حمله مسلحانه به نشست «آزادی بیان، کفرگویی و هنر» در کافه ای در کپنهاگ دانمارک ۱ کشته و ۳ مجروح برجای گذاشت

دومین حمله مسلحانه در کپنهاگ دانمارک در نزدیکی کنیسه یهودیان ۱ کشته و ۲ زخمی بر جای گذاشت

Text Size

https://www.youtube.com/watch?v=6Sgf0G0llH0

ویدئو بالا فایل صوتی از لحظه حمله مردان مسلح به سمینار آزادی بیان در کپنهاگ می باشد. این فایل ممکن است برای برخی ناراحت‌کننده باشد.

 

تیراندازی به هنگام برگزاری نشستی با عنوان «آزادی بیان، کفرگویی و هنر» در کافه ای در کپنهاگ، پایتخت دانمارک در عصر شنبه جان یک مرد ۴۰ ساله را گرفت. در این حادثه سه مامور پلیس نیز زخمی شدند.

به گفته ایرو نیوز فارسی “پلیس دانمارک تصویر تنها عامل این حمله را که با خودرو متواری شده است منتشر کرده است. پلیس پیشتر تعداد مهاجمان را دو نفر اعلام کرده بود.” این در حالی است که به گفته رادیو زمانه “پلیس دانمارک به رسانه‌ها خبر داده است که دو فرد مسلح دست‌کم ۳۰ گلوله به سوی شرکت‌کنندگان در این برنامه شلیک کردند. این دو فرد مسلح که هنوز شناسایی نشده‌اند و از انگیزه‌شان هم اطلاعی در دست نیست، نتوانستند وارد کافه بشوند. آن‌ها از  میان خیابان، شرکت‌کنندگان در برنامه آزادی بیان، هنر و کفرگویی را به گلوله بستند.

لارس ویلکس در سال ۲۰۰۷ کاریکاتور پیامبر اسلام را به شکل یک سگ کشیده بود. شاخه القاعده در عراق در آن زمان مبلغ ۱۵۰ هزار یورو را برای قتل او تعیین کرده بود. تاکنون چندین بار به جان لارس ویلکس سوءقصد شده و سال‌هاست که مأموران امنیتی حفاظت از جان او را به عهده گرفته‌اند.

نیل ایوار لارسن، نویسنده و عضو انجمن قلم دانمارک که قرار بود در این برنامه درباره «آزادی بیان، مقدسات و جنسیت» صحبت کند به شبکه تلویزیونی «تی وی ۲» (TV2 ) گفته است: «صدای شلیک سلاح‌های خودکار را شنیدم و کسی فریاد می‌کشید. پلیس به طرف مهاجمان شلیک کرد و من پشت پیشخوان پنهان شدم. احساس سوررئالی بود، مثل یک فیلم.»”

«فرانسوا زیمره» سفیر فرانسه در دانمارک و «لارس ویلکس» کاریکاتوریست جنجالی سوئدی در این نشست حضور داشته اند اما آسیبی ندیده اند.

فرانسوا زیمره به خبرگزاری فرانسه گفته است که این حمله مسلحانه به حمله تروریستی ۷ ژانویه به دفتر نشریه «شارلی ابدو» شباهت داشته و تنها تفاوت آن در این بوده که این بار افراد مسلح نتوانستند وارد کافه بشوند.

به گفته بی بی سی ” گزارش شده که دو فرد مسلح این حمله را انجام دادند و طی آن تا ۴۰ گلوله شلیک شده است.

در پی کشتار کارکنان مجله فکاهی شارلی ابدو در پاریس، بسیاری از کشورهای اروپایی تدابیر امنیتی خود را از بیم حملات احتمالی اسلام‌گرایان افراطی تشدید کرده‌اند.

البته منتقدان حکومت‌های اروپایی می‌گویند برخی از اقدامات امنیتی به سیاست‌های تبعیض‌آمیز علیه مسلمانان و مهاجران و همچنین نقض آزادی‌های منجر می‌شود ”

 

به گفته ایرونیوز “باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا، در هنگام امضای فرمان مقابله با تهدیدات سایبری، از شرکتهای خصوصی خواست که برای مقابله با این تهدیدات و همچنین تهدیدات تروریستی ، بیش از پیش با دولت همکاری کنند.

