حمله مجدد داعش به کوبانی و حسکه

25 ژوئن اخبار روز

پنج ماه پس از بازپس گیری کوبانی توسط گریلا های کرد، این شهر بار دیگر مورد هجوم اسلامگرایان سلفی داعش قرار گرفته است.

صبح امروز ۲۵ ژوئن تعدادی از نیروهای گروه مسلح دولت اسلامی، داعش، به داخل شهر کوبانی رخنه کرده و با تیراندازی به غیرنظامیان تعداد زیادی را کشته و زخمی شدند. یگانهای مدافع خلق، ی.پ.گ، می گوید که اعضای مسلح داعش را در داخل شهر محاصره کرده اند.
ساعت ۵ بامداد امروز پنجشنبه تعدادی از اعضای مسلح گروه داعش در حالی که یونیفورمهای نظامی ی.پ.گ و ارتش آزاد سوریه را بر تن داشتند، با چهار اتومبیل به داخل شهر کوبانی رخنه کرده و اقدام به تیراندازی به سوی ساکنان شهر کردند.
گفته می شود که این افراد از گذرگاه مرزی “مورشید پینار” و از طریق خاک ترکیه (شمال کردستان) به داخل شهر نفوذ کرده اند. اما استاندار “اورفا”، استان هم مرز با کانتون کوبانی، گزارشها در مورد ورود اعضای داعش از طریق خاک ترکیه را رد کرده است.
گزارشهای دیگری نیز حاکی است که دست کم سه خودروی بمب گذاری شده نیز همزمان به داخل شهر نفوذ کرده اند؛ یکی از خودروها منفجر شده است، خودروی دیگری نیز توسط نیروهای ی.پ.گ توقیف و خنثی شده است. اما خودروی سوم هنوز کشف نشده است.
خبرگزاری آناتولی ترکیه، ویدویی از انفجار یکی از این خودروها در نزدکی گذرگاه مرزی “مورشید پینار” منتشر کرده است.
هنوز شمار دقیق اعضای داعش در مرکز شهر کوبانی مشخص نیست؛ یگانهای مدافع خلق به شهروندان کوبانی اطمینان داده است نیروهای آنها افراد مسلح داعش را محاصره کرده اند و کنترل شهر در دست ی.پ.گ است.
ی.پ.گ همچنین از اهالی کوبانی خواسته است تا بازگشت آرامش به شهر، از خانه های خود خارج نشوند.
بی بی سی ترکی، گزارش داده است که تاکنون ۳۰ غیرنظامی در اثر تیراندازیهای اعضای داعش در داخل کوبانی جان خود را از دست داده اند و ۵۰ نفر دیگر نیز زخمی شده اند.
برخی گزارشها حاکی است که اعضای داعش وارد هر خانه ای شده اند، تمامی ساکنان غیرنظامی آن خانه را به رگبار بسته اند.
گفته می شود تعدادی از اعضای مسلح داعش در داخل ساختمان یک مدرسه در مرکز شهر محاصره شده اند.
از این ساختمان در ماههای اخیر، پس از آزادسازی کوبانی، از سوی سازمان پزشکان بدون مرز به عنوان مرکز درمانی استفاده می شده است. بنا به گزارشها هنگام رخنه اعضای مسلح داعش به داخل ساختمان، در ساعات اولیه صبح، هیچ یک از پزشکان و کادر درمانی آنجا حضور نداشته اند.
از سوی دیگر، خبرگزاری “هاوارنیوز”، گزارش داده است که داعش در روستای “برخو بوتانی”، واقع در ۳۰ کیلومتری جنوب کوبانی دست به کشتار غیر نظامیان زده است. بنا به این گزارش داعش دست کم ۲۰ غیرنظامی ساکن این روستا را به قتل رسانده است.
همزمان با این حمله، داعش در جبهه های “درعا” در جنوب سوریه و “حسکه”، در کانتون جزیره نیز حملاتی انجام داده است. در اثر حمله داعش به روستاهای جنوب حسکه، صدها تن از ساکنان روستاهای عرب نشین و کردنشین به مرکز شهر فرار کرده اند.
گفته می شود که داعش خواسته است وارد محلات کردنشین شهر حسکه شود، اما نیروهای ی.پ.گ آنها را عقب رانده اند.
سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه اما از نفوذ اعضای مسلح گروه داعش به محلات عرب نشین شهر حسکه که تحت کنترل نیروهای رژیم بشار اسد است، خبر داده است. بنا به گزارش این سازمان مستقر در لندن، دست کم ۵۰ نفر از اعضای داعش و نیروهای رژیم در درگیریهای امروز شهر حسکه کشته شده اند.

 

 

به اشتراک بگذارید Twitter Google+ Facebook Email بالاترین
برداشت از مطالب این وب سایت آزاد است