نظام جلالی

آیا اوکراین به سمت انقلاب و یا جنگ داخلی پیش می رود?

20 فوریه اخبار روز

اعتراضات در اوکراین در ماه نوامبر ۲۰۱۳ و وقتی آغاز شد که ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری با ادامه سیاست نزدیکی به روسیه از امضای معاهده‌ای تجاری با اتحادیه اروپا سر باز زد. از آنجائیکه اختلاف بر سر این موضوع فقط محدود به پارلمان و احزاب تشکیل دهنده آن باقی نماند و نه تنها احزاب رسمی و قانونی را به ۲ بخش مخالف و موافق تقسیم کرد بلکه جامعه اوکراین را نیز علاوه بر اینکه به دو گروه مخالف و موافق دولت تقسیم کرده است بلکه برخی از دولتهای قدرتمند مانند روسیه از دولت اوکراین و اتحادیه اروپا مخصوصا آلمان نیز تا حد زیادی از مخالفان حمایت می‌کنند و حتی زمانی که۳ تن از رهبران مخالفین دولت از احزاب پارلمانی برای آتش بس توافق کردند اما ما شاهد ادامه درگیری مخالفان با نیروهای ضد شورش بودیم با اینکه روز گذشته ویکتور یانوکوویچ، رییس جمهوری این کشور با اعلام آتش بس، از توافق با رهبران اصلی اپوزیسیون خبر داد تصمیمی که از قرارمعلوم مورد توجه همه گروههای مخالف قرار نگرفته است چراکه هرگاه بخشی از مردم بر علیه دولت با خواستهایی مشخص به خیابان بیایند اما هر چه این اعتراضات به لحاظ زمانی بیشتر ادامه پیدا کند و دولت هم سرکوب را افزایش دهد آنگاه همه معترضین دولت به خیابان خواهند آمد که تحت فرمان احزاب رسمی پارلمانی نیستند و مطالباتشان اساسا با احزاب قانونی متفاوت است بنابراین در چنین شرایطی است که زمینه‌های انقلاب یا جنگ داخلی فراهم می‌شود.

با توجه به آخرین خبر و تسخیر چند شهر توسط مخالفین و بدست آوردن مقدار قابل توجی اسلحه و مهمات از اماکن نظامی بنابراین اوضاع فعلا به سمت انقلاب پیش می رود.

گزارش تصویری: کی‌یف در میان آتش و خون

در اینجا نگاهی به سر تیتر اخبار ایرو نیوز وخلاصه شده اخبار می‌اندازیم :

چند شهر اوکراین به تسخیر مخالفان درآمد

20/02

مخالفان دولت اوکراین کنترل ساختمان های دولتی را در چندین شهر در اختیار گرفتند.

در شهر لویو، مقر پلیس، ساختمان دادستانی و سایر اماکن دولتی در اختیار مخالفان قرار گرفته و کنترل شهر از دست نیروهای امنیتی خارج شده است.

در همین حال سرقت مقدار قابل توجی اسلحه و مهمات از اماکن نظامی به نگرانی از تشدید خشونت ها دامن زده است.

یکی از شهروندان لویو می گوید: «ما از اقدامات تند مخالفان پشتیبانی می کنیم و بر این باوریم که به روش های دیگر نمی توانیم حکومت را به شنیدن خواسته هایمان وادار کنیم. تظاهرات مسالمت آمیزی که تا کنون داشته ایم هیچ تاثیری بر ویکتور یانوکوویچ نداشته اند، بنابراین چاره دیگری نداریم.»

حمله مخالفان به مقر پلیس در این شهر خسارت های زیادی به جا گذاشته و برخی اسناد محرمانه از بین رفته یا ربوده شده اند.

. مخالفان کنترل پلیس محلی و دادستانی را در اختیار گرفته اند و بیش از پانصد اسلحه از انبار ربوده شده. هیچکس نمی داند با وجود این اسلحه ها چه اتفاقی خواهد افتاد.

در شهر لوتسک هم همین شرایط حاکم است.

تعدادی از نیروهای امنیتی سلاح خود را زمین گذاشتند و به صف مخالفان پیوستند، در حالی که برخی دیگر نیز بدون مقاومت محل کار خود را ترک کردند.

بسیاری از ساختمان های دولتی به تسخیر معترضان درآمده و برخی از مقامات، از جمله فرماندار که حاضر به ترک محل کار خود نشده بود توسط مخالفان دستگیر شد.

