رضا « آرش » همپای کیست؟ ; ? Ποιός είναι ο Reza «Arash » Humpay; Who is Reza «Arash » Humpay

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on print
Text Size

رضا همپای، ایرانی ملی گرایی که با تغیر نام خود به آرش همپای پس از خروج از ایران وارد جزیره لسبوس یونان میشود، از دلایل تغیر نام وی از رضا به آرش را میتوان به عقاید ملی گرایی و ضد عربی او اشاره کرد که افتخار آریایی بودن را داشتن نامی ایرانی اصیل میدانند تا نامی که مردم عرب بر روی فرزندان خود میگذارند.
پس از ورود او به لسبوس و حضور برادر وی همزمان با او در این جزیره، او که موفق به کسب جواب قبولی دولت یونان بعنوان یک پناهنده شده است، جهت کمک به برادر خود که پس از دریافت پاسخ منفی از سوی دولت یونان در آستانه دیپورت به ایران است با کمک جمعی از آنارشیستها، ضد اقتدارگرایان و همبستگی کنندگان، به همراه برخی از پناهندگان دیگر که یا پاسخی از دولت یونان دریافت نکرده اند و یا وضعیتی همچون برادر او دارند، جهت اعتراض به وضع موجود، موفق میشوند که ساختمان حزب سریزا را در جزیره لسبوس را اشغال کنند.
رضا همپای که خود را رهبر این اعتراضات معرفی میکند، مدت کمی پس از اشغال ساختمان حزب سریزا، وارد یک دوره ملاقات های عمومی به همراه دیگر مهاجران و از سوی دیگر مخفیانه بصورت تنهایی با سیاست مداران سریزا میشود؛خواسته مهاجران در این نشست ها، رسیدگی به کیس های پناهندگی آنان و متوقف کردن دیپورت ها است، از سوی دیگردر سلسه ملاقات های مخفیانه و بدور از چشم دیگر مهاجران که توسط رضا همپای و سیاست مداران حزب سریزا صورت میگیرد، سیاست مداران حزب سریزا با وعده پرداخت کمک مالی برای پروژه او در آتن و ضمانت جهت دادن جواب مثبت به کیس پناهندگی برادر وی از او خواستار میشوند که قائله اشغال ساختمان این حزب را متوقف کند و مهاجران دیگر را نیز به هر نحوی شده از ادامه این اعتراضات باز دارد.
ماجرای اشغال ساختمان سریزا که سر و صدای زیادی بپا کرده است باعث میشود تا کمک های مالی، غذایی و وسایل بسیاری توسط همبستگی کنندگان برای مهاجران در این ساختمان، ارسال شود؛
رضای همپای که مسئولیت مدیریت چیزهای دریافتی را بر عهده دارد باایجاد مشکل درارائه غذا به مهاجران و تسلط بر جلسات، مهاجران دیگر را تحت فشار قرار میدهد، مهاجران که با وعده های او از جمله خرید بلیط برای همه آنها به آتن، رهبری او را پذیرفته بودند، متوجه میشوند که او شخصی دروغگو و فرصت طلب است پس او را از مبارزات و ساختمان اشغالی بیرون می اندازند، او که مطمئن است دیگر مهاجران بدلیل نداشتن اجازه خروج از جزیره نمیتوانند او را دنبال کنند و همچنین با خیال راحت که سریزا برادر او را حمایت خواهد کرد به همراه پول های دریافتی مجبور میشود که جزیره را ترک کند.
چندی پس از ورود رضا همپای به آتن، او که از وجود اسکوات ها در آتن با خبر میشود، با ریختن طرح دوستی با برخی رفقای آنارشیست، خود را فعال کمک به مهاجران معرفی میکند و از رفقای آنارشیست میخواهد تا مهاجران بی خانمانی که او میشناسد را در اسکوات ها اسکان دهند، چندی از این مسئله نمیگذرد که رفقای آنارشیست متوجه میشوند که رضا همپای برای هر مهاجری که با معرفی او در اسکوات ها اسکان داده میشود مبلغی را از برخی سازمان های غیر دولتی اروپایی که با آنها ارتباط برقرار کرده است، دریافت میکند؛ این مسئله باعث میشود که رفقای آنارشیست فعالیت مشترک خود را با او قطع کنند، درواقع اینجا نقطه شروع تبلیغات ضد آنارشیستی توسط رضا همپای در شبکه های اجتمائی خود بود.
در طی دو ماه گذشته، برخی رویداد ها در اسکوات کلاندستینا رخ داده است که در آن رضا به عنوان یک تبلیغ کننده رسانه های اجتماعی با ایستادن درکنار فروشندگان مواد مخدر و یک متجاوزگر جنسی موضع خود را نشان داده است. اسکوات کلندستینا یکی از همان اسکوات هایی است که رضا همپای مهاجران بی خانمان را از طریق ارتباط خود با رفقای آنارشیست به آنجا میفرستاد و برای اسکان آنها از سازمان های غیردولتی پول می گرفت. این رویدادها بصورت عمومی در اینجا درج شده اند:

ندا برای جلسه در کلندستینا

اطلاع رویداد برای مجمع ها و رفقا در مورد تحرکات اخیر موادفروشان علیه رفقا و اسکواتها در اکسارخیا/تلاش های تحریک کننده در اکسارخیا
در ماه سپتامبر، اسکوات کلندستینا تصمیم گرفت که چهار شخص که با اعتراف خود از فروشندگان مواد مخدر در میدان اکسارخیا بودند را از اسکوات اخراج کند، افراد یاد شده در جهت دفاع از فعالیت های خود، آنارشیستهایی که متعهد به مبارزه علیه کنترل مافیا بر منطقه و هنچنین ساکنان کلندستینا که اراده خود را در اخراج این باند فروشنده مواد مخدر نشان داده بودند را مورد تهدید قرار دادند.
پس از آن، یک اقدام مشترک توسط ساکنان کلندستینا و همبستگی کنندگان باعث اخراج این مواد فروشان از اسکوات کلندستینا شد.
بلافاصله پس از این اقدام، فروشندگان مواد مخدر با دوستانشان با چوب، سنگ و چاقو به اسکوات حمله ور شدند و تهدید کردند که از مبازان و ساکنان اسکوات انتقام خواهند گرفت.
رضا همپای نیز در زمان حمله موادفروشان در خارج از اسکوات در کنار آنها حضور داشت،
همچنین رضا در رسانه های اجتماعی حضور خود را با طرفداری از اعضای این باند فروشنده مواد مخدر به نمایش گذاشت و آنها را به عنوان پناهندگانی ضعیف معرفی کرد که توسط آنارشیست ها تحت حمله قرار گرفته اند و نام گاره را به عنوان عامل اصلی این مسئله معرفی کرد.
این حملات دروغین توسط رضا همپای با پست پراکنی در توئیتر و فیس بوک ادامه یافت و جنبش آنارشیستی را به ” اقدام علیه گاره” فراخواند.
همچنین در موضوع تجاوزجنسی و مجازات عادلانه شخص متجاوزگر، به نظر میرسد که رضا همپای خود را دوباره برای حمله به گاره آماده کرده بود. رویدادها با توجه به این تجاوز منتشر شده اند:

