نظام جلالی

“گلن فورد ” محکوم به اعدام در آمریکا پس از ۲۹ سال حبس در راهروی مرگ و اثبات بی گناهی آزاد شد

13 مارس یادداشت ها

دقیقا یکی از انتقادات ما به وجود زندان همین است که در صورت اشتباه حکم دادگاه زندگی سپری شده فرد در زندان  دیگر برای زندانی قابل برگشت نیست و فرد زندانی مانند «گلن فورد» پس از ۲۹ سال صدمات جبران ناپذیری خواهد خورد و ۲۹ سال سرافکندگی برای فرزندان پدری که تازه قاتل هم نبوده است. آزادی در سنین پیری چه فایده‌ای دارد؟! چه کسی پاسخگو محکومیت غلط چنین فردی است؟! آیا کسانی که در دستگاه قضائی او را مجرم اعلام کردند نیز محاکمه خواهند شد؟! هر چند که محاکمه قاضی پرونده و هیئت منصفه و دادستان و پلیس و….. نیز هیج تاثیری در برگشت زندگی تلف شده گلن فورد ندارد. ۲۹ سال محرومیت فرزندان در نبود پدر و زندگی که در همه ابعاد دگرگون شده است.

نمونه گلن فورد ناکارایی و غیرعادلانه بودن دستگاه‌های قضایی دولت‌ها و قوانین آن‌ها را نشان می‌دهد. اعدام و زندان غیرقابل برگشت هستند و به این لحاظ و دلایل دیگر اشکالات اساسی دارند. یکی از بزرگ‌ترین اشکالات مجازان زندان، همین غیر قابل برگشت بودن آن است و در صورت اشتباه بودن رای و نظر دادگاه، عمر گذشته دیگر بر نمی‌گردد و غیر قابل جبران است. تا آنجا که امکان دارد مجازات‌ها باید به گونه‌ای باشند که قابل برگشت باشند در صورتی که زندان و اعدام و قانون وحشیانه قصاص چنین خصوصیتی ندارند. در همه جا این قانون است که جرم را تعریف می‌کند و مجرم را مشخص و مجازات را تعیین می‌کند. از آنجا که قوانین در خدمت حاکمیت‌ها است و دارای منافع و شرایط یکسان فرهنگی، اجتماعی و سیاسی نیستند، در نتیجه تعاریف جرم در کشورهای مختلف متفاوت است. تعریف جرم باید مشخص و محدود باشد و این تعریف باید توسط مردم صورت بگیرد و نه حاکمیت‌ها و حداکثر مجازات باید مشخص باشد و قابل برگشت در صورت اشتباه بودن، برمبنای چه سنجشهائی می‌توان مجرم را عادلانه تنبیه کرد و چه کسی براستی از میان انسان‌ها چنین صلاحیتی را دارد؟ به جرم حکومتگران چه کسی می‌تواند رسیدگی کند؟ راه کاهش جرم در جامعه از بین بردن مشکلات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی است. رابطه زندان با قانون، رابطه‌ای است تنگا تنگ و مجازات زندان را قوانین تعیین می‌کنند و قوانین همه جا به نفع طبقه حاکم یا نمایندگان آن‌ها در مجالس تدوین می‌گردد.

ایرو نیوز: «گلن فورد، نام فرد محکوم به اعدام است که پس از گذراندن ۲۹ سال از زندگی خود در بخش محکومین به اعدام موسوم به راهروی مرگ در زندان لوئیزیانا آمریکا روز چهارشنبه آزاد شد.

این مرد ۶۴ ساله در سال ۱۹۸۴ به اتهام قتل یک جواهر فروش در شهر شریوپورت ایالت لوئیزیانا به اعدام با صندلی الکتریکی محکوم شده بود.

دادسرای لوئیزیانا با توجه به وجود دلایل و مدارک جدید مبنی بر بی‌گناهی وی متقاضی ابطال محکومیت آقای فورد شده است.

گلن فورد می‌گوید: «من برای عملی که مرتکب آن نشده بودم نزدیک به ۳۰ سال در زندان بودم. اکنون نمی‌توانم به عقب بازگردم و کارهایی را باید در ۳۵ و یا ۴۰ سالگی می‌کردم، انجام دهم. زمانی که در زندان بودم پسران من بچه بودند اما امروز آن‌ها بزرگ شده‌اند و خود صاحب فرزند هستند.»

گری کلمنتس، وکیل گلن فورد می‌گوید: «روز فوق العاده‌ای داریم چندین سال است که بر روی این موضوع و آزادی گلن فورد کار کرده‌ایم. امیدواریم که اولین روز آزادی وی شروعی برای یک زندگی جدید باشد.»

اخیرا پلیس اطلاعاتی بدست آورده که مطابق آن‌ها فردی به نام جک روبینسون خود را عامل قتل جواهرفروش معرفی کرده است.

ایالت لوئیزیانا از جمله ایالات آمریکاست که همچنان در آن اعدام با صندلی الکتریکی قانونی است و رواج دارد.»

به اشتراک بگذارید Twitter Google+ Facebook Email بالاترین
برداشت از مطالب این وب سایت آزاد است