اینجا تهران بزرگ (زندان) : گزارشی از سین علیه ستم

18 فوریه اخبار روز

اینجا تهران بزرگ (زندان) : گزارشی از سین علیه ستم

 

اینجا تهران بزرگ ، مرگ یک انسان فاجعه است .مرگ یک میلیون انسان ، آمار ! انسان های معمولی به آمار عادت می کنند، همه چیز خیلی زود برایشان عادی می شود و به زندگی هر چند بی کیفیت و فاجعه بار عادت می کنند. اما قهرمان ها آمارها را دگرگون می کنند.

اینجا که روی سر درش نوشته اند مجتمع ندامتگاهی تهران بزرگ ، چگونه جایی است ؟ چه خواصی برای حکومت دارد و چه آسیب هایی به اجتماع می رساند؟

تا کنون ۵ تیپ از ۳۲ تیپ ساخته شده در این مجتمع تعدادی از همنوعان ما را در خود جای داده است و تیپ ۶ نیز به زودی آماده به زنجیر کشیدن و محبوس کردن انسان ها می شود.

اینجا ….فتحی ، یکی از روسای سابق این مجتمع امکانات گاهی روی هر یک از زندانک گاه ها ( ساختمان هایی که در آن بندها قرار گرفته اند ) گذاشتند و در هر تیپ ۱۰ بند و یک “در بسته “قرار دارد.

مسئولان زندان به بندها اندرزگاه و به “دربسته ها” که محل تنبیه مظاعف بخشی از محبوسان یا ایزوله کردن زندانیان سیاسی است سوئیت می گویند. هر بند ۱۶ سلول دارد و هر سلول ۱۵ تخت دارد . بجز سلول های انفرادی سوئیت ها که معمولا تخت ندارد ( در داخل دربسته ها یا همان سوئیت ها) یعنی طبق آئین نامه سازمان زندان ها هر بند محل نگهداری ۲۴۰ زندانی است اما در اکثر بندها آمار تعداد زندانیان بیشتر از استاندارد است مخصوصا در تیپ های ۱ و ۴ که مخصوص نگهداری زندانی های شعبه ای هستند یعنی کسانی که به دلیل فروش مواد مخدر و سرقت محکوم به تحمل حبس شدند.

گاهی نیز شاهد این بودیم که تا ۶۰۰ زندانی در یک بند محبوسندو در هر سلول که ۱۵ تخت دارد تا نزدیک به ۴۰ انسان را محبوس می کند و حتی شب ها تعداد زیادی کف اتاق یا کف سالن می خوابند. در تمام بندهای این زندان انواع مواد مخدر و قرص های روانگردان مثل فرص ب ۲ (بوپر نورفین) به وفور مصرف می شود حتی اگر کسی کمتر از یک ماه اینجا باشد با چشم خود می بیند که مواد و قرص ها توسط عوامل سازمان زندان ها وارد و فروخته می شود و مصرف کنندگان نیز با خاطری آسوده آنها را استعمال می کنند.

مرگ زندانیان به دلیل خودکشی ،کشته شدن در نزاع های درون زندان که معمولا در این نزاع مواد مخدر است و همچنین مرگ به دلیل عدم رسیدگی پزشکی به ویژه در تیپ ۱ این زندان آماری وحشتناک و فاجعه بار دارد.بیش از ۱۵۰ زندانی در تیپپ های ۱ و ۴ از بیماری سل و گال رنج می برند. تیپ ۳ قرنطینه است و تیپ ۲ محل نگهداری زندانیان مالی و نور چشمی های اداره است. منظور از اداره خود سازمان زندان ها است. ( این واژه مصطلح و ساخت خود زندانیان است ) در تیپ ۲ تعداد کمتری زندانی محبوس هستند و امکانات بیشتری در اختیار افراد است چراکه اکثر این زندانیان توان پرداخت کمک های مالی و سایر هدایا به بخشی از مسئولان را دارند. تیپ ۵ که به تازگی و از اوایل سال جاری آماده محبوس کردن انسان ها شده است محلی است که هشت بند آن به زندانیانی که از اوین به اینجا منتقل شدند اختصاص یافته و ۲ بند آن نیز مخصوص افرادی است که در اعتراض های پس از آبان ۹۸ دستگیر شدند .تیپ ۵ بندهای ۱ و ۲ که به بندهای آبانی ها معروف شده است این روزها بیش از ۴۰۰ تن از جوانان معترض به عملکرد دولت را در ۲ بند خود جای داده است که اکثر این جوانها از جنوب شهر تهران یا نقاط مرزی کشور و البته از نقاط فقیرتر نشین ایران هستند.

