اعتصاب بی‌سابقه در آلمان؛ دو سوم قطارها از حرکت ایستادند

آغاز چهار روزه اعتصاب در آلمان طولانی ترین اعتصاب رانندگان قطار در این کشور می باشد

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on print
Text Size

با آغاز چهار روزه اعتصاب , شبکه راه‌آهن آلمان عملا کارایی خود را از دست داده است. سرگردانی بار و انتظار مسافران در جاده‌های اطراف شهرهای بزرگ چشمگیر است. طولانی‌ترین اعتصاب لوکوموتیورانان آلمان ظهر چهارشنبه (۵ نوامبر/ ۱۴ آبان) در بخش حمل‌ونقل بار آغاز شد. اتحادیه لوکوموتیورانان آلمان (GDL) از ساعت ۲ نیمه شب پنجشنبه این اعتصاب را به قطارهای مسافری هم گسترش داد. این اعتصاب تا دوشنبه (۱۰ نوامبر) ادامه خواهد داشت.

در پی این اقدام دو سوم قطارهای بین‌شهری از حرکت ایستاده‌اند. در خطوط ریلی منطقه‌ای تأثیر اعتصاب متفاوت است؛ در جنوب برنامه حرکت حدود ۶۰ درصد قطارها لغو شده، در حالی که در غرب ۷۰ درصد قطارها از حرکت ایستاده‌اند. در شرق آلمان که سندیکای لوکوموتیورانان از نفوذ بیشتری برخوردار است، ۸۵ درصد قطارها متوقف شده‌اند.

پیامدهای اقتصادی سنگین

بخش قابل توجهی از حمل‌ونقل بار و مسافر در آلمان از طریق خطوط ریلی جابه‌جا می‌شود. مسیرهای ریلی منتهی به ورزشگاه‌های فوتبال در روزهای پایانی هفته همواره انباشته از مسافر است. در روزهای اخیر مسافرانی که قصد داشتند برای شرکت در مراسم بیست‌وپنجمین سالگروز فروریختن دیوار برلین، به پایتخت آلمان سفر کنند، با مشکلات فراوانی روبه‌رو شدند.
همزمان با اعتصاب، موجی از متقاضیان سفر به سمت شبکه اتوبوس‌های بین شهری و شرکت‌های اجاره خودرو سرازیر شده‌اند؛ با وجود سرمای هوا، بسیاری از شهروندان هم به سراغ دوچرخه رفته‌اند.

انتقال حجم بی‌سابقه‌ای از بار و سفرهای شهری و بین شهری به خیابان‌ها و جاده‌ها، به ترافیک سنگین هم منجر شده است. بیم آن می‌رود که انتقال سوخت به پمپ‌بنزین‌ها هم با مشکل روبه‌رو شود و این مشکل در روزهای یکشنبه و دوشنبه گریبان مصرف‌کنندگان را بگیرد.

مشکلات اما دامن صنعت را هم گرفته است. به اعتقاد کارشناسان، بسیاری از کارخانه‌ها که چه از نظر نیروی کار و چه از لحاظ تأمین مایحتاج تولید، به شبکه ریلی وابسته‌اند، قطعا با مشکل مواجه خواهند شد.

راه‌آهن: با ابزار حقوقی اعتصاب را متوقف می‌کنیم

بنا بر اعلام راه‌آهن آلمان، با وجود این‌که از شمار قطارهای فعال کاسته شده اما در مسیرهایی که قطارها هنوز حرکت می‌کنند، شبکه باثبات است. از مسافران خواسته شده خود را برای لغو حرکت قطارها یا افزایش زمان سفر آماده کنند.

راه‌آهن آلمان که در پی لغو حرکت قطارها زیان مالی سنگینی متحمل می‌شود، روز پنجشنبه اعلام کرد که از ابزار حقوقی استفاده خواهد کرد تا اعتصاب را پیش از موعد مقرر به پایان برساند.
اتحادیه لوکوموتیورانان آلمان که برای افزایش دستمزد و مزایای لوکوموتیورانان با راه‌آهن آلمان مذاکره می‌کند، در سال‌های اخیر بارها به اعتصاب متوسل شده است.

این ششمین اعتصاب در جریان کشمکش کنونی میان سندیکا و “دویچه بان” بر سر حقوق کارکنان و همچنین طولانی‌ترین اعتصاب از زمان تاسیس شرکت “دویچه بان” است.

