نظام جلالی

نکاتی پیرامون دومین ترور طی دو هفته اخیر در سیستان و بلوچستان و نقش احتمالی حلقه امنیتی پیرامون رجا نیوز در این ترورها

26 آوریل اخبار روز

محمدرضا صیادی، کارمند اداره ثبت احوال کلات، در شهرستان سرباز استان سیستان و بلوچستان بنابر ادعای رژیم به ضرب گلوله افراد نا‌شناس کشته شد. بنابراین طی روزهای گذشته در دو اقدام جداگانه، یک معلم دوره ابتدائی در شهرستان راسک به نام جواد نوروزی و اینک یک کارمند اداره ثبت‌احوال در شهرستان سرباز استان سیستان‌وبلوچستان به نام محمدرضا صیادی توسط افراد نا‌شناس ترور شدند.

به گزارش عصر هامون، «

ساعت ۱۲: ۳۰ افراد نا‌شناس که مسلح به سلاح گرم بودند در محل ثبت احوال شهر سرباز کلات اقدام به تیر اندازی به سمت یک کارمند این اداره می‌کنند و پس از این اقدام از محل حادثه متواری می‌شوند.
وی افزود: در پی این اقدام» محمدرضا صیادی» بر اثر اصابت چندین گلوله کلاش به قتل می‌رسد.
این منبع آگاه که خواست نامش فاش نشود ادامه داد: در زمان حادثه مقتول به همراه رییس اداره تنها در محل کار حضور داشته‌اند و ضاربین توسط شخصی دیده نشده‌اند و بلافاصله از محل متواری می‌شوند.
به گفتهٔ وی؛ تاکنون معلوم نشده که وی از سوی چه فرد و یا گروهی جانش را از دست داده است و جزییات این حادثه در حال پیگیری از سوی مقامات قضایی و امنیتی است.

به گزارش عصر هامون، محمد رضا صیادی کارمندی با سابقه ۵ ساله در اداره ثبت احوال بوده است و سرباز کلات در فاصله ۳۰ کیلومتری از شهر حیط قرار دارد که چندی پیش در ۲۶ فروردین ماه همزمان با ورود رییس جمهور به استان یک معلم به نام «جواد نوروزی» توسط افراد نا‌شناس ترور و به شهادت رسید. نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی دیروز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد شهادت معلم عزیز جواد نوروزی و ترور محمدرضا صیادی، کارمند ثبت احوال منطقه سرباز نشان می‌دهد قتل‌های هدفمند ابعاد تازه از اختلاف‌افکنی قومیتی را به دنبال دارد.»

آخرین خبر از ترور کارمند ثبت احوال
«به گزارش شبکه خبری صبح تهران؛ مدیرکل ثبت احوال سیستان و بلوچستان با بیان اینکه شهید صیادی توسط افراد مسلح نا‌شناس مورد هدف ۵ گلوله قرار گرفت گفت: تا به حال انگیزه این حادثه تروریستی مشخص نشده و از هویت ضاربان تاکنون اطلاعاتی به دست نیامده است.
به گزارش اداره ثبت احوال سیستان و بلوچستان محمدراحت دهمرده اظهار داشت: محمدرضا صیادی کار‌شناس ثبت احوال بخش سرباز پیش از ظهر امروز در حین انجام وظیفه در محل کار توسط افراد مسلح نا‌شناس مورد هدف ۵ گلوله قرار گرفت و به فیض شهادت نائل آمد.
مدیرکل ثبت احوال استان سیستان و بلوچستان افزود: تا به حال انگیزه این حادثه تروریستی مشخص نشده و از هویت ضاربان تاکنون اطلاعاتی به دست نیامده است.
محمد رضا صیادی از سال ۱۳۸۸ به استخدام ثبت احوال بخش سرباز درآمده و در آن بخش مشغول به خدمت بوده است.
این شهید دارای دو فرزند بوده که فرزند اول ۳ ساله و فرزند دوم دو ماهه است.»

نکات مهمی که در این ۲ ترور وجود دارد اگر هنوز انگیزه ترور مشخص نشده است و از هویت ضاربان تاکنون اطلاعاتی به دست نیامده است پس از کجا می‌دانند که در راه رژیم کشته شده‌اند که نام شهید بر آن‌ها می‌گذارند؟! بخشی ازعلمای اهل سنت زاهدان نیز آنان را شهید نامیدند و این اقدامات را «تحرکاتی مذبوحانه» دانستند که به منظور «کمرنگ کردن اثرات سفر اخیر رئیس‌جمهور به استان سیستان‌وبلوچستان» و خدشه وارد کردن در «هم‌دلی و هم‌گرایی مسلمانان و اقوام و مذاهب» انجام می‌شوند که با توجه به موضع رجا نیوز در همین رابطه بعید نیست از جمله حلقه امنیتی رجا نیوز در این ترور‌ها دست داشته باشند چراکه رجا نیوز برخلاف دیگر سایتهای رژیم مانند مشرق نیوز و عصر هامون وشما نیوز و…… که ازانگیزه و هویت ضاربان ابراز بی‌اطلاعی می‌کنند با اطمینان می‌نویسد: «

