نظام جلالی 14.06.2014

دلایل دخالت نظامی ایران در سوریه و عراق چیست؟دخالت نظامی ایران چه عواقبی به همراه خواهد داشت ؟

14 ژوئن یادداشت ها

مقدمه : شورشیان داعش و شبه نظامیان سنی حامی آنها و بخشی از دیگر مخالفین دولت مالکی در روزهای گذشته شهرهای بزرگ موصل و تکریت و روز جمعه شهرهای سعدیه و جلولا در استان دیاله در شمال شرق بغداد را اشغال کرده اند. شهرهای جلولا، السعدیه و چندین روستای اطراف حمرین توسط گروه مسلح دولت اسلامی عراق و شام (داعش) و دیگر مخالفین دولت مالکی اشغال و نیروهای نظامی از این مناطق متواری شده‌اند.جلولا شهری است که درفاصلهی ۴۲ کیلومتری مرز خسروی با ایران قرار دارد.  مواجه نیروهای ارتش عراق و پیکارجویان داعش و دیگر مخالفین صبح جمعه در استان دیاله رخ داده است. آنها به دنبال اشغال یعقوبیه هستند که تا بغداد تنها ۶۰ کیلومتر فاصله دارد.

جمهوری اسلامی 500 نفر از نیروهای تروریست سپاه پاسداران  را برای مقابله با تروریست های داعش و دیگر مخالفین مالکی به عراق فرستاده است که در استان دیاله همراه با ارتش عراق مشغول مقابله با آنها  هستند . ( البته باید دقت داشت که معلوم نیست کدام یک از این شهرها در اختیار داعش و کدام یک در اختیار دیگر مخالفین دولت مالکی قرار دارد . ویدئویی که در اول مطلب از شهر موصل قرار داده شده است نشان می دهد که برخلاف ادعای رسانه های متعلق به دولتها , مخالفین فقط نیروهای داعش نیستند و در موصل به تاریخ 11.06.2014  ظاهرا مردم عادی و معترض در خیابان هستند که در این فیلم دیده می شوند. ضمنا مجلس عراق روز پنجشنبه به حد نصاب لازم برای رای گیری در مورد درخواست اعلام وضع فوق العاده نرسید چراکه تنها ۱۲۸ نفر از ۳۲۵ نماینده مجلس این کشور در جلسه پنجشنبه حضور داشتند که همین امر نشان می دهد که یا خطر داعش را جدی نمی دانند یا اینکه با اعلام حالت فوق العاده خود مالکی از داعش هم خطرناکتر می شود )

شاید بتوان گفت هیچ زمانی مانند امروز تحلیل اوضاع سیاسی در منطقه دشوار نبوده است چراکه جنگ های نیابتی در جنگ های داخلی در کنار جنگ های مذهبی ونژادی ابعاد پیچیده ای به خود گرفته است و تغییر توازن قوا بنابر دخالت هر چه بیشتر دیگر دولتها و زد و بندهای دولتها در پشت درهای بسته نیز بیشتر از هر زمان آن را پیچیده تر کرده است. تا کنون مقالات تحلیلی زیادی در مورد عراق و سوریه و نقش ایران و دیگر دولتها در این بین نوشته شده است بنابراین من تلاش می کنم در این نوشته به مواردی نیزاشاره بکنم که کمتر یا اصلا به آن توجه نشده است یا لااقل خود من هنوز در بین تحلیل های سیاسی در بین نوشته های  فارسی به آن برخورد نکرده ام.

دلایل پیشروی سریع داعش و دیگر مخالفین در عراق

یکی از موضوعاتی که مورد بررسی تحلیل گران تاکنون قرارگرفته است بررسی علت پیش روی با سرعت داعش در عراق است که از جمله به دلیل یا دلایلی مانند 1- خشونت بیش از اندازه داعش که توانسته ایجاد و رعب و وحشت کند و هرگونه مقاومتی را در هم بکوبد 2- وجود اختلافات شدید در پارلمان عراق و کلا در بین حکومتگران 3- عدم رضایت سنی ها از دولت شیعه عراق و کلا وجود نارضایتی عمومی 4- حمایت بعثی ها و بخشی از مخالفین دولت مالکی از داعش و دیگر نیروهای مخالف 5- عدم وفاداری ارتش به دولت مالکی و عدم مقاومت ارتش و دریافت دستور عقب نشینی از فرماندهان خود 6-  بجا گذاشتن تسلیحات سنگین نظامی ارتش که بدست داعش افتاده است و اسارت صدها  نفر از نیروهای ارتش عراق و……7- منفور بودن بیش از اندازه مالکی ( دیکتاتور کوتوله)  8- حمایت پنهان خارجی از مخالفین دولت عراق