“دویچه بان” (DB) در سال ۱۹۹۴ از به هم پیوستن دو شرکت “دویچه بوندس‌بان” از آلمان غربی و شرکت “دویچه رایش‌بان” از آلمان شرقی بوجود آمد. “دویچه بان” بزرگترین شرکت راه‌آهن در اروپای مرکزی است.

رئيس سندیکای لوکوموتیورانان آلمان، کلاوس وزلسکی، گفته است: «ما حقوق پایه‌ای و همچنین موجودیت سندیکاها را در خطر می‌بینیم.»

مذاکرات میان نمایندگان سندیکای لوکوموتیورانان آلمان و نمایندگان “دویچه بان” در روزهای اخیر به نتیجه نرسید. مورد اصلی اختلاف میان دو طرف این بود که سندیکای لوکوموتیورانان آلمان می‌خواهد بتواند نه تنها برای لوکوموتیورانان، بلکه برای همه پرسنل شبکه ریلی راه‌آهن آلمان درخواست افزایش حقوق و مزایا بکند.

این بار موضوع بر سر ۵ درصد افزایش دستمزد که باید در ۳ مرحله و طی ۳۰ ماه به اجرا گذاشته شود. (اتحادیه این پیشنهاد را مطلقا قابل‌قبول یا حتی قابل مذاکره ندانسته است.)و کاهش ساعت کار است. مشکل اما اینجاست که سندیکای لوکوموتیورانان شرایط جدید را علاوه بر ۲۰ هزار لوکوموتیوران، برای ۱۷ هزار خدمه قطار و کارکنان بخش‌های دیگر راه‌آهن نیز درخواست کرده است. این در حالی است که بخش‌های دیگر سندیکای خود را دارند. شرکت راه‌آهن نیز مذاکره بر سر موضوعی واحد با دو سندیکای رقیب را نمی‌پذیرد

کلاوزوسلسکی، رئیس اتحادیه رانندگان قطار گفته است که راه‌آهن می‌تواند میان مذاکره یا ادامه اعتصاب کارکنان یکی را انتخاب کند. این اعتصاب بیش از آن‌که برای دستمزد باشد، بر سر حوزه اختیارات اتحادیه نیز هست.

پاینوشت: منبع خبر دویچه ولهآدرس و اسامی صفحات مرتبط با فدراسیون عصر آنارشیسم

Federation of Anarchism Era Social Media Pages۱- آدرس تماس با ما 
asranarshism@protonmail.com
info@asranarshism.com
۲- عصر آنارشیسم در اینستاگرام
۳- عصر آنارشیسم در تلگرام
۴- عصر آنارشیسم در توئیتر
۵ – فیسبوک عصر آنارشیسم
۶ – فیسبوک بلوک سیاه ایران
۷ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidarity with the Rojava
۸ – فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی
۹ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران
۱۰- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی
۱۱ – فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان
۱۲ – فیسبوک هنرمندان آنارشیست
۱۳ – فیسبوک دانشجویان آنارشیست
۱۴ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک
۱۵ – فیسبوک آنتی فاشیست
۱۶- فیسبوک میتینگ دهه هفتاد و هشتادی ها
۱۷- اینستاگرام ” دختران آنارشیست افغانستان ”
۱۸- اینستاگرام آنارشیستهای رشت
۱۹- تلگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۲۰ – اینستاگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۲۱- تلگرام آنارشیستهای شیراز
۲۲ – اینستاگرام آنارشیستهای شیراز
۲۳ – اینستاگرام آنارشیستهای گیلان
۲۴ – تلگرام ” جوانان آنارشیست ”
۲۵ - تلگرام آنارشیستهای تهران
۲۶ – اینستاگرام جوانان آنارشیست
۲۷ –  اینستاگرام ” آنارشیستهای جنوب “
۲۸ – اینستاگرام ” آنارشیستهای خراسان“
۲۹ – گروه تلگرام اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۳۰ –  توییتر اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران - The Anarchists Union of Afghanistan and Iran
۳۱ – فیسبوک اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۳۲ – اینستاگرام اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۳۳ – کانال تلگرام خودسازماندهی مطالب گروه اتحاديه آنارشیست‌های افغانستان و ايران
۳۴ – گروه تلگرام خودساماندهی مطالب گروه اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۳۵– اینستاگرام آنارشیستهای بوکان - ئانارکیستە کانی بۆکان
۳۶- کانال تلگرام کتابخانه شورشی
۳۷- کانال تلگرام ریتم آنارشی
۳۸- تلگرام آنارشیستهای اراک
۳۹- تلگرام قیام مردمی