افزایش تدابیر امنیتی و اعزام یک تیم ویژه وزارت اطلاعات به کردستان

به گزارش کانون مدافعان حقوق بشر کردستان

Text Size

پس از اعتراضات چند روز گذشته در مهاباد و چند شهر دیگر، وزارت اطلاعات در تهران یک تیم ویژه به کردستان اعزام کرده است.
بنابه گزارش کانون مدافعان حقوق بشر کردستان، روز شنبه ١٩ اردیبهشت ماه ، یک تیم ویژه وزارت اطلاعات برای کنترول و هماهنگی بیشتر با اداره اطلاعات در شهرهای کردستان، وارد شهر سنندج شده اند.
یک منبع مطلع در این باره به” کانون مدافعان حقوق بشر کردستان” گفت که این تیم ویژه دیروز صبح وارد سنندج شدەاند و بعد از جلسەی محرمانه که با مسوولان اداره اطلاعات شهر سنندج داشتەاند، بعد از آن به ساختمان استانداری رفتند و معلوم نیست در آنجا با چه کسانی جلسه برگزار کردند. ولی گویا به قصد دیدن استاندار کردستان به آنجا رفته بودند.
این منبع که خود در استانداری کار می کند، همچنین گفت که وی شنیده که قرار است این تیم ویژه به مهاباد هم بروند و می خواهند بر اوضاع امنیتی این شهر کنترول بیشتری داشته باشند.
هنوز مشخصات و نوع مأموریت این تیم ویژه وزارت اطلاعات برای کسی معلوم نیست، ولی از آنجا که در این چند روز گذشته شهرهای کردستان و بخصوص شهر مهاباد شاهد اعتراضات مردمی بوده است، و احتمال دارد این اعتراضات به شهرهای دیگر از جمله سنندج هم کشیده شود، گمان می رود این تیم ویژه وزارت اطلاعات برای برسی و کنترول و هماهنگی امنیتی با دستگاەهای امنیتی به کردستان اعزام شدەاند.
از طرفی دیگر وضعیت کنونی شهرهای کردستان غیر عادی می باشد، بطوری که در این سه روز گذشته، شهرهای سنندج، سقز، بوکان و مریوان کاملا ملیتاریزه و شاهد حضور پر تعداد نیروهای یگان ویژه سپاه و نیروی انتظامی و لباس شخصی های وزارت اطلاعات بوده است.
آخرین گزارشها از سنندج حاکئ از آن است که روز یکشنبه ٢٠ اردیبهشت ماه، همچنان نیروهای گارد ویژه ضد شورش در حالت آماده باش بودند و نیروهای انتظامی و لباس شخصی های وزارت اطلاعات هم بصورت گسترده در سطح شهر پخش شده بودند.
بر اساس این گزارش در این چند روز گذشته فضای شهر هم مهاباد کاملا امنیتی بوده است و خط انترنت این شهر بدستور اداره اطلاعات این شهر قطع و خطوط تلفن ها هم دچار اختلال شده بود.
گفتنی است روز پنج شنبه هفته گذشته مردم شهر مهاباد مقابل هتل تارا در شهرستان مهاباد تجمع کرده و آن را در محکومیت قتل «فریناز خسروانی» به آتش کشیدند.
روز دوشنبه چهاردهم اردیبهشت‌ماه، یک دختر جوان اهل مهاباد به نام فریناز خسروانی که از کارمندان هتل “تارا” بوده است، طبق هرآنچه اعلام شده و جهت حفظ “ناموس” و جهت جلوگیری از تجاوز کارمند دولتی از طبقە چهارم این هتل خود را به پایین پرت کرده است.
بعد از این ماجرا و فراخوان تعدادی از فعالان مدنی و جوانان مهاباد، عصر روز پنج شنبه ١٧ اردیبهشت ماه، شماری از مردم مهاباد در اعتراض به عدم پاسخگویی مسئولین امر در خصوص مرگ فریناز خسروانی در مقابل هتل تارا تجمع کرده و به این هتل حمله کرده و آن را به آتش کشیده اند.
در این تظاهرات بیش از ۳۰ نفر زخمی که یکی از زخمیها بنام “آکام تلاج” که بعد از دو بار عمل جراحی ، در وضعیت وخیم قرار دارد و به گفته منابع مطلع احتمالا از کمر به پایین فلج شود.
از طرفی دیگر به گفته منابع مطلع تاکنون بیش از ده ها نفر که از جمله دو تن بنام های امید کریمی کاوه عنیاتی بطور زخمی توسط نیروهای وزارت اطلاعات در شهر مهاباد بازداشت شدەاند. که تا این لحظه بازداشت ها همچنان ادامه دارد.
همچنین همزمان با اعتراضات روزهای اخیر در شهر مهاباد و شهرهای دیگر کردستان، دیروز شنبه ۱۹ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۴، شماری از شهروندان سردشتی، جهت محکوم کردن جان باختن «فریناز خسروانی» در شهر مهاباد و همصدایی با مردم این شهر، تجمع اعتراضی ترتیب دادند.
در این تجمع اعتراضی نیروهای انتظامی و امنیتی با شرکت کنندگان در این تظاهرات درگیر شده و در همان ساعات اولیه دست کم ۱۲ تن از آنها دستگیر شده اند.
آخرین خبرها از سردشت حاکی از آن است که طی شب گذشته و امروز یکشنبه ، وزارت اطلاعات دستکم ۱۵ تن دیگر را بازداشت کرده و آنها را به اداره اطلاعات منتقل کرده است. که به گفته منابع محلی ٣ تن از آنها زن می باشد.
فعالان مدنی در کردستان بر این باورند که بروز حرکت‌های اعتراضی شهرهای کردستان ادامه خواهد داشت.