صحبت های یک زن از مقاومت علیه متجاوزگر خود

یک تجاوز،مدافعان آن و مچازات در مقابل مردسالاری
رضا که پشتیبانی خود را از شخص متجاوزگر نشان داد، با انتشار تصویری از چهره مجروح متجاوزگر مجددا گاره را متهمه حمله به پناهندگان میکند.
رضا همپای همچنان با دروغگویی در حال دفاع از شخص متجاوزگر و مشروعیت بخشیدن به تجاوز مداوم در جامعه توسط تبلیغ در رسانه های اجتماعی خود است، رضا همچنین عقیده کلی خود را در مورد این حادثه با انتشار پستی اعلام کرد که “یک مرد رابطه جنسی با یک زن ۳۰ ساله داشته است و بنابراین آنارشیست ها او را پیدا کرده و او را ضرب و شتم میکنند”.
رضا به طور کامل سنت مردسالارانه ظلم و ستم را تصویب می کند که یک مرد حق دارد خود را روی بدن یک زن قرار دهد بدون اینکه چیزی اهمیت داشته باشد.
رضا همپای که بعنوان شخصی ملی گرا و سلطنت طلب در ایران شناخته میشود، یکی از حمایت کنندگان شاه نیز است، او که یک بهره بردار از مهاجران در یونان، یک دروغگو و فرصب طلب است، در حال حاضر بطور فعالانه در حال دفاع از باند های مافیایی و یک متجاوزگر برای رسیدن به اهداف خود است.
این شخص هیچگونه مشارکتی در جلسات و زندگی روزمره کلندستینا نداشته است، هیچگونه مشارکتی در جنبش اسکوات ها نداشته است، هیچگونه مشارکتی در آزادی فضای عمومی و آزادسازی اسکواتی از چنگ مافیا نداشته است، هیچگونه مشارکتی در مبارزه برای جامعه مشترک اینجا در اکسارخیا نداشته است.
هیچگونه کاری که انجام نداده است هیچ بلکه با خرابکاری و راه اندازی نمایش در تلاش است که چهره ای خوب را از خود نشان دهد.
کسب و کار کثیف او، دروغ ها و فرصت طلبی او که در زیر آب قرار داشت اکنون به روی آب آمده است یا بقول خودمانی گندش درآمد و اکنون در دسترس عموم قرار دارد.
هدف گیری تحریک آمیز گاره، رفقا و جنبش آنارشیستی هیچ چیزی تهش برای شما نخواهد داشت.
خود سازماندهی نمیتواند دستکاری بشود، مبارزه مشترک توسط بهره برداران و سیاستمداران متوقف نمیشود فرقی نمیکند اندازه و ملیتشان هرچه باشد.

اسکوات گاره

۳/۱۱/۲۰۱۸

منبع : :https://athens.indymedia.org/post/1592732

——————————————————————————————-

Ποιός είναι ο Reza (Arash) Humpay; Who is Reza (Arash) Humpay

Ο Reza Humpay είναι ένας Ιρανός εθνικιστής, γνωστός ως Arash Humpay όταν έφτασε στη Λέσβο. Ο λόγος που άλλαξε το όνομά του από Reza σε Arash ήταν οι εθνικιστικές και αντιαραβικές του αντιλήψεις. Η περηφάνεια των Αριανών είναι να έχουν ένα ιρανικό όνομα, αντί ενός ονόματος που συνήθως δίνουν οι άραβες στα παιδιά τους. Στη Λέσβο ήταν μαζί με τον αδερφό του. Ο Reza Humpay πήρε θετική απάντηση από την κυβέρνηση για την υπόθεση ασύλου του, ενώ ο αδερφός του απορρίφθηκε, και ξεκίνησαν διαδικασίες για την απέλασή του. Έτσι, ξεκίνησε μια κινητοποίηση, όπου αλληλέγγυοι, αναρχικοί και αντιεξουσιαστές βοήθησαν τον Reza και άλλους μετανάστες των οποίων οι υποθέσεις είχαν απορριφθεί, να διαμαρτυρηθούν. Όλοι μαζί έκνανα κατάληψη στα γραφεία του Σύριζα στη Μυτιλήνη.

Ο Reza, που είχε αυτο-οριστεί ως ηγέτης των διαμαρτυρόμενων μεταναστών, είχε κρυφές συναντήσεις με κυβερνητικούς ερήμην των υπολοίπων μεταναστών, παρόλο που όλοι μαζί βρισκόντουσαν σε διαδικασία διαπραγμάτευσης με τον Σύριζα. Τα αιτήματα των ματαναστών από τη κυβέρνηση, με δημόσια δήλωσή τους, ήταν να εξετάζονται οι υποθέσεις τους με την απαραίτητη προσοχή και να σταματήσουςν οι απελάσεις. Αλλά, στη διάρκεια των κρυφών συναντήσεων του Reza με τη κυβέρνηση, οι πολιτικοί υποσχέθηκαν στον Reza μια θετική απάντηση για τον αδερφό του, καθώς και κάποια χρηματοδότηση για το εγχείρημά του στην Αθήνα, με τον όρο να καθοδηγήσει τους υπόλοιπους μετανάστες στο να λήξουν την κατάληψη, και ακόμη να τους αποτρέψει από οποιαδήποτε μελλοντική διαμαρτυρία ενάντια στην κυβέρνηση. Η κατάληψη στα γραφεία του Σύριζα ήταν μεγάλη είδηση. Έτσι δέχτηκε μεγάλη αλληλεγγύη σε υλικά, χρήματα και φαγητό. Ο Reza Humpay ανέλαβε την ευθύνη της διαχείρισης όλων αυτών. Ως διαχειριστής των πόρων, ο Reza μπορούσε να ελέγχει τη ροή τους, κι έτσι άρχισε να παρακρατάει φαγητό, να δημιουργεί προβλήματα στην διανομή του φαγητού και να κυριαρχεί στη συνέλευση. Καθ’όλο αυτό το διάστημα, έκρυβε τη συνεργασία του με τη κυβέρνηση. Οι μετανάστες τον είχαν αποδεχτεί ως ηγέτη, διότι ο Reza τους είχε τάξει ότι θα προμηθευτεί για όλους το εισητήριό τους για να συνεχίσουν το ταξίδι τους προς την Αθήνα. Όταν οι μετανάστες ανακάλυψαν τα ψέμματά και τον οπορτουνισμό του, αφού έμαθαν για τις κρυφές συναντήσεις του με κυβερνητικούς, τον έδιωξαν από το κτίριο και από τον αγώνα.