تصاویر تک تیراندازان برکوت’ و مخالفان مسلح در پنجشنبۀ خونین کی یف

در روز پنجشنبه تاکنون بیش از ۵۰ کشته و ده ها زخمی برجای گذاشته است.برخی از رسانه ها تعداد تلفات جانی امروز اوکراین را بیش از ۱۰۰ نفر ذکر کرده اند.مخالفان می گویند اغلب کشته شدگان در میدان استقلال کی یف و خیابانهای پیراموان آن قربانی تک تیراندازان «برکوت»، واحد ویژه پلیس اوکراین، شده اند. وزارت کشور اوکراین می گوید ۲۹ تن از نیروهای پلیس هدف گلوله های مخالفان مسلح قرار گرفته و زخمی شده اند.اعتراض مخالفانی که در میدان استقلال کی یف سنگر بسته اند با تظاهرات مسالمت آمیز علیه سیاست نزدیکی دولت اوکراین به روسیه و دوری از اتحادیه اروپا آغاز شد.آرسنی یاتسنیوک از رهبران مخالفان گفته است در حال حاضر همه مخالفان تحت کنترل رهبران نیستند.

کی یف در خون و آتش، کمبود امکانات درمانی در برخی از نقاط شهر

گزارشهای مربوط به آمار تلفات درگیریهای صبح روز پنجشنبه در مرکز کی یف همچنان ضد و نقیض است.برخی گزارشها از کشته شدن بیست و پنج معترض و دو پلیس و گزارشهای دیگری هم از کشته شدن تعداد بیشتری حکایت دارد.یکی از معترضان می گوید:  آنها نمی گذراند که ما جنازه ها و مجروحان را خارج کنیم.”پزشکانی که داوطلبانه به کمک مجروحان آمده اند، می گویند آنگونه که آنها هدف قرار گرفته اند نشان می دهد تک تیراندازان به آنها شلیک کرده اند.آمار دقیقی از تعداد مجروحان در دست نیست، اما گزارشها از زخمی شدن دهها نفر حکایت دارد.“از خبرنگاران خواسته شده به این کلیسا که به یک بیمارستان شده، وارد نشوند تا پزشکان بتوانند کارشان را بکنند. آنها فقط هشت میز جراحی دارند اما تعداد مجروحان خیلی بیشتر است. آنها نمی توانند زخمیها را مدت زیادی اینجا نگه دارند، برای همین تلاش می کنند تا آنها را در اسرع وقت به یک بیمارستان محلی منتقل کنند.”

گزارش خبرنگار یورونیوز از التهاب کی یف 

۱۹/۰۲

 مردم اوکراین از سراسر کشور و از سایر شهرها خود را به کی یف می رسانند.

آتش بس در کی یف با خشونت و کشتار شکسته شد

۱۹/۰۲

میدان استقلال کی یف، پایتخت اوکراین، صبح پنجشنبه دوباره ناآرام شد و با شکسته شدن آتش بس ناپایدار بین دولت و مخالفان، دهها نفر کشته و زخمی شدند.عکاس محلی خبرگزاری رویترز می گوید حداقل پانزده جسد را صبح پنجشنبه در نزدیکی میدان استقلال و بصورت جدا از هم، مشاهده کرده که روی آنها را با پتو پوشانده بودند.سه شنبه خونین بارترین روز از آغاز ناآرامی ها دراوکراین بود اما تعداد کشته شدگان امروز پنجشنبه بیش از پنجاه نفر ذکر می شود. برخی از کشته شدگان از نیروهای پلیس و امنیتی اوکراین هستند.برخی منابع محلی اوکراین هم از به گروگان گرفته شدن دهها مامور پلیس از سوی مخالفان در صبح پنجشنبه خبر داده اند.در همین حال وزارت دفاع اوکراین از احتمال دخالت ارتش در عملیات «ضد تروریستی» قریب الوقوع در این کشور خبر داده استاگر چه اعتراضات در برخی از شهرهای اوکراین نیز جریان دارد اما درگیرهای عمده در کی یف، پایتخت، روی می دهد.همزمان، برخی از ورزشکاران اوکراین نیز تصمیم گرفته اند تا در همبستگی با مخالفان، سوچی روسیه، محل برگزاری بازیهای المپیک زمستانی را ترک کنند.از سوی دیگر آمریکا اعلام کرده است برای برخی از مسولان اوکراین ویزا صادر نخواهد کرد. اتحادیه اروپا هم درصدد بحث و بررسی پیرامون اعمال تحریم هایی علیه دولت اوکراین است، تصمیماتی که انتقاد شدید روسیه را برانگیخته است.

