نظام جلالی 05.04.2015

مری هرف :تحریم ها به صورت مشروط و مرحله به مرحله برداشته می شوند. تحلیلی بر توافق هسته ای

5 آوریل یادداشت ها

به نوشته ایرونیوز : ” مری هرف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می گوید «یکی از مسائلی که ما همیشه بوضوح گفته ایم و بخشی از موضع ما در این توافق بوده این است که تحریم ها مرحله به مرحله برداشته می شوند. بدیهی است که شما از فرایند کار ما آگاهی دارید. تحریم های ایران در صورتی برداشته می شود که این کشور بطور معتبری به تعهداتش عمل کند. خطوط اصلی مذاکرات تغییری نکرده است.» ”

کسی که از ساختار سیاسی و اقتصادی حکومتی و کارکرد آن اطلاع داشته باشد و ۳۷ سال حاکمیت جمهوری اسلامی را مبنای عینی تحلیل خود قرار دهد می داند که توافق هسته ای موجب رفاه اقتصادی مردم نخواهد شد چراکه حاکمیت غرق در فساد ,رشوه خواری , رانت بازی , اختلاس , دزدی های میلیاردی حاکمان و آقازاده ها و صرف هزینه های هنگفت در ۲ زمینه ادامه طرح انرژی هسته ای و ادامه دخالت نظامی مستقیم و غیر مستقیم جمهوری اسلامی در عراق , سوریه , لبنان , یمن و ………نمی تواند و منافع آنها اصلا حکم نمی کند که ثروت کشور خرج آبادانی کشور و رشد اقتصادی و ریشه کنی فقر و فلاکت اقتصادی مردم گردد و مرحله به مرحله پایان یافتن تحریم ها  موجب آزاد سازی درآمد بیشتر برای ارگان های حکومتی می شود که در همین روند پیش گرفته ۳۷ سال گذشته و با ادامه همان سیاست ها تا بتوانند در همان مسیر حرکت کنند.

 

باید به رژیم و هوادارانش گفت که اگر اکنون با غرب بر سر مسئله اتمی به توافق رسیدید با عدم توافق مردم با  جمهوری اسلامی چه خواهید کرد ?!
توافق رژیم با غرب به معنای توافق مرم با رژیم نبوده و نیست.مگر مردم مخالفتشان به خاطر عدم توافق جمهوری اسلامی بر سر انرژی اتمی با غرب بوده است که حال با رسیدن به توافق و خوردن جام زهر با نرمش قهرمانانه باعث شود که مردم جنایات رژیم و مطالبات انسانی خود را فراموش کنند ?!
رژیم حتی اگر بتواند موقتا بر بحران جهانی فائق آید اما بحران داخلی و نارضایتی و مخالفت مردم با رژیم همچنان بر قوت خود باقی خواهد ماند.

به نوشته تابناک : “آیت الله امامی کاشانی از طرف غربی خواست برای ادامه مذاکرات، چهارچوب ‌ها را رعایت کرده و مسائلی مانند آزادی، حقوق بشر و قوه قضاییه را مطرح نکند. “
دقیقا پاشنه آشیل جمهوری اسلامی از جمله همین نکات فرمزی است که امامی کاشانی به آن اشاره می کند و می گوید مسائلی مانند آزادی، حقوق بشر و قوه قضاییه را مطرح نکنند بنابراین توافقات هسته ای باعث بهبود اوضاع سیاسی ( در حوزه آزادی، حقوق بشر و  قوه قضاییه که فساد و ظلم و قوانین ضد انسانی آن ادامه خواهد داشت ) ,اقتصادی ( ادامه فساد مالی و سیاسی در حاکمیت و قوه قضاییه ) و اجتماعی ( آزادی، حقوق بشر و نقش مخرب قوه قضاییه) نخواهد گردید.
باید یادآوری کرد که دولتها با ساخت نیروگاه های اتمی، آینده زمین را در معرض فاجعه ای بزرگ قرار می دهند. بزرگترین آتش سوزی در یک نیروگاه غیر اتمی نهایتاً می تواند به مرگ چند ده یا چند صد نفر منجر شود اما یک نشت کوچک در یک نیروگاه اتمی می تواند زندگی هزاران انسان و موجود زنده دیگر را نابود سازد در حالیکه آثار مصیبت بار آن می تواند تا سالهای سال گریبانگیر نسلهای بعد باشد. وظیفه ی ما چیست؟ 
می بایست همصدا با تمامی مخالفین نیروگاه های اتمی، مخالف ساخت و توسعه نیروگاه های اتمی در کشور خود باشیم چراکه از خطرهایی که همواره بیم آن می‌رود، حمله احتمالی به نیروگاه‌های هسته‌ای است، چرا که با انفجار نیروگاه محوطه‌ای به شعاع ۲۰ کیلومتر بشدت آلوده می‌شود و هیچ موجود زنده‌ای را باقی نمی‌گذارد و در اثرات تخریبی ژنتیکی تا ۱۰ نسل را بر روی محوطهٔ بزرگتری در حدود شعاع ۴۰ کیلومتر باقی خواهد گذاشت.
انبار کردن زباله‌های هسته‌ای پر هزینه و چالشی پر اهمیت در زمینه چرخه سوخت هسته‌ای است زیرا این ضایعات تا ۱۰٬۰۰۰ سال نیز تشعشعات خطرناک دارند.
مهمترین مسئله‌ از نظر مخالفان انرژی هسته‌ای امنیت محیط زیستی نیروگاه هسته‌ای است زیرا فعالیت هسته‌ای می‌تواند مانند سایت هنفورد آلایش شدید محیط زیستی از خود باقی گذارد، و یا با اشتباه و نقص فنی فجایعی مانند فاجعه چرنوبیل ۱۹۸۶ و حادثه تری مایل آیلند ۱۹۷۹ و حادثه فوکوشیما ۲۰۱۱  قابلیت رخ دادن خواهند داشت.آلایش هسته‌ای همواره از نگرانیهای این نوع صنعت بطور کل بوده‌است.
بنابراین ادامه سیاست دست یابی رژیم به انرژی اتمی و توسعه آن، ادامه حیات گروه های مافیایی حکومتی ( در زمینه سیاست و اقتصاد کشور) در هر ۳ قوه و برادران قاچاقچی سپاه پاسداران( جنگ طلب و جاه طلب و قدرت پرست) و ادامه سیاست نظامی‌گری حاکمیت در منطقه خاورمیانه و دیگر کشورها،ادامه تخریب و نابودی محیط زیست‌ و ادامه سیاست سرکوب مردم توسط حاکمیت و نقض حقوق بشر و سلب آزادی های مردم همچنان ادامه خواهد داشت.

 

به اشتراک بگذارید Twitter Google+ Facebook Email بالاترین
برداشت از مطالب این وب سایت آزاد است