بررسی و تحلیل فیلم لحظه اسارت مرزبانان که حقایقی را روشن می کند

نظام جلالی

Text Size

فیلم  منتشر شده توسط سازمان مذهبیون افراطی جیش العدل که نحوه به گروگان گرفته شدن سربازان جمهوری جنایتکار اسلامی را نشان می دهد  حقایقی را روشن می کند که رژیم  با دروغگویی و شانتاژ سعی در پنهان کردن آن داشت.

به گزارش نشریات رژیم از جمله مشرق که چهار مرزبان و یک گروهبان هنگ مرزی جمهوری اسلامی در منطقه «نگور» جکیگور از توابع شهرستان سرباز توسط سازمان جیش‌العدل هنگام تعویض پست ربوده شدند. اما یکی از دوستان که در این باره تحلیلی نوشته بود که در هنگام گشت شناسائی دستگیر شدند و نه هنگام تعویض پست و از جمله می‌نویسد: «عمدا با قرار دادن ۵ مرزبان در گشت شناسائی منطقه خطرناک «نگور» جکیگور زمینه اسارت آن‌ها را فراهم کرده است که اگر آزاد شوند (اما بدون تبادل اسرا) به نفع جمهوری اسلامی به لحاظ سیاسی تمام خواهد شد و چنانکه کشته شوند با توجه به این موج حمایتی، براحتی این موج ایجاد شده را به موج خشم و نفرت عمومی از سازمان جیش العدل تبدیل خواهند کرد و از طرفی دیگر رژیم با ایجاد موج حمایتی از این ۵ مرزبان زندانی و با دمیدن به آن به دنیا یادآور می‌شود که در صورت هر گونه جنگ داخلی یا جنگ خارجی رژیم قادر خواهد بود با سو استفاده از احساسات ناسیونالیستی و میهن پرستانه، جوانان زیادی را مانند جنگ ۸ ساله در راه اهداف سیاسی خود به کشتن دهد و اگر در جنگ ۸ ساله به نوجوانان و جوانان قول کلید بهشت داده بودند و صحبت از شهادت طلبی می‌کردند اینبار به بهانه دفاع از خاک و تمامیت ارضی جوانان را بازیچه اهداف سیاسی خود قرار خواهند داد و چنین حرکت‌هایی زمانی رخ می‌دهد که رژیم همچنان در حال مذاکرات هسته‌ای است و مراکز امنیتی رژیم با چنین حرکت‌هایی به نقاط حساس جامعه آشنا می‌شوند که چگونه می‌توانند با سو استفاده از احساسات ملی گرانه پشتوانه مردمی برای خود در شرایط حساس سیاسی ایجاد کنند و بر بحران مشروعیت نظام در چنین شرایطی فائق آیند.»

در این ویدئو مشخص می‌شود که ادعای رژیم مبنی بر دستگیری مرزبانان هنگام تعویض پست کذب محض بوده است پس بنابراین باید پرسید که رژیم سعی در پنهان کردن چه حقیقتی داشته است؟

