شرکت نفتى شل در هفت روز آینده حفارى در قطب را شروع میکند و این یعنى آخرین ضربه ها به محیط زیست

به گزارش عصر آنارشیسم

Text Size

در تاریخ ۷٫۰۴٫۲۰۱۵ شماری از فعالان صلح سبز در اعتراض به برنامه های استخراج نفت در نواحی اطراف قطب شمال از سکوی نفتی شرکت شل در قلب اقیانوس آرام بالا رفتند و این شش فعال انجمن حفاظت از محیط زیست بر روی سکوی ۳۸ هزار تنی «پولار پیونر» واقع در ۱۲۰۰ کیلومتری شمال شرق هاوایی چادر زدند و اعتراض نمادین خود را به این شکل نشان دادند.

لورا کنیون، فعال صلح سبز در انتقاد از حفاری برای استخراج نفت در پیرامون قطب شمال گفته بود که : «به رغم آنکه دولت آمریکا احتمال نشت نفت را ۷۵ درصد برآورد کرده، تولید نفت در دریای چوکچی شروع شده است. دولت رئیس جمهور اوباما نخستین چراغ سبز را در زمینه استخراج نفت در اطراف قطب شمال به شرکت شل نشان داده است.»

این شش فعال صلح سبز از کشورهای آمریکا، آلمان، نیوزیلند، استرالیا، سوئد و اتریش برآن بودند تا توماری را که به امضای میلیون ها نفر در سراسر جهان رسیده بر روی این سکوی نفتی بیاویزند و به این شیوه گامی در حفاظت از محیط زیست بردارند.

این اقدام اعتراضی در حالی انجام شد که وزارت کشور آمریکا یک هفته قبل از آن حق بهره برداری از منابع نفتی در دریای چوکچی در نواحی قطبی آلاسکا را واگذار کرد و این بدان معنا بود که در یکصد روز بعد از آن شرکت نفتی شل می تواند حفاری در این ناحیه را شروع کند و اینک شرکت نفتى شل در هفت روز آینده حفارى در قطب را شروع میکند و این یعنى آخرین ضربه ها به محیط زیست، این یعنى بشر کمر به نابودى طبیعت بسته غافل ازینکه در نهایت خود نیز نابود خواهد شد.

۱۷٫۰۵٫۲۰۱۵ نیز صدها نفر از مردم سیاتل در شمال غرب آمریکا سواربر قایق، به طرح شرکت شل برای استخراج نفت در قطب شمال اعتراض کردند.

این اعتراض پس از آن انجام شد که دو سکوی عظیم نفتی شرکت شل روز شنبه ۱۶٫۰۵٫۲۰۱۵ در آبهای ساحل الیوت پهلو گرفتند.
معترضان سوار بر قایقهایشان بنرهایی در دست داشتند که روی آنها نوشته شده بود «عدالت اقلیمی،» «آینده عاری از نفت،» «ورود شل ممنوع، سیاتل اجازه نمی‌دهد» و «نمی‌توان تمام نفت را روی زمین سوزاند و همچنان روی آن زندگی کرد».
معترضان با این اقدام، پیامی به شرکت نفتی شل دادند مبنی بر اینکه این شرکت باید حفاری خود در اقیانوس منجمد شمالی را لغو کند.
این شرکت نفتی قصد دارد در ۱ هفته آینده این دو سکوی نفتی را جهت ماموریت اکتشافی در دریای شمال آلاسکا مستقر کند.
فعالان با اشاره به اینکه این حفاری به یک فاجعه زیست محیطی منجر خواهد شد، درخصوص خطرهای نشت مواد نفتی در سطوح مختلف هشدار دادند.
اریک دِی، از فعالان حاضر در این تظاهرات گفت: «حفاری در قطب شمال به افراد ساکن در آن مناطق آسیب می‌رساند.»
وی افزود: «این شیوه زندگی ماست و باید به خاطر شکارچیان خرچنگ و ماهیگیران از آن حفاظت کنیم. باید به خاطر کودکان‌مان از آن محافظت کنیم.»
معترضان همچنین استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر به جای سوخت‌های آلاینده فسیلی را توصیه کردند.
آنی لئونارد، مدیر اجرایی سازمان صلح سبز آمریکا گفت با توجه به گرم شدن کره زمین باید بر استفاده از انرژی تجدید پذیر متمرکز شد.
لئونارد خاطر نشان کرد: «چرا باید در یک منبع انرژی که به گفته دانشمندان ما را به سوی فاجعه سوق می‌دهد، سرمایه گذاری کنیم؟»
بنا بر اعلام شرکت نفتی شل، قطب شمال حدود ۳۰ درصد از منابع کشف نشده گاز طبیعی جهان و ۱۳ درصد از نفت کره زمین را در خود جای داده است.
هنوز یک هفته از انتشار گزارشى که توسط تیمى از دانشمندان انتشار یافت درباره ” دوره انقراض بزرگ ششم در تاریخ زمین” نگذشته که این خبر منتشر شده است. سیستم سرمایه دارى چه بر سر بشر آورده که حتى نابودى خود را در مقابل سود بیشتر بى اهمیت میبیند؟ در حال حاضر زمین دارد گرمترین تابستان یک قرن گذشته را پشت سر میگذارد و مدام اخبار وحشتناکى میشنویم از تغییرات آب و هوایى که به دست بشر سودپرست اتفاق افتاده است، اخبارى نظیر: مرگ بیش از هزار و هفتصد نفر در هندوستان براثر موج گرما و یا مرگ ۸۰۰ نفر در پاکستان بر اثر موج گرما و یا خشک شدن بیش از نود و هشت درصد از ذخایر آب تجدید شونده ایران و بیابان شدن فلات ایران تا ده سال آینده و  با وجود تمامى این اخبار و شواهد این سودپرستان دست از سر محیط زیست برنمیدارند.

