رو به پایان یافتن اولتیماتوم دو روزه وزات کشور اوکراین به جدایی طلبان مسلح حامی روسیه و پیامدهای آن

نظام جلالی

Text Size

اولکساندر تورچینوف، رئیس جمهوری موقت اوکراین می گوید اگر جدایی طلبان مسلح ساختمانهای دولتی تحت کنترل خود در شرق این کشور را ترک کنند، تحت پیگرد قانونی قرار نخواهند گرفت.

اما یکی از حامیان جدایی شرق اوکراین در لوهانسک در واکنش به سخنان آقای تورچینوف وعدۀ عفو عمومی دولت موقت به شرط زمین گذاردن سلاح را «بی مورد» خواند.

ساختمان سازمان امنیت در شهر لوهاسنک یکی از مراکز اشغال شده توسط حامیان مسلح روسیه است.

در شهر دونتسک نیز چهار روز از تصرف و اشغال ساختمان دولت محلی توسط جدایی طلبانی که خواهان برگزاری رفراندوم و پیوستن به روسیه هستند، می گذرد.

یکی از آنان روحیه خود و دیگر مخالفان حاکمیت مرکزی کی یف را عالی توصیف می کند و جنبش خود و همفکرانش را «بهار روسی» می نامد.

حامیان روسیه همان استراتژی ای که مخالفان با آن ویکتور یانووکویچ را از کی یف فراری دادند در پیش گرفته اند که همانا اشغال ساختمانهای دولتی است.

از اولتیماتوم دو روزه ای که وزات کشور اوکراین به جدایی طلبان مسلح حامی روسیه داده، چند ساعتی بیش باقی نمانده است.”

از قرار معلوم دیگر می بایست زمان اولتیماتوم دو روزه دولت موقت اوکراین به جدایی طلبان در شرق این کشور که طرفدار برگزاری رفراندوم و پیوستن به روسیه هستند به پایان رسیده باشد و اینک سئوال اساسی آن است که با پایان یافتن زمان اولتیماتوم و اصرار جدایی طلبان مسلح  طرفدار روسیه چه پیامدهایی را برایی اوکراین و دولت های درگیر در این شبه جنگ سرد آغاز شده به دنبال خواهد داشت ? باید در نظر داشت که احتمالا پیامدهای آن محدود به اوکراین باقی نخواهد ماند و باعث تغییر سیاست های طرفین در رابطه با سوریه و ایران و……..خواهد گشت و معلوم نیست که دامنه کشاکش غرب با روسیه چه اتفاقات دیگری را در سطح جهانی و چه پیامدهایی را به دنبال خود در برخواهد داشت?

” در بحبوحه تنش در شرق اوکراین ، رسانه های دولتی ترکیه گزارش کرده اند که ناوشکن های «یو اس اس دونالد کوک» ایالات متحده آمریکا و ناو ارتباطاتی «دوپوی دو لوم» فرانسه، صبح روز پنج شنبه با گذر از تنگه داردانل در شمال غربی ترکیه، به سوی دریای سیاه حرکت کرده اند.

آندرس فو راسموسن دبیر کل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، می گوید: «دراین لحظه که با شما سخن می گویم، ۴۰ هزار سرباز روسی در امتداد مرزهای اوکراین تجمع کرده اند. نه برای مانور آموزشی بلکه برای نبرد. اگر روسیه برای گفتگو کردن جدی است، اولین قدم باید عقب نشینی نیروهایش از مرزهای اوکراین باشد.»

در طرف دیگر، روسیه  ناتو را متهم کرده است که سعی دارد با استفاده از بحران اوکراین و سخن گفتن از تهدید های خیالی، اعضای جدیدی در منطقه جذب کند.

گفتگوها برای کاهش تنش ها، هفته آینده میان آمریکا، روسیه، اوکراین و اتحادیه اروپا برگزار خواهد شد.”