Ο Reza Humpay διέφυγε στην Αθήνα έχοντας κλέψει το ταμείο αλληλεγγύης από την κατάληψη, και με τη σιγουριά ότι οι υπόλοιποι μετανάστες καθώς ήταν χωρίς χαρτιά, δεν θα μπορούσαν να τον αναζητήσουν. Είχε επίσης τη υπόσχεση της κυβέρνησης για τον αδερφό του. Μετά από κάποιο καιρό στην Αθήνα, ο Reza έμαθε ότι στην πόλη υπάρχουν πολλές καταλήψεις στέγασης μεταναστών. Έτσι άρχισε να δημιουργεί σχέσεις με αναρχικούς. Στους αναρχικούς αυτοπαρουσιάστηκε ως πρόσφυγας ακτιβιστής για τα δικαιώματα των μεταναστών. Είπε στους αναρχικούς ότι γνωρίζει ο ίδιος προσωπικά πολλούς άστεγους μετανάστες και θέλει να τους βοηθήσει να στεγαστούν. Σύντομα, οι σύντροφοι ανακάλυψαν πως για κάθε μετανάστη που ο Reza έστελνε σε κατάληψη, έπαιρνε ένα χρηματικό ποσό από Ευρωπαϊκή ΜΚΟ με την οποία είχε διασυνδέσεις. Συνεπώς, οι σύντροφοι ξέκοψαν κάθε συνεργασία με τον Reza. Από τότε ο Reza ξεκινά να επιδίδεται σε αντι-αναρχική προπαγάνδα στα social media.

Το τελευταίο δίμηνο, κάποια γεγονότα έλαβαν χώρα στην κατάληψη της Clandestina, στη διάρκεια των οποίων, ο Reza ενεπλάκησε ως προπαγανδιστής στα social media, για να πάρει το μέρος κάποιων ναρκέμπορων κι ενός βιαστή. Η Clandestina ήταν μια από τις καταλήψεις όπου ο Reza είχε στείλει άστεγους έναντι χρηματικού ποσού από τη ΜΚΟ. Τα γεγονότα αυτά περιγράφονται στα κείμενα που έχουν δημοσιευτεί εδώ:

Κάλεσμα σε συζήτηση ενημέρωσης κ’ αλληλεγγύης στην κατάληψη Clandestina

Προβοκατόρικη απόπειρα στα Εξαρχεια

Ενημέρωση συλλογικοτήτων και συντρόφων για τις πρόσφατες προκλήσεις ναρκεμπόρων εναντίον καταλήψεων και αγωνιστών στα Εξάρχεια

Το Σεπτέμβρη η συνέλευση της Clandestina αποφάσισε να εκδιώξει από το κτίριο τέσσερα άτομα τα οποία με δική τους παραδοχή, έκαναν ναρκεμπόριο στην πλατεία Εξαρχείων. Τα ίδια άτομα, για να προασπιστούν τις κερδοσκοπικές τους δραστηριότητες, απείλησαν αναρχικούς που αγωνίζονται ενάντια στον μαφιόζικο έλεγχο στη γειτονιά, καθώς και άλλους κατοίκους της Clandestina που εξέφραζαν τη θέλησή τους να εκδιωχθεί η συμμορία από το κτίριο. Ακολούθησε κοινή δράση κατοίκων της Clandestina και αλληλέγγυων για να διώξουν τους ναρκέμπορους. Αμέσως μετά, οι ναρκέμποροι μαζί με φίλους τους επιτέθηκαν στην κατάληψη με δοκάρια, πέτρες και μαχαίρι και απείλησαν τους κατοίκους και τους αλληλέγγους ότι θα εκδικηθούν. Ο Reza εμφανίστηκε έξω από το κτίριο την ώρα που δεχόταν επίθεση. Στη συνέχεια εμφανίστηκε στα social media με το μέρος αυτής της συμμορίας, ψευδώς παρουσιάζοντάς τους ως φτωχούς πρόσφυγες που δέχτηκαν αναίτια επίθεση από αναρχικούς, ονοματίζοντας την GARE ως τον κύριο αυτουργό. Η συκοφαντική επίθεση συνεχίστηκε με τσιτάτα στους λογαριασμούς του στο twitter και στο facebook, όπου καλεί τους αναρχικούς να “γαμήσουν την GARE”. Ο Reza εμφανίστηκε ξανά για να επιτεθεί στην GARE, με μια ανάρτηση σχετικά με έναν βιασμό και την δίκαιη αντιμετώπιση του βιαστή. Τα γεγονότα σχετικά με τον βιασμό είναι δημόσια κατατεθιμένα εδώ:

The speech of a resisting woman against her rapists

Ένας βιασμός, οι υπερασπιστές του & η αντιμετώπιση της πατριαρχικής βίας

Ο Reza υπερασπίστηκε τον βιαστή, δημοσίευσε φωτογραφία του μετά την άμεση αντιμετώπισή του και ξανά κατηγόρησε την GARE για αναίτιες επιθέσεις σε πρόσφυγες. Ο Reza εξακολουθεί να στηρίζει τον βιαστή και να συμβάλει στο συνεχιζόμενο βιασμό στον οποίο υποβάλεται το θύμα του βιασμού, αποκαλώντας την ψεύτρα στα social media. Ο Reza έχει εκφράσει δημόσια την άποψή του για τον βιασμό, η οποία ήταν: “Ένας άντρας κάνει σεξ με μια τριαντάρα, και γι’αυτό αναρχικοί τον ψάχνουν για να τον δείρουν.” Ο Reza υϊοθετεί πλήρως την πατριαρχική παράδοση της καταπίεσης, ότι δηλαδή ο άντρας έχει δικαιώματα πάνω στο σώμα της γυναίκας σε κάθε περίπτωση.

