به گزارش عصر آنارشیسم

آیا جمهوری اسلامی خود را برای جنگ با اپوزیسیون آماده می کند یا برای جنگ با داعش؟

طی هفته‌های اخیر، رهبری حزب دمکرات کُردستان ایران، از احزاب اپوزسیون حکومت اسلامی ایران دستور اعزام پیشمرگه‌های این حزب به مناطق مرزی ارومیه، اشنویه و پیرانشهر را صادر کرده و مقامات بلندپایه‌ی آن؛ انجام مأموریت‌های سیاسی ـ تشکیلاتی را از اهداف چنین اقدامی عنوان کرد‌ه‌اند. درپی تحرکات نظامی حزب دمکرات کردستان ایران، سپاه پاسداران در مناطق کُردنشین ایران جهت مقابله با تحرکات نظامی این حزب، نیروهای بومی سپاه در اشنویه و ارومیه به حالت آماده باش درآورده است.

مردم مناطق کردنشین ایران می گویند که سپاه پاسداران نیروهای زیادی که مجهز به سلاح سنگین هستند را به مناطق مرزی کردنشین فرستاده است.

بنابر نوشته فرات نیوز در چند هفته گذشته در مهاباد, مریوان و جوانرود سه بار در پی عملیات نظامی هزاران پاسدار رژیم ایران علیه گریلاها سه بار درگیری روی داد. در جریان درگیری مریوان ۲ پاسدار کشته شدند. در درگیری جوانرو هم۳ پاسدار و یک مزدور محلی از پای در آمدند.

سخنان مقامات جمهوری اسلامی در روزهای اخیر و ابراز نگرانی مقامات ایران از ناامنی در مرزهای ایران  نشان می دهد که جمهوری اسلامی دارد برای ماجراجویی و جنگی دیگر در منطقه خود را آماده می کند که در همین رابطه رهبر جهموری اسلامی  از احتمال وقوع جنگ های نیابتی در مرزهای ایران و بعد از او فرمانده نیروی زمینی ارتش بود که خبر از تحرکات جهادی های تندرو در اطراف مرزهای ایران خبر داد. او در سخنان خود حتی اذعان کرد داعش قبلا در فکر تهیه زاغه مهمات در خاک ایران بوده و هم اکنون در صدد سربازگیری است. فرمانده نیروی زمینی ارتش از نفوذ ۴۰ کلیومتری در خاک عراق و آمادگی توپخانه ایرانی برای مقابله با هر گونه تحرک  داعشی  ها خبر داد. پیش از سخنان این مقام نظامی فرمانده سپاه هم عربستان را تهدید کرده بود. جعفری در سخنانی گفته بود” دشمنان با زبان سلاح بیشتر آشنا هستند و ما هم قصد داریم با همین زبان با آنان روبرو شویم.” محسن رضایی هم  که این روزها به سپاه بازگشته علت بازگشت خود را وضعیت حساس منطقه اعلام کرده و در مصاحبه با فارس گفته است احتمال دارد عربستان دست به حوادث دیگری در منطقه بزند.قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس هم در تازه ترین سخنان خود بر ضرورت نبرد با داعش به عنوان مصداقی از منافع ملی تاکید کرده است.

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران گفته که جمهوری اسلامی «رسما» به عراق اعلام کرده است که اگر گروه حکومت اسلامی یا داعش به مرزهای ایران نزدیک شود، «قطعا دخالت می‌کنیم».

به گزارش روز دوشنبه چهارم خرداد خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رحمانی فضلی افزوده است: «همجواری کشور ما با عراق حتما ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد اما تاکنون با تسلطی که بر مرزهای کشور داشته‌ایم، هیچ حادثه‌ای رخ نداده است».

به گفته وزیر کشور، گروه حکومت اسلامی هم‌اکنون «در محدوده‌ای با فاصله ۵۰ کیلومتری از مرزهای ایران» درون کشور عراق حضور دارد.

خبرگزاری تسنیم به نقل از وزیر کشور، گزارش داده که ۴۰ کیلومتری مرزهای ایران، جایی است که اگر نیروهای داعش به آن برسند، ایران «قطعا» دخالت خواهد کرد.

آقای رحمانی فضلی در ادامه سخنانش از اینکه «زمینه فعالیت داعش در افغانستان و پاکستان وجود دارد» نیز ابراز تاسف کرده است.

وزیر کشور ایران همچنین با انتقاد از ایالات متحده آمریکا گفته است: «آمریکا وقتی که ادعای فرماندهی نیروهای ائتلاف را دارد، باید پاسخگو باشد که چرا اقداماتش علیه این گروهک تروریستی موثر نبوده است».

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی نیز گفته است: «اگر اوضاع را رها کنیم به‌زودی تهدید تکفیری‌ها و داعش به مرزهای ما می‌رسد».

به گفته آقای شمخانی، این گروه «در عراق ممکن است به خانقین و از افغانستان به زاهدان وارد شوند».

علی خامنه‌ای، از تصمیم «دشمنان و برخی مسئولان سفیه منطقه‌ خلیج فارس» برای «کشاندن جنگ‌های نیابتی به مرزهای ایران» خبر داد.

خامنه‌ای با بیان این سخنان گفت: «آنها بدانند اگر شیطنتی صورت گیرد واکنش ایران بسیار سخت خواهد بود‌.»

پس از بیان این سخنان بود که احمدرضا پوردستان، فرمانده نیروی زمینی ارتش نیز با بیان اینکه گروه‌های «تکفیری و تروریستی» هم‌اینک «در نزدیکی مرزهای ایران هستند» گفت: «امروز جای پای داعش را در افغانستان و پاکستان می‌بینیم و آنها دارند خودشان را آماده می‌کنند».

وی اضافه کرد: «بنده به عنوان یک سرباز استدعا می‌کنم در این شرایط نیروهای ارتش و سپاه باید به لحاظ تحرک، آمادگی و تجهیزات تقویت شوند.»

فرمانده نیروی زمینی ارتش تأکید کرد: «باید اعتباراتی در اختیار نیروهای ارتش و سپاه قرار گیرد تا بتوانیم تجهیزاتمان را به‌روز کنیم، امروز نبرد، نبرد نیروهای زمینی است.»

وی خاطرنشان کرد: «نیروهای زمینی ارتش و سپاه باید تقویت شوند تا بتوانیم تانک بخریم، سامانه‌هایمان را متحول‌سازی کنیم و بالگردهایمان اُوِرهال [تعمیر و تنظیم] شوند.»

قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران نیز از «داعش» به عنوان «یک طاعون و یک بلای بزرگ در جهان» نام برد و گفت: «برای سلامتی ملت باید مرزهای خود را قرنطینه کنیم و به کشور همسایه خود کمک کنیم تا این سرطان به کشورمان سرایت نکند».

 

 

به اشتراک بگذارید Twitter Google+ Facebook Email بالاترین
برداشت از مطالب این وب سایت آزاد است