طرح از عبدالحسین دانش / نظام جلالی

فیلم تکان دهنده از ارگو, شمار زیادی هنوز در زیر خاکها زنده اند با اینکه بر روی زنده ها نماز مرده خواندند

برای دیدن فیلم اینجا کلیک کنید

فیلم و ویدئویی در فیسبوک هست که نشان می دهد همچنان شمار زیادی در زیر خاکها زنده اند با اینکه بر روی زنده ها نماز مرده خواندند و دولت افغانستان تجسس نکرده نماز میت بر روی مرده ها و زنده گانی خواند در حالی که هنوز زنده گانی هستند که در زیر گل و لای قرار دارند ولی همچنان منتظر کمک هستند.

دولت افغانستان، تجسس نکرده فتوای برگذاری فاتحه خوانی صادر کرد بدون آنکه اجساد و زنده ها را از زیر خاک بیرون بکشند و دولت افغانستان و دولتهای دیگر کاملا منفعل برخورد کردند که تماما با حقوق بشر مدعی دولتها در تضاد است.

به گزارش ایرو نیوز صدها خانواده افغان در روستای آب باریک از ولایت بدخشان در شمال شرقی افغانستان که بر اثر رانش زمین در روز جمعه بی خانمان شده اند، همچنان با مشکل بی سرپناهی و کمبود مواد غذایی دست و پنجه نرم می کنند. آن ها اعتراض دارند که کمک های حداقل را دریافت نکرده اند.

یکی از بازماندگان حادثه می گوید: “شش نفر از اعضای خانواده من زیر آوار دفن شدند و ما در چادری که خودمان برپا کرده ایم زندگی می کنیم. تا حالا هیچ چادر یا پتو یا غذا دریافت نکرده ایم.”

بنا به آمار رسمی ۳۰۰ خانه مسکونی و ساکنان آن ها در زیر خاک و گل ناشی از رانش زمین دفن شده اند، اما شاهدان محلی قربانیان این حادثه را بیشتر و حدود ۲۵۰۰ تا ۲۷۰۰ نفر می دانند.

مقامات مسئول به دلیل عدم امکان خارج کردن اجساد از زیر خاک، عملیات جستجو را از روز یکشنبه متوقف و محل حادثه را گورستان جمعی قربانیان اعلام کرده اند، اما بازماندگان حادثه به این مسئله نیز اعتراض دارند و خواهان استفاده از تجهیزات فنی موثرتر برای یافتن اجساد شده اند.

به اشتراک بگذارید Twitter Google+ Facebook Email بالاترین
برداشت از مطالب این وب سایت آزاد است