Ο Reza Humpay, γνωστός βασιλικός και εθνικιστής στο Ιράν, που υποστηρίζει τον Σάχη, εκμεταλλευτής μεταναστών στην Ελλάδα, οπορτουνιστής και ψέυτης, σήμερα υποστηρίζει ενεργά μια μαφιόζικη συμμορία και ένα βιαστή για τους δικούς του σκοπούς. Αυτό το άτομο, δεν είχε καμία συμμετοχή στη συνέλευση και καθημερινή ζωή της Clandestina, καμία συμμετοχή στο καταληψιακό κίνημα, στον αγώνα της απελευθέρωσης του δημόσου χώρου και των καταλήψεων από τον μαφιόζικο έλεγχο, καμία συμμετοχή στον αγώνα για τη δημιουργία κοινότητας εδώ στα Εξάρχεια. Ωστόσο, εμφανίστηκε για να σαμποτάρει όλα αυτά για χάρη ενός καλού selfie. Οι βρωμοδουλειές του, τα ψέμματά του και ο χυδαίος οπορτουνισμός του είναι γνωστά και τώρα δημόσια εκτεθιμένα. Οι απειλές του και η προβοκατόρικη στοχοποίηση της GARE, συντρόφων και του αναρχικού κινήματος δεν θα πιάσει τόπο.

Η αυτοοργάνωση δεν μανιπουλάρεται. Ο κοινός αγώνας δεν μπορεί να αναχαιτιστεί από εκμεταλλευτές και πολιτικάντηδες, όποιο το μέγεθός τους ή η εθνικότητά τους.

Κατάληψη GARE

۳/۱۱/۲۰۱۸

Στη φωτογραφία, ο Reza Humpay κάτω από εθνικιστικά σύμβολα του Ιράν: Τη σημαία των πιστών του βασιλιά-θεού και τον αετό της «άριας» φυλής. Τα χαρακτηριστικά του έχουν παραλλαχτεί, διότι εδώ δεν παύει να είναι ένας μετανάστης κι οπότε, πιθανό θύμα των ντόπιων ρατσιστών.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Reza Humpay is an Iranian nationalist known as Arash Humpay when he arrived to the island of Lesvos. The reason he changed his name from Reza to Arash was because of his nationalistic and anti-arab views. The pride of Aryan people is to have an original Iranian name, rather than a name that is usually given to people of arabic origin. In Lesvos he was together with his brother. Reza Humpay received a positive response from the government about his asylum claim, but his brother didn’t, and the government wanted to deport him. So, a mobilization began, where solidarians, anarchists and antiauthoritarians helped Reza and other migrants whose asylum claim had been denied, to protest. Together they occupied the Syriza offices in Mytilene.

Reza, who had appointed himself leader of the migrant protesters, had meetings with the Syriza government behind closed doors. Meetings for which the other protester knew nothing about, even though they all together were in a process of negotiation with Syriza. The migrant’s demands to the government, which they declared publicly, were that the government process their claims with the necessary care, and that they stop deportations. But during Reza’s secret meetings with the government, the politicians promised Reza a positive answer to his brother’s case, as well as a fund for his project in Athens on the condition that he leads the other migrants to stop the occupation of the Syriza offices, and even more that he pulls them back from any further protest against the government. The occupation of the Syriza offices was a big news item, so a lot of solidarity came to the occupyers from solidarians in terms of food, money, materials. Reza Humpay took responsibility for managing all the solidarity they received. Since he had control of all the resources he began to hold them back, create problems in the distribution of food, and dominate the assembly. In all that time, he hid his collaboration with the government from the rest of the migrants. The migrants accepted him as a leader, as Reza promised to supply all the migrants with tickets to Athens. The migrants, when they understood that he was a liar and an opportunist after finding out about his secret meetings with Syriza, kicked him out of the struggle and the building.

Reza Humpay fled to Athens with the solidarity funds because he was secured in the fact that the other migrants were without papers and couldn’t track him down, with the promise from the government that they would support his brother. After a while in Athens, he learned that there are squats in Athens where many migrants live, so he started to look for anarchists and create relations with them. To the anarchists he presented himself as a refugee activist fighting for migrants. He said to the anarchist comrades that he knows many homeless migrants personally and he is looking for help to house them. Soon after, the comrades found out that for every migrant that Reza sent to squats to be housed, he received a sum of money from a European NGO with which he had a connection. As a result comrades stopped common activity with Reza. It was at this point that Reza began to post anti-anarchist propaganda on his social media.

These past two months, some events took place in Clandestina squat during which Reza got involved as a social media propagandist on the side of drug dealers and a rapist. Clandestina squat is one of the squats in which Reza had sent homeless migrants through his connection with anarchist comrades and for which he took money from NGOs. The events are publicly desrcibed here:

Call for assembly in Clandestina

Info event for collectives and comrades about the recent aggresssion by drug dealers against comrades and squats in Exarchia/Provocative attempt in Exarchia

In September the assembly of Clandestina decided to oust from the building four persons who were by their own admission engaged in drug dealing in the square of Exarchia. These same persons in order to defend their activities threatened anarchists who have committed to fight against mafia control in the neighborhood, as well as other residents of Clandestina who expressed their will that this gang is ousted. What followed was a joint action from residents of Clandestina and solidarians to evict the drug dealers. Immediately after, the drug dealers with their friends attacked the squat with sticks, rocks and knives and threatened the solidarians and the residents to take revenge. Reza appeared outside the squat at the time the attack was goin on. The he appeared on social media taking sides with these gang members, falsely presenting them as poor refugees under attack by anarchists, naming GARE as the main perpetrator. This slanderous attack continued with one liners on his twitter and facebook, calling on the anarchist movement to “fuck GARE”. Reza appears again in order to attack GARE with a post related to a rape and to the just retribution against the rapist. The events regarding this rape are published here:

The speech of a resisting woman against her rapists

A rape, its defenders & retribution vs patriarchy

Reza defended the rapist, published a photo of his face after the retribution and again accused GARE for attacking refugees. Reza continues to support the rapist and to contribute to the ongoing rape that the rape survivor is subjected to by calling her a liar on his social media. Reza has publicly declared his opinion about this incident which was that “a man has sex with a 30 year old woman, and so anarchist found him and beat him up.” Reza fully adopts the patriarchal tradition of oppression, that a man has rights over a woman’s body no matter what.

Reza Humpay, a known royalist and nationalist in Iran, who supports the Shah, an exploiter of migrants in Greece, an opportunist and a liar, is now actively defending mafia gangs and a rapist to pursue his own goals. This person, had no participation in the assembly and daily life of Clandestina, had no participation in the squatting movement, the struggle to liberate public space and squats from mafia control, no participation in the struggle for community here in Exarchia. Yet he makes an appearance in order to sabotage all these for a good selfie. His dirty business, his lies and obscene opportunism is known and is now publicly exposed. His threats and provocative targetting of GARE, comrades, and the anarchist movement will amount to nothing.

Self-organization cannot be manipulated. The common struggle cannot be stopped by exploiters and politicians no matter their scale and nationality.

