://www.balatarin.com/b/anarchismera

———————————————————————-

۳۹ – آدرس وبلاگ اتحادیه آنارشیستهای ایران و افغانستانhttps://tauai.wordpress.com

————————————————————————

۴۰ – آدرس اتحادیه آنارشیستهای ایران و افغانستان در فیسبوکhttps://www.facebook.com/TAUAI/?modal=admin_todo_tour

————————————————————————————–

۴۱ – آدرس اتحادیه آنارشیستهای ایران و افغانستان در اینستاگرامhttps://www.instagram.com/union9387

—————————————————————————————

۴۲ – آدرس پیچ آنارشیستهای اهواز در فیسبوکhttps://www.facebook.com/%D8%A2%D9%86%D8%A7%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%87%D9%88%D8%A7%D8%B2-2021321021440113

—————————————————————————–

۴۳ – آدرس پیچ آنارشیسم سبز در فیسبوکhttps://www.facebook.com/Green-Anarchism-%D8%A2%D9%86%D8%A7%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D8%B3%D9%85-%D8%B3%D8%A8%D8%B2-229749814516765

—————————————————————————

۴۴ – آدرس پیج جوانان آنارشیست در اینستاگرامhttps://www.instagram.com/javanane_anarshist

۴۵ – آدرس کانال جامعه دگرباشان فارسی زبان در تلگرام https://t.me/IRLGBT_COM

به اشتراک بگذارید Twitter Google+ Facebook Email بالاترین
برداشت از مطالب این وب سایت آزاد است