مطلب دریافتی

شکایت دولت از کارگران معدن بافق را قویا” محکوم می کنیم!

13 فوریه اخبار روز

پنج ماه از آخرین اعتصاب نزدیک به ۵ هزار کارگر معدن سنگ آهن مرکزی بافق می‌گذرد.  با وجود آنکه کارگران اعتصابی در پی وعده لغو خصوصی سازی ۲۸/۵ درصد از سهام این معدن و عدم پیگرد قضایی ۹ کارگر بازداشتی به کار بازگشته بودند، طبق خبرهای رسیده نه تنها از وعده و وعید لغو خصوصی سازی خبری نیست،  بلکه اتهامات  وارده  بر  این  ۹ کارگر  پس گرفته  نشده  و  یک  جلسه  از  دادگاه آن‌ها برگزار شده است.در ۱٣بهمن ماه اولین جلسه دادگاه علیه ۹ کارگر که  در پی  شکایت  کارفرما  در  جریان آخرین  اعتصاب کارگران  معدن  سنگ آهن  مرکزی  بافق  بازداشت شده بودند برگزار شد.   امیرحسین کارگران، و علی صبری،  دو کارگری  که  پیش  از آغاز  اعتصاب کارگران به جرم اخلال در نظم عمومی، بازداشت شده بودند و  رضا خواجه زاده،  محمدرضا ایرانی، علی‌محمد تشکری، رضادهستانی و کاظم کارگران به اتهام تمرد از فرمان مامورین حکم بازداشت دریافت نمودند.  البته کارفرما در جریان‌‌ همان اعتراضات اعلام کرده بود شکایتش را از کارگران پس گرفته است.

 

در اعتراض کارگران به این دادگاه و اتهامات وارده به آنها و اینکه کارفرما  شکایت  خود  را  پس  گرفته  است و آنها نباید مجددا” دادگاهی شوند، اما پاسخی که از فرماندار دریافت نمودند به آنها گفته است که او از آن‌ها شکایت نکرده بلکه دولت از آن‌ها شکایت کرده است.

کارگران بافق کرمان اعتصاب موفقی را بر علیه خصوصی سازیها به پایان رساندند. تا زمانیکه متحدانه و سازمانیافته این اعتصاب را به پیش بردند، دولت و صاحبان سرمایه در تقابل با این حرکت متشکل کارگران مجبور به عقب نشینی شدند و بطور موقت تن به خواسته های کارگران بافق دادند. آنها اطلاع داشتند که چنین اعتصاب مهمی بدون دخالتگری کارگران آگاه و قابل نفوذ در میان آنها امکان نداشت متحقق شود. کارفرما یان و نمایندگان دولت از جمله فرماندار در طول مدت اعتصاب چاره ایی نداشتند که شکایت خود و حکم بازداشت این ۹ نفر را پس بگیرند و عقب نشینی نموده و برای پایان دادن به اعتصاب به وعد و وعید متوسل شوند. اما زمانی که اعتصاب با توافق ریاکارانه دولت و صاحبان سرمایه به پایان رسید، و دیگر کارگران متشکل معدن بافق را در مقابل خود ندیدند، شروع به توطئه و زهر چشم گرفتن از کارگرها با احضار دوباره آنها به دادگاه و زیر پا گذاشتن وعده و وعیدهای دروغین خود نمودند.

این حرکت کارگران بافق یزدضمن اینکه دستاوردهایی که برای آنها و طبقه کارگر داشت، اما به علت فقدان تشکل مستقل خود  دولت و کارفرماها راحت به این نتیجه رسیدند که با تهدید کارگران و ایجاد جورعب و وحشت کارگران را از انجام دوباره این اعتصاب باز داشته و طرح خصوصی سازیها را به آنها تحمیل نمایند. این برخورد دولت و نمایندگان آن به کارگران بافق درس بسیار ارزنده ایی برای کل طبقه کارگر ایران است. تا زمانیکه کارگران از تشکلهای واقعی خود محروم هستند، هر حرکتی از طرف کارگران حتی حرکت عظیم و باارزش کارگران معدن بافق شکننده خواهد بود. امروزه که اعتصابات کارگری به علت شرایط بد اقتصادی و اجحافاتی که در مورد کارگران روا داشته می شود رو به گسترش است، آنچه اولویت دارد به عنوان اولین خواست کارگران در کنار خواسته های دیگرشان،تحقق خواست حق تشکل و بر پائی تشکلهایشان می باشد. از طریق این تشکلها اعتصابات پراکنده هر صنایع و مراکز خدماتی می توانند در حمایت از هم بر خیزند و دولت سرمایه را وادار به تحمیل خواسته های خود نمایند.

ما نهادهای همبستکی با جنبش کارگری ایران – در خارج کشور حکم بازداشت تحمیلی به کارگران بافق را محکوم می نماییم،  و بر این باوریم که متشکل شدن کارگران معدن بافق در تشکل مستقل خود خواهد توانست به این بازداشتها و بی سرنوشتی  وعده  لغو  خصوصی  سازی ۲۸/۵ درصد  از  سهام این معدن خصوصی سازیها  خاتمه دهد. در عدم متشکل شدن کارگران و تشکلهایشان دولت و صاحبان سرمایه مزدور  نه تنها از این وعده های دروغین دست بر نخواهند داشت بلکه هر روز با طرحهای ریاکارانه تری بر معیشت کارکران حمله نموده، و فقر و فلاکت بیشتری را به آنها تحمیل خواهند نمود.

درود بر کارگران مبارز معدن بافق  یزد

اتحاد و متشکل شدن در تشکلهای توده ایی ضامن پیروزی است!

 

نهادهای همبستگی با جنبش کارگری ایران- خارج کشور

nhkommittehamahangi@gmail.com

http://nahadha.blogspot.com/

 

شنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۳ برابر با ۰۷ فوریه ۲۰۱۵

به اشتراک بگذارید Twitter Google+ Facebook Email بالاترین
برداشت از مطالب این وب سایت آزاد است