Squat GARE

۳/۱۱/۲۰۱۸

Στη φωτογραφία, ο Reza Humpay κάτω από εθνικιστικά σύμβολα του Ιράν: Τη σημαία των πιστών του βασιλιά-θεού και τον αετό της «άριας» φυλής. Τα χαρακτηριστικά του έχουν παραλλαχτεί, διότι εδώ δεν παύει να είναι ένας μετανάστης κι οπότε, πιθανό θύμα των ντόπιων ρατσιστών.

In the picture, Reza Humpay posing besides the nationalist symbols of Iran. The flag of the faithful to the king-god and the eagle of the “aryan” race. His features have been distorted, because here he is still a migrant and so, a potential victim of local racists.

Ο Reza Humpay είναι ένας Ιρανός εθνικιστής, γνωστός ως Arash Humpay όταν έφτασε στη Λέσβο. Ο λόγος που άλλαξε το όνομά του από Reza σε Arash ήταν οι εθνικιστικές και αντιαραβικές του αντιλήψεις. Η περηφάνεια των Αριανών είναι να έχουν ένα ιρανικό όνομα, αντί ενός ονόματος που συνήθως δίνουν οι άραβες στα παιδιά τους. Στη Λέσβο ήταν μαζί με τον αδερφό του. Ο Reza Humpay πήρε θετική απάντηση από την κυβέρνηση για την υπόθεση ασύλου του, ενώ ο αδερφός του απορρίφθηκε, και ξεκίνησαν διαδικασίες για την απέλασή του. Έτσι, ξεκίνησε μια κινητοποίηση, όπου αλληλέγγυοι, αναρχικοί και αντιεξουσιαστές βοήθησαν τον Reza και άλλους μετανάστες των οποίων οι υποθέσεις είχαν απορριφθεί, να διαμαρτυρηθούν. Όλοι μαζί έκνανα κατάληψη στα γραφεία του Σύριζα στη Μυτιλήνη.

Ο Reza, που είχε αυτο-οριστεί ως ηγέτης των διαμαρτυρόμενων μεταναστών, είχε κρυφές συναντήσεις με κυβερνητικούς ερήμην των υπολοίπων μεταναστών, παρόλο που όλοι μαζί βρισκόντουσαν σε διαδικασία διαπραγμάτευσης με τον Σύριζα. Τα αιτήματα των ματαναστών από τη κυβέρνηση, με δημόσια δήλωσή τους, ήταν να εξετάζονται οι υποθέσεις τους με την απαραίτητη προσοχή και να σταματήσουςν οι απελάσεις. Αλλά, στη διάρκεια των κρυφών συναντήσεων του Reza με τη κυβέρνηση, οι πολιτικοί υποσχέθηκαν στον Reza μια θετική απάντηση για τον αδερφό του, καθώς και κάποια χρηματοδότηση για το εγχείρημά του στην Αθήνα, με τον όρο να καθοδηγήσει τους υπόλοιπους μετανάστες στο να λήξουν την κατάληψη, και ακόμη να τους αποτρέψει από οποιαδήποτε μελλοντική διαμαρτυρία ενάντια στην κυβέρνηση. Η κατάληψη στα γραφεία του Σύριζα ήταν μεγάλη είδηση. Έτσι δέχτηκε μεγάλη αλληλεγγύη σε υλικά, χρήματα και φαγητό. Ο Reza Humpay ανέλαβε την ευθύνη της διαχείρισης όλων αυτών. Ως διαχειριστής των πόρων, ο Reza μπορούσε να ελέγχει τη ροή τους, κι έτσι άρχισε να παρακρατάει φαγητό, να δημιουργεί προβλήματα στην διανομή του φαγητού και να κυριαρχεί στη συνέλευση. Καθ’όλο αυτό το διάστημα, έκρυβε τη συνεργασία του με τη κυβέρνηση. Οι μετανάστες τον είχαν αποδεχτεί ως ηγέτη, διότι ο Reza τους είχε τάξει ότι θα προμηθευτεί για όλους το εισητήριό τους για να συνεχίσουν το ταξίδι τους προς την Αθήνα. Όταν οι μετανάστες ανακάλυψαν τα ψέμματά και τον οπορτουνισμό του, αφού έμαθαν για τις κρυφές συναντήσεις του με κυβερνητικούς, τον έδιωξαν από το κτίριο και από τον αγώνα.

Ο Reza Humpay διέφυγε στην Αθήνα έχοντας κλέψει το ταμείο αλληλεγγύης από την κατάληψη, και με τη σιγουριά ότι οι υπόλοιποι μετανάστες καθώς ήταν χωρίς χαρτιά, δεν θα μπορούσαν να τον αναζητήσουν. Είχε επίσης τη υπόσχεση της κυβέρνησης για τον αδερφό του. Μετά από κάποιο καιρό στην Αθήνα, ο Reza έμαθε ότι στην πόλη υπάρχουν πολλές καταλήψεις στέγασης μεταναστών. Έτσι άρχισε να δημιουργεί σχέσεις με αναρχικούς. Στους αναρχικούς αυτοπαρουσιάστηκε ως πρόσφυγας ακτιβιστής για τα δικαιώματα των μεταναστών. Είπε στους αναρχικούς ότι γνωρίζει ο ίδιος προσωπικά πολλούς άστεγους μετανάστες και θέλει να τους βοηθήσει να στεγαστούν. Σύντομα, οι σύντροφοι ανακάλυψαν πως για κάθε μετανάστη που ο Reza έστελνε σε κατάληψη, έπαιρνε ένα χρηματικό ποσό από Ευρωπαϊκή ΜΚΟ με την οποία είχε διασυνδέσεις. Συνεπώς, οι σύντροφοι ξέκοψαν κάθε συνεργασία με τον Reza. Από τότε ο Reza ξεκινά να επιδίδεται σε αντι-αναρχική προπαγάνδα στα social media.