اعتراضات و سرکوب خونین در اوکراین به غرب کشور رسید

19/02

همزمان با گسترش ناآرامی و خشونت در اوکراین، دولت این کشور از آغاز عملیات ویژه ای برای مقابله با «گروه های افراطی و تروریستی» خبر داد.اما روز چهارشنبه حامیان معترضان یک پست مرزی بین اوکراین و لهستان را مسدود کردند.در منطقه «کورکشوا» حدود دویست تن از ساکنان روستاهای نزدیک به مرز، با لاستیک و تنه درخت جاده اصلی را بستند.در چند صد کیلومتری «کورکشوا»، در چند شهر دیگر در غرب اوکراین هم، مخالفان دولت تظاهرات برگزار کردند، از جمله در شهر «خملنیتسکی» که یک زن بر اثر شلیک گلوله کشته شد.معترضان که قصد داشتند ساختمان دستگاه امنیتی این شهر را به اشغال خود درآورند، با شلیک مسلسل نیروهای پلیس روبرو شدند.مقامات پلیس گفته اند کسی در این تیراندازی کشته نشده است اما تصاویر تلویزیون کانال پنج اوکراین، جسد زن کشته شده و دو مرد دیگری را که با گلوله مجروح شده بودند را نشان داد.در تصاویر دیگری، معترضان اتوبوسی را به سمت ساختمان هل می دادند تا ورودی ساختمان پلیس را مسدود کنند.

 

ابتکار معترضان اوکراینی برای مداوای مجروحان

20/02

نیروهای امنیتی در کی یف با حمله به اردوگاه های خیابانی معترضان عرصه را به آنها تنگ کرده اند. به همین دلیل بسیاری از آنها تلاش می کنند با اشغال ساختمانهای عمومی از این مکانها به عنوان پایگاهی برای حمایت از تظاهرکنندگان استفاده کنند.روز چهارشنبه شورای ملی رادیو و تلویزیون که یک نهاد نظارتی در اوکراین است به اشغال مخالفان درآمد. البته معترضان با مقاومتی از طرف کارکنان این شورا مواجه نشدند و با ورود آنها، کارکنان، ساختمان را ترک کردند.یکی از معترضان می گوید: «بعد از اتفاقات روز سه شنبه ما باید مکانی را پیدا می کردیم که افرادمان در آن استراحت کنند. امروز صبح وقتی داخل این ساختمان شدیم، فقط دو نفر در آن بودند که کار می کردند. به کمک آنها در این اتاقها را که در آن اسناد و لوازم مهمی بود بستیم. آنها به ما اجازه دادند از اتاقهایی که اسناد مهمی در آنها وجود ندارد استفاده کنیم.»یکی از سه طبقه این ساختمان تبدیل به درمانگاه مجروحان شده است. با کمکهای مردمی که دریافت شده است، اشغال کنندگان ساختمان توانستند یک روزه درمانگاهی نسبتا مجهز را آماده کنند.یکی از امدادرسانان می گوید: «همین حالا که ما صحبت می کنیم، ما مشغول راه اندازی یک واحد جراحی در اینجا هستیم. ما دارو، میز جراحی، ابزار جراحی و بخیه و جراح داریم. ما برای بدترین شرایط ممکن خود را آماده کرده ایم.»

با وجود آتش بس، شهر کی یف ناآرام است

19/02

تصاویر تلویزیونی از میدان استقلال مخالفان را نشان می‌دهند که به طرف نیروهای پلیس ضدشورش کوکتل مولوتف پرتاب می‌کنند و نیروهای امنیتی هم از ماشینهای آب پاش برای عقب راندن معترضان استفاده می‌کنند. در یک هفته گذشته دست کم ۲۶ نفر در درگیریهای اوکراین کشته شده‌اند و ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری اوکراین گفته است که باید مذاکرات برای پایان دادن به خونریزی‌ها آغاز شود. معترضانی که ساختمانهای دولتی را به اشغال درمی آورند همواره این نگرانی را دارند که مبادا این اقدام به دولت بهانه‌ای برای اعلام وضعیت فوق العاده و سرکوب بیشتر آن‌ها بدهد.

به اشتراک بگذارید Twitter Google+ Facebook Email بالاترین
برداشت از مطالب این وب سایت آزاد است