کشاکش روسیه و ایران و غرب بر سر سوریه و پناهنده شدن ادوارد اسنودن به روسیه و سپس اتفاقاتی که در اوکراین به وقوع پیوست حوادث مهمی هستند که زنجیره وار روز بروز روابط غرب با روسیه را تیره تر می کنند و تغییر و تحولات سیاسی پیش بینی نشده ای در منطقه در آینده می تواند رخ دهد که ایران در آینده می تواند یکی از موارد مورد اختلاف باشد و رژیم تلاش کند که از این فرصت به نفع خودش برای دستیابی به بمب اتمی استفاده کند یا  مذاکرات را به نفع خود تغییراتی بدهد و از اختلافات روسیه و غرب حداکثر سو استفاده را بکنند تا معادلات سیاسی را به نفع خود برهم بزند.

”  مجمع پارلمانی شورای اروپا ، روز پنجشنبه، روسیه را بدلیل ضمیمه کریمۀ اوکراین به خاک خود، تنبیه، و آن را از حق رای در این شورا محروم کرد.

پس از ممنوع الورود کردن ده ها مقام روس به خاک خود و نیز مسدود کردن دارایی های آنان توسط آمریکا و اتحادیه اروپا، تصمیم “شورای اروپا” شدیدترین تحریم و پاسخ غرب به موج تازۀ بلندپروازیهای روسیه محسوب می شود.”

” اتحادیه اروپا هم وعده داده است که بخشی از تعرفه های گمرکی را برای کالاهای ساخت اوکراین که وارد این اتحادیه می شوند لغو کند.

اقتصاد اوکراین همواره به روسیه وابسته بوده است و تیره شدن روابط این دو کشور بر اقتصاد اوکراین تاثیر منفی زیادی گذاشته است.”

وزارت کشور اوکراین  به حامیان روسیه که ساختمانهای دولتی را در حداقل دو شهر در شرق این کشور در اشغال خود دارند اولتیماتومی چهل و هشت ساعته  و دو گزینه پیش روی آنها گذاشته بود.

آرسن آواکوف، وزیر کشور، خطاب به معترضان دولت موقت و حامیان روسیه گفت:«دو گزینه پیش روی است؛ گزینه سیاسی و مذاکره و [استفاده از] زور.»

همگام و همزمان با افزایش تنش و بحران در اوکراین و دیدارها، سوالی که مطرح می شود این است که آیا روسیه همچون کریمه و برخلاف خواست غرب، پرچمش را در شرق اوکراین نیز برای همیشه برخواهد افراشت؟”

 

آدرس و اسامی صفحات مرتبط با فدراسیون عصر آنارشیسم

Federation of Anarchism Era Social Media Pages۱- آدرس تماس با ما 
asranarshism@protonmail.com
info@asranarshism.com
۲- عصر آنارشیسم در اینستاگرام
۳- عصر آنارشیسم در تلگرام
۴- عصر آنارشیسم در توئیتر
۵ – فیسبوک عصر آنارشیسم
۶ – فیسبوک بلوک سیاه ایران
۷ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidarity with the Rojava
۸ – فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی
۹ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران
۱۰- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی
۱۱ – فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان
۱۲ – فیسبوک هنرمندان آنارشیست
۱۳ – فیسبوک دانشجویان آنارشیست
۱۴ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک
۱۵ – فیسبوک آنتی فاشیست
۱۶- تلگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۱۷ – اینستاگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۱۸- تلگرام آنارشیستهای شیراز
۱۹ – تلگرام ” جوانان آنارشیست ”
۲۰ - تلگرام آنارشیستهای تهران
۲۱ – اینستاگرام جوانان آنارشیست
۲۲ – گروه تلگرام اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۳ –  توییتر اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران - The Anarchists Union of Afghanistan and Iran
۲۴ – فیسبوک اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۵ – اینستاگرام اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۶ – کانال تلگرام خودسازماندهی مطالب گروه اتحاديه آنارشیست‌های افغانستان و ايران
۲۷ – گروه تلگرام خودساماندهی مطالب گروه اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۸– اینستاگرام آنارشیستهای بوکان - ئانارکیستە کانی بۆکان
۲۹- کانال تلگرام کتابخانه شورشی
۳۰- کانال تلگرام ریتم آنارشی
۳۱- تلگرام آنارشیستهای اراک
۳۲- تلگرام قیام مردمی
۳۳- ماستودون عصرآنارشیسم
۳۴- فیسبوک آنارشیست‌های مزار شریف
۳۵- فیسبوک آنارشیست‌های کابل