Το τελευταίο δίμηνο, κάποια γεγονότα έλαβαν χώρα στην κατάληψη της Clandestina, στη διάρκεια των οποίων, ο Reza ενεπλάκησε ως προπαγανδιστής στα social media, για να πάρει το μέρος κάποιων ναρκέμπορων κι ενός βιαστή. Η Clandestina ήταν μια από τις καταλήψεις όπου ο Reza είχε στείλει άστεγους έναντι χρηματικού ποσού από τη ΜΚΟ. Τα γεγονότα αυτά περιγράφονται στα κείμενα που έχουν δημοσιευτεί εδώ:

Κάλεσμα σε συζήτηση ενημέρωσης κ’ αλληλεγγύης στην κατάληψη Clandestina

Προβοκατόρικη απόπειρα στα Εξαρχεια

Ενημέρωση συλλογικοτήτων και συντρόφων για τις πρόσφατες προκλήσεις ναρκεμπόρων εναντίον καταλήψεων και αγωνιστών στα Εξάρχεια

Το Σεπτέμβρη η συνέλευση της Clandestina αποφάσισε να εκδιώξει από το κτίριο τέσσερα άτομα τα οποία με δική τους παραδοχή, έκαναν ναρκεμπόριο στην πλατεία Εξαρχείων. Τα ίδια άτομα, για να προασπιστούν τις κερδοσκοπικές τους δραστηριότητες, απείλησαν αναρχικούς που αγωνίζονται ενάντια στον μαφιόζικο έλεγχο στη γειτονιά, καθώς και άλλους κατοίκους της Clandestina που εξέφραζαν τη θέλησή τους να εκδιωχθεί η συμμορία από το κτίριο. Ακολούθησε κοινή δράση κατοίκων της Clandestina και αλληλέγγυων για να διώξουν τους ναρκέμπορους. Αμέσως μετά, οι ναρκέμποροι μαζί με φίλους τους επιτέθηκαν στην κατάληψη με δοκάρια, πέτρες και μαχαίρι και απείλησαν τους κατοίκους και τους αλληλέγγους ότι θα εκδικηθούν. Ο Reza εμφανίστηκε έξω από το κτίριο την ώρα που δεχόταν επίθεση. Στη συνέχεια εμφανίστηκε στα social media με το μέρος αυτής της συμμορίας, ψευδώς παρουσιάζοντάς τους ως φτωχούς πρόσφυγες που δέχτηκαν αναίτια επίθεση από αναρχικούς, ονοματίζοντας την GARE ως τον κύριο αυτουργό. Η συκοφαντική επίθεση συνεχίστηκε με τσιτάτα στους λογαριασμούς του στο twitter και στο facebook, όπου καλεί τους αναρχικούς να “γαμήσουν την GARE”. Ο Reza εμφανίστηκε ξανά για να επιτεθεί στην GARE, με μια ανάρτηση σχετικά με έναν βιασμό και την δίκαιη αντιμετώπιση του βιαστή. Τα γεγονότα σχετικά με τον βιασμό είναι δημόσια κατατεθιμένα εδώ:

The speech of a resisting woman against her rapists

Ένας βιασμός, οι υπερασπιστές του & η αντιμετώπιση της πατριαρχικής βίας

Ο Reza υπερασπίστηκε τον βιαστή, δημοσίευσε φωτογραφία του μετά την άμεση αντιμετώπισή του και ξανά κατηγόρησε την GARE για αναίτιες επιθέσεις σε πρόσφυγες. Ο Reza εξακολουθεί να στηρίζει τον βιαστή και να συμβάλει στο συνεχιζόμενο βιασμό στον οποίο υποβάλεται το θύμα του βιασμού, αποκαλώντας την ψεύτρα στα social media. Ο Reza έχει εκφράσει δημόσια την άποψή του για τον βιασμό, η οποία ήταν: “Ένας άντρας κάνει σεξ με μια τριαντάρα, και γι’αυτό αναρχικοί τον ψάχνουν για να τον δείρουν.” Ο Reza υϊοθετεί πλήρως την πατριαρχική παράδοση της καταπίεσης, ότι δηλαδή ο άντρας έχει δικαιώματα πάνω στο σώμα της γυναίκας σε κάθε περίπτωση.

Ο Reza Humpay, γνωστός βασιλικός και εθνικιστής στο Ιράν, που υποστηρίζει τον Σάχη, εκμεταλλευτής μεταναστών στην Ελλάδα, οπορτουνιστής και ψέυτης, σήμερα υποστηρίζει ενεργά μια μαφιόζικη συμμορία και ένα βιαστή για τους δικούς του σκοπούς. Αυτό το άτομο, δεν είχε καμία συμμετοχή στη συνέλευση και καθημερινή ζωή της Clandestina, καμία συμμετοχή στο καταληψιακό κίνημα, στον αγώνα της απελευθέρωσης του δημόσου χώρου και των καταλήψεων από τον μαφιόζικο έλεγχο, καμία συμμετοχή στον αγώνα για τη δημιουργία κοινότητας εδώ στα Εξάρχεια. Ωστόσο, εμφανίστηκε για να σαμποτάρει όλα αυτά για χάρη ενός καλού selfie. Οι βρωμοδουλειές του, τα ψέμματά του και ο χυδαίος οπορτουνισμός του είναι γνωστά και τώρα δημόσια εκτεθιμένα. Οι απειλές του και η προβοκατόρικη στοχοποίηση της GARE, συντρόφων και του αναρχικού κινήματος δεν θα πιάσει τόπο.

Η αυτοοργάνωση δεν μανιπουλάρεται. Ο κοινός αγώνας δεν μπορεί να αναχαιτιστεί από εκμεταλλευτές και πολιτικάντηδες, όποιο το μέγεθός τους ή η εθνικότητά τους.

Κατάληψη GARE

۳/۱۱/۲۰۱۸

Στη φωτογραφία, ο Reza Humpay κάτω από εθνικιστικά σύμβολα του Ιράν: Τη σημαία των πιστών του βασιλιά-θεού και τον αετό της «άριας» φυλής. Τα χαρακτηριστικά του έχουν παραλλαχτεί, διότι εδώ δεν παύει να είναι ένας μετανάστης κι οπότε, πιθανό θύμα των ντόπιων ρατσιστών

Πηγή: :https://athens.indymedia.org/post/1592732

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Reza Humpay is an Iranian nationalist known as Arash Humpay when he arrived to the island of Lesvos. The reason he changed his name from Reza to Arash was because of his nationalistic and anti-arab views. The pride of Aryan people is to have an original Iranian name, rather than a name that is usually given to people of arabic origin. In Lesvos he was together with his brother. Reza Humpay received a positive response from the government about his asylum claim, but his brother didn’t, and the government wanted to deport him. So, a mobilization began, where solidarians, anarchists and antiauthoritarians helped Reza and other migrants whose asylum claim had been denied, to protest. Together they occupied the Syriza offices in Mytilene.

Reza, who had appointed himself leader of the migrant protesters, had meetings with the Syriza government behind closed doors. Meetings for which the other protester knew nothing about, even though they all together were in a process of negotiation with Syriza. The migrant’s demands to the government, which they declared publicly, were that the government process their claims with the necessary care, and that they stop deportations. But during Reza’s secret meetings with the government, the politicians promised Reza a positive answer to his brother’s case, as well as a fund for his project in Athens on the condition that he leads the other migrants to stop the occupation of the Syriza offices, and even more that he pulls them back from any further protest against the government. The occupation of the Syriza offices was a big news item, so a lot of solidarity came to the occupyers from solidarians in terms of food, money, materials. Reza Humpay took responsibility for managing all the solidarity they received. Since he had control of all the resources he began to hold them back, create problems in the distribution of food, and dominate the assembly. In all that time, he hid his collaboration with the government from the rest of the migrants. The migrants accepted him as a leader, as Reza promised to supply all the migrants with tickets to Athens. The migrants, when they understood that he was a liar and an opportunist after finding out about his secret meetings with Syriza, kicked him out of the struggle and the building.