تی‌تر رجا نیوز (استیضاح خیابانی استاندار سیستان/ اعتراض زاهدانی‌ها به افزایش ناامنی با اجرای سیاست دولت یازدهم در حوزه جنوب شرق)

متن کامل رجانیوز:» عملکرد دولت تدبیر و امید در سیستان و بلوچستان در حوزه امنیتی و سیاسی موجی از نارضایتی‌ها را در این استان مهم و استراتژیک ایجاد کرده است.

به گزارش رجانیوز، امروز تشییع جنازه شهید «محمد رضا صیادی» کارمند ثبت احوال در منطقه سرباز بلوچستان به استیضاح خیابانی سیاست‌های امنیتی دولت تدبیر و امید در جنوب شرق توسط صد‌ها نفر از مردم و خانواده‌های شهدای ترور زاهدان تبدل شد.

این مراسم تشییع جنازه در حالی برگزار شد که از زمان سفر رئیس جمهور به سیستان و بلوچستان چند نفر از مردم این استان که اغلب غیرنظامی بوده‌اند، توسط گروه‌های وهابی و تکفیری به شهادت رسیده‌اند.

نحوه آزادسازی مرزبانان و پررنگ شدن نقش برخی عناصر نه چندان خوشنام در حوزه امنیتی جنوب شرق نه تنها تاکنون موجب افزایش امنیت در این استان نشده بلکه ترورهای متعدد غیرنظامیان در چند روز اخیر در قلب بلوچستان نیز افزایش تامل برانگیزی داشته است. گروهک جیش العدل پس از اینکه اصرار برخی چهره‌های دولت برای مذاکره آنهم از طریق برخی کانال‌های خاص مشاهده کرده بیانیه داده است که پس از این افراد غیر نظامی شیعه را نیز در بلوچستان به گروگان یا به شهادت خواهد رساند. در همین حال تاکنون علاوه بر شهادت نظامیان یک معلم و کارمند به شهادت رسیده‌اند که توسط گروه‌های و. هابی مسلح اتفاق افتاده است.

این در حالیست که اخبار پشت پرده حاکی از آن است که برخی چهره‌های نه چندان خوشنام این منطقه که در ماجرای گروگانگیری اخیر دولت تبلیغات ویژه‌ای را برای آن‌ها در دستور کار خود قرار داد، اصرار دارند که برای اعضای جیش العدل با چراغ سبز برخی دولتمردان امان نامه و عفو بگیرند.

عملکرد استاندار سیستان و بلوچستان در نزدیکی به جریانات تندرو مذهبی و تقویت سیاسی این گروه و دادن پست‌های مهم به نزدیکان مولوی عبدالحمید بخش دیگری از نارضایتی‌های سیاسی مردمی را شکل داده است.

در این میان در حالیکه یونسی دستیار ویژه رئیس جمهور اخیرا در مصاحبه‌ای گفته است که در ایران وهابی و تکفیری وجود ندارد، مردم زاهدان در مراسمات اخیر تشییع شهدا یکی از شعارهای محوری خود را «مرگ بر وهابی» قرار داده‌اند.

این در حالی است که شهریاری نماینده مردم زاهدان در مجلس با صدور بیانیه‌ای نسبت به حذف واژه «وهابیت» از ادبیات امنیتی سیستان و بلوچستان هشدار داده است. در این بیانیه که به مناسبت شهادت افراد غیر نظامی در بلوچستان صادر شده است، آمده است:

خبر شهادت کارمندان و چهره‌های غیر نظامی در برخی مناطق جنوب سیستان و بلوچستان موجی از نگرانی و پرسش‌های بی‌پاسخ را برای مردم به وجود آورده است، غم انگیز‌تر و ناراحت‌کننده‌تر آن است که مسئولان مربوطه پاسخ قانع کننده‌ای برای زخم‌های مردم ندارد.

این بیانیه می‌افزاید: در حالیکه دولت تدبیر و امید توجه ویژه‌ای به جنوب استان دارد و بسیاری از مطالبات حتی فرا‌تر از انتظار توسط دولتمردان محقق شده، چرا این نا‌امنی‌ها ادامه پیدا می‌کند و شتاب گرفته است؟

در این بیانیه آمده است: پاسخ دقیق آن است که این اتفاق‌های ناگوار نشان می‌دهد که نگاه سیاسی و منفعت‌طلبانه حزبی به مقوله امنیت هرگز جواب نخواهد داد بلکه به تشدید آن نیز کمک خواهد کرد.