تصویر منتشر شده نشان می‌دهد که هر ۵ سرباز در بالای تپه‌ای درون چادر خوابیده‌اند بدون آنکه حتی یک نفر در پست نگهبانی بوده باشد و شرایط و امکانات آن‌ها نشان می‌دهد که نه در هنگام تعویض پست بوده‌اند و نه در حالت کمین بوده‌اند و نه در حالت گشت شناسائی منطقه و نه نزدیک پادگانی و نه در خط مرزی بوده‌اند. شرایط و امکانات آن‌ها نه مناسب کمین و نه مناسب گشت شناسائی بوده است و نه در هنگام تعویض پست بوده‌اند و نه در برج دیدبانی بوده‌اند. چرا هیچگونه وسیله نقلیه و دوربین و امکانات ارتباطی مانند بی‌سیم ندارند و در فیلم دیده نمی‌شود؟ با توجه به اینکه آن منطقه مانند منطقه جنگی می‌باشد چرا آنقدر خیالشان راحت بوده است که با زیر شلواری درون چادر خوابیده‌اند تازه آنهم بدون نگهبان و بدون وسیله نقلیه که در حالت اضطراری بتوانند برای عقب نشینی استفاده کنند. خوابیدن آن‌ها با زیر شلواری نشان می‌دهد که نیروهای خودی با فاصله زمانی زیاد به آنجا مراجعه می‌کرده‌اند و خیال آن‌ها از یکدفعه سر زدن سرنگهبان و افسرنگهبان و افسرمافوق راحت بوده است و در وضعیت کمین هم قرار نداشتند چراکه کمین برای محل‌های پرتردد یا خطرناک استفاده می‌شود یا مناطقی که به لحاظ سوق الجیشی منطقه اهمیت دارد. بنابراین مهمات زیادی باید به همراه داشته باشند که اینطور نبوده است و خطر درگیری هر لحظه وجود دارد و امکانات آن‌ها اصلا مناسب هیچ چیزی نبوده است. نیروی کمین باید امکانات عقب نشینی و مهمات کافی و تجهیزات لازم را داشته باشد. کمین امکان دارد هر لحظه خودش در تور و کمین دشمن بیفتد بنابراین باید از پشتیبانی لازم و وسیله نقلیه برخوردار باشد که بتواند در صورت عدم توازن قوا منطقه را به سمت نیروهای خودی ترک کند. تجهیزات و وضعیت آن‌ها نشان می‌دهد که در حالت کمین نیز نیستند. کمین نیاز به دوربین و بی‌سیم و نیرو بیشتر و تجهیزات بیشتر و محل اختفای محکم مانند یک سنگر ثابت دارد و نه در چادر اون هم بالای تپه که از فاصله زیاد دیده می‌شود. همچنین نیاز به وسیله نقلیه دارد که در شرایط حساس بتوانی منطقه را ترک کنی و هم اینکه کمین یعنی با دوربین چشم از جاده و کلا سمت تردد نیروی مفابل خبرنداری و امکانات مخابراتی داشته باشی که در صورت لزوم بتوانند با آتش سنگین پشتیبانی کنند.

در ضمن فیلم منتشر شده توسط خود جیش العدل نشان می‌دهد که از قبل از وضعیت سربازان و محل آن‌ها اطلاع داشته‌اند و سئوالی که وجود دارد چگونه از حضور آن‌ها در منطقه و امکاناتشان اطلاع داشته‌اند که عملیات عثمان را که برای اسارت آن‌ها انجام دادند می‌دانسته‌اند که با چه مقدار نیرو روبرو خواهند شد و حتی در چه وضعیتی بسر می‌برند؟ با توجه به تمام این شواهد به گمان من هم خود رژیم آن‌ها را طعمه کرده است تا به اسارت درآیند یا کشته شوند چراکه در آن بیابان خطرناک قرار دادن ۵ سرباز بی‌تجربه که با کمترین امکانات و تجهیزات بسر می‌برده‌اند و فاقد وسیله نقلیه ووسایل ارتباطی لازم بوده‌اند بنابراین تمام شواهد نشان می‌دهد که سرنوشت و جان آن‌ها در آن منطقه خطرناک برای مراکز نظامی و امنیتی رژیم اهمیتی نداشته است و اسارت یا کشته شدن آن‌ها که شهید نامیده شوند آنهم شهیدان سرباز وطن بیشتر به نفع رژیم بوده است.

 

پاینوشت :البته  تابناک در ۹ فوریه نوشت : “….جیش العدل ساعاتی پیش با انتشار تصاویری در توئیتر خود، مدعی شد که پنج مرزبان مفقود شده از هنگ مرزی نگور و جکیگور را پنجشنبه، ساعت هشت و نیم شب در ایست بازرسی واقع در مجاورت روستایی به نام «توک» از توابع دهستان کهیر(شهرستان سرباز در استان سیستان و بلوچستان) به محاصره درآورده و اسیر گرفته‌ تا معمای ناپدید شدن پنج تن از مرزبانان پس از دو روز پاسخ بیابد.از مرزبانان ربوده شده پنج قبضه سلاح و مقادیر زیادی مهمات (به تصاویر دقت کنید تا مفهوم «مقادیر زیاد» دستتان بیاید!)، یک دستگاه بی‌سیم و یک دوربین شکاری به دست آمده ‌و جالب اینکه این بار پای انتقام سوری‌ها در میان نیست، بلکه سخنان یکی از مراجع در قم، بهانه این گروگانگیری ذکر شده است!”