Reza Humpay fled to Athens with the solidarity funds because he was secured in the fact that the other migrants were without papers and couldn’t track him down, with the promise from the government that they would support his brother. After a while in Athens, he learned that there are squats in Athens where many migrants live, so he started to look for anarchists and create relations with them. To the anarchists he presented himself as a refugee activist fighting for migrants. He said to the anarchist comrades that he knows many homeless migrants personally and he is looking for help to house them. Soon after, the comrades found out that for every migrant that Reza sent to squats to be housed, he received a sum of money from a European NGO with which he had a connection. As a result comrades stopped common activity with Reza. It was at this point that Reza began to post anti-anarchist propaganda on his social media.

These past two months, some events took place in Clandestina squat during which Reza got involved as a social media propagandist on the side of drug dealers and a rapist. Clandestina squat is one of the squats in which Reza had sent homeless migrants through his connection with anarchist comrades and for which he took money from NGOs. The events are publicly desrcibed here:

Call for assembly in Clandestina

Info event for collectives and comrades about the recent aggresssion by drug dealers against comrades and squats in Exarchia/Provocative attempt in Exarchia

In September the assembly of Clandestina decided to oust from the building four persons who were by their own admission engaged in drug dealing in the square of Exarchia. These same persons in order to defend their activities threatened anarchists who have committed to fight against mafia control in the neighborhood, as well as other residents of Clandestina who expressed their will that this gang is ousted. What followed was a joint action from residents of Clandestina and solidarians to evict the drug dealers. Immediately after, the drug dealers with their friends attacked the squat with sticks, rocks and knives and threatened the solidarians and the residents to take revenge. Reza appeared outside the squat at the time the attack was goin on. The he appeared on social media taking sides with these gang members, falsely presenting them as poor refugees under attack by anarchists, naming GARE as the main perpetrator. This slanderous attack continued with one liners on his twitter and facebook, calling on the anarchist movement to “fuck GARE”. Reza appears again in order to attack GARE with a post related to a rape and to the just retribution against the rapist. The events regarding this rape are published here:

The speech of a resisting woman against her rapists

A rape, its defenders & retribution vs patriarchy

Reza defended the rapist, published a photo of his face after the retribution and again accused GARE for attacking refugees. Reza continues to support the rapist and to contribute to the ongoing rape that the rape survivor is subjected to by calling her a liar on his social media. Reza has publicly declared his opinion about this incident which was that “a man has sex with a 30 year old woman, and so anarchist found him and beat him up.” Reza fully adopts the patriarchal tradition of oppression, that a man has rights over a woman’s body no matter what.

Reza Humpay, a known royalist and nationalist in Iran, who supports the Shah, an exploiter of migrants in Greece, an opportunist and a liar, is now actively defending mafia gangs and a rapist to pursue his own goals. This person, had no participation in the assembly and daily life of Clandestina, had no participation in the squatting movement, the struggle to liberate public space and squats from mafia control, no participation in the struggle for community here in Exarchia. Yet he makes an appearance in order to sabotage all these for a good selfie. His dirty business, his lies and obscene opportunism is known and is now publicly exposed. His threats and provocative targetting of GARE, comrades, and the anarchist movement will amount to nothing.

Self-organization cannot be manipulated. The common struggle cannot be stopped by exploiters and politicians no matter their scale and nationality.

Squat GARE

۳/۱۱/۲۰۱۸

Στη φωτογραφία, ο Reza Humpay κάτω από εθνικιστικά σύμβολα του Ιράν: Τη σημαία των πιστών του βασιλιά-θεού και τον αετό της «άριας» φυλής. Τα χαρακτηριστικά του έχουν παραλλαχτεί, διότι εδώ δεν παύει να είναι ένας μετανάστης κι οπότε, πιθανό θύμα των ντόπιων ρατσιστών.

In the picture, Reza Humpay posing besides the nationalist symbols of Iran. The flag of the faithful to the king-god and the eagle of the “aryan” race. His features have been distorted, because here he is still a migrant and so, a potential victim of local racists.

Source:https://athens.indymedia.org/post/1592732

———————————————————————————————–

آدرس و اسامی صفحات مرتبط با اتحادیه آنارشیستهای ایران و افغانستان

Anarchist Union of Afghanistan and Iran, May 24, 2018

P.S:The possibility of joining new people and groups of anarchists will be permanent

The Union has many social media and other communication channels. You will find them at the bottom of this page

۱- آدرس عصر آنارشیسم در اینستاگرام

https://instagram.com/asranarshism/

—————————————-

۲- آدرس عصر آنارشیسم در تلگرام

https://telegram.me/asranarshism

—————————-
۳- عصر آنارشیسم در توئیتر
———————————–
۴ – فیسبوک عصر آنارشیسم
—————————————
۵ – فیسبوک بلوک سیاه ایران

————————————————–

۶ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidaritywiththeRojava

https://www.facebook.com/%D8%A2%D9%86%D8%A7%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%87%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%B1%D9%88%DA%98%D8%A7%D9%88%D8%A7-%D9%88-%D8%A8%D8%A7%DA%A9%D9%88%D8%B1-Anarchists-in-solidarity-with-the-Rojava-434646579975914

———————————————————-

۷ – فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی

https://www.facebook.com/sedaye.bisedayan

————————————————————

۸ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران

https://www.facebook.com/irananarchistlabors

——————————————————

۹- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی

https://www.facebook.com/anarchistlibraryfa

————————————————–

۰ ۱– فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان

https://www.facebook.com/anarchistinsupportbaluchistan

—————————————————–

۱۱ – فیسبوک  هنرمندان آنارشیست

https://www.facebook.com/anarchistartistss

————————————————-

۱۲ – فیسبوک دانشجویا ن آنارشیست

https://www.facebook.com/anarchiststudents

——————————————-

۱۳ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک

https://www.facebook.com/shahre.shahin

———————————————–

۱۴ – فیسبوک آنتی فاشیست

https://www.facebook.com/ShahinShahrPolitik

————————————————

۱۵ – آدرس آنارشیستهای مریوان در کانال تلگرام

https://t.me/anarchyinmarivan

———————————

۱۶-آدرس تماس با ماcontact us

info@asranarshism.com

———————————

۱۷ – سایت عصر آنارشیسم

——————————————–

۱۸ – آدرس کانال آنارشیستهای کردستان در تلگرام


بڵاوکردنەوەی بیرو هزری ئانارکیستی

——————————-

۱۹- فیسبوک میتینگ دهه هفتاد و هشتادی ها

https://www.facebook.com/%D9%85%DB%8C%D8%AA%DB%8C%D9%86%DA%AF-%D8%AF%D9%87%D9%87-%D9%87%D9%81%D8%AA%D8%A7%D8%AF-%D9%88-%D9%87%D8%B4%D8%AA%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D9%87%D8%A7-505093803031731/