دیگر جاى سکوت براى هیچکس نیست، هر کس براى حفظ بقایش باید به دفاع از محیط زیست و مخالفت با تخریب کنندگان محیط زیست بپردازد. دیگر ملاحظات سیاسى و اقتصادى دخیل نیست، باید فهمید که عده اى سودپرست و سرمایه دار در حال نابودى محیط زیست و انقراض بزرگ بسیارى گونه هاى جانورى و از جمله انسان هستند. همه گروهها و تشکلات و احزاب و افراد باید به دفاع از طبیعت مظلوم برخیزند.براى حفظ محیط زیست و طبیعت بپاخیزید و یا در انتظار انقراض بنشینید.

 

 

آدرس و اسامی صفحات مرتبط با فدراسیون عصر آنارشیسم

Federation of Anarchism Era Social Media Pages۱- آدرس تماس با ما 
asranarshism@protonmail.com
info@asranarshism.com
۲- عصر آنارشیسم در اینستاگرام
۳- عصر آنارشیسم در تلگرام
۴- عصر آنارشیسم در توئیتر
۵ – فیسبوک عصر آنارشیسم
۶ – فیسبوک بلوک سیاه ایران
۷ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidarity with the Rojava
۸ – فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی
۹ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران
۱۰- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی
۱۱ – فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان
۱۲ – فیسبوک هنرمندان آنارشیست
۱۳ – فیسبوک دانشجویان آنارشیست
۱۴ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک
۱۵ – فیسبوک آنتی فاشیست
۱۶- تلگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۱۷ – اینستاگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۱۸- تلگرام آنارشیستهای شیراز
۱۹ – تلگرام ” جوانان آنارشیست ”
۲۰ - تلگرام آنارشیستهای تهران
۲۱ – اینستاگرام جوانان آنارشیست
۲۲ – گروه تلگرام اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۳ –  توییتر اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران - The Anarchists Union of Afghanistan and Iran
۲۴ – فیسبوک اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۵ – اینستاگرام اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۶ – کانال تلگرام خودسازماندهی مطالب گروه اتحاديه آنارشیست‌های افغانستان و ايران
۲۷ – گروه تلگرام خودساماندهی مطالب گروه اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۸– اینستاگرام آنارشیستهای بوکان - ئانارکیستە کانی بۆکان
۲۹- کانال تلگرام کتابخانه شورشی
۳۰- کانال تلگرام ریتم آنارشی
۳۱- تلگرام آنارشیستهای اراک
۳۲- تلگرام قیام مردمی
۳۳- ماستودون عصرآنارشیسم
۳۴- فیسبوک آنارشیست‌های مزار شریف
۳۵- فیسبوک آنارشیست‌های کابل