 

آدرس و اسامی صفحات مرتبط با فدراسیون عصر آنارشیسم

Federation of Anarchism Era Social Media Pages۱- آدرس تماس با ما 
asranarshism@protonmail.com
info@asranarshism.com
۲- عصر آنارشیسم در اینستاگرام
۳- عصر آنارشیسم در تلگرام
۴- عصر آنارشیسم در توئیتر
۵ – فیسبوک عصر آنارشیسم
۶ – فیسبوک بلوک سیاه ایران
۷ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidarity with the Rojava
۸ – فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی
۹ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران
۱۰- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی
۱۱ – فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان
۱۲ – فیسبوک هنرمندان آنارشیست
۱۳ – فیسبوک دانشجویان آنارشیست
۱۴ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک
۱۵ – فیسبوک آنتی فاشیست
۱۶- تلگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۱۷ – اینستاگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۱۸- تلگرام آنارشیستهای شیراز
۱۹ – تلگرام ” جوانان آنارشیست ”
۲۰ - تلگرام آنارشیستهای تهران
۲۱ – اینستاگرام جوانان آنارشیست
۲۲ – گروه تلگرام اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۳ –  توییتر اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران - The Anarchists Union of Afghanistan and Iran
۲۴ – فیسبوک اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۵ – اینستاگرام اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۶ – کانال تلگرام خودسازماندهی مطالب گروه اتحاديه آنارشیست‌های افغانستان و ايران
۲۷ – گروه تلگرام خودساماندهی مطالب گروه اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۸– اینستاگرام آنارشیستهای بوکان - ئانارکیستە کانی بۆکان
۲۹- کانال تلگرام کتابخانه شورشی
۳۰- کانال تلگرام ریتم آنارشی
۳۱- تلگرام آنارشیستهای اراک
۳۲- تلگرام قیام مردمی
۳۳- ماستودون عصرآنارشیسم
۳۴- فیسبوک آنارشیست‌های مزار شریف
۳۵- فیسبوک آنارشیست‌های کابل