البته معلوم نیست که کجای آن ایست بازرسی است که همه خوابیده بودند تازه آنهم بالای تپه

منبع طرح مانا نیستانی

در همین زمینه:

نکاتی پیرامون ۵ مرزبان زندانی و در اسارت سازمان جیش العدل

چرا احتمال آزادی یکطرفه ۵ مرزبان از طرف جیش العدل وجود دارد

چگونه می توان به آزادی ۵ مرزبان و زندانیان بلوچ کمک نمود

——————————————————————————————————————————————————————————————————–

آدرس و اسامی صفحات مرتبط با مجموعه عصر آنارشیسم


poql8j0h
 

۱- سایت عصر آنارشیسم

https://asranarshism.com

 

آدرس و اسامی صفحات ما در فیسبوک

 

۲- فیسبوک عصر آنارشیسم

https://www.facebook.com/asranarshism

 

۳- فیسبوک بلوک سیاه ایران

https://www.facebook.com/iranblackbloc

 

۴ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidarity with the Rojava

https://www.facebook.com/%D8%A2%D9%86%D8%A7%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%87%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%B1%D9%88%DA%98%D8%A7%D9%88%D8%A7-%D9%88-%D8%A8%D8%A7%DA%A9%D9%88%D8%B1-Anarchists-in-solidarity-with-the-Rojava-434646579975914

 

۵- فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی

https://www.facebook.com/sedaye.bisedayan

 

۶ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران

https://www.facebook.com/irananarchistlabors

 

۷- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی

https://www.facebook.com/anarchistlibraryfa

 

۸ – فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان

https://www.facebook.com/anarchistinsupportbaluchistan

 

۹ – فیسبوک  هنرمندان آنارشیست

https://www.facebook.com/anarchistartistss

 

۱۰ – فیسبوک دانشجویا ن آنارشیست

https://www.facebook.com/anarchiststudents

 

۱۱ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک

https://www.facebook.com/shahre.shahin

 

۱۲ – فیسبوک آنتی فاشیست

https://www.facebook.com/ShahinShahrPolitik

 

۱۳- عصر آنارشیسم در تلگرام

 

۱۴- عصر آنارشیسم در اینستاگرام

 

۱۵- عصر آنارشیسم در توئیتر

https://twitter.com/asranarshism

 

۱۶ – بالاچه عصر آنارشیسم در بالاترین

https://www.balatarin.com/b/anarchismera

 

آدرس تماس با ما

 

 

آدرس و اسامی صفحات مرتبط با فدراسیون عصر آنارشیسم

Federation of Anarchism Era Social Media Pages۱- آدرس تماس با ما 
asranarshism@protonmail.com
info@asranarshism.com
۲- عصر آنارشیسم در اینستاگرام
۳- عصر آنارشیسم در تلگرام
۴- عصر آنارشیسم در توئیتر
۵ – فیسبوک عصر آنارشیسم
۶ – فیسبوک بلوک سیاه ایران
۷ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidarity with the Rojava
۸ – فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی
۹ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران
۱۰- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی
۱۱ – فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان
۱۲ – فیسبوک هنرمندان آنارشیست
۱۳ – فیسبوک دانشجویان آنارشیست
۱۴ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک
۱۵ – فیسبوک آنتی فاشیست
۱۶- تلگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۱۷ – اینستاگرام آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر
۱۸- تلگرام آنارشیستهای شیراز
۱۹ – تلگرام ” جوانان آنارشیست ”
۲۰ - تلگرام آنارشیستهای تهران
۲۱ – اینستاگرام جوانان آنارشیست
۲۲ – گروه تلگرام اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۳ –  توییتر اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران - The Anarchists Union of Afghanistan and Iran
۲۴ – فیسبوک اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۵ – اینستاگرام اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۶ – کانال تلگرام خودسازماندهی مطالب گروه اتحاديه آنارشیست‌های افغانستان و ايران
۲۷ – گروه تلگرام خودساماندهی مطالب گروه اتحادیه آنارشیستهای افغانستان و ایران
۲۸– اینستاگرام آنارشیستهای بوکان - ئانارکیستە کانی بۆکان
۲۹- کانال تلگرام کتابخانه شورشی
۳۰- کانال تلگرام ریتم آنارشی
۳۱- تلگرام آنارشیستهای اراک
۳۲- تلگرام قیام مردمی
۳۳- ماستودون عصرآنارشیسم
۳۴- فیسبوک آنارشیست‌های مزار شریف
۳۵- فیسبوک آنارشیست‌های کابل