داعش بیش از نیمی از خاک سوریه را در اختیار دارد

گزارش‌ها حاکی است که داعش با تسلط بر شهر پالمیرا، در حال حاضر حدود نیمی از خاک سوریه و  در مجموع ۱۴ استان را از دست دولت مرکزی سوریه خارج کرده است .

داعش که تا پیش از این بخش‌هایی از شرق و شمال سوریه را در اختیار گرفته بودند، حالا با در اختیار گرفتن پالمیرا، یکی از بزرگترین شهر‌های سوریه را از دست حکومت مرکزی خارج کرده است.

اراضی و نواحی که «خلافت اسلامی» در اختیار گرفته، بیشتر مناطقی است که خالی از سکنه هستند. بیشتر شهرهای پرجمیعت سوریه مانند دمشق در غرب این کشور و در نزدیکی مرز لبنان است.

نیروهای نظامی دولت سوریه اولویت خود را بر حفظ شهرهای پرجمیعت در غرب کشور قرار داده است.

کنترل بیشتر استان ادلب اکنون در اختیار مخالفان دولت بشار اسد قرار دارد و داعش از روز سه شنبه بزرگترین پایگاه نظامی ارتش سوریه را به محاصره خود درآورده اند.

شهر «جسر الشغور» در شمال غربی سوریه نزدیک به مرز ترکیه واقع شده است. این منطقه مرزی از کنترل دولت سوریه خارج شده و در اختیار گروه موسوم به دولت اسلامی قرار دارد. به این ترتیب این منطقه از سوریه، اینک از شمال به وسیله «دولت اسلامی» و از جنوب، توسط پیکارجویان القاعده و متحدان آنان تهدید می شود.

از سوی دیگر تصرف پالمیرا توسط اسلامگرایان افراطی داعش، جاده اصلی به سوی دمشق پایتخت سوریه را به روی آنان گشوده است. شهر تاریخی پالمیرا آخرین منطقه باستانی است که بتازگی به تصرف نیروهای گروه «دولت اسلامی» درآمده است. گزارشها حاکی از بمباران این شهر توسط این نیروها هستند.

جریان  “دولت اسلامی” پس از فتح شهر باستانی پالمیرا در سوریه و شهر رمادی در عراق به پیش‌روی خود ادامه می‌دهد. گفته می‌شود شهر حسیبه در عراق و حمص در سوریه هدف‌های بعدی عناصر مسلح “دولت اسلامی” هستند.

داعش هم اکنون کنترل بیشتر میادین نفت و گاز سوریه را در اختیار دارد. میدان نفتی رمیله که نیروهای کرد سوریه کنترل آن را در دست دارند و میدان نفتی الشار که در دست دولت سوریه است، تنها میادین نفتی‌اند که در کنترل داعش نیستند.

به گزارش خبرگزاری آلمان با این‌که کنترل شهر تاریخی و استراتژیک پالمیرا به دست داعش افتاده است اما داعش در برخی مناطق دیگر سوریه با تلفات روبرو و ناچار به عقب‌نشینی شده است.

این خبرگزاری به نقل از گروه “نظارت بر حقوق بشر سوریه” گزارش داد که نیروهای کرد در مناطق غربی کشور توانستند کنترل چهار روستا را از نیروهای داعش پس بگیرند. این پیروزی نیروهای مسلح کرد در حالی به دست آمد که روز چهارشنبه (۱۹ مه) نیز نیروهای کرد توانستند جنگ‌جویان گروه “دولت اسلامی” را در مناطق کوهستانی جبل عبدالعزیز به عقب‌نشینی وا دارند.

 

به اشتراک بگذارید Twitter Google+ Facebook Email بالاترین
برچسب ها:
برداشت از مطالب این وب سایت آزاد است