 

افرادی که از نظر بازجوهای قرارگاه ثارالله و وزارت اطلاعات به عنوان مجرم امنیتی شناخته شده اند متولدین اواخر دهه هفتاد و اوایل دهه هشتاد کارگر و بدون سابقه دستگیری که پیش از این دچار مشکلات شدید مالی می باشند و یکی از مهمترین عواملی که آنها را برای اعتراض به خیابان کشانده است بحران معیشت و هر روز گرفتار شدن علی رقم ساعت ها کار و حتی اضافه کاری بوده اند اما این روزها آنها کنار مجرمین مالی بسیار ثروتمند که از اوین به اینجا منتقل شده اند حبس را تحمل می کنند و همین بر غم های آنها افزوده است . آنها افرادی را که از طریق اختلاس و ارتشا و کلاهبرداری به ثروت های کلان رسیده اند را از نزدیک می بینند و به این نتیجه می رسند در این ویران شده آلوده به فساد کار و تلاش و کسب درآمد از طریق تولید و خدمات یعنی تا همیشه با فقر و گرفتاری درگیر بودن ، می بینند افرادی که نه کار می کنند و نه تحصیلات و تخصص دارند با شیوه هایی کثیف اما با زحمت کم به ثروت های چشم گیری دست یافتند . می بینند فردی که به دلیل اختلاس نجومی دستگیر و محکوم به تحمل حبس شده است از مرخصی ها متعدد و خیلی زود از آزادی مشروط بهره مند می شوند و در عوض افرادی که به دلیل اعتراض یا انتقاد متحمل به محکومیت تبلیغی علیه رژیم شده اند از هر گونه مرخصی و تخفیف مجازات محروم است . اینکه زندانیان مالی تقریبا همه چیز و همه کس را حتی برخی از مامورها را می توانند با پول خریداری کنند. آنها را آزار می دهد. اینکه زندانیان سیاسی حتی در زندان هم مجبورند که کار کنند که فشار روی خانواده خود را کمتر کنند در عوض زندانیان مالی در زندان امکانات بیشتری حتی از مردم بیرون از زندان هم دارند دردناکتر از همه اینهاست و از این هم دردناکتر اینکه امروز می بینی کاملا هدفمند و سیستماتیک افرادی را مامور معتاد کردن این جوانان کردند و تا حد زیادی هم موفق بودند اینگونه تجمل حبس برای جوانهایی که برای نخستین بار به زندان آمده اند و دچار مشکلات زیادی شده اند دشوارتر است و مواد فروش ها با جملاتی نظیر اینکه موارد تحمل حبس را برای آنها آسان تر می کند فریبشان می دهند.

 

و متاسفانه هر روز بر تعداد افرادی که در دام وحید صفری و سید و وکیل بند می افتند افزوده می شود. بعد از ظهر و نیمه شب ها دسترسی به سرویس بهداشتی که در زندان  به آن گاردونی می گویند در حمام به راحتی می توان شاهد مصرف مواد مخدر در توالتها و در زیر دوش ها بود . در این تیپ هنوز دوربین نصب نشده و حتی در تیپ هایی که دوربین نصب شده نیز افراد معتاد با خاطری آسوده اقدام به استعمال مواد مخدر می کنند . مواد مخدر و قرص های روان گردان که به صورت پرتابی توسط سرباز یا دیگر عوامل به بند وارد می شود و یا از طریق افسر نگهبان یا کارکنان قروشگاه عمده مواد وارد می شود . البته عمده مواد از طریق پرتابی وارد می شود و شیوه هایی مثل انباری زدن برای واردات قرص استفاده می شود .پرتابی یعنی یک سرباز یا افسری مواد را داخل یک بسته جا سازی می کند از بام هواخوری در ساعت مقرر آن را به هواخوری پرتاب می کند و وکیل بند که ساعت مقرر را می داند هواخوری را تخلیه می کند و به راحتی بسته را بر می دارد و توسط انتظامات خود و توسط عوامل خود که آنها را انتظامات نامیده است مواد را پخش می کند . معمولا وکیل بندها خودشان مواد مخدر مصرف نمی کنند آنها ظاهری آراسته و مذهبی دارند. نماز را سر وقت می خوانند و در عوض سر وقت مواد مخدر را با قیمت چند برابر بیرون از زندان می فروشند و اینگونه است که درآمد یک وکیل بند حتی از درآمد یک پزشک یا مهندس نیز بیشتر است .