این بیانیه می‌افزاید: مته‌مان اصلی در این اتفاقات کسانی هستند که اصرار دارند واژه وهابیت را از ادبیات امنیتی سیستان و بلوچستان حذف کنند و صد البته متهم اصلی در نا‌امنی‌ها مسئولانی هستند که بی‌توجه به محتوای بیانیه مقام معظم رهبری پس از حادثه تروریستی مسجد علی‌ابن ابیطالب (ع) نسخه‌های ناکارآمد امنیتی و شخصی برای استان می‌پیچند.

در این بیانیه آمده است: رهبری در این بیانیه مهم و تاریخی وظایفی را برای گروه‌های مختلف تعریف کردند، امروز این پرسش پاسخ داده شود که مسئولان برای اجرایی شدن آن وظایف چه کرده‌اند؟ چرا به برخی اشخاص در اجرای وظایف تخفیف داده می‌شود؟

این بیانیه می‌افزاید: نکته دیگری که مدعیان دولت تدبیر و امید باید پاسخ بدهند؛ این است که چه اقداماتی سبب شده که تروریست‌ها بیشتر از هر زمان دیگری شهادت گزینه‌های غیرنظامی را بهترین برنامه خود می‌دانند؟

در این بیانیه آمده است: شهادت معلم عزیز جواد نوروزی و اینک ترور محمدرضا صیادی، کارمند ثبت احوال منطقه سرباز نشان می‌دهد قتل‌های هفدمند ابعاد تازه از اختلاف افکنی قومیتی را به دنبال دارد، اما دشمن دشمنی می‌کند ولی متولیان برقراری امنیت اگر استراتژی، در جنوب شرق برقراری امنیت از طریق مردم و واگذاری به معتمدان محلی است، چرا آثار این مسئله ملموس نیست و قتل‌های یکی پس از دیگری اتفاق می‌افتد؟

در همین حال صبح امروز مراسم تشییع پیکر مطهر شهید محمد رضا صیادی با اعتراض گسترده تشییع کنندگان روبه رو شد.

مردم زاهدان با سر دادن شعارهای «دستگاه قضایی انتقام انتقام» و «استاندار استاندار.. استعفا استعفا»، «استاندار استاندار این آخرین پیام است» و «مرگ بر وهابی».. خواستار استعفای استاندار و منصوبان امنیتی دولت تدبیر و امید در سیستان و بلوچستان شدند.

نکته جالب توجه آنکه استاندار سستان و بلوچستان تاکنون در مراسم تشییع جنازه شهدای حاضر به شرکت نشده و دیدار وی با خانواده شهدای ترور نیز با مخالفت و اعتراض این خانواده‌ها روبه رو شده است.

به نظر می‌رسد که شیب نارضایتی‌ها از دولت تدبیر و امید در روزهای آینده در سیستان و بلوچستان به نحوی نیست که بتواند رویکردهای فعلی خود در این استان را ادامه دهد و لازم است تا در برخی نگاه‌های سیاسی و امنیتی خود در جنوب شرق تجدید نظر کند.

گفتنی است شهید صیادی سومین شهید منطقه جنوب شرق کشور در هفته‎های اخیر و پس از سفر رئیس جمهور به این منطقه است که امروز توسط مردم زاهدان تشییع شد و البته این آمار به غیر از مجروحین و مصدومین حملات تروریستی اخیر در این منطقه است. «

سایت سنی نیوز: علمای اهل‌سنت زاهدان اقدامات تروریستی راسک و سرباز را محکوم کردند

» امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، و برخی دیگر از علمای برجسته اهل‌سنت این شهر، در بیانیه‌های جداگانه اقدامات تروریستی اخیر در شهرستان‌های راسک و سرباز را محکوم کردند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سنی‌آنلاین، حضرت شیخ‌الاسلام مولانا عبدالحمید، ‌مدیریت دارالعلوم زاهدان و جامعه روحانیون اهل‌سنت شهرستان زاهدان، به شهادت دو تن از کارمندان دولتی در شهرستان‌های راسک و سرباز واکنش نشان داده و این ترور‌ها را محکوم کرده‌اند.
علمای برجسته اهل‌سنت ضمن محکوم نمودن ترور یک معلم و کارمند اداره ثبت‌احوال از آحاد مردم شریف استان خواستند تا هوشیاری و وحدت خود را بیش از پیش حفظ کنند.
مولانا عبدالحمید و سایر علمای اهل‌سنت در بیانیه‌های خود این اقدامات را «تحرکاتی مذبوحانه» دانستند که به منظور «کمرنگ کردن اثرات سفر اخیر رئیس‌جمهور به استان سیستان‌وبلوچستان» و خدشه وارد کردن در «هم‌دلی و هم‌گرایی مسلمانان و اقوام و مذاهب» انجام می‌شوند………… «

 

به اشتراک بگذارید Twitter Google+ Facebook Email بالاترین
برداشت از مطالب این وب سایت آزاد است