اما نکته ای که هنوز به آن توجه نشده آن است که مردم و ارتش ایران و عراق یک تجربه مشابه تاریخی دارند و آن اینکه در جنگ 8 ساله وا اسلامای هر دو حکومت در جهت قدرت طلبی و جاه طلبی حکومتگران فقط منجر به کشته شدن , زخمی شدن و معلول شدن چند میلیون ایرانی و عراقی گشت و کسی که این وسط باخت مردمی بودند که کشته و معلول شدند و در جنگ سلامتی جسمی و روانی خود را از دست دادند و بعد از 8 سال جنگ خانمان سوزشاهد آشتی و صلح دو دولت بودند و مردم عراق نیز می دانند که آخر این جنگ هم روزی صلح و آشتی نیروهای درگیر در جنگ خواهد بود و این وسط کسانی که کشته یا معلول شوند برای دولت مالکی در واقع بازندگان اصلی جنگ خواهند بود و همین مسئله در رابطه با ایران وجود دارد و کمتر کسی است که باری دیگر گول حکومت ایران را بخورد و خود را مفت و مسلم برای جاه طلبی حکومتگران در یک جنگ احتمالی به کشتن دهد آنهم در جنگی که آخرش صلح و آشتی طرفین و منجر به ادامه حکومت جمهوری اسلامی خواهد گشت .

دلایل دخالت نظامی ایران در سوریه و عراق چیست؟

1- به ظاهر دفاع جمهوری اسلامی از هم پیمانان خود یعنی اسد و مالکی آنهم به بهانه دفاع از مراکز مذهبی اما در واقع جمهوری اسلامی در آزمایشگاه های سوریه و عراق بدنبال اجرایی کردن طرح های نظامی خود می باشد که در صورت دچار شدن به وضعیت مشابه بتواند به نوعی قدرت را حفظ کند.

2- پیشبرد جنگ نیابتی در خاک سوریه و عراق قبل از آنکه آتش جنگ به ایران کشیده شود و منافع جمهوری اسلامی را به خطر بیندازد.

3- قدرت نمایی نظامی برای ایجاد رعب و وحشت در بین مخالفین داخلی و خارجی

4- تلاش برای صدور انقلاب و بازی کردن نقش ژاندارمی در منطقه در جهت برهم زدن معادلات سیاسی برای گرفتن امتیاز از جمله در مذاکرات هسته ای

5- شرکت در جنگ آنهم جنگ های کوچک برای رژیم نعمتی خواهد بود تا مخالفین داخلی را سرکوب کند و به وحدت درون حکومتی برسند و همچنین با تحریک احساسات ناسیونالیستی , ملی گرایان افراطی را با خود همراه کند.

دخالت نظامی ایران چه عواقبی به همراه خواهد داشت ؟

1- محتملا این جنگ به درون مرزهای ایران نیز کشیده خواهد شد و داعش یا بخشی از مخالفین مالکی اگر در عراق موفق نشوند و چنانکه ضربه جدی نخورند در صورتی که بتواند خود را به سمت مرزهای ایران خواهند کشید تا جرقه جنگ را بزنند و ابتدا خود جنگ را آغاز کنند تا زمینه جنگ داخلی را در ایران فراهم کنند تا شعله آن دامان جمهوری اسلامی را در درون مرزهای خودش بگیرد.

2- دخالت نظامی ایران در عراق باعث می شود که جنگ مذهبی بین مسلمانان همچنان بیشتر شود و اختلافات سنی و شیعه عمیق تر گردد و حتی به درون مرزهای ایران هم کشیده شود.

3- آمریکا با عدم دخالت مستقیم نظامی , خود را برای کشیده شدن جمهوری اسلامی به باتلاق جنگ عراق آماده می کند ودخالت مجدد نظامی جمهوری اسلامی در جنگهای مذهبی دیگر کشورها باعث خواهد شد که اختلافات مذهبی در ایران نیز افزایش پیدا کند و چنانکه زمینه اعتراضات یا جنگ در ایران فراهم شود جنگهای مذهبی و…….در ایران نیزآغاز شود.

 

3-

به اشتراک بگذارید Twitter Google+ Facebook Email بالاترین
برداشت از مطالب این وب سایت آزاد است