او که در جمع یک هزار تن از نمایندگان شرکتهای کامپیوتری، دانشگاهیان و انجمنهای دفاع از آزادی در اینترنت، در پالو آلتوی کالیفرنیا سخن می گفت،تصریح کرد: “بخش بزرگی از شبکه های انفورماتیک و زیرساخت های حیاتی ما در بخش خصوصی هستند و این بدان معنی است که دولت به تنهایی نمی تواند کاری را از پیش ببرد. اما بخش خصوصی هم نمی تواند به تنهایی کاری انجام دهد، چون دولت است که معمولا به روز ترین اطلاعات درباره آخرین تهدیدات را در دست دارد.”

غیبت مدیران یاهو و فیس بوک در این جلسه، حکایت از عدم رغبت آنها برای ارائه اطلاعات خصوصی کاربرانشان به دولت تلقی شده است.

تیم کوک، مدیر عامل اپل هم با ایراد سخنانی تاکید کرد که او خود را متعهد به ارائه بهترین محصولات و خدمات به جهان و نه فروش اطلاعات شخصی افراد می داند .

کاخ سفید در نظر دارد تا از کنگره بخواهد قانونی را درباره تبادل اطلاعات میان شرکتها و دولت به تصویب برساند.

دولت آمریکا این کار را برای دفع هر “حمله” احتمالی ضروری می داند.”

 

 دومین حمله مسلحانه در کپنهاگ دانمارک در نزدیکی کنیسه یهودیان ۱ کشته و ۲ زخمی بر جای گذاشت

در این حمله ۱ مرد ۵۵ ساله که گلوله به سر او اصابت کرده بود کشته شده است و ۲ مامور پلیس از ناحیه دست و پا مجروح شده اند و بنا به گزارش‌های اولیه،فرد ضارب پیاده از محل گریخته است.

هنوز معلوم نیست که این تیراندازی با حمله‌ای که چند ساعت پیش از آن در روز شنبه در یکی از کافه‌های این شهر صورت گرفت و ۱ نفر کشته و ۳ نفر مجروح شدند مرتبط باشد.

حمله دوم چند ساعت بعد از جمله اول در نزدیکی کنیسه یهودیان واقع در یکی از خیابان‌های مرکزی کپنهاگ روی داده است که با محل حمله نخست حدود پنج کیلومتر فاصله دارد.

پلیس دانمارک به شهروندان پایتخت هشدار داده که از تردد در بخش مرکزی کپنهاگ خودداری کنند.

 

 

آدرس و اسامی صفحات مرتبط با فدراسیون عصر آنارشیسم

Federation of Anarchism Era Social Media Pages۱- آدرس تماس با ما 
asranarshism@protonmail.com
info@asranarshism.com
۲- عصر آنارشیسم در اینستاگرام
۳- عصر آنارشیسم در تلگرام
۴- عصر آنارشیسم در توئیتر
۵ – فیسبوک عصر آنارشیسم
۶ – فیسبوک بلوک سیاه ایران
۷ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidarity with the Rojava
۸ – فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی
۹ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران
۱۰- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی
۱۱ – فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان
۱۲ – فیسبوک هنرمندان آنارشیست
۱۳ – فیسبوک دانشجویان آنارشیست
۱۴ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک
۱۵ – فیسبوک آنتی فاشیست
۱۶- تلگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۱۷ – اینستاگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۱۸- تلگرام آنارشیستهای شیراز
۱۹ – تلگرام ” جوانان آنارشیست ”
۲۰ - تلگرام آنارشیستهای تهران
۲۱ – اینستاگرام جوانان آنارشیست
۲۲ – گروه تلگرام اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۳ –  توییتر اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران - The Anarchists Union of Afghanistan and Iran
۲۴ – فیسبوک اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۵ – اینستاگرام اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۶ – کانال تلگرام خودسازماندهی مطالب گروه اتحاديه آنارشیست‌های افغانستان و ايران
۲۷ – گروه تلگرام خودساماندهی مطالب گروه اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۸– اینستاگرام آنارشیستهای بوکان - ئانارکیستە کانی بۆکان
۲۹- کانال تلگرام کتابخانه شورشی
۳۰- کانال تلگرام ریتم آنارشی
۳۱- تلگرام آنارشیستهای اراک
۳۲- تلگرام قیام مردمی
۳۳- ماستودون عصرآنارشیسم
۳۴- فیسبوک آنارشیست‌های مزار شریف
۳۵- فیسبوک آنارشیست‌های کابل