«رزمایش۱۰ هزار نفری» نشانه هراس رژیم است اما هراس رژیم از چیست؟

نظام جلالی

Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on reddit
Share on whatsapp
Share on print
Text Size

قرارگاه سپاه محمد رسول‌الله تهران از برگزاری یک «رزمایش۱۰ هزار نفری» با هدف «مقابله با تهدیدات داخلی» در سطح شهر تهران در روزهای ۴ و ۵ اردیبهشت خبر داده است. «رزمایش۱۰ هزار نفری» نشانه هراس رژیم است اما هراس رژیم از چیست که ما از آن بی‌خبریم؟ «رزمایش۱۰ هزار نفری» نه نشانه قدرت رژیم بلکه اتفاقا از ضعف رژیم ناشی می‌شود آنهم در شرایطی که به ظاهر هیچ جنبشی وجود ندارد و اوضاع سیاسی در کل به ظاهر آرام است.

از زمان سرکوب اعتراضات مردم به نتیجه انتخابات، هرگز فضای شهر تهران تا این حد نظامی نشده بود.

در این رزمایش ۱۰ هزار تن از عوامل سپاه و بسیج با تجهیزات کامل و «سلاح‌های جدید» شرکت خواهند کرد و تمامی گردان‌های این قرارگاه یعنی عاشورا، کوثر، امام‌حسین، امام علی، فاتحین، امداد و نجات و بیت‌المقدس در آن حضور خواهند داشت.

علاوه بر این سپاه اعلام کرده که این رزمایش تنها محدود به «تهدید فرضی» نبوده و در صورت لزوم با «تهدید واقعی» برخورد خواهد کرد. این چنگ و دندان نشان دادن‌ها اتفاقا به ما یادآوری می‌کند که برای تغییر و تحولات در اوضاع سیاسی احتمالی ما نیز باید خود را آماده کنیم. ترس رژیم نمی‌تواند تنها به دلیل گران شدن بنزین یا اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها که ۷۳ میلیون نفر ثبت‌نام کرده‌اند باشد. دولت روحانی در آستانه اجرای مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها از افرادی که نیازی به یارانه ندارند خواهش کرده بود که برای کمک به حل مشکلات اقتصادی از ثبت‌نام برای ادامه دریافت یارانه خودداری کنند و ۷۳ میلیون نفر صرفا بر اساس خواهش دولت (آنهم دولتی که به وعده‌های خودش عمل نکرده است) که نمی‌توانسته نیاز مالیشان برطرف شود از دریافت یارانه منصرف نشده‌اند. ترس رژیم خیلی فرا‌تر از آن است ولی ۲ نکته مهم را باید در نظر گرفت یکی آنکه خامنه‌ای با آوردن روحانی هدفش کنترل و غلبه بر بحران‌های داخلی و خارجی بود. بحران داخلی همچنان به قوت خود باقی است و بحران خارجی نیز در حال تغییر شکل است. در سوریه جنگ همچنان ادامه دارد و لی روسیه هم سرگرم اوکراین و ترانس نیستریا (منطقه‌ای خودمختار در شرق مولداوی) است و جمهوری اسلامی بر روی باروتی از نارضایتی و انفجار مردمی قرار دارد و پشتیبان جمهوری اسلامی یعنی روسیه هم به شدت مشغول خوردن کشورهای همسایه است و تغییر و تحولات اوکراین محدود به اوکراین باقی نخواهد ماند و بازی‌های سیاسی و مناسبات مابین دولت‌ها در عرصه جهانی را تغییر خواهد داد. بعد از اینکه بحران اوکراین آغاز شد، ترانس نیستریا در روز هجدهم مارس، از دوما، مجلس سفلای پارلمان روسیه خواسته است امکان پیوستن به فدراسیون روسیه را بررسی کند. ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری فدراسیون روسیه جمعه هفته گذشته گفته بود که مردم منطقه ترانس نیستریا واقع در شرق مولداوی باید «حق تصمیم گیری بر سرنوشت خود» را داشته باشند. بنابراین پوتین در راستای منافع خودش در رابطه با کریمه و شرق اوکراین وترانس نیستریا بر «حق تصمیم گیری بر سرنوشت خود مردم» سخن می‌گوید که این مطالبه محدود به روسیه با همسایگانش نخواهد ماند و این مطالبه می‌تواند به سرعت تبدیل به خواست مردم در کشورهای چند زبانه و چند ملیتی دیگر مخصوصا در منطقه گردد. رژیم می‌داند اگر این دفعه مردم به خیابان بیایند دیگر تظاهرات سکوت برگزار نخواهند کرد و تجربیات مردم خاورمیانه و اوکراین و برزیل و تایلند و ترکیه و ونزوئلا و……. را پیش روی خود دارند.آدرس و اسامی صفحات مرتبط با فدراسیون عصر آنارشیسم

Federation of Anarchism Era Social Media Pages۱- آدرس تماس با ما 
asranarshism@protonmail.com
info@asranarshism.com
۲- عصر آنارشیسم در اینستاگرام
۳- عصر آنارشیسم در تلگرام
۴- عصر آنارشیسم در توئیتر
۵ – فیسبوک عصر آنارشیسم
۶ – فیسبوک بلوک سیاه ایران
۷ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidarity with the Rojava
۸ – فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی
۹ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران
۱۰- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی
۱۱ – فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان
۱۲ – فیسبوک هنرمندان آنارشیست
۱۳ – فیسبوک دانشجویان آنارشیست
۱۴ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک
۱۵ – فیسبوک آنتی فاشیست
۱۶- فیسبوک میتینگ دهه هفتاد و هشتادی ها
۱۷- اینستاگرام ” دختران آنارشیست افغانستان ”
۱۸- اینستاگرام آنارشیستهای رشت
۱۹- تلگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۲۰ – اینستاگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۲۱- تلگرام آنارشیستهای شیراز
۲۲ – اینستاگرام آنارشیستهای شیراز
۲۳ – اینستاگرام آنارشیستهای گیلان
۲۴ – تلگرام ” جوانان آنارشیست ”
۲۵ - تلگرام آنارشیستهای تهران
۲۶ – توییتر بلوک سیاه آنارشیست - Anarchist black block
۲۷ –  اینستاگرام ” آنارشیستهای جنوب “
۲۸ – اینستاگرام ” آنارشیستهای خراسان“
۲۹ – گروه تلگرام آنارشیستهای بلوک سیاه
۳۰ – اینستاگرام جوانان آنارشیست
۳۱ – فیسبوک اتحادیه آنارشیستهای ایران و افغانستان
۳۲ – اینستاگرام بلوک سیاه آنارشیست
۳۳ – تلگرام آنارشیستهای اراک
۳۴ – تلگرام قیام مردمی
۳۵– اینستاگرام آنارشیستهای بوکان - ئانارکیستە کانی بۆکان
۳۶- کانال تلگرام کتابخانه شورشی
۳۷- کانال تلگرام ریتم آنارشی