نظام جلالی

کشته شدن یک سرهنگ خلبان جنگنده‌های سوخوی 25 سپاه پاسداران درعراق

6 جولای اخبار روز

دخالت مستقیم نظامی ایران بر سر جنگ قدرت همچنان در کشورهای دیگر ادامه دارد ولی آنچه که جدید است تغییر ابعاد این دخالت نظامی است که نه تنها آن را به جنگ شیعه و سنی تبدیل کرده اند بلکه بعد ازاینکه تعداد زیادی از فرماندهان و نیروهای زمینی سپاه قدس را به سوریه اعزام کردند اینک اقدام به فرستادن هواپیماهای نظامی همراه با خلبانان سپاه قدس نموده است.

خبرگزاری های بین المللی در هفته گذشته از ارسال 7 جنگنده‌های سوخوی 25 از ایران به عراق که توسط 10 خلبان ایرانی و 4 خلبان عراقی هدایت شدند خبر دادند. این نوع هواپیما را یک خلبان و یک کمک خلبان هدایت می کند.خبرگزاری های رسمی ایران  از کشته شدن یک خلبان نیروی هوافضای سپاه قدس به نام  شجاعت علمداری مورجانی در سامرای عراق و سپس برگزاری مراسم خاکسپاری او در روستای خانه خمیس منطقه سیاخ دارنگون شیراز خبرداده‌اند.
“وفیق السامرائی” مشاور نظامی جلال طالبانی رئیس جمهور عراق در گفت گویی با روزنامه  “الشرق الاوسط” ضمن تائید خبر تحویل هواپیماهای سوخوی 25 به عراق گفت :” جنگنده های سوخویی که از ایران به عراق فرستاده اند، در واقع متعلق به عراق است و اینها همان هواپیماهایی است که در آغاز حمله امریکا به عراق (1991)، به دستور صدام حسین به رسم امانت به ایران انتقال داده شد.”

به گفته وی صدام حسین 143 فروند جنگنده عراقی را از بیم ضربات نظامی آمریکا به امانت در اختیار تهران قرار داد. در آن تاریخ عزت الدوری معاون صدام، به همراه محمد حمزه الزبیدی به تهران رفتند و توافقی را بر اساس به امانت سپردن این هواپیماها با مقامات ایرانی امضاء کردند تا پس از پایان جنگ به عراق بازگردانده شوند.

جمهوری اسلامی ایران بعد آزادی کویت در جنگی که به نام جنگ خلیج دوم شهرت یافت از باز پس دادن هواپیماهای عراقی خودداری کرده آنها را به عنوان غرامت جنگ هشت ساله میان دو کشور مصادره کرد.

گفته می شود که این هواپیماها شامل میراج، میگ 29 ، میگ 25، سوخوی 25، سوخوی 22 و هواپیماهای آواکس و هواپیماهای باری بودند.

السامرائی به الشرق الاوسط گفت :” ارتش عراق تا سال 1991 نزدیک به 1700 خلبان در اختیار داشت که به لحاظ منطقی هر خلبان می‌تواند تا اواخر 50 سالگی یک جنگنده را هدایت کند. من مطمئن هستم که عراق امروز حداقل 400 خلبان دارد که می‌توانند جنگنده‌های سوخوی را هدایت کنند.”

انتقال روزانه مقدار زیادی بمب و موشک و مهمات از طریق ايران به عراق  که اين بمب ها و موشکها توسط جنگندهاي ايران اسلامی که بر سر مردم عراق و دشمنان نوری المالکی در شش استان عمدتا سني نشين ریخته ميشود که باعث ويراني و نابودی پل ها , جاده ها ,و تاسیسات برق و آب , بيمارستانها ,مدارس , مساجد , خانه های مردم ,  پمپ بنزين ها وکشتار هزاران تن خواهد شد و تاکنون در این 26 روز باعث فرار حداقل دو ميليون عراقي و بی خانمانی آنها گرديده است و چند هزار نفر مجروح و کشته شده اند.

هفته گذشته نیز پیکر جاوید حسین یکی از پاکستانی‌های شیعه مقیم قم که در درگیری با «داعش» کشته شده بود در قم تشییع و به خاک سپرده شد.

علیرضا مشجری یک عضو یگان ویژه «صابرین» وابسته به نیروی زمینی سپاه هم خرداد ماه در درگیری با نیرو‌های «داعش» کشته شده بود.

جمهوری اسلامی برای مقابله با نیرو‌های «داعش» در سوریه و عراق از شیعیان افغان و پاکستانی نیز استفاده می‌کند.

مسئولیت سازماندهی این شیعیان را نیروی «قدس» سپاه پاسداران برعهده دارد.

 

 

 

به اشتراک بگذارید Twitter Google+ Facebook Email بالاترین
برداشت از مطالب این وب سایت آزاد است