——————————————

۲۰ – گوگل پلاس عصر آنارشیسم

https://plus.google.com/u/0/114261734790222308813

——————————————-

۲۱ –  ساوندکلاود رادیو آنارشی

——————————————

۲۲- آدرس ” دختران آنارشیست افغانستان ” در اینستاگرام

https://www.instagram.com/dokhtarananarshist_afghanestan

———————————————————–

۲۳- آدرس “دختران آنارشیست افغان ” در فیسبوک

https://www.facebook.com/Afghan-Anarchist-Girls-116992605591873

————————————————————–

۲۴- آدرس آنارشیستهای رشت در اینستاگرام

https://www.instagram.com/anarshist.rasht

———————————————————

۲۵ –  آدرس پیج آنارشیستهای شهر بوکان (  ئانارکیسته کانی بوکان ) در اینستاگرام

https://www.instagram.com/bokan_anarchy

———————————————————–

۲۶- آدرس آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر در تلگرام

https://t.me/Anarshistsh2

————————————————

۲۷ – آدرس آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر در اینستاگرام

https://www.instagram.com/anarshistshahinshahr

—————————————————

۲۸- آدرس آنارشیستهای شیراز در تلگرام

https://t.me/ShirazAnarchist

—————————————————

۲۹ – آدرس آنارشیستهای شیراز در اینستاگرام

https://www.instagram.com/anarchy_shz_ism

——————————————————

۳۰ – آدرس آنارشیستهای گیلان در اینستاگرام

https://www.instagram.com/guilan_anarchism

——————————————————-

۳۱ – کانال عصیانگر در تلگرام

https://t.me/AcabFai

————————————————-

۳۲ – آدرس کانال ” جوانان آنارشیست ” در تلگرام

https://t.me/young_anarchists

————————————————

۳۳- آدرس آنارشیستهای مشهد در کانال تلگرام

https://t.me/anarchismera

————————————————-

۳۴ -آدرس کانال آنارشیستهای تهران در تلگرام

t.me/tehran_anarchists

——————————————–
————————————

آنارشیستهای جنوب یکی از اعضای تشکیل دهنده ” اتحادیه آنارشیستهای ایران و افغانستان” می باشند که در ایران حضور دارند.

———————————————————

۳۷ – آدرس پیج” آنارشیستهای خراسان “در اینستاگرام

https://www.instagram.com/khurasan_anarch

آنارشیستهای خراسان یکی از اعضای تشکیل دهنده ” اتحادیه آنارشیستهای ایران و افغانستان” می باشند که در ایران حضور دارند.

——————————————————————————

۳۸ – آدرس بالاچه عصر آنارشیسم در بالاترین

https://www.balatarin.com/b/anarchismera

———————————————————————-

۳۹ – آدرس وبلاگ اتحادیه آنارشیستهای ایران و افغانستان

https://tauai.wordpress.com

————————————————————————

۴۰ – آدرس اتحادیه آنارشیستهای ایران و افغانستان در فیسبوک

https://www.facebook.com/TAUAI/?modal=admin_todo_tour

————————————————————————————–

۴۱ – آدرس اتحادیه آنارشیستهای ایران و افغانستان در اینستاگرام

https://www.instagram.com/union9387

—————————————————————————————

۴۲ – آدرس پیچ آنارشیستهای اهواز در فیسبوک

https://www.facebook.com/%D8%A2%D9%86%D8%A7%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%87%D9%88%D8%A7%D8%B2-2021321021440113

—————————————————————————–

۴۳ – آدرس پیچ آنارشیسم سبز در فیسبوک

https://www.facebook.com/Green-Anarchism-%D8%A2%D9%86%D8%A7%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D8%B3%D9%85-%D8%B3%D8%A8%D8%B2-229749814516765

—————————————————————————

۴۴ – آدرس پیج جوانان آنارشیست در اینستاگرام

https://www.instagram.com/javanane_anarshistآدرس و اسامی صفحات مرتبط با فدراسیون عصر آنارشیسم

Federation of Anarchism Era Social Media Pages۱- آدرس تماس با ما 
asranarshism@protonmail.com
info@asranarshism.com
۲- عصر آنارشیسم در اینستاگرام
۳- عصر آنارشیسم در تلگرام
۴- عصر آنارشیسم در توئیتر
۵ – فیسبوک عصر آنارشیسم
۶ – فیسبوک بلوک سیاه ایران
۷ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidarity with the Rojava
۸ – فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی
۹ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران
۱۰- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی
۱۱ – فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان
۱۲ – فیسبوک هنرمندان آنارشیست
۱۳ – فیسبوک دانشجویان آنارشیست
۱۴ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک
۱۵ – فیسبوک آنتی فاشیست
۱۶- فیسبوک میتینگ دهه هفتاد و هشتادی ها
۱۷- اینستاگرام ” دختران آنارشیست افغانستان ”
۱۸- اینستاگرام آنارشیستهای رشت
۱۹- تلگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۲۰ – اینستاگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۲۱- تلگرام آنارشیستهای شیراز
۲۲ – اینستاگرام آنارشیستهای شیراز
۲۳ – اینستاگرام آنارشیستهای گیلان
۲۴ – تلگرام ” جوانان آنارشیست ”
۲۵ - تلگرام آنارشیستهای تهران
۲۶ – توییتر بلوک سیاه آنارشیست - Anarchist black block
۲۷ –  اینستاگرام ” آنارشیستهای جنوب “
۲۸ – اینستاگرام ” آنارشیستهای خراسان“
۲۹ – گروه تلگرام آنارشیستهای بلوک سیاه
۳۰ – اینستاگرام جوانان آنارشیست
۳۱ – فیسبوک اتحادیه آنارشیستهای ایران و افغانستان
۳۲ – اینستاگرام بلوک سیاه آنارشیست
۳۳ – تلگرام آنارشیستهای اراک
۳۴ – تلگرام قیام مردمی
۳۵– اینستاگرام آنارشیستهای بوکان - ئانارکیستە کانی بۆکان
۳۶- کانال تلگرام کتابخانه شورشی
۳۷- کانال تلگرام ریتم آنارشی