حتی نوچه های وکیل بند که به عنوان انتظامات و سر انتظامات کار می کنند نیز در برابر حداقل دستمزد مصوب وزارت کار برای کارگران در زندان از طریق فروش حشیش ،شیشه، هروئین ، قرص های ب ۲ (بوپر نورفین) و گل درآمد دارند . رفتارهای توهین آمیز افسران نگهبان ،سربازها و افسران بازرسی و شعبه اعزام و حتی گاه تنبیه بدنی و عقده گشایی برخی از ماموران نیز از جمله معضلات این اسارتگاه است . که علاوه بر گرانی اجناس فروشگاه به لحاظ کیفیت و کمیت بسیار نامطلوب خوراک و نبود آب آشامیدنی که زندانیان را مجبور به خرید از فروشگاه های زندان ها می کند .نبود پزشک در اکثر ساعات و البته دور بودن این زندان و دشواری آمدن خانواده برای ملاقات می توان به آنها اشاره کرد.

گزارش از سین علیه ستم

 

———————————————————————————————–

آدرس و اسامی صفحات مرتبط با اتحادیه آنارشیستهای ایران و افغانستان

Anarchist Union of Afghanistan and Iran, May 24, 2018

P.S:The possibility of joining new people and groups of anarchists will be permanent

The Union has many social media and other communication channels. You will find them at the bottom of this page

۱- آدرس عصر آنارشیسم در اینستاگرام

https://instagram.com/asranarshism/

—————————————-

۲- آدرس عصر آنارشیسم در تلگرام

https://telegram.me/asranarshism

—————————-
۳- عصر آنارشیسم در توئیتر
———————————–
۴ – فیسبوک عصر آنارشیسم
—————————————
۵ – فیسبوک بلوک سیاه ایران

————————————————–

۶ – فیسبوک آنارشیستهای همراه روژاوا و باکورAnarchists in solidaritywiththeRojava

https://www.facebook.com/%D8%A2%D9%86%D8%A7%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%87%D9%85%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%B1%D9%88%DA%98%D8%A7%D9%88%D8%A7-%D9%88-%D8%A8%D8%A7%DA%A9%D9%88%D8%B1-Anarchists-in-solidarity-with-the-Rojava-434646579975914

———————————————————-

۷ – فیسبوک دفاع از زندانیان و اعدامیان غیر سیاسی

https://www.facebook.com/sedaye.bisedayan

————————————————————

۸ – فیسبوک کارگران آنارشیست ایران

https://www.facebook.com/irananarchistlabors

——————————————————

۹- فیسبوک کتابخانه آنارشیستی

https://www.facebook.com/anarchistlibraryfa

————————————————–

۰ ۱– فیسبوک آنارشیستهای همراه بلوچستان

https://www.facebook.com/anarchistinsupportbaluchistan

—————————————————–

۱۱ – فیسبوک  هنرمندان آنارشیست

https://www.facebook.com/anarchistartistss

————————————————-

۱۲ – فیسبوک دانشجویا ن آنارشیست

https://www.facebook.com/anarchiststudents

——————————————-

۱۳ – فیسبوک شاهین شهر پلیتیک

https://www.facebook.com/shahre.shahin

———————————————–

۱۴ – فیسبوک آنتی فاشیست

https://www.facebook.com/ShahinShahrPolitik

————————————————

۱۵ – آدرس آنارشیستهای مریوان در کانال تلگرام

https://t.me/anarchyinmarivan

———————————

۱۶-آدرس تماس با ماcontact us

———————————

۱۷ – سایت عصر آنارشیسم

——————————————–

۱۸ – آدرس کانال آنارشیستهای کردستان در تلگرام


بڵاوکردنەوەی بیرو هزری ئانارکیستی

——————————-

۱۹- فیسبوک میتینگ دهه هفتاد و هشتادی ها

https://www.facebook.com/%D9%85%DB%8C%D8%AA%DB%8C%D9%86%DA%AF-%D8%AF%D9%87%D9%87-%D9%87%D9%81%D8%AA%D8%A7%D8%AF-%D9%88-%D9%87%D8%B4%D8%AA%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D9%87%D8%A7-505093803031731/

——————————————

۲۰ – گوگل پلاس عصر آنارشیسم

https://plus.google.com/u/0/114261734790222308813

——————————————-

۲۱ –  ساوندکلاود رادیو آنارشی

——————————————

۲۲- آدرس ” دختران آنارشیست افغانستان ” در اینستاگرام

https://www.instagram.com/dokhtarananarshist_afghanestan

———————————————————–

۲۳- آدرس “دختران آنارشیست افغان ” در فیسبوک

https://www.facebook.com/Afghan-Anarchist-Girls-116992605591873

————————————————————–

۲۴- آدرس آنارشیستهای رشت در اینستاگرام

https://www.instagram.com/anarshist.rasht

———————————————————

۲۵ –  آدرس پیج آنارشیستهای شهر بوکان (  ئانارکیسته کانی بوکان ) در اینستاگرام

https://www.instagram.com/bokan_anarchy

———————————————————–

۲۶- آدرس آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر در تلگرام

https://t.me/Anarshistsh2

————————————————

۲۷ – آدرس آنارشیستهای اصفهان و شاهین شهر در اینستاگرام

https://www.instagram.com/anarshistshahinshahr

—————————————————

۲۸- آدرس آنارشیستهای شیراز در تلگرام

https://t.me/ShirazAnarchist

—————————————————

۲۹ – آدرس آنارشیستهای شیراز در اینستاگرام

https://www.instagram.com/anarchy_shz_ism

——————————————————

۳۰ – آدرس آنارشیستهای گیلان در اینستاگرام

https://www.instagram.com/guilan_anarchism

——————————————————-

۳۱ – آدرس کانال جامعه دگرباشان فارسی زبان در تلگرام

https://t.me/IRLGBT_COM

————————————————-

۳۲ – آدرس کانال ” جوانان آنارشیست ” در تلگرام

https://t.me/young_anarchists

————————————————

۳۳- آدرس آنارشیستهای مشهد در کانال تلگرام

https://t.me/anarchismera

————————————————-

۳۴ -آدرس کانال آنارشیستهای تهران در تلگرام

t.me/tehran_anarchists

——————————————–

۳۵ – آدرس بلوک سیاه Iranian Black Bloc

twitter.com/anarshist

————————————

آنارشیستهای جنوب یکی از اعضای تشکیل دهنده ” اتحادیه آنارشیستهای ایران و افغانستان” می باشند که در ایران حضور دارند.

———————————————————

۳۷ – آدرس پیج” آنارشیستهای خراسان “در اینستاگرام

https://www.instagram.com/khurasan_anarch

آنارشیستهای خراسان یکی از اعضای تشکیل دهنده ” اتحادیه آنارشیستهای ایران و افغانستان” می باشند که در ایران حضور دارند.

——————————————————————————

۳۸ – آدرس بالاچه عصر آنارشیسم در بالاترین

https://www.balatarin.com/b/anarchismera

———————————————————————-

۳۹ – آدرس پیج جوانان آنارشیست در اینستاگرام

https://www.instagram.com/javanane_anarshist

————————————————————————

۴۰ – آدرس اتحادیه آنارشیستهای ایران و افغانستان در فیسبوک

https://www.facebook.com/TAUAI/?modal=admin_todo_tour

————————————————————————————–

۴۱ – آدرس اتحادیه آنارشیستهای ایران و افغانستان در اینستاگرام

https://www.instagram.com/union9387

—————————————————————————————

۴۲ – آدرس پیچ آنارشیستهای اهواز در فیسبوک

https://www.facebook.com/%D8%A2%D9%86%D8%A7%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D9%87%D9%88%D8%A7%D8%B2-2021321021440113

—————————————————————————–

۴۳ – آدرس پیچ آنارشیسم سبز در فیسبوک

https://www.facebook.com/Green-Anarchism-%D8%A2%D9%86%D8%A7%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D8%B3%D9%85-%D8%B3%D8%A8%D8%B2-229749814516765

به اشتراک بگذارید Twitter Google+ Facebook Email بالاترین
برداشت از مطالب